Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-02-08, 21:03
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiral Architect
Νομίζω ότι ξεχάσαμε ένα πολυ σημαντικό μέρος της ελλάδας που απειλείται καθημερινά και οί θρασείς Τούρκοι έχουν φτάσει ακόμα και να εκδώσουν νεο-τουρκικούς χάρτες οπου συμπεριλαμβάνεται ώς μέρος της Τουρκίας μαζί με την κύπρο και τη βόρεια ελλάδα!!!

Το Aιγαίο φυσικά.
Άλλο ένα προπαγανδιστικό χτύπημα απο τους "καλούς μας γείτονες" στο οποίο πώς απάντησε η ελληνική κυβέρνηση?
Με το να καταθέσει στεφάνι στην μνήμη του Κεμάλ φυσικά!!
Και περιμένουμε απο αυτήν την κυβέρνηση(και τους υπόλοιπους άχρηστους στη βουλή) να προστατέψουν την Ελλάδα απο τους γύρω γύρω άρπαγες?
Άντε βρες καλύτερους...
ΟΥΣΤ!...
Το παιχνίδι χάθηκε οριστικά και αμετάκλητα...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-08, 21:54
Το avatar του χρήστη Spiral Architect
Spiral Architect Ο χρήστης Spiral Architect δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Περιοχή: Χίος-Νησί Των Ανέμων
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Απόσπασμα απο άρθρο του Λεωνίδα Αποσκίτη στο Τρίτο Μάτι.

"Ο επίμαχος χάρτης δημοσιέυθηκε απο την προσκείμενη στον Ερντογάν εφημερίδα Gunes, και προπαγανδίζει την ανασύσταση της Οθομανικής αυτοκρατορίας!!.
Εκτιμάται ότι πρόκειται για προσχεδιασμένη ενέργεια της φιλοισλαμικής εφημερίδας με σαφείς γεωστρατηγικούς στόχους, αφού δείχνει την Τουρκία να ξεκινά απο την Άγκυρα και να εξαπλώνεται μέχρι την Θεσσαλονίκη και την Κρήτη!
Το μύνημα που στέλνει το τουρκικό βαθυκράτος με τη δημοσίευση αυτού του χάρτη είναι απειλητικό αφού ο χάρτης περιλαμβάνει ολόκληρη την Κύπρο, την Κρήτη, τα Δωδεκάνησα και το νότιο και ανατολικό Αιγαίο.
Δέιχνει κατάκτηση ακόμα και των κυκλάδων!
Και γιατί να μήν το δείχνει, αφού ήδη σήμερα είναι συχνές οι διελέυσεις τουρκικών πολεμικών πλοίων λίγο έξω απο τις ακτές της κοσμοπολίτικης Μυκόνου?
Τέλος, η Τουρκία απειλεί τη Δυτική Θράκη, και την Ανατολική και Κεντρική Μακεδονία. Επίσης τη Θάσο, το Άγιον όρος, το Κιλκίς, τις Σέρρες, τη Δράμα, την Καβάλα και περιοχές της βόρειας Ελλάδας!"
__________________
Μέτρον Άριστον...

Τα Πάντα Ρεί...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-02-08, 12:04
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Να προσθέσω πως κάπου τώρα νομίζω η Άγκυρα ξεκινάει έρευνες για πετρέλαιο στο Αιγαίο, τα όργανα αρχίζουν να παίζουν αλλά εμείς φοράμε ωτοασπίδες μη μας ξυπνήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-02-08, 15:25
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Μας πειράζει ο Τούρκικος ή Αλβανικός ιμπεριαλιστικός χάρτης, αλλά αγνοούμε, ή χειρότερα ακόμα, χαιρόμαστε εμείς οι Έλληνες όταν βλέπουμε χάρτες με την Μεγάλη Ελλάδα, που περιλαμβάνουν την Ανατολική Θράκη, τα Μικρασιατικά παράλια και την Βόρεια Ήπειρο.... πως είναι δυνατον?
Δεν λέω βέβαια ότι καλά κάνουν οι Τούρκοι, αλλα και εμείς καλύτεροι από αυτούς δεν είμαστε...
Και καλύτερα να μην αρχίσουμε την συζήτηση για τον ξεριζωμό τόσων Ελλήνων που ζούσαν στην Τουρκία γιατί τότε θα πρέπει να ξεκινήσουμε και την συζήτηση των Τούρκων που πήγαν στην Τουρκία και ως τότε ζούσαν στην Ελλάδα, οι οποίοι δεν ήταν λίγοι, ή για την υποδοχή των Ελλήνων προσφύγων από την Τουρκία στην Ελλάδα... όλοι ξέρουμε τι γινόταν...
Και καλύτερα να μην πούμε: α εμείς τόσα χρόνια ζούσαμε εκεί μπλα μπλα μπλα... πριν πάμε εμείς το 800πΧ εκεί άλλοι ζούσαν...

Τέτοιες χαζομάρες μην βλέπετε και μην ακούτε. Ακουσ' εκεί, επειδή οι γρίζοι λύκοι ή και γω δεν ξέρω ποιος άλλος βλ**ας βγάζει έναν ιμπεριαλιστικό χάρτη εμείς πρέπει να νομίζουμε ότι σε λίγα χρόνια θα έχουμε σύρραξη ή άλλου είδους ενέργειες?
Αν εγώ με άλλους δέκα ή εκατόνδεκα βγάλω έναν χάρτη μη την νέα Ελληνική Βυζαντινή Αυτοκρατορία του 2040, και εμένα με το άλογο καβάλα έξω από την Αγία Σοφία, θα πρέπει να με πάρετε όλοι στα σοβαρα? Μάλλον γελοίο είναι το όλο σκηνικό... ε κάπως έτσι βλέπω και τους χάρτες των Τούρκων...

