Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-12-07, 16:16
Το avatar του χρήστη simbelmyne lorien
simbelmyne lorien Ο χρήστης simbelmyne lorien δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2007
Περιοχή: Lothlorien Golden Wood
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλησπερα!!Πολλη ενδιαφερουσα συζητηση!!Πιστευω πως ολοι εχουμε να πουμε μια ιστορια με τσιγγανες...
Εμενα παλι η πρωτη "σημαντικη" εμπειρια μαζι τους μου συνεβει πριν καποια χρονια,οταν σαν πρωτοετακι κατεβηκα απο επαρχεια Αθηνα για σπουδες..Περπατώντας λοιπον μια μερα στην Πανεπιστημιου ανεμελη..εμφανιζεται μπροστα μου μια τσιγγανα και μου πουλαει χαρτομαντηλακι...εγω πηρα και μετα μου επιασε την κουβεντα...Μου λεει (μεταξυ καποιον αρχικων απο ονοματα γνωστων μου που κατι κανουν παντα) οτι ειμαι ματιασμενη και επειδη με συμπαθησε θα με ξεματιασει..
Βαζει λοιπον στο χερι μου ενα φυλλαρακι απο τον διπλανο θαμνο και μου κλεινει το χερι..
Αρχιζει να λεει τα δικα της και οταν τελειωσε μου ειπε οτι αν το φυλλαρακι ηταν καμμενο τοτε ολα καλα,διαφορετικα ηταν θεμα του Θεου..
Ανοιγω το χερι μου..και ηταν μαυρο, σταχτη...!!!!Στην αρχη λεω καποιο τρικ εκανε...αλλα μετα δεν θυμαμαι να εκανε κατι περιεργο..
Για να μην τα πολυλογο φευγοντας μου ειπε..Δωσε 1000δρχ(ειχαμε δραχμουλες ακομα ) και λεω δεν εχω..
δεν πειραζει λεει και 500ρικο μου κανει..
τελος παντων της το δωσα..αλλα το καλο ειναι οτι με εβαλε να πω οτι της το δεινω με την καρδια μου γιατι διαφορετικα δεν θα επιανε το ξεματιασμα-ξορκι...

Παντως εχω συζητησει με ανθρωπο(μπαλαμο οχι ρομ) που εχει ζησει κοντα σε τσιγγανους χρονια και μου εχει πει πως τα περισσοτερα απο αυτα που κανουν ειναι απλα τρικ που δεν τα αντιλαμβανεται το ματι μας..αν υπαρχει κατι μεταφυσικο αυτος δεν ειδε κατι..ή δεν ηθελε να πει...

Υπαρχει και ενα πολυ καλο βιβλιο της Λυδακη (νομιζω) που μιλαει για τους ρομ(τσιγγανοι) απλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες...Θα το κοιταξω και θα σας πω ποιο ειναι...

Απο τοτε παντως παρομοια σκηνικα εχω ακουσει απο πολλους γνωστους και φιλους...Τι να πω...Καλη καρδια...
__________________
Ai! laurie lantar lassi surinen!
(Ah! like gold fall the leaves in the wind!)

Namarie!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-12-07, 00:06
aspirin Ο χρήστης aspirin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Αυτό με το σχοινί και τους κόμπους είναι τρικ. Μου έχουν πεί πως γίνεται αλλά μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. Θα ρωτήσω το άτομο που το ξέρει και θα σας το πώ.

Τις τσιγγάνες που λένε αυτά τα πράγματα ποτέ δεν τις πήρα στα σοβαρά. Μια φορά όπως περπάταγα προς τη σχολή μου λέει μια "να σου πώ το γράμμα της κοπέλας που σε αγαπάει?. Της απαντάω "για πές...". Μου ειπε "Μ", Της κοπέλας μου όμως το γράμμα αρχίζει από Ι ! Την πάτησε. Άλλες φορές μου λένε ότι με ζηλεύουν, ότι κάποιος γνωστός μου θέλει το κακό μου. Σιγά τα νέα! Όλα αυτά είναι γενικολογίες και αοριστολογίες. Καμία μέχρι τώρα δε μου έχει αποδείξει ότι κάνει κάτι υπερφυσικο, αν και σταματάω γιατί έχουν πλάκα αυτά που λένε. Ίσως αυτές κόβουν τα άτομα που είναι πιο "ευάλωτα" στα τρύκ. Ενώ π.χ. εγώ που είμαι ανοιχτομάτης, την παραμικρή κίνηση θα την έπιανα.

Όσο για την ιστορία σου Μιχάλη, τη διάβασα τώρα για πρώτη φορά. Για την ελιά είμαι σίγουρος ότι είναι τρύκ, αλλά ας το αφήσουμε με ερωτηματικό. Το όνομα Γιώργος μπορεί καλλιστα να το είχε ακούσει όταν θα είχες πάρει με το κινητό το φίλο σου να δείς που βρίσκεται ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-12-07, 02:25
Το avatar του χρήστη skio
skio Ο χρήστης skio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Το σκηνικό με την ελιά είχε συμβεί σε μένα και ένα φίλο μου αρκετά χρόνια πριν στο πάρκο έξω από τον Ευαγγελισμό. Η τσιγγάνα ζήτησε τσιγάρο από το φίλο μου και έπειτε του έβαλε ένα φύλο στο χέρι και του είπε να το κλείσει. Όταν το άνοιξε βρήκε στο χέρι του την ελιά και τότε η τσιγγάνα του είπε πως κάποιο κακό τον τριγύριζε και να της δώσει 'ένα χάρτινο λεφτό' για να το ξορκίσει. Ο φίλος μου της είπε πως δεν έχει (δεν την εμπιστεύτηκε) και έφυγε, παρόλες τις διαβεβαιώσεις της τσιγγάνας πως δεν θα έχανε τα λεφτά του.

Εγώ βρισκόμουν λίγο πιο πίσω. Άκουσα τη συζήτηση αλλά το σκηνικό με την ελιά δεν το είδα άμεσα.
__________________
Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-12-07, 08:46
aspirin Ο χρήστης aspirin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Το πιθανότερο είναι να βάζουν την ελιά κάτω από το φύλο και την ώρα που κλείνει το "θύμα" την παλάμη να τραβάνε με αριστοτεχνικό τρόπο το φύλο. Οπότε όταν ανοίξει ο άλλος το χέρι το μόνο που θα βρεί είναι η ελιά. Όλα αυτά γίνονται εύκολα με την κατάλληλη εκπαίδευση. Οι τσιγγάνοι είναι πρώτοι σε θέματα κλεψιάς. Από μικρά παιδιά εκπαιδεύονται.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-12-07, 13:31
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

