Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-08-06, 11:49
Το avatar του χρήστη Epoptes
Epoptes Ο χρήστης Epoptes δεν είναι συνδεδεμένος
Member

Προεπιλογή Οι μισοί μόνο Έλληνες αποδέχονται την βιολογική εξέλιξη του ανθρώπου

Μόνο οι μισοί σχεδόν Έλληνες συμφωνούν με την πρόταση πως "οι άνθρωποι, όπως τους ξέρουμε, εξελίχθηκαν από προηγούμενα είδη ζώων". Μπράβο μας! Εκεί στον πάτο, μαζί με τους φανατικούς φονταμενταλιστές Αμερικανούς, μαζί με τους Τούρκους και τους ομόδοξους Βουλγάρους.

Αναλυτικά: http://epoptes.blogspot.com/2006/08/blog-post_11.html
entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem - William of Occam
We are survival machines--robot vehicles blindly programmed to preserve the selfish molecules known as genes - Richard Dawkins
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-06, 18:24
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Χμ...

Καταρχήν να περισσεύουν τέτοιου είδους σχόλια. Καταλαβαίνεις πιστεύω γιατί...

Στο θέμα μας τώρα:

Παράθεση:
το Ελληνικό κράτος διδάσκει 3.5 φορές περισσότερη ώρα τα Θρησκευτικά από τη Βιολογία
Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο από τα σχολικά μου χρόνια...
Ίσα ίσα η βιολογία είναι μάθημα πανελλαδικά εξεταζόμενο ενώ τα θρησκευτικά όχι.

Παράθεση:
Όσοι δεν πηγαίνουν ποτέ ή μια φορά το χρόνο σε θρησκευτικές εκδηλώσεις απάντησαν σωστά σε ποσοστο 70 και 71% αντίστοιχα. Αντιθέτως, όσοι πηγαίνουν περισσότερο από μια φορά τη βδομάδα ή εβδομαδιαία απάντησαν σωστά 54 και 59% αντίστοιχα.
Τι θέλεις να πεις με αυτό; Ότι οι θρησκευτικές εκδηλώσεις φανατίζουν τον κόσμο να πιστέψει τις θεωρίες τους;

Παράθεση:
Και μερικές τελευταίες σκέψεις: 31% των συμπολιτών μας πιστεύει πως ο Ήλιος περιφέρεται γύρω από τη γη. 29% πιστεύουν πως οι άνθρωποι ζούσαν την ίδια εποχή με τους δεινοσαύρους.
Αυτά τα ποσοστά πιστεύω ή ήταν μικρά παιδιά ή άνθρωποι τρίτης ηλικίας...

Για να καταλάβω δλδ, εσύ πιστεύεις ότι το ελληνικό κράτος μαζί με τις θρησκευτικές εκδηλώσεις (κατηχητικά, κ.τ.λ.) φταίνε για την κατάσταση αυτή;

Εγώ έχω να σου πω το εξής. 1ον) Ποτέ μην εμπιστεύεσαι 100% τέτοιου είδους έρευνες (αλήθεια, ποιά η πηγή της έρευνας αυτής . 2ον) Πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια, οι Έλληνες πολίτες, ΕΙΔΙΚΌΤΕΡΑ οι νέοι άνθρωποι, στρέφονται όλο κ περισσότεροι προς τις επιστήμες για τηνπληροφόρησή τους κ την άντληση των γνώσεών τους.

Δεν πιστεύω δλδ ότι ένας νέος που πηγαίνει σχολείο, διδάσκεται μαθηματικά, φυσική, βιολογία, θρησκευτικά και το απόγευμα πηγαίνει στο κατηχητικό δεν έχει την κρίση κ τις γνώσεις να ξέρει ότι ο Ήλιος δεν γυρίζει γύρω από τη γη κ ότι οι άνθρωποι δεν ζούσαν την εποχή των δεινοσαύρων.

Υ.Γ: κ οι επιστημονικές θεωρίες αλλάζουν καθημερινά...
Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-06, 18:45
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Κουμπαριστάν
Προεπιλογή

Επειδή διάβασα το ευρωβαρόμετρο που παράθεσες, θα πρέπει να σε πληροφορήσω ότι οι έλληνες είναι οι πρώτοι μετά την Μάλτα στην ευρώπη (με 70%) στην ερώτηση, "πιστεύετε ότι μια μέρα η επιστήμη θα μπορέσει να δώσει μια ολοκληρωμένη εικόνα για το πώς λειτουργεί το σύμπαν και η φύση?" στην σελίδα 53...
Επίσης οι έλληνες και οι Κύπριοι από τους πρώτους στην ευρώπη με ποσοστό 41% και 54% αντίστοιχα δηλώνουν ότι επιθυμούν να ενημερώνονται για τις εξελίξεις στον επιστημονικό τομέα.

Παράθεση:
Μόνο οι μισοί σχεδόν Έλληνες συμφωνούν με την πρόταση πως "οι άνθρωποι, όπως τους ξέρουμε, εξελίχθηκαν από προηγούμενα είδη ζώων". Μπράβο μας! Εκεί στον πάτο, μαζί με τους φανατικούς φονταμενταλιστές Αμερικανούς, μαζί με τους Τούρκους και τους ομόδοξους Βουλγάρους.
Η πλειοψηφία αυτών που απάντησαν σωστά στις 12 ερωτήσεις αλλά και αυτών που απάντησαν ότι ο άνθρωπος προέρχεται από ζώα με εξέλιξη πάνε μια φορά τον χρόνο στην εκκλησία. Μάλιστα το ποσοστό τους είναι μεγαλύτερο από τους άθεους.

Εσύ τί συμπέρασμα βγάζεις δηλαδή? Ότι αν πάς μια φορά τον χρόνο (και όχι παραπάνω ) στην εκκλησία είσαι πιο έξυπνος και πιο ενημερωμένος από το αν δεν πάς καθόλου? Γιατί αυτό προκύπτει από την έρευνα...
Εγώ το συμπέρασμα που βγάζω από την έρευνα, είναι ότι υπάρχει πρόβλημα παιδείας στην ελλάδα διότι δίψα για μόρφωση υπάρχει, αλλά οι παρεχόμενες γνώσεις είναι λίγες.
Τα άλλα που λές για την θρησκεία είναι μπαρούφες με όλη την έννοια της λέξης. Το μόνο που έχω να σου πώ είναι ότι ο Νεύτωνας, ο πατέρας της φυσικής ασχολούταν με την αλχημεία και εκκλησιαζόταν τακτικότατα. Μεταξύ μας, δεν υπάρχει ανοιχτόμυαλος έξυπνος άνθρωπος που να μην έχει καθόλου μεταφυσικές ανυσηχίες, ή ανοιχτόμυαλος δεν είναι ή έξυπνος....
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-06, 22:26
Το avatar του χρήστη Quest for truth
Quest for truth Ο χρήστης Quest for truth δεν είναι συνδεδεμένος
Member

Προεπιλογή

Όσο ακραία και αν ακούγονται τα όσα αναφέρει η έρευνα είναι πολύ κοντά στην αλήθεια.
Καταρχάς τα θρησκευτικά βεβαίως και διδάσκονται παραπάνω στα σχολεία. Διδάσκονται 2 φορές την εβδομάδα και τα 6 χρόνια στο δημοτικό,ενώ βιολογία δεν διδάσκεται καθόλου. Στο γυμνάσιο και το λύκειο τα θρησκευτικά διδάσκονται ακριβώς όσο και η βιολογία,2 με 3 φορές την εβδομάδα. Δεν εξετάζονται πανελλαδικά,εξετάζονται όμως ΟΛΕΣ οι τάξεις σε τοπικό επίπεδο. Επίσης η πρώτη επαφή μου με το ανθρώπινο γονιδίωμα ήταν στην 3η γυμνασίου. Η βιολογία στα πρώτα χρόνια του γυμνασίου έχει καθαρά περιβαλλοντικό χαρακτήρα. Αποφοίτησα από το λύκειο εν έτει 2002 οπότε δε νομίζω να έχουν αλλάξει και πολλά.
Είναι προφανές ότι οι θρησκευτικές εκδηλώσεις φανατίζουν τον κόσμο σε λάθος κατεύθυνση. Τρανά παραδείγματα θα βρείτε σε αντίστοιχο θέμα αυτής της ενότητας (επιστολή στην ΟΟΔΕ..)στο οποίο θα διαβάσετε ανθρώπους που προσπαθούν με επιχειρήματα να αποδείξουν ότι ο αδάμ ήρθε στη γη 5000 χρόνια π.χ. Και πιστεύω ότι αντιπροσωπεύουν και μια μεγάλη μερίδα ελλήνων.
Όσον αφορά τη δίψα για μόρφωση πιστεύω κι εγώ ότι υπάρχει στην ελλάδα. Αρκεί όμως να γίνεται σε σωστή κατεύθυνση και να είναι σφαιρική και πολυποίκιλη. Γιατί υπάρχουν πολλοί που διψούν μόνο για εκκλησιαστική γνώση,μόνο για αθλητισμό,μόνο για παραφυσικό,μόνο για νομικά,μόνο για ιατρικά κτλ. Έτσι όμως,όσο και να διαβάσεις,δε θα θεωρείσαι ποτέ μορφωμένος,πέρα από τον συγκεκριμένο τομέα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Quest for truth : 11-08-06 στις 22:26
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-06, 23:36
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καταρχάς τα θρησκευτικά βεβαίως και διδάσκονται παραπάνω στα σχολεία. Διδάσκονται 2 φορές την εβδομάδα και τα 6 χρόνια στο δημοτικό,ενώ βιολογία δεν διδάσκεται καθόλου.
Βλέπεις πρέπει να δουλεύουν και οι θεολόγοι, αλλιώς θα γίνουν κλέφτες... Άλλη αιτία δεν νομίζω να υπάρχει, πέρα από τα περιορισμένα κονδύλια...
Παράθεση:
Είναι προφανές ότι οι θρησκευτικές εκδηλώσεις φανατίζουν τον κόσμο σε λάθος κατεύθυνση. Τρανά παραδείγματα θα βρείτε σε αντίστοιχο θέμα αυτής της ενότητας (επιστολή στην ΟΟΔΕ..)στο οποίο θα διαβάσετε ανθρώπους που προσπαθούν με επιχειρήματα να αποδείξουν ότι ο αδάμ ήρθε στη γη 5000 χρόνια π.χ. Και πιστεύω ότι αντιπροσωπεύουν και μια μεγάλη μερίδα ελλήνων.
Η έρευνα δεν δείχνει κάτι τέτοιο, αυτά που λές είναι ξεκάρφωτα με το ευρωβαρόμετρο. Όπως έγραψα και πρίν τις περισσότερες σωστές απαντήσεις τις έδωσαν αυτοί που πάνε στην εκκλησία μια φορά το χρόνο. Αυτοί που πάνε σπάνια έδωσαν σωστές απαντήσεις το ίδιο συχνά με τους άθεους.... Τρέχα γύρευε τί μπορεί να σημαίνει αυτό. Ασφαλή συμπεράσματα εγώ δεν μπορώ να βγάλω.
Παράθεση:
Και πιστεύω ότι αντιπροσωπεύουν και μια μεγάλη μερίδα ελλήνων.
Δεν είναι και τόσοι πολλοί. Αυτοί που απάντησαν ότι δεν πιστεύουν ότι προερχόμαστε από ζώα δεν σημαίνει καθόλου ότι εννούν ότι μας έφτιαξε κάποιος θεός . Προσέξτε λιγάκι αυτό το σημείο γιατί και αυτοί που πιστεύουν ότι μας έφτιαξαν εξωγήινοι ή δεν ξέρω και γώ τί άλλο, συγκαταλέγονται στην ίδια κατηγορία και είναι κάποιο σημαντικό ποσοστό.
Επίσης γνωρίζω πολλά άτομα με αξιόλογο μορφωτικό επίπεδο που δεν δέχονται την εξέλιξη του ανθρώπου από τα ζώα, αφού δεν υπάρχει κανένας τρόπος να αποδειχθεί με την αυστηρή έννοια του όρου απόδειξη (να αποδειχθεί πέρα πάσης αμφιβολίας δηλαδή που στην επιστήμη είναι αδύνατο να υποθεί αυτό).
Παράθεση:
Έτσι όμως,όσο και να διαβάσεις,δε θα θεωρείσαι ποτέ μορφωμένος,πέρα από τον συγκεκριμένο τομέα.
Πότε θεωρείς κάποιον μορφωμένο δηλαδή?
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-06, 00:33
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: middle earth
Προεπιλογή

Δυστυχώς αυτή η έρευνα, η οποία θα έλεγα ότι είναι αρκετά αξιόπιστη, δείχνει κάτι, κάτι το οποίο πρέπει να μας προβληματίσει όλους μας! Βέβαια δεν είναι κάτι που με παρεξενεύει. Έχω άκουσει άπειρες φορές ακόμα και από νέα παιδιά που σπουδάζουν να λένε "ότι η καταγωγή του ανθρώπου απ' τον πίθηκο είναι μπαρούφες" για να μην πω για τους μεγαλύτερους. Πάντως μου κάνει εντύπωση που κάποιοι δυσκολεύεστε να το παραδεχθείτε..δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα στην Ελλάδα, αν και συμφωνώ ότι τα πράγματα καλυτερεύουν συνεχώς.

Το μεγαλύτερο μερίδιο σε όλα αυτά το έχει το εκπαιδευτικό σύστημα, το οποίο για μένα έχει αποτύχει παταγωδώς να δώσει γενικές γνώσεις στα παιδιά για τον κόσμο που μας περιβάλλει, τα ΜΜΕ και η εκκλησία, η οποία συνεχίζει να λέει τα δικά της μένοντας δεκαετίες πίσω και επιρρεάζοντας μεγάλο μέρος του πληθυσμού, και μην μου πείτε ότι αυτό δεν συμβαίνει..όταν σαν παιδάκια μας πάνε στο κατηχητικό, διαβάζουμε στα φυλλάδιά της ένα σωρό μπαρούφες (πχ ροκ μουσική, εξέλιξη, big bag, ταινίες κ.α.), κάνουμε θρησκευτικά (αντί για θρησκειολογία) από το δημοτικό μέχρι το λύκειο ενώ για σοβαρά θέματα των επιστημών δεν μας διδάσκουν τίποτα, τι να περιμένουμε..Κοιτάξτε ποιες χώρες είναι πρώτες στον πίνακα..μετά κοιτάξτε το ΑΕΠ τους για την παιδεία και ψάξτε λίγο για το εκπαιδευτικό τους σύστημα και τις σχέσεις εκκλησίας-κράτους..Δεν είναι τυχαίο ότι θεωρούνται οι χώρες με το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα. Α..για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ ότι όσοι πάνε εκκλησία ή πιστεύουν δεν ξέρουν τι τους γίνεται,σε καμία περίπτωση αυτό. Όποιος έχει μυαλό και λογική δεν έχει ανάγκη.

Παράθεση:
Όσο για:31% των συμπολιτών μας πιστεύει πως ο Ήλιος περιφέρεται γύρω από τη γη.
Xεχε..Μπιζέλι δυστυχώς αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ. Είναι η τραγική αλήθεια. Δυστυχώς δεν είναι μικρά παιδιά ή γέροι αλλά μεγάλο ποσοστό στις ηλικίες 18 με 40 έτσι νομίζει (θα επλαγόσουν με τα μαργαριτάρια των εικοσάχρονων!!). Ξέρεις πόσες φορές έχει τύχει σε ανοιχτές για το κοινό αστρονομικές βραδιές να το ακούσω??? Άσε! Για να μην αναφέρω το ότι δεν γνωρίζουν ότι το φεγγάρι είναι δορυφόρος της Γης, ότι ο ήλιος είναι ένα απλό αστέρι όπως όλα τα άλλα στον ουρανο, ότι δεν πέφτει αστέρι πάνω στη Γη όταν πέσει ένας διάττοντας (πεφταστέρι), ότι υπάρχουν και άλλοι πλανήτες ακόμα..!!!!!!!!! Τι να περιμένεις από ένα λαό που η συντριπτική πλειοψηφία πιστεύει ότι αστρονόμος και αστρολόγος είναι το ίδιο πράγμα και πιστεύουν στα ζώδια? Η παιδεία μας έχει σοβαρό πρόβλημα..να δω πότε θα το καταλάβουν οι αρμόδιοι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 12-08-06 στις 00:37
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-06, 01:11
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned

Περιοχή: Mandri
Προεπιλογή

πρώτα απο όλα πρέπει να πω ότι θεωρώ πολύ σημαντικό να διδάσκονται οι Θρησκείες στα σχολεία.
Το αν διδάσκεται ο Χριστιανισμός και μόνο στην Ελλάδα είναι ένα άλλο θέμα το οποίο δεν έχει χώρο εδώ.

Το πρώτο μήνυμα του Epoptes αλλά και το πρώτο του R-b-t3r δείχνουν καθαρά το πως κάποιος πέρνει μόνο ένα κομμάτι απο ένα κείμενο ή μια έρευνα ή μια θεωρεία παρουσιάζει μόνο αυτό και αφήνει να εννοηθούν πράγματα τα οποία δεν έχουν καμία σχέση απαραίτητα με την πραγματικότητα.
Τα κατηχητικά αλλά και η διδασκαλία των Θρησκευμάτων ή έστω του Χριστιανισμού στα σχολεία δεν έχει καμία σχέση με το αν οι Έλληνες γνωρίζουν για την εξέλιξη του ανθρώπου.

Έγινε ερώτηση για το πως πιστεύουν ότι εξελήχθει ο άνθρωπος και απάντησαν ότι ο Θεός έπλασε την Ευα και Αδάμ κτλ;

Αν αφαιρούσαμε τελείως τον Χριστιανισμό απο την Ιστορία της Ελλάδος ή ακόμα και απο προσώπου γης, αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα υπήρχαν μεγαλύτερα ποσοστά των "σωστών" απαντήσεων. Πολύ σωστό το σχόλιο του R-b-t3r και λάθος τουλάχιστον απο αυτά που μας παρέθεσες Epoptes ότι αυτοί που απάντησαν "λάθος" έχουν απαραίτητα σχέση με την Θρησκεία (την οποιαδήποτε θρησκεία). Το ότι πηγαίνουν στην εκκλησία πρώτων δεν σημαίνει ότι ξέρουν γιατί πηγαίνουν ή μαλλόν θα πω καλύτερα ότι πηγαίνουν για κοινωνικούς και όχι για θρησκευτικούς λόγους. Μόνο τους υπουργούς, βουλευτές, δημάρχους κοινοτάρχες, να βάλεις που πηγαίνουν μόνο και μόνο για να χαιρετήσουν τον λαό τους καταλαβαίνεις τι γίνεται. Η άγνοια τους για την επιστήμη δεν σημαίνει ότι προέρχεται απο την πίστη τους ή γιατί πηγαίνουν στην εκκλησία. Ίσως η άγνοια τους για την επιστήμη είναι ένα κομμάτι ακόμα στο παζλ της αδιαφορίας και το γεγονός ότι πηγαίνουν στην εκκλησία ένα κομμάτι της ίδιας ελαφρώτητας που αντιλαμβάνονται τα πράγματα.
Δεν νομίζω ότι το γεγονός ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται έχει να κάνει με το αν ο Χριστιανισμός λέει ότι ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο, αλλά με την το ότι αδιαφορούν γενικώς για ότιδήποτε πέρα, απο το τι θα φορέσουν, τι κινητό θα πάρουν, που θα πανε το βράδι, ποιά ή ποιόν θα βρουν για να χαλαρώσουν...
Εξάλου απο ότι θυμάμαι εγώ στα δικά μου τα χρόνια, τα Θρησκευτικά στο σχολείο ήταν μια ωραία αδιάφορη ώρα που δεν επιρρέασαν καθόλου το τι πιστεύω και το τι όχι. Και όχι μόνο εμένα αλλά και τον οποιοδήποτε άλλο μια και κανείς δεν ήταν στην τάξη... Όλοι κάπου αλλού ταξίδευαν.

Τώρα το ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημαέχει πρόβλημα είναι γεγονός αλλά δεν έχει να κάνει με την θρησκεία. Και θα μου πείτε ότι κανείς δεν θα έκανε την κίνηση να μειώσει τις ώρες των Θρησκευτικών για πολιτκούς λόγους και να βάλει βιολογία. Αλλά απο την άλλη δεν είδα και κανέναν να κάνει πρόταση για αύξηση των ωρών διδασκαλίας. Άσε που τα θρησκευτικά ήταν για πολλούς το μόνο μάθημα που τους έκανε να αναιβάζουν το μέσω όρο για να περάσουν τα μαθήματα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 12-08-06 στις 01:17
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-06, 01:36
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontro_mpizeli
Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο από τα σχολικά μου χρόνια...
Ίσα ίσα η βιολογία είναι μάθημα πανελλαδικά εξεταζόμενο ενώ τα θρησκευτικά όχι.
Τα ωρολόγια προγράμματα των βαθμίδων της Ελληνικής εκπαίδευσης μπορείς να τα δεις στον ιστοτόπο του Υπουργείου Παιδείας.

Παράθεση:
Τι θέλεις να πεις με αυτό; Ότι οι θρησκευτικές εκδηλώσεις φανατίζουν τον κόσμο να πιστέψει τις θεωρίες τους;
Απλά πως όσοι πάνε συχνά σε θρησκευτικές εκδηλώσεις έχουν χειρότερες επιστημονικές γνώσεις απ' όσους δεν πάνε ποτέ ή σπάνια. Αυτό είναι γεγονός. Η εξήγηση του γεγονότος είναι άλλο θέμα: μπορεί να είναι θέμα φανατισμού, θέμα χρόνου (όποιος ασχολείται με κάτι δεν έχει τόσο πολύ χρόνο να ασχοληθεί με κάτι άλλο) ή ίσως και ευφυίας.

Παράθεση:
Αυτά τα ποσοστά πιστεύω ή ήταν μικρά παιδιά ή άνθρωποι τρίτης ηλικίας...
Τα δείγματα λήφθηκαν με τον ίδιο τρόπο στις διαφορετικές χώρες.

Παράθεση:
Για να καταλάβω δλδ, εσύ πιστεύεις ότι το ελληνικό κράτος μαζί με τις θρησκευτικές εκδηλώσεις (κατηχητικά, κ.τ.λ.) φταίνε για την κατάσταση αυτή;
Οι άνθρωποι μαθαίνουν για την επιστήμη από διάφορες πηγές: από το σχολείο, από τους γονείς τους, από τα ΜΜΕ, από βιβλία, κ.ο.κ. Το ποιος παράγοντας παίζει σημαντικότερο λόγο είναι διαφορετικό θέμα.

Παράθεση:
Εγώ έχω να σου πω το εξής. 1ον) Ποτέ μην εμπιστεύεσαι 100% τέτοιου είδους έρευνες (αλήθεια, ποιά η πηγή της έρευνας αυτής
To Science (Vol. 313. no. 5788, pp. 765 - 766) ένα από τα κορυφαία peer-reviewed journal του πλανήτη.

http://en.wikipedia.org/wiki/Impact_factor

Παράθεση:
2ον) Πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια, οι Έλληνες πολίτες, ΕΙΔΙΚΌΤΕΡΑ οι νέοι άνθρωποι, στρέφονται όλο κ περισσότεροι προς τις επιστήμες για τηνπληροφόρησή τους κ την άντληση των γνώσεών τους.
Το ελπίζω αν και δεν έχω στοιχεία γι' αυτό.
We are survival machines--robot vehicles blindly programmed to preserve the selfish molecules known as genes - Richard Dawkins
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-06, 01:52
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Επειδή διάβασα το ευρωβαρόμετρο που παράθεσες, θα πρέπει να σε πληροφορήσω ότι οι έλληνες είναι οι πρώτοι μετά την Μάλτα στην ευρώπη (με 70%) στην ερώτηση, "πιστεύετε ότι μια μέρα η επιστήμη θα μπορέσει να δώσει μια ολοκληρωμένη εικόνα για το πώς λειτουργεί το σύμπαν και η φύση?" στην σελίδα 53...
Επίσης οι έλληνες και οι Κύπριοι από τους πρώτους στην ευρώπη με ποσοστό 41% και 54% αντίστοιχα δηλώνουν ότι επιθυμούν να ενημερώνονται για τις εξελίξεις στον επιστημονικό τομέα.
Άλλο πράγμα να λες πως αγαπάς την επιστήμη και να λες πως θες να πληροφορήσαι για αυτήν και άλλο πράγμα να μπορείς να απαντήσεις σωστά σε μια σειρά συγκεκριμένων ερωτήσεων.

Επομένως μπορεί να λέμε πως θέλουμε και μας αρέσει αλλά οι επιδόσεις μας αποδεικνύουν πως δεν ξέρουμε (τουλάχιστον όσο πολλοί άλλοι λαοί).

Παράθεση:
Εσύ τί συμπέρασμα βγάζεις δηλαδή? Ότι αν πάς μια φορά τον χρόνο (και όχι παραπάνω ) στην εκκλησία είσαι πιο έξυπνος και πιο ενημερωμένος από το αν δεν πάς καθόλου? Γιατί αυτό προκύπτει από την έρευνα...
Όχι δεν προκύπτει, διαφορά 1% δεν είναι σημαντική.

Παράθεση:
Εγώ το συμπέρασμα που βγάζω από την έρευνα, είναι ότι υπάρχει πρόβλημα παιδείας στην ελλάδα διότι δίψα για μόρφωση υπάρχει, αλλά οι παρεχόμενες γνώσεις είναι λίγες.
Συμφωνώ.

Παράθεση:
Τα άλλα που λές για την θρησκεία είναι μπαρούφες με όλη την έννοια της λέξης. Το μόνο που έχω να σου πώ είναι ότι ο Νεύτωνας, ο πατέρας της φυσικής ασχολούταν με την αλχημεία και εκκλησιαζόταν τακτικότατα. Μεταξύ μας, δεν υπάρχει ανοιχτόμυαλος έξυπνος άνθρωπος που να μην έχει καθόλου μεταφυσικές ανυσηχίες, ή ανοιχτόμυαλος δεν είναι ή έξυπνος....
Αυτό δεν σημαίνει τίποτε. Ένας απόφοιτος του Λυκείου (αν πρόσεξε λίγο στα μαθηματικά και στη φυσική) έχει περισσότερες γνώσεις για τη φυσική από το Νεύτωνα. Η επιστήμη έχει προχωρήσει, ο Νεύτωνας γεννήθηκε πριν από το Δαρβίνο, πριν από την θεμελίωση της γεωλογίας που αποκάλυψε το βάθος χρόνου του πλανήτη.

Σήμερα μια ελάχιστη μειοψηφία των σημαντικών επιστημόνων πιστεύει σε έναν προσωπικό θεό ή στην ανθρώπινη αθανασία.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-08-06, 03:00
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Άλλο πράγμα να λες πως αγαπάς την επιστήμη και να λες πως θες να πληροφορήσαι για αυτήν και άλλο πράγμα να μπορείς να απαντήσεις σωστά σε μια σειρά συγκεκριμένων ερωτήσεων.
Βεβαίως, αλλά σημαίνει έλλειψη παιδείας και όχι σχέση με την θρησκεία ή οτιδήποτε.
Παράθεση:
Επομένως μπορεί να λέμε πως θέλουμε και μας αρέσει αλλά οι επιδόσεις μας αποδεικνύουν πως δεν ξέρουμε (τουλάχιστον όσο πολλοί άλλοι λαοί).
ε ωραία και τί προσπαθείς να μας πείς. Αυτό το επιχείρημα είναι άσχετο με την αρχική σου θέση. Αυτό προσπαθώ να σου πώ ότι συνδέεις άσχετα πράγματα μεταξύ τους.
Παράθεση:
Όχι δεν προκύπτει, διαφορά 1% δεν είναι σημαντική.
Ναί αλλά φαίνεται από τα νούμερα ότι και αυτοί που πηγαίνουν πού και πού απαντούν το ίδιο καλά. Άρα άνθρακες αυτό που μας λες. Σημασία λοιπόν δεν έχει πόσο συχνά πατάνε στην εκκλησία αλλά τί στο καλό τους μάθανε.
Παράθεση:
Αυτό δεν σημαίνει τίποτε. Ένας απόφοιτος του Λυκείου (αν πρόσεξε λίγο στα μαθηματικά και στη φυσική) έχει περισσότερες γνώσεις για τη φυσική από το Νεύτωνα. Η επιστήμη έχει προχωρήσει, ο Νεύτωνας γεννήθηκε πριν από το Δαρβίνο, πριν από την θεμελίωση της γεωλογίας που αποκάλυψε το βάθος χρόνου του πλανήτη.
Άλλα σου λέω και άλλα μου λες. Κατάλαβέ το (αν και πιστεύω ότι πραγματικά αδυνατείς) τα ανήσυχα πνεύματα κοιτάνε και "αλλού" και μελετάνε και άλλα "φαινόμενα" και άλλες εκδοχές. Ο Σίγκμουντ Φρόυντ σε συνέντευξη που έδωσε στο τέλος της ηλικίας του δήλωσε ότι αν ξεκινούσε ξανά από την αρχή, δεν θα ασχολούταν με την ψυχολογία αλλά με τα παραψυχολογικά φαινόμενα και τις δυνάμεις του νού. Ο Αινστάιν πίστευε σε ένα θεό (όπως και να τον φανταζόταν) και μή μου πείς ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουν πολλοί μαθητές λυκείου που ξέρουν περισσότερα από τον Αινστάιν τότε....

Παράθεση:
Σήμερα μια ελάχιστη μειοψηφία των σημαντικών επιστημόνων πιστεύει σε έναν προσωπικό θεό ή στην ανθρώπινη αθανασία.
Αυτό δεν τους τιμά καθόλου σε πληροφορώ, διότι δνε είναι βέβαιοι. Και ο επιστήμονας όταν δεν είναι βέβαιος για κάτι, κρατά επιφυλάξεις, Για μένα όσοι το δηλώνουν αυτό είναι απλά μορφωμένα ανδρείκιλα. Ο άνθρωπος κοιτά να βελτιώνεται και σημαδεύει κάπου. η γνώση από μόνη της είναι άχρηστη, χρειάζεται το κατάλληλο μυαλό για να την αξιοποιήσει και δυστυχώς σπανίζει στις μέρες μας ακριβώς λόγω αυτών των ξεροκέφαλων τοποθετήσεων.
Άλλωστε με την καθαρή έννοια επιστήμονας (από το ρήμα επίσταμαι), μόνο το 1% αυτών που αποκαλούνται "επιστήμονες" έχουν το δικαίωμα να αποκαλούνται έτσι. Οι υπόλοιποι είναι παπαγάλοι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.