Αυτά όλα τα παραπάνω πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Από το να μας ενδιαφέρει τι στο καλό έλεγε ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης που είναι πρωσοπικότητες διεθνώς γνωστές, μας ενδιαφέρει πόσα στρέμματα γης έχουμε...
Εδώ να σημειώσω ότι η Έλληνες πολιτικοί στις μέρες μας αντιπροσωπεύουν και τους περισσότερους Έλληνες, είναι δλδ πολύ επιεικώς ανεπαρκείς.
Δεν φταίνε μόνο οι πολιτικοί για αυτή την κατάσταση, αλλά και ο λαός, ένα παράδειγμα θα πω καθημερινό και πολύ μικρό. Ακριβώς έξω από την εξώπορτα του σπιτιού μου είναι μια στάση λεωφορείων που σταματάω κάθε μέρα πολλές φορές, πριν ένα μήνα περίπου κάποια ανώριμα παιδιά ξέσκισαν και άφησαν εκεί μια ολόκληρη εφημερίδα, απέναντι από την στάση στον άλλο δρόμο έχει σχολείο.... ε λοιπόν, ντροπή μας αλλά επειδή έτυχε να έχουν άδεια οι καθαριστές του δήμου τα σκουπίδια έμειναν εκεί για περίπου δέκα μέρες, ούτε καν το σχολείο δεν σεβάστηκε όχι μόνο αυτός που έριξε τα χαρτιά αλλά και εμείς οι υπόλοιποί που ζούμε λίγα μέτρα παραπέρα.... δλδ τι περιμένουμε να μας τα μαζεύει τα σκουπίδια ο Ζαχόπουλος? Αυτό δεν είναι νοοτροπία που κάνει μια χώρα να πάει μπροστά, και είναι το λιγότερο.
__________________
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι να΄ναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν΄ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violinist : 04-02-08 στις 15:35
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-08, 16:55
Το avatar του χρήστη Spiral Architect
Spiral Architect Ο χρήστης Spiral Architect δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Περιοχή: Χίος-Νησί Των Ανέμων
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Μας πειράζει ο Τούρκικος ή Αλβανικός ιμπεριαλιστικός χάρτης, αλλά αγνοούμε, ή χειρότερα ακόμα, χαιρόμαστε εμείς οι Έλληνες όταν βλέπουμε χάρτες με την Μεγάλη Ελλάδα, που περιλαμβάνουν την Ανατολική Θράκη, τα Μικρασιατικά παράλια και την Βόρεια Ήπειρο.... πως είναι δυνατον?
Για ποιό χάρτη μιλάς? Μπορείς να παραθέσεις τη διέυθυνση όπου μπορώ να τον βρώ? Γιατί πραγματικά δέν έχει πέσει στην αντίληψη μου. Αυτός ο χάρτης έχει δημοσιευθέι σε κεντρική Ελληνική εφημερίδα με τον τίτλο "Νέα Ελλάδα" όπως των Τούρκων?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Δεν λέω βέβαια ότι καλά κάνουν οι Τούρκοι, αλλα και εμείς καλύτεροι από αυτούς δεν είμαστε...
Ε εντάξει.."λίγο" καλύτεροι είμαστε...δέν γνωρίζω κινήσεις ελληνικής προπαγάνδας κατά των τούρκων(ειδικά σε τέτοιο βαθμό). Ούτε γνωρίζω κινήσεις της ελλάδας για αρπαγή τουρκικών εδαφών όπως συνεχώς κάνουν οι ίδιοι. Και τέλος δεν βλέπω προκλητική στάση της Ελλάδας απέναντι στην Τουρκία. ίσα ίσα που συνεχώς υποχωρούμε στις δικές τους προκλήσεις, τους βάλαμε στην ΕΕ, ακόμα και στεφάνι τους καταθέσαμε στον τάφο του "Ηγέτη" τους που κατέσφαξε τόσους έλληνες(και κυρίως ποντίους).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Και καλύτερα να μην αρχίσουμε την συζήτηση για τον ξεριζωμό τόσων Ελλήνων που ζούσαν στην Τουρκία γιατί τότε θα πρέπει να ξεκινήσουμε και την συζήτηση των Τούρκων που πήγαν στην Τουρκία και ως τότε ζούσαν στην Ελλάδα, οι οποίοι δεν ήταν λίγοι, ή για την υποδοχή των Ελλήνων προσφύγων από την Τουρκία στην Ελλάδα... όλοι ξέρουμε τι γινόταν...
Στην ελλάδα ζούσαν ως κατακτητές..τους "ξεριζώσαμε" τους κακομοίρηδες όταν επαναστατήσαμε και θίχτηκαν? Να τους πούμε και συγνώμη..και το συγκρίνουμε με τις γενοκτονίες που έκαναν εναντίων μας(όπως και στην πατρίδα μου την Χίο οπου έσφαχαν το 95% του πλυθησμού) ώς "ισάξια"?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Και καλύτερα να μην πούμε: α εμείς τόσα χρόνια ζούσαμε εκεί μπλα μπλα μπλα... πριν πάμε εμείς το 800πΧ εκεί άλλοι ζούσαν..
Σύμφωνα με το νέο βιβλίο ιστορίας που εκδόθηκε πρόσφατα στην Τουρκία, οι Τούρκοι ζούσαν στην Μικρά Ασία απο το 2000πχ, και διμιούργησαν τον Μινωικό, Κυκλαδικό και Μυκηναικό πολιτισμό. Οπότε υποθέτω ότι οι "άλλοι" που αναφέρεις ήταν οι ίδιοι οι Τούρκοι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Τέτοιες χαζομάρες μην βλέπετε και μην ακούτε. Ακουσ' εκεί, επειδή οι γρίζοι λύκοι ή και γω δεν ξέρω ποιος άλλος βλ**ας βγάζει έναν ιμπεριαλιστικό χάρτη εμείς πρέπει να νομίζουμε ότι σε λίγα χρόνια θα έχουμε σύρραξη ή άλλου είδους ενέργειες?
Σύρραξη δέν νομίζω..παράδοση του ελλαδικού χώρου απο τους ανθέλληνες πολιτικούς μας σίγουρα...εξάλλου τα πρώτα βήματα έχουν γίνει ήδη. Σήμερα Μακεδονία, αύριο βόρεια ελλάδα, μεθάυριο κύπρος, αιγαίο κτλ κτλ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Αν εγώ με άλλους δέκα ή εκατόνδεκα βγάλω έναν χάρτη μη την νέα Ελληνική Βυζαντινή Αυτοκρατορία του 2040, και εμένα με το άλογο καβάλα έξω από την Αγία Σοφία, θα πρέπει να με πάρετε όλοι στα σοβαρα? Μάλλον γελοίο είναι το όλο σκηνικό... ε κάπως έτσι βλέπω και τους χάρτες των Τούρκων...
Τους δικούς μας χάρτες δέν θα τους έπαιρνε κανείς στα σοβαρά γιατί γνωρίζουν ότι δέν πρόκειται να κάνουμε τίποτα..οι χάρτες των τούρκων απ την άλλη είναι μέρος της προπαγάνδας, του φανατισμού του λαού τους, και γενικά ενός μεγαλύτερου σχεδίου που ήδη βρίσκεται σε κίνηση. Οπότε δέν νομίζω οτι είναι για γέλιο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Αυτά όλα τα παραπάνω πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Από το να μας ενδιαφέρει τι στο καλό έλεγε ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης που είναι πρωσοπικότητες διεθνώς γνωστές, μας ενδιαφέρει πόσα στρέμματα γης έχουμε...
Τί να τους κάνεις τους Έλληνες φιλοσόφους όταν δέν θα υπάρχει ούτε ένα στρέμμα ελληνικής γής απ το οποίο γεννήθηκαν και εμπνέυστηκαν σε όλο τους το έργο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Αυτό δεν είναι νοοτροπία που κάνει μια χώρα να πάει μπροστά, και είναι το λιγότερο.
__________________
Μέτρον Άριστον...

