Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #371  
Παλιά 13-11-08, 00:03
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

κωνσταντίνα,

καλό θα ήταν να παραθέσεις την πηγή του κειμένου..

έχω την εντύπωση οτι είναι απο το βιβλίο του Γεράσιμου Καλογεράκη, πόλεμος στον ήλιο..

δεν νομίζω οτι πρέπει να πανικοβάλεσαι, απλά έχει λίγο x-treme απόψεις..

καλό είναι να ερευνάς οτι διαβάζεις, και να φιλτράρεις τις πληροφορίες..

καλή συνέχεια..

φιλικά, ευρύνοος.
Απάντηση με παράθεση
  #372  
Παλιά 13-11-08, 05:41
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Κατ' αρχήν παιδιά είναι ