Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-06-18, 19:00
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ....

Φίλε Johnkokk δυστυχώς τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πολλά βλέπεις στον δρόμο
παιδιά Γυμνασίου/Λυκείου να πηγαίνουν στο σχολείο τους χωρίς να κοιτάνε που
πάνε και να γράφουν μηνύματα η να παίζουν παιχνίδια...
(Για να είμαι δίκαιος έχω δεί και σε ποιό μεγάλες ηλικίες σε τρένο ή σε λεωφορείο να παίζουν παιχνίδια)
Αλλά το γελοίο είναι όταν χάνουν την στάση που ήθελαν να κατέβουν...

Τώρα για το γεγονός που ανέφερα δεν ήταν μόνο η βλακεία αλλά και ο εθισμός
των γονιών στα παιχνίδια και στα παιδιά τους....
Ο μικρός δεν είχε εθισθεί ακόμα και θέλησε να παίξει τι ποιό σωστό απλό και ανθρώπινο....
Οί γονείς είναι υπεύθυνοι απλά πάρτε tablet και να παίζεται και αφήστε μας ήσυχους
(να παίξουμε και εμείς)
Από τηλεόραση σε tablet σε κινητό σε λάπτοπ.....

Δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα αυτό....

Βέβαια βάζεις κάποια μεγάλα διλήμματα..
Ποιός μπορεί να κάνει οικογένεια ;;
Ποιός μπορεί/είναι σε θέση να χρησιμοποιήσει την τεχνολογία ;;;;;


Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-06-18, 21:45
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου και πάλι εδώ....

Φίλε Johnkokk δυστυχώς τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πολλά βλέπεις στον δρόμο
παιδιά Γυμνασίου/Λυκείου να πηγαίνουν στο σχολείο τους χωρίς να κοιτάνε που
πάνε και να γράφουν μηνύματα η να παίζουν παιχνίδια...
(Για να είμαι δίκαιος έχω δεί και σε ποιό μεγάλες ηλικίες σε τρένο ή σε λεωφορείο να παίζουν παιχνίδια)
Αλλά το γελοίο είναι όταν χάνουν την στάση που ήθελαν να κατέβουν...

Τώρα για το γεγονός που ανέφερα δεν ήταν μόνο η βλακεία αλλά και ο εθισμός
των γονιών στα παιχνίδια και στα παιδιά τους....
Ο μικρός δεν είχε εθισθεί ακόμα και θέλησε να παίξει τι ποιό σωστό απλό και ανθρώπινο....
Οί γονείς είναι υπεύθυνοι απλά πάρτε tablet και να παίζεται και αφήστε μας ήσυχους
(να παίξουμε και εμείς)
Από τηλεόραση σε tablet σε κινητό σε λάπτοπ.....

Δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα αυτό....

Βέβαια βάζεις κάποια μεγάλα διλήμματα..
Ποιός μπορεί να κάνει οικογένεια ;;
Ποιός μπορεί/είναι σε θέση να χρησιμοποιήσει την τεχνολογία ;;;;;


Ευχαριστώ.
Το πρόβλημα δεν είναι ότι οι γονείς δίνουν στα παιδιά ηλεκτρονικά παιχνίδια ,το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει επίβλεψη αλλά και έλεγχος του τι κάνουν .

Και μιλάω από προσωπική πείρα. Ο πατέρας μου από μικρή ηλικία (πριν το νηπιαγωγέιο) μου είχε δώσει δικό μου υπολογιστή αλλά πάντα επέβλεπε και το τι έπαιζα και το πόσο. Έμαθα να διαβάζω, να γράφω ,απλή αριθμητική κτλπ μέσω υπολογιστή όταν οι συνομηλικοί μου με το ζόρι έγραφαν το όνομά τους με γραμμική β'. Και όχι γιατί ήμουν πιο έξυπνος αλλά γιατί απλά είχα τα σωστά εφόδια και τη σωστή καθοδήγηση.

Σήμερα έχοντας από την ίδια ηλικία υπολογιστή ,φτάνει το παιδί στο λύκειο και ανεβάζει στάτους σε φωτογραφία : <<Καλώς είμε?>>. Όσο και να μην του κόβει κάποιου είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ όταν έχει τόσα εφόδια να μην τα χρησιμοποιεί για να εξελιχθεί έστω και λίγο. Και εδώ κολλάει η άδεια χρήσης της τεχνολογίας, καθώς τα ιδια εφόδια μπορεί να τα στερείται κάποιος ο οποίος θα τα αξιοποιούσε. Υπάρχουν δηλαδή απώλειες για την κοινωνία καθώς από τη μία σπαταλούνται πόροι σε ακατάλληλα άτομα ενώ από την άλλη δεν αξιοποιείται η προοπτική των σωστών ατόμων, ατόμων που θα επέστρεφαν στην κοινωνία πολλαπλάσιους πόρους από αυτούς που θα τους δίνονταν αρχικά .

Όλοι μιλάνε για το κακό που έχει κάνει η τεχνολογία ,για τον εθισμό, την αποξένωση, την <<βλακεία>> που επιφέρει στους ανθρώπους αφού τους δίνει τα πάντα έτοιμα. Δεν μιλάει κανείς όμως για το τι θα μπορούσε να είχε επιτευχθεί σήμερα αν όλοι χρησιμοποιούσαν την τεχνολογία ορθά. Η τεχνολογία δεν είναι τίποτα άλλο παρά από το αποτέλεσμα της ορθής χρήσης των πόρων που διεθετε ο εκάστοτε πρωτοπόρος στην προσπάθειά του να λύσει κάποιο ανθρώπινο πρόβλημα. Έχουμε φτάσει σε μια τεχνολογική στασιμότητα σήμερα και αυτό οφείλεται στην κοινωνική και ιδεολογική στασιμότητα την οποία επέφερε η λανθασμένη χρήση των διαθέσιμων πόρων και συγκεκριμένα της τεχνολογίας. Πιστεύω λοιπόν ότι η τεχνολογία είναι το επιφανειακό αίτιο του εθισμού και της αποξένωσης, η ρίζα του κακού όμως είναι η κοινωνικο-ιδεολογική παρακμή και συνεπώς αν δεν <<αλλάξουμε μυαλά>> ακόμα και οι ίδιες οι εταιρείες να βάλουν όρια στη χρήση, πάλι αλλαγή δεν θα υπάρξει, θα βρούμε τρόπους να την σκαπουλάρουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 21-06-18 στις 22:08
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-06-18, 21:58
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μετά λένε τη Λουκά γραφική...Την ίδια στιγμή προβάλλονται ελεύθερα τα power of love,game of love και κάτι σίριαλ που μόνο τον Γκουσγκούνη δεν βάλλανε μέσα...

Μου θυμίζει την υπόθεση πόκεμον που τα απαγόρευσαν σε πολλές χώρες γιατί μερικά παιδιά νόμιζαν ότι μπορούσαν να πετάξουν και έπεφταν από μπαλκόνια...

Πάντως στην Κινα έχουν τρομερά παρόμοια κολλήματα,το πιο γνωστό είναι ότι για κάποιο λόγο απαγορεύεται συχνά σε παιχνίδια να δείχνουν οστά και σκελετούς ανθρώπων κάνοντας τις εταιρείες να αλλάζουν ολόκληρα σκηνικά και χαρακτήρες για να μπορέσουν να κυκλοφορήσουν τα προϊόντα τους εκέι. Το ίδιο συνέβαινε και δεν ξέρω αν συνεχίζει να συμβαίνει και με το αίμα στις Γερμανικές εκδόσεις παιχνιδιών fps.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-18, 01:16
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Όρια στην τεχνολογία δεν μπορούν να μπουν, γιατί είναι ενάντια στα συμφέροντα των εταιριών και των κρατών.

Όρια στην τεκνοποίηση θα μπορούσαν να μπουν με πρόφαση το overpopulation, αλλά κι εδώ γίνεται καλύτερη δουλειά μέσω της οικονομίας (χάλια οικονομία = υψηλή ανεργία = χαμηλή λίμπιντο = δεν κάνει πολλά παιδιά ο κόσμος).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-06-18, 14:52
louisweaver Ο χρήστης louisweaver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2018
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Re:

Limits to childbearing could be overpopulation, but there is also better work done through the economy.
__________________
royalediting.com/edit-paper
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-06-18, 15:57
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Johnkokk δυστυχώς οι περισσότεροι γονείς δε ενδιαφέρονται πραγματικά τι
ηλεκτρονικά παιχνίδια παίζουν τα παιδιά τους....

Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να "παρκάρουν" τα παιδιά τους και να μην τους ενοχλούν..
Αλλά το θέμα είναι και αυτό που ανέφερα το πραγματικό παράδειγμα πως πολλές
φορές οι γονείς είναι χειρότεροι απο τα παιδιά οπότε τι παράδειγμα να δώσουν..

Επίσης λίγο πρίν να γράψω το παρόν μήνυμα είδα στην τηλεόραση ένα στιγμιότυπο
όπου μια γυναίκα (Αμερική) πέρναγε έναν πολυσύχναστο δρόμο και ταυτόχρονα
ομιλούσε στο κινητό όχι απο διάβαση αλλά ενδιάμεσα και είχε την προσοχή στο
τηλέφωνο με αποτέλεσμα να την χτυπήσει το αμάξι....


Επίσης φίλε valhalla σίγουρα η τεχνολογία δεν έχει όρια και το βλέπουμε σχεδόν
κάθε μέρα αυτό αλλά το θέμα είναι να μπορούμε να ελέγχουμε που, πως και
γιατί την χρησιμοποιούμε.
...
Προσωπικά για μένα πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος....
Επίσης όπως βλέπουμε σκουπίδια γενικά υπάρχουν και στα παιχνίδια...
Και βέβαια δεν μιλάμε για γενικά την τεχνολογία αλλά για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια...

Εάν ανοίξουμε το θέμα γενικά σε όλες τις εκφάνσεις του Πολιτισμού μας υπάρχουν σκουπίδια...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-06-18, 16:41
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Όρια στην τεχνολογία δεν μπορούν να μπουν, γιατί είναι ενάντια στα συμφέροντα των εταιριών και των κρατών.

Όρια στην τεκνοποίηση θα μπορούσαν να μπουν με πρόφαση το overpopulation, αλλά κι εδώ γίνεται καλύτερη δουλειά μέσω της οικονομίας (χάλια οικονομία = υψηλή ανεργία = χαμηλή λίμπιντο = δεν κάνει πολλά παιδιά ο κόσμος).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από louisweaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Limits to childbearing could be overpopulation, but there is also better work done through the economy.
WTF?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.