Τα Πάντα Ρεί...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-02-08, 22:50
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiral Architect
Για ποιό χάρτη μιλάς? Μπορείς να παραθέσεις τη διέυθυνση όπου μπορώ να τον βρώ? Γιατί πραγματικά δέν έχει πέσει στην αντίληψη μου. Αυτός ο χάρτης έχει δημοσιευθέι σε κεντρική Ελληνική εφημερίδα με τον τίτλο "Νέα Ελλάδα" όπως των Τούρκων?
Yπάρχουν χιλιάδες, δεν χρειάζεται να καταθέσω κάποιο σύνδεσμο, και μόνο το όνομα Ελλάδα να ψάξει κανείς στο google...
Κεντρική Τούρκικη εφημερίδα? Αν δεν δώσεις τίτλους και ονόματα δεν πιστεύω τίποτα... σόρρυ κιόλας...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiral Architect
Ε εντάξει.."λίγο" καλύτεροι είμαστε...δέν γνωρίζω κινήσεις ελληνικής προπαγάνδας κατά των τούρκων(ειδικά σε τέτοιο βαθμό). Ούτε γνωρίζω κινήσεις της ελλάδας για αρπαγή τουρκικών εδαφών όπως συνεχώς κάνουν οι ίδιοι. Και τέλος δεν βλέπω προκλητική στάση της Ελλάδας απέναντι στην Τουρκία. ίσα ίσα που συνεχώς υποχωρούμε στις δικές τους προκλήσεις, τους βάλαμε στην ΕΕ, ακόμα και στεφάνι τους καταθέσαμε στον τάφο του "Ηγέτη" τους που κατέσφαξε τόσους έλληνες(και κυρίως ποντίους).
Ναι λίγο καλύτεροι είμαστε, αλλά αυτό το θέμα με το ποιός κάνει κινήσεις εναντίον ποιου έιναι άκρως λεπτό, εμείς αναγνωρίζουμε κανόνες χωρικών, εναέριων και σύνορα υδάτων αυτά και της ΕΕ, αλλά η Τουρκία όχι, όταν λοιπόν αυτοί κάνουν για μας "επιδρομη" πάνω από την Ρόδο αυτοί κάνουν απλά μια βόλτα και δεν προσβάλλουν κανέναν, γιατί απλά αναγνωρίζουν για όλους μέχρι ένα όριο μικρότερο από το δικό μας για τα εναέρια σύνορά μας, αυτό βέβαια δεν συμβαίνει πάντα... αλλά ασύ μπορείς να μου εγγυηθείς ότι εμείς δεν κάνουμε το ίδιο? Γιατί και να το κάναμε δεν θα το μαθαίναμε, όπως οι Τούρκοι όταν το κάνουν αυτοί. Αυτό είναι ένα παράδειγμα.
Αν αυτό που κάνουμε εσύ το βλέπεις σαν υποχώρηση τότε μάλλον πρέπει να διαβάσεις τον κώδικα του ΟΗΕ και ΕΕ, απλά είμαστε λογικοί, εκτός αν θέλεις πόλεμο.... ναι κάποιες φορές περισσότερο ευέλικτοι από όσο θα έπρεπε αλλά αυτό το προτιμώ από τον πόλεμο στα καλά καθούμενα...
Βέβαια προκαλούν, αλλά εμείς χοντράδες και να θέλαμε δε μπορούμε να κάνουμε, το μάτι της ΕΕ βλέπει, και δεν μας βαστάει κιόλας... αλλά ένα πράγμα θα πω εδώ, σκυλί που γαβγίζει δεν δαγκώνει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiral Architect
Στην ελλάδα ζούσαν ως κατακτητές..τους "ξεριζώσαμε" τους κακομοίρηδες όταν επαναστατήσαμε και θίχτηκαν? Να τους πούμε και συγνώμη..και το συγκρίνουμε με τις γενοκτονίες που έκαναν εναντίων μας(όπως και στην πατρίδα μου την Χίο οπου έσφαχαν το 95% του πλυθησμού) ώς "ισάξια"?
Έτσι όπως το εμνηνεύεις είναι ακραίο.
Ναι, για μια ακόμα φορά, ο καλός ο κακός και ο άσχημος... μήπως για τον Τούρκο είμαστε εμείς οι κακοί? Ναι, είμασταν-ε, και εμείς ξεκινήσαμε πόλεμο αν το θέτουμε έτσι και εμείς ξεκινήσαμε σφαγές, όπως και στον Πόντο, αυτοί κάνα περισσότερα δεν λέω αλλά καλύτερα να σταματήσουμε το βαλκανικό μοτίβο αφήγησης ιστορίας "ο καλός ο κακός και ο άσχημος" και να μπούμε στην πραγματικότητα.
Ναι θίχτηκαν γιατί όλίγο τους έβγαζες από τα σπίτια τους και τους έδιωχνες από τη γή τους... αυτούς που στην επανάσταση του 1821 σφάζαμε ήταν απλοί άνθρωποι και φτωχοί, σαν εμάς και όχι σαν κατακτητές, από αυτούς ναι πρέπει να ζητήσεις συγγνώμη και να σου ζητήσουν και αυτοί... μην μπερδεύεις τον πολιτικό (πασά πχ) με τον απλό πολίτη.
Θέλεις να σου θυμίσω το 1922? Ασφαλώς και έκαναν το ακραίο και ασυγχώρητο αυτοί στους Ιώνες εκεί, αλλά και εμείς ως την Άγκυρα φτάσαμε, και πολύ κόσμο σκοτώσαμε τότες, μπάστα λιγάκι. Και εμένα η πατρίδα μου κατα το μισό η Σμύρνη είναι, αλλά ευτυχώς ακούω όλες τις γνώμες από τους παππούδες μου που ήταν μορφωμένοι άνθρωποι.
Και τώρα μπαίνουν τα παιχνίδια της Ελληνικής "Χριστιανικής" εκκλησίας και τάχα των υποδουλωμένων μεν ανύπαρκτων δε, "Ελλήνων" του 1750 λόγου χάρη... εδώ θα απαντήσω μόνο με σαφείς ερωτήσεις καθώς αποτελεί κεφάλαιο τεράστιο.
Πάντως, ούτε η ιστορία που διδασκόμαστε εμείς είναι η αληθινή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiral Architect
Σύμφωνα με το νέο βιβλίο ιστορίας που εκδόθηκε πρόσφατα στην Τουρκία, οι Τούρκοι ζούσαν στην Μικρά Ασία απο το 2000πχ, και διμιούργησαν τον Μινωικό, Κυκλαδικό και Μυκηναικό πολιτισμό. Οπότε υποθέτω ότι οι "άλλοι" που αναφέρεις ήταν οι ίδιοι οι Τούρκοι.
Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, και είναι το μόνο που μπορεί να μας ανησυχήσει. Παρ όλ αυτά περιέχει αλήθειες, όχι όμως όπως θέλουν να τις παρουσιάσουν αυτοί.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiral Architect
Σύρραξη δέν νομίζω..παράδοση του ελλαδικού χώρου απο τους ανθέλληνες πολιτικούς μας σίγουρα...εξάλλου τα πρώτα βήματα έχουν γίνει ήδη. Σήμερα Μακεδονία, αύριο βόρεια ελλάδα, μεθάυριο κύπρος, αιγαίο κτλ κτλ.
Εδώ θα πω ξανά: ότι η Έλληνες πολιτικοί στις μέρες μας αντιπροσωπεύουν και τους περισσότερους Έλληνες, είναι δλδ πολύ επιεικώς ανεπαρκείς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiral Architect
Τους δικούς μας χάρτες δέν θα τους έπαιρνε κανείς στα σοβαρά γιατί γνωρίζουν ότι δέν πρόκειται να κάνουμε τίποτα..οι χάρτες των τούρκων απ την άλλη είναι μέρος της προπαγάνδας, του φανατισμού του λαού τους, και γενικά ενός μεγαλύτερου σχεδίου που ήδη βρίσκεται σε κίνηση. Οπότε δέν νομίζω οτι είναι για γέλιο...
Απαντημένο και αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiral Architect
Τί να τους κάνεις τους Έλληνες φιλοσόφους όταν δέν θα υπάρχει ούτε ένα στρέμμα ελληνικής γής απ το οποίο γεννήθηκαν και εμπνέυστηκαν σε όλο τους το έργο?
Α, δλδ οι Ίωνες φιλόσοφοι που πολλοί έζησαν επι Πέρσικου ζυγού και πέθαναν επί Πέρσικου ζυγού δεν ήταν Έλληνες φωτισμένοι?
Δεν λέω βέβαια ότι αν δεν είχαμε ελεύθερη χώρα όλα θα ήταν καλά πάλι, το αντίθετο, αλλά ισοπεδώνουμε τα πάντα λιγάκι.