οι τσιγγάνοι, δεν έχουν γνώσεις για δυνατά ξόρκια η σωστή μαγεία.
Θυμάμαι πως όταν αρχίνησα τότε με μαγεία και αποκρυφισμό, ποσο εύκολο μου ήταν να διαλύσω τσιγγάνικη μαγεία, ακόμα αυτές τις μέρες πάλι το κατάφερα.
Η μαγεία τους είναι γελοία , και είναι μόνον επικίδυνη αν πιστεύεις σε αυτήν η αν φοβάσαι, γιατί η κάθε αρνητική μαγεία και τα πνεύματα του κλιποθ (ακάθαρτα πνεύματα) τρέφονται από φόβο και πανικό.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-12-07, 15:08
haris-x Ο χρήστης haris-x δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Απλως θα αναφερω καποιες συναντησεις που ειχα με τσιγγανες χωρις να εχω συκλονιστικες εμπειριες.Η μια ηταν εδω καβαλα οταν καποια μου ειχε πει οτι ειχα
καποιο προβλημα ψυχολογικης φυσεως χωρις να γινει πιο συγκεκριμενη,αλλα γενικα ειχα ενα τετοιο προβλημα,και το κλασσικο,οτι μου ειχαν κανει μαγια που το θεωρω απιθανο.Μια αλλη φορα ηταν κοντα στην μαβιλη-Αθηνα οταν με πλησιασε μια τσιγγανα και μου ζητησε ενα δεκαχιλιαρο τοτε και μου ειπε θα κανει κατι που θα μου εφερνε πολλα λεφτα.Μαλιστα θυμαμαι οτι με παροτρυνανε καποιοι γειτονες εκει να το κανω.Αλλα εκεινη την στιγμη αισθανθηκα θυμα και το σταματησα δινοντας τελικα ενα πεντακοσαρικο και αυτη μου ειπε οτι μου ειχαν κανει μαγια και θα λυνοταν αν το εδινα με την καρδια μου.
Παντως ειμαι περιεργος να μαθω τις ριζες των τσιγγανων.Λενε οτι καταγονται απο Ινδια γιατι μοιαζουν για Ινδοι.Ισως να προερχονται απο τους ουνους που ηταν νομαδικη φυλη.Εχετε καποια πληροφορια;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-12-07, 17:20
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Wizen
οι τσιγγάνοι, δεν έχουν γνώσεις για δυνατά ξόρκια η σωστή μαγεία.
Θυμάμαι πως όταν αρχίνησα τότε με μαγεία και αποκρυφισμό, ποσο εύκολο μου ήταν να διαλύσω τσιγγάνικη μαγεία, ακόμα αυτές τις μέρες πάλι το κατάφερα.
Η μαγεία τους είναι γελοία , και είναι μόνον επικίδυνη αν πιστεύεις σε αυτήν η αν φοβάσαι, γιατί η κάθε αρνητική μαγεία και τα πνεύματα του κλιποθ (ακάθαρτα πνεύματα) τρέφονται από φόβο και πανικό.

Αγαπητη/ε Wizen
απο οτι καταλαβα εισαι/ησουν Wiccan.....δεν θα σταθω ομως σε αυτο....σιγουρα εχεις καποια εμπειρια πανω στην τσιγγανικη μαγεια και απ'οτι φαινεται μπορεις και τη λυνεις ανετα....αλλα δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος για κατι το οποιο δεν ειναι σταθερο...η μαγεια οπως ξερεις δεν εχει ορια ετσι και τα μαγια που μπορει να κανει μια τσιγγανα μπορει να ειναι δυνατα ή και γελοια..... δεν πιστευω στην τσιγγανικη μαγεια γιατι τη θεωρω κερδοσκοπικη.... αλλα εχω ακουσει μαγια που εχουν γινει σε ανθρωπους στο χωριο μου τα οποια μεταφερονται και στις επομενες γενιες..... για οτι λαθος εχω κανει σε κατι π.μ.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Witch Shadow : 28-12-07 στις 17:20
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-12-07, 17:39
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

δεν πιστευω στην τσιγγανικη μαγεια γιατι τη θεωρω κερδοσκοπικη.... αλλα εχω ακουσει μαγια που εχουν γινει σε ανθρωπους στο χωριο μου τα οποια μεταφερονται και στις επομενες γενιες..... για οτι λαθος εχω κανει σε κατι π.μ.


Εγώ το μόνον που κάνω, όταν ακούω από Τσιγγάνους Μάγους, χαμογελώ ειρωνικά , γιατί αυτοί δεν ξέρουν τι είναι μαύρη μαγεία.
Αυτό που κάνουν αυτοί είναι τσαπατσούλικη δουλειά.
Αυτοί που είναι όντως επικίνδυνοι είναι Ιερείς η πιστοί του Seth η τυφώνα, αλλα όχι ανόητη μάγοι, που δεν ξέρουν πως λειτουργεί η μαγια, απλά ξέρουν το περίπου αποτέλεσμα μια μαγικής πράξης.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-12-07, 01:26
Το avatar του χρήστη THE KEEPER OF SECRET
THE KEEPER OF SECRET Ο χρήστης THE KEEPER OF SECRET δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2004
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Τι έγινε ρε παιδια? Πολλοι μαγοι και μαγισσες μαζευτήκανε στο Φορουμ.
Μηπως κανείς ξερει κανα ξορκι να πιασουμε τα νουμερα του JOKER?
6 μιλιουνια μοιράζει. Αντε για να πιστουμε κι εμεις οι άπιστοι...
__________________
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ
Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...?

ΜΕΛΕΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝ.!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-12-07, 01:37
Το avatar του χρήστη THE KEEPER OF SECRET
THE KEEPER OF SECRET Ο χρήστης THE KEEPER OF SECRET δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2004
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία που μου συνέβη μόλις χθες. Ήμουν στο σταθμό του προαστειακού της Κορίνθου, περιμένοντας το φίλο μου το Γιώργο να έρθει από Αθήνα, όταν με πλησίασε μια τσιγγάνα και άρχισε να μου λέει τις γνωστές "προβλέψεις" που κάνουν, χωρίς να τις ζητήσω, ωστόσο της έδωσα ένα τσιγάρο όταν μου το ζήτησε. Τότε κάθισε μαζί μου και, ανάμεσα σε διάφορα περίεργα που μου είπε (με αρκετά υψηλό ποσοστό επιτυχίας τολμώ να πω, η οποία δεν οφειλόταν σε σύμπτωση αν κρίνω από τις λεπτομέρειες), μου "αποκάλυψε" πως κάποιος στο παρέλθόν είχε προσπαθήσει να μου κάνει κακό με μεθόδους μαγείας. Μου ζήτησε να πάρω το χαρτί της απόδειξης του καφέ στο χέρι μου, να το κλείσω στη χούφτα μου και να επαναλάβω κάποια λόγια μετά από εκείνη. Όταν άνοιξα το χέρι μου, το χαρτί είχε εξαφανιστεί και στη θέση του υπήρχε μια...ελιά, μαύρη!
Αποκλείω την περίπτωση ταχυδακτυλουργικού τρικ, δεδομένου ότι το χαρτί το πήρα μόνος μου στο χέρι και εκείνη δεν παρενέβη καθόλου ώστε με τρόπο να βάλει μια ελιά στην έτσι κι αλλιώς κλειστή μου χούφτα. Μου είπε πως η μαύρη ελιά αποδείκνυε την περίπτωση μαγείας εκ μέρους κάποιου ατόμου και πως, με τις ευχές που και οι δύο επαναλάβαμε, το "κακό" είχε πλέον εξορκιστεί. Να σημειωθεί πως όλο αυτό το σκηνικό δνε μου κόστισε χρηματικά.
Φεύγοντας, μου ζήτησε αν ξαναβρεθούμε να της κάνω δώρο ένα μαντίλι και μου είπε "με το καλό να δεχτείς το φίλο σου το Γιώργο που περιμένεις", χωρίς φυσικά έως τότε να της έχω αποκαλύψει αν περιμένω κάποιον ή αν ταξιδεύω εγώ, πολύ περισσότερο ότι εκείνος που περίμενα λεγόταν όντως Γιώργος...
Περιμένω τα σχόλια και τις τοποθετήσεις σας...
Φιλε Μιχαλη εχω εξοχικό σπιτι στην Κορινθια(Κεχριες) και γνωρίζω οτι η ευρυτερη περιοχή ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες κατακλύζεται από τσιγγάνους. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω λοιπον οτι το μόνο πραγματικά μαγικό που εχω δει απο αυτούς ειναι ο τροπος που ξαφρίζουν σπιτια και καταστήματα.
Μιλαμε για επιστήμονες οχι αστεία.
__________________
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ
Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...?

ΜΕΛΕΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝ.!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.