Κανονικά θα σου ζητούσα να μου πεις ποιός για εσένα είναι ο ορισμός του σωστού Έλληνα, αλλά είναι off-topic... τέσπα, θα πω μόνο αυτό, ζούμε το 2008 και όχι το 1600, πρέπει να εξελιχθούμε και να γίνουμε και λίγο ανθρωπιστές περισσότερο, και να διαβάσουμε και λίγο τους αρχαίους να δούμε τι στο καλό λέγαν αυτοί και πως ζούσαν (αντίθετα με εμάς) και να γίνουμε πραγματικοί Έλληνες επιτέλους γιατί ως τώρα θυμόμαστε ότι είμαστε Έλληνες μόνο στον πόλεμο ή όταν λένε Σωκράτης, χωρίς να ξέρουμε τι είναι. Και αν γίνουν όλα αυτά να δεις που τότε θα ζούμε και καλύτερα. Και αν μπορείς διέψευσέ με.
__________________
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι να΄ναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν΄ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violinist : 04-02-08 στις 22:52
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-02-08, 02:25
Το avatar του χρήστη Spiral Architect
Spiral Architect Ο χρήστης Spiral Architect δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Περιοχή: Χίος-Νησί Των Ανέμων
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Yπάρχουν χιλιάδες, δεν χρειάζεται να καταθέσω κάποιο σύνδεσμο, και μόνο το όνομα Ελλάδα να ψάξει κανείς στο google...
Κεντρική Τούρκικη εφημερίδα? Αν δεν δώσεις τίτλους και ονόματα δεν πιστεύω τίποτα... σόρρυ κιόλας...
Έβαλα το όνομα Έλλαδα στο google όπως πρότεινες...και απο τα 2.880.000 αποτελέσματα ψάχνοντας στις εικόνες δέν βρήκα ούτε ένα δείγμα απο προπαγανδιστικούς χάρτες(πόσο μάλλον χιλιάδες)..ίσως εγώ να είμαι στραβός..μπορείς να μου παραθέσεις 5 link απο τις "χιλιάδες"? ακόμα και με ένα θα είχαμε θέμα συζήτησης.
Μάλλον δέν δίαβασες την απάντηση 12 όπου αναφέρεται το όνομα της εφημερίδας. Σε παραθέτω εκεί.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Ναι λίγο καλύτεροι είμαστε, αλλά αυτό το θέμα με το ποιός κάνει κινήσεις εναντίον ποιου έιναι άκρως λεπτό, εμείς αναγνωρίζουμε κανόνες χωρικών, εναέριων και σύνορα υδάτων αυτά και της ΕΕ, αλλά η Τουρκία όχι, όταν λοιπόν αυτοί κάνουν για μας "επιδρομη" πάνω από την Ρόδο αυτοί κάνουν απλά μια βόλτα και δεν προσβάλλουν κανέναν, γιατί απλά αναγνωρίζουν για όλους μέχρι ένα όριο μικρότερο από το δικό μας για τα εναέρια σύνορά μας, αυτό βέβαια δεν συμβαίνει πάντα... αλλά ασύ μπορείς να μου εγγυηθείς ότι εμείς δεν κάνουμε το ίδιο? Γιατί και να το κάναμε δεν θα το μαθαίναμε, όπως οι Τούρκοι όταν το κάνουν αυτοί. Αυτό είναι ένα παράδειγμα.
Περίπατο πάνω απο τη ρόδο? Θές να μου πείς ότι ένας πιλότος της πολεμικής αεροπορίας αποφασίζει να πάρει ένα πλήρως οπλισμένο μαχητικό και να πάει "έτσι για βόλτα" μέχρι τη ρόδο να δεί τα αξιοθέατα? Χωρίς να ενημερώσει και να ενημερωθεί απο το τουρκικό επιτελείο για τη θέση των εναέριων συνόρων ή χωρίς συγκεκριμένες εντολές? Και το κάνει 30-40 φορές την ημέρα? Με δουλεύεις ή δουλεύεις τον εαυτό σου? Δέν προσβάλουν κανένα? Εκτός της παραβίασης των συνόρων ενός ξένου κράτους και κατ επέκταση των συνόρων της ΕΕ, της παραβίασης των σχέσεων καλής γειτονίας και την περιφρόνηση των συνθηκών εν καιρώ ειρήνης, τί άλλο πρεπει να κάνουν για να μας "προσβάλουν"? να αρχίσουν τις "βόλτες" πάνω απο αθήνα και θεσσαλονίκη? Ίσως όταν αρχίσουν να κόβουν βόλτες πάνω απ το σπίτι σου να τα δείς τα πράγματα διαφορετικά.
Ναί μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δέν κάνουμε το ίδιο, γιατί όλοι οι δικοί μας πιλότοι ξέρουν οτι και ένα μίλι να παραβιάσουν θα τους καταρίψουν(όπως έχει γίνει).Και η δικιά μας "κυβέρνηση" θα το παρουσιάσει ώς "ατύχημα" ή όπως σωστά είπες, δεν θα το παρουσιάσει καθόλου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Αν αυτό που κάνουμε εσύ το βλέπεις σαν υποχώρηση τότε μάλλον πρέπει να διαβάσεις τον κώδικα του ΟΗΕ και ΕΕ, απλά είμαστε λογικοί, εκτός αν θέλεις πόλεμο.... ναι κάποιες φορές περισσότερο ευέλικτοι από όσο θα έπρεπε αλλά αυτό το προτιμώ από τον πόλεμο στα καλά καθούμενα...
Βέβαια προκαλούν, αλλά εμείς χοντράδες και να θέλαμε δε μπορούμε να κάνουμε, το μάτι της ΕΕ βλέπει, και δεν μας βαστάει κιόλας... αλλά ένα πράγμα θα πω εδώ, σκυλί που γαβγίζει δεν δαγκώνει...
Πόλεμο δέν θέλει κανείς(και ιδιαίτερα εγώ που ζώ στα σύνορα και θα είμαι απ τους πρώτους πεσόντες) αυτό που θέλουμε είναι εξωτερική πολιτική με αρχ.... όχι δειλούς μισέλληνες που μας ξεπουλάνε σάν τα κοτόπουλα...
Βέβαια..η ΕΕ μας "βλέπει" αλλά τις καθημερινές προκλήσεις της Τουρκίας επιλεκτικά τις αγνοεί γιατί δέν την συμφέρει να χαλάσει τις σχέσεις της με ένα σύμμαχο των αμερικάνων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Έτσι όπως το εμνηνεύεις είναι ακραίο.
Ναι, για μια ακόμα φορά, ο καλός ο κακός και ο άσχημος... μήπως για τον Τούρκο είμαστε εμείς οι κακοί? Ναι, είμασταν-ε, και εμείς ξεκινήσαμε πόλεμο αν το θέτουμε έτσι και εμείς ξεκινήσαμε σφαγές, όπως και στον Πόντο, αυτοί κάνα περισσότερα δεν λέω αλλά καλύτερα να σταματήσουμε το βαλκανικό μοτίβο αφήγησης ιστορίας "ο καλός ο κακός και ο άσχημος" και να μπούμε στην πραγματικότητα.
Δέν υπάρχουν καλοί και κακοί. Υπάρχει η ιστορία που γράφτηκε και που γράφεται τη στιγμή που μιλάμε. Πόλεμο ναί κάναμε για την απελευθέρωση της μικράς ασίας. Τον συγκρίνεις με τα 400χρόνια υποδούλωσης? Σφαγές? Έχεις συγκεκριμένα ιστορικά στοιχεία? και πάλι τα συγκρίνεις με τις γενοκτονίες και τις "εκκαθαρίσεις" των τούρκων?
Η πραγματικότητα είναι οτι με τη νεοτροπία της μονομερούς υποχώρησης που ακολουθούμε τα τελευταία 50 χρόνια η ελλάδα συρρικνώνεται. Και στα επόμενα 50 χρόνια δέν θα υπάρχει κάν ως ελλάδα. Ποιά είναι η δική σου πραγματικότητα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Ναι θίχτηκαν γιατί όλίγο τους έβγαζες από τα σπίτια τους και τους έδιωχνες από τη γή τους... αυτούς που στην επανάσταση του 1821 σφάζαμε ήταν απλοί άνθρωποι και φτωχοί, σαν εμάς και όχι σαν κατακτητές, από αυτούς ναι πρέπει να ζητήσεις συγγνώμη και να σου ζητήσουν και αυτοί... μην μπερδεύεις τον πολιτικό (πασά πχ) με τον απλό πολίτη.
Έτσι είναι..ο λάος που ακολουθεί τους κατακτητές και καταπατά τον κατεκτημένο χώρο γνωρίζει το ενδεχόμενο απελευθέρωσης των υποδούλων και τις όποιες συνέπειες προς τους κατακτητές. Ωραία λοιπόν ας τους ζητήσουμε συγνώμη που τους "ξεσπιτώσαμε". Μπορείς εσύ να μου παραθέσεις σχετικό άρθρο και χρονολογία όπου το τουρκικό κράτος ζήτησε συγνώμη για τα εκλήματα του κατά του ελληνισμού?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Θέλεις να σου θυμίσω το 1922? Ασφαλώς και έκαναν το ακραίο και ασυγχώρητο αυτοί στους Ιώνες εκεί, αλλά και εμείς ως την Άγκυρα φτάσαμε, και πολύ κόσμο σκοτώσαμε τότες, μπάστα λιγάκι. Και εμένα η πατρίδα μου κατα το μισό η Σμύρνη είναι, αλλά ευτυχώς ακούω όλες τις γνώμες από τους παππούδες μου που ήταν μορφωμένοι άνθρωποι.
Στην Άγκυρα δυστυχώς δέν φτάσαμε.Άν είχαμε φτάσει τα πραγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά σήμερα. Απώλειες πολέμου υπάρχουν πάντα κιαπο τις δυό πλευρές. Αλλά και πάλι πώς μπορείς να ισορροπείς τις φρικαλεότητες που έκαναν εναντίων μας(ειδικά κατα την υποχώρηση) με τις όποιες απώλειες προκαλέσαμε στο στρατό τους? Και οι σφαγές πάντα μαθέυονται έστω και απο ανεξάρτητες πηγές. Όλες οι τουρκικές σφαγές είναι γνωστές σε παγκόσμιο επίπεδο για ποιές ελληνικές σφαγές σου έιπαν οι παππούδες σου?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Και τώρα μπαίνουν τα παιχνίδια της Ελληνικής "Χριστιανικής" εκκλησίας και τάχα των υποδουλωμένων μεν ανύπαρκτων δε, "Ελλήνων" του 1750 λόγου χάρη... εδώ θα απαντήσω μόνο με σαφείς ερωτήσεις καθώς αποτελεί κεφάλαιο τεράστιο.
Πολύ σίγουρος ακούγεσαι στο να το απορρίψεις..έχεις πληροφορίες να μας διαφωτίσεις και τους υπόλοιπους?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Πάντως, ούτε η ιστορία που διδασκόμαστε εμείς είναι η αληθινή.
Όλες οι ιστορίες είναι διαστρεβλωμένες ή ελλειπείς..άλλα όλες περιέχουν και αλήθειες που δύσκολα διαστρεβλώνονται..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, και είναι το μόνο που μπορεί να μας ανησυχήσει. Παρ όλ αυτά περιέχει αλήθειες, όχι όμως όπως θέλουν να τις παρουσιάσουν αυτοί.
Μέσα σε όλη αυτη τη φανατική προπαγανδα κατάφερες να εντοπίσεις αλήθεια?? Ποιά είναι αυτή?



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Α, δλδ οι Ίωνες φιλόσοφοι που πολλοί έζησαν επι Πέρσικου ζυγού και πέθαναν επί Πέρσικου ζυγού δεν ήταν Έλληνες φωτισμένοι?
Δεν λέω βέβαια ότι αν δεν είχαμε ελεύθερη χώρα όλα θα ήταν καλά πάλι, το αντίθετο, αλλά ισοπεδώνουμε τα πάντα λιγάκι.
Φυσικά ήταν φωτισμένοι, αλλά ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης δέν ανοίκαν σ'αυτούς..
Ισωπεδώνουμε τα πάντα με το να ζούμε σε μιά ουτοπική πραγματικότητα όπου όλα είναι μιά χαρά, οι "γείτονές" μας μας αγαπούν και πρέπει να κοιμώμαστε τον ύπνο του δικαίου μέχρι να είναι πολύ αργά για να ξυπνήσουμε.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Κανονικά θα σου ζητούσα να μου πεις ποιός για εσένα είναι ο ορισμός του σωστού Έλληνα, αλλά είναι off-topic... τέσπα, θα πω μόνο αυτό, ζούμε το 2008 και όχι το 1600, πρέπει να εξελιχθούμε και να γίνουμε και λίγο ανθρωπιστές περισσότερο, και να διαβάσουμε και λίγο τους αρχαίους να δούμε τι στο καλό λέγαν αυτοί και πως ζούσαν (αντίθετα με εμάς) και να γίνουμε πραγματικοί Έλληνες επιτέλους γιατί ως τώρα θυμόμαστε ότι είμαστε Έλληνες μόνο στον πόλεμο ή όταν λένε Σωκράτης, χωρίς να ξέρουμε τι είναι. Και αν γίνουν όλα αυτά να δεις που τότε θα ζούμε και καλύτερα. Και αν μπορείς διέψευσέ με.
Δέν διαφωνώ για τη σημασία της γνώσης της ιστορίας και της φιλοσοφίας των αρχαίων, αλλά ξεχνάς ότι οι έλληνες εκτός απο φιλοσοφικός λαός, ήταν και πολεμικός λαός που υπερασπιζόταν ασταμάτητα το σπουδαιότερο ιδανικό του. Το δικαίωμα της ελευθερίας. Κάτι που απειλείται ακόμα μιά φορά, και άν όχι με όπλα, σίγουρα με πολύ ποιο ύπουλο τρόπο...
__________________
Μέτρον Άριστον...

Τα Πάντα Ρεί...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spiral Architect : 05-02-08 στις 02:28
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-02-08, 21:48
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiral Architect
(Α) Έβαλα το όνομα Έλλαδα στο google όπως πρότεινες...και απο τα 2.880.000 αποτελέσματα ψάχνοντας στις εικόνες δέν βρήκα ούτε ένα δείγμα απο προπαγανδιστικούς χάρτες(πόσο μάλλον χιλιάδες)..ίσως εγώ να είμαι στραβός..μπορείς να μου παραθέσεις 5 link απο τις "χιλιάδες"? ακόμα και με ένα θα είχαμε θέμα συζήτησης.
Μάλλον δέν δίαβασες την απάντηση 12 όπου αναφέρεται το όνομα της εφημερίδας. Σε παραθέτω εκεί.


(Β) Περίπατο πάνω απο τη ρόδο? Θές να μου πείς ότι ένας πιλότος της πολεμικής αεροπορίας αποφασίζει να πάρει ένα πλήρως οπλισμένο μαχητικό και να πάει "έτσι για βόλτα" μέχρι τη ρόδο να δεί τα αξιοθέατα? Χωρίς να ενημερώσει και να ενημερωθεί απο το τουρκικό επιτελείο για τη θέση των εναέριων συνόρων ή χωρίς συγκεκριμένες εντολές? Και το κάνει 30-40 φορές την ημέρα? Με δουλεύεις ή δουλεύεις τον εαυτό σου? Δέν προσβάλουν κανένα? Εκτός της παραβίασης των συνόρων ενός ξένου κράτους και κατ επέκταση των συνόρων της ΕΕ, της παραβίασης των σχέσεων καλής γειτονίας και την περιφρόνηση των συνθηκών εν καιρώ ειρήνης, τί άλλο πρεπει να κάνουν για να μας "προσβάλουν"? να αρχίσουν τις "βόλτες" πάνω απο αθήνα και θεσσαλονίκη? Ίσως όταν αρχίσουν να κόβουν βόλτες πάνω απ το σπίτι σου να τα δείς τα πράγματα διαφορετικά.
Ναί μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δέν κάνουμε το ίδιο, γιατί όλοι οι δικοί μας πιλότοι ξέρουν οτι και ένα μίλι να παραβιάσουν θα τους καταρίψουν(όπως έχει γίνει).Και η δικιά μας "κυβέρνηση" θα το παρουσιάσει ώς "ατύχημα" ή όπως σωστά είπες, δεν θα το παρουσιάσει καθόλου.


(Γ) Πόλεμο δέν θέλει κανείς(και ιδιαίτερα εγώ που ζώ στα σύνορα και θα είμαι απ τους πρώτους πεσόντες) αυτό που θέλουμε είναι εξωτερική πολιτική με αρχ.... όχι δειλούς μισέλληνες που μας ξεπουλάνε σάν τα κοτόπουλα...
Βέβαια..η ΕΕ μας "βλέπει" αλλά τις καθημερινές προκλήσεις της Τουρκίας επιλεκτικά τις αγνοεί γιατί δέν την συμφέρει να χαλάσει τις σχέσεις της με ένα σύμμαχο των αμερικάνων.


(Δ) Δέν υπάρχουν καλοί και κακοί. Υπάρχει η ιστορία που γράφτηκε και που γράφεται τη στιγμή που μιλάμε. Πόλεμο ναί κάναμε για την απελευθέρωση της μικράς ασίας. Τον συγκρίνεις με τα 400χρόνια υποδούλωσης? Σφαγές? Έχεις συγκεκριμένα ιστορικά στοιχεία? και πάλι τα συγκρίνεις με τις γενοκτονίες και τις "εκκαθαρίσεις" των τούρκων?
Η πραγματικότητα είναι οτι με τη νεοτροπία της μονομερούς υποχώρησης που ακολουθούμε τα τελευταία 50 χρόνια η ελλάδα συρρικνώνεται. Και στα επόμενα 50 χρόνια δέν θα υπάρχει κάν ως ελλάδα. Ποιά είναι η δική σου πραγματικότητα?


(Ε) Έτσι είναι..ο λάος που ακολουθεί τους κατακτητές και καταπατά τον κατεκτημένο χώρο γνωρίζει το ενδεχόμενο απελευθέρωσης των υποδούλων και τις όποιες συνέπειες προς τους κατακτητές. Ωραία λοιπόν ας τους ζητήσουμε συγνώμη που τους "ξεσπιτώσαμε". Μπορείς εσύ να μου παραθέσεις σχετικό άρθρο και χρονολογία όπου το τουρκικό κράτος ζήτησε συγνώμη για τα εκλήματα του κατά του ελληνισμού?

(ΣΤ) Στην Άγκυρα δυστυχώς δέν φτάσαμε.Άν είχαμε φτάσει τα πραγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά σήμερα. Απώλειες πολέμου υπάρχουν πάντα κιαπο τις δυό πλευρές. Αλλά και πάλι πώς μπορείς να ισορροπείς τις φρικαλεότητες που έκαναν εναντίων μας(ειδικά κατα την υποχώρηση) με τις όποιες απώλειες προκαλέσαμε στο στρατό τους? Και οι σφαγές πάντα μαθέυονται έστω και απο ανεξάρτητες πηγές. Όλες οι τουρκικές σφαγές είναι γνωστές σε παγκόσμιο επίπεδο για ποιές ελληνικές σφαγές σου έιπαν οι παππούδες σου?


(Ζ) Πολύ σίγουρος ακούγεσαι στο να το απορρίψεις..έχεις πληροφορίες να μας διαφωτίσεις και τους υπόλοιπους?


(Η) Όλες οι ιστορίες είναι διαστρεβλωμένες ή ελλειπείς..άλλα όλες περιέχουν και αλήθειες που δύσκολα διαστρεβλώνονται..


(Θ) Μέσα σε όλη αυτη τη φανατική προπαγανδα κατάφερες να εντοπίσεις αλήθεια?? Ποιά είναι αυτή?




(Ι) Φυσικά ήταν φωτισμένοι, αλλά ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης δέν ανοίκαν σ'αυτούς..
Ισωπεδώνουμε τα πάντα με το να ζούμε σε μιά ουτοπική πραγματικότητα όπου όλα είναι μιά χαρά, οι "γείτονές" μας μας αγαπούν και πρέπει να κοιμώμαστε τον ύπνο του δικαίου μέχρι να είναι πολύ αργά για να ξυπνήσουμε.



(ΙΑ) Δέν διαφωνώ για τη σημασία της γνώσης της ιστορίας και της φιλοσοφίας των αρχαίων, αλλά ξεχνάς ότι οι έλληνες εκτός απο φιλοσοφικός λαός, ήταν και πολεμικός λαός που υπερασπιζόταν ασταμάτητα το σπουδαιότερο ιδανικό του. Το δικαίωμα της ελευθερίας. Κάτι που απειλείται ακόμα μιά φορά, και άν όχι με όπλα, σίγουρα με πολύ ποιο ύπουλο τρόπο...
(Α) Βρε καρτνάσι, τι να πω μπορεί να μην μιλάω σωστά άλλα μάλλον το χιλιάδες είναι εμφανέστατη υπερβολή και ίσως εννοούνταν να βάλεις και κανένα συνθετικό μπροστά από την Ελλαδα ή από πίσω για να βρεις αρκετά αποτελέσματα, όπως όταν γράφοντας Τουρκία σκέτο δεν θα βρεις πολλά ιμπεριαλιστικά...
Γι την εφημερίδα το έψαξα πολύ, γι αυτό και έλλειψα λίγο, και έμαθα ότι είναι μια αρκετά μικρής κυκλοφορίας εφημερίδα με φίλους τους γρίζους λύκους. Άρα δεν πρέπει να έχει σχέση με τον Ερντογάν. Είδα και μου είπαν ότι ακόμα και οι περισσότεροι Τούρκοι την θεωρούν γελοία... κάτι σαν υπεριμπεριαλιστικό Λιακόπουλο δλδ... άρα κανείς δεν μπορεί να την πάρει σοβαρά..

(Β) Σύμφωνα με αυτα που είπα εγώ μάλλον αν κόβουν βόλτες πάνω από το σπίτι μου ή δεν θα τους καταλάβω, λόγω του υψομέτρου πτήσης, ή θα είμαστε σε ώρα πολέμου...
Επαναλαμβάνω, είναι θέμα πολύ λεπτό, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τίποτα, αλλά ούτε κι εσύ εκτός αν είσαι αρχηγός του στρατού, εκτός αν έχεις κανένα "ντοκουμέντο"...
Επαναλαμβάνω, για να αποφύγω κάποια παρεξήγηση, ασφαλώς και οι Τούρκοι κάνουν χοντράδες... αλλά όχι τόσες όσες θεωρούμε εμείς....

(Γ) Συμφωνούμε, αλλά προσθέτω ότι δεν φτάνουν μόνο οι πολιτικοί αλλά και να αλλάξει μυαλά ο λαός...

(Δ) Από ότι κατάλαβα δεν ξέρεις το σχήμα "ο καλός, ο κακός και ο άσχημος", δεν μένω έκπληκτος, είναι το σχήμα που αφηγούνται ιστορία όλα να τα νέα, ιμπεριαλιστικά και "παρακμιακά" κράτη. Και μόνο με τον τρόπο που μιλάς για τους Τούρκους, εσύ και οι υπόλοιποι 99,9% των Ελλήνων, φαίνεται ότι σου έχει μεταδωθεί και ακολουθείς και εσύ αυτό το σχήμα. Ναι λοιπόν, όλα τα Βαλκάνια μιλάνε για μια ιστορία όπου το κάθε κράτος που τη διηγείται αναφέρει ως τον εαυτό του ως τον καλό της υπόθεσης, αυτόν που του αντιστεκόταν ως τον κακό, και τον ξένο - τρίτο Ευρωπαίο σαν τον άσχημο βλάκα που δεν το βοήθησε ενώ είχε πάντα δίκιο....
Δεν αντιλέγω στις σφαγές, έγιναν όλα αυτά, αλλά 300 χρόνια πριν, δεν μπορείς να πεις ότι οι Τούρκοι είναι το ίδιο με τότε, όχι η πλειοψηφία τουλάχιστον, είναι σαν να λές ότι η Γερμανία είναι ακόμα ναζιστική και φασιστική ακόμα... και εγώ δεν συμπαθώ τους Τούρκους (αν και πιστεύω ότι πρέπει να το ξεπεράσω αυτό) αλλά δεν θέλω να καταδικάζω τον οποιοδήποτε για το παρελθόν, είναι το λιγότερο άδικο και λάθος.

(Ε) Μα δεν θα ζητήσουμε εμείς ή αυτοί συγγνώμη σαν κράτος, αλλά σαν άνθρωποι, δεν θέλω η Ελλάδα να πει συγγνώμη αλλά εγώ θέλω. Ξέρεις τι έλεγαν οι αρχαίοι, ότι άνθρωπος που πράττει μόνο το κακό είναι γιατί δεν του φέρθηκε ποτά κανείς με καλό, και από αυτό έλεγαν ότι αν δεν συμπεριφερθείς καλά σε κάποιον δεν θα σου συμπεριφερθεί και αυτό... και κανείς ποτέ δεν ζήτησε συγγνώμη από κανέναν... είναι κρύο ντους οι σχέσεις μας με τους Τούρκους, σε αυτό το σημείο της συζήτησης δεν έχει σημασία ποιος φταίει περισσότερο, αλλά ότι φαίμε και οι δυο. Άντε λοιπόν κάποιος να κάνει το πρώτο βήμα για να γίνουμε φίλοι και να είμαστε όλοι χαρούμενοι... δεν μιλώ βέβαια για ζαχαρωτά και λουλούδια εδώ, αλλά περισσότερο διπλωματικά... και αν γίνει αυτό νομίζω ότι αυτός που θα το ξεκινήσει θα είναι ένα λαμπρό κράτος...

(ΣΤ) Αχ αυτό το δυστυχώς να ήξερες πόσα σπίτια γκρέμισε... καταλαβαίνεις τώρα περισσότερο τι έλεγα στο (Δ)? Ναι φτάσαμε λίγα χιλιόμετρα έξω από την Άγκυρα... η διαφορά από άποψη πόσοι Τούρκοι σκοτώθηκαν είναι μικρή, αυτό ήταν που με ενδιέφερε άλλωστε, μην ξεχνάς ότι είχαμε ΣΥΝΑΨΕΙ πολλές συμφωνίες και εμείς τις πατήσαμε όλες, και εισβάλλαμε εμείς οι Έλληνες στην Τούρκια, μόνο που τώρα φαίνεται σαν εμείς να βασανίζαμε την Τουρκία...
Κάνανε οι Τούρκοι φρικαλεότητες, αλλά και εμείς το 1920 δεν κάναμε και λίγα, και υποτίθεται είχαμε και συμφωνίες... ναι οι Τούρκοι πάντα υπερβάλλουν στον πόλεμο, ίσως και επίτηδες, αλλά δεν ξέρω πολλές φορές που δεν υπήρχε λόγος γι κάτι... στην Κύπρο πριν λίγα χρόνια, αν έχεις διαβάσει ποτέ, οι Έλληνες και οι Τούρκοι ζούσαν σχεδόν αρμονικά, αλλά ο έξυπνος ο Έλληνας ήθελε να βάλει χούντα και στην Κύπρο, πολλοί Ελληνοκύπριοι και Έλληνες σκοτώνονταν πριν να έρθουν οι Τούρκοι, που στο κάτω κάτω προστάτεψαν τον δικό τους πληθυσμό εκτός των άλλων. Και όχι λίγους από τους από τους νεκρούς Έλληνες εκεί, που εμείς τώρα λέμε ότι πέθαναν από τους Τούρκους στην αλήθεια πέθαναν από άλλουν Έλληνες... διάβασε λίγο για τον Μακάρια να δεις τι "άγγελος" ήταν...

(Ζ) Όταν εσύ έρθεις με σοβαρά στοιχεία για τον Ελληνισμό και το πόσο η ενότητα, το αίσθημα και το όνομα Έλληνα ανάμεσα στους "Έλληνες" (στην ουσία απλά ελληνόφωνους) υπήρχαν το 1700 πχ τότε πες μου για το μέγα έθνος μας, εμείς τώρα παρουσιάζουμε όσους μιλούσαν Ελληνικά Έλληνες αλλά δεν ήταν έτσι ακριβώς, δεν υπήρχε αυτό το έθνος σαν απόγονος των αρχαίων Ελλήνων ή των Βυζαντινών τουλάχιστον... επίσης αν διαβάσεις πολύ προσεχτικά θα δεις ότι όλοι οι λόγιοι της εποχής μιλάνε για αναγέννηση του Ελληνισμού, καταλαβαίνεις τη σημαίνει η λέξη αυτή? Για να αναγεννηθεί κάτι πρέπει πρώτα να χαθεί... και όταν χάνετε κάτι...
__________________
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι να΄ναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν΄ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-02-08, 21:49
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

(Η) Το μόνο εύκολο είναι να διαστρεβλώσεις την ιστορία ώστε να την κάνεια ακόμα και αντίθετη από αυτό που είναι, μάλλον αυτό που θέλεις να πεις είνα ότι δεν μπορεί να κοιμήσεις το μυαλό όλων?



(Θ) Ναι, γιατί από την βιολογία και την ανθρωπολογία καταλαβαίνουμε ότι οι περισσότεροι Τούρκοι είναι γηγενείς πανάρχαιοι Ανατολίτες, αλλα ξαναλέω λοιπόν ότι έτσι όπως το λένε αυτοί το μόνο που κάνουν, το μόνο που έχουν ως σκοπό είναι ιμπεριαλισμό...
Κάτι παρόμοιο κάνουμε κι εμείς, εσύ ποτέ διάβασες πουθενά ότι οι Έλληνες δεν είναι κόπιες των αρχαίων Ελλήνων στην καταγωγή? Έχει νήμα να διαβάσεις τι έχω πει για αυτό...



(Ι) Άρα λοιπόν, το μυαλό που κουβαλάμε που μας κάνει φωτεινούς...
Δεν είπα ποτέ ότι όλα είναι μια χαρά ή να κοιμόμαστε, εσύ αυτό θέλεις μάλλον να δεις ότι λέω... αν θες βρες αυτό ακριβώς το σημείο που λέω κάτι τέτοιο και δείξτο μου, νομίζω ότι επιλέγεις πολύ μικρά κομμάτια από όλα αυτα που λέω, κι όμως..



(ΙΑ) Δεν ξεχνάω τίποτα, αλλά τώρα μια χαρά ελεύθερος είσαι τώρα, τουλάχιστον καμιά χώρα δεν σου στερεί το δικαίωμα ελεύθερου εθνικού κράτους... και κανένας αρχαίος Έλληνας δεν θα έκανε πόλεμο για το τίποτα... όταν δούμε λοιόν πραγματικά ύποπτες κινήσεις τότα να πράξουμε αναλόγως, για την ώρα ότι και να πούμε είναι λίγο σαχλό.
__________________
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι να΄ναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν΄ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-02-08, 22:08
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Ειναι ασχημο αυτο που γινεται στην θρακη.
Δεν καταλαβαινω γιατι οι πολιτικοι μας,
που φανταζομαι εχουν στοιχειωδη λογικη
και εθνικη ευαισθησια, αφηνουν
τους τουρκους να κανουν οτι κανουν.
Ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.
Ισως καποτε να μας παρουν και την θρακη,
και να λενε μετα, αυτα που ειπαν οι Αγγλοι
στους Ιρλανδους οταν τους πηραν την Βορειο-Ιρλανδια
που ως σημερα ειναι υπο κατοχη, δηλαδη
πως συντηρουν την θρακη, γιατι εμεις οι ιδιοι
ειμαστε ανικανοι να το κανουμε, και σε αυτο
δεν θα ειχαν και αδικο.

Εδω στην Γερμανια υπαρχουν τεσσερα
εκατομμυρια τουρκοι, και πολλοι ειναι
ακομη φανατισμενοι, και λενε πως
η Ελλαδα θα γινει παλι δικια τους.
Μου εξηγησαν γιατι ηταν σωστο,
να παρουν την Κυπρο δικια τους.
Αυτη ειναι η θεωρια τους.

"Η Κυπρος ειναι πιο κοντα στην Τουρκια
παρα στην Ελλαδα, και ετσι μας την εδωσε
και την πηραμε, μιας και ηταν μπροστα στην πορτα μας.
Αλλα παλι θελουμε ειρηνη, 4.000 χρονια εχουμε πολεμους
και αυτοι δεν μας κανανε καλο, και sτις δυο χωρες."

Αν δεν ηταν τοσο τραγικο, θα ηταν για γελιο.

Να δουμε ποτε οι ανικανοι πολιτικοι μας
θα σηκωσουν τον χοντρο τους κωλο
να κανουν μια φορα κατι σωστo, πρωτου
τους στειλουμε στο διαλο.

Πρεπει ομως να προσεχουμαι να μην γινουμε
Ρατσιστες, να μην ειμαστε αντι τους τουρκους,
αλλα υπερ της Ελλαδας, της πατριδας μας.

Εαν δεν θελησουμε να υπερασπισουμε την
Ελλαδα σε αυτο το θεμα, δεν εχουμε
το δικαιωμα να ζουμε στην Ελλαδα.

Εδω σας παρουσιαζω ενα κλιπακι,
για το τι λενε οι τουρκοι της θρακης για εμας...
Ειναι για να τραβας τα μαλλια σου.

http://www.youtube.com/watch?v=nYOIFIl6tqM

Για το καλο της Ελλαδας,
ειμαι ετοιμος, να συνεργαστω,
ακομη και με την εκκλησια.
Πρεπει επιτελους να βρεθει μια
λυση, ΤΩΡΑ!!!


Ουιζεν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wizen : 06-02-08 στις 22:14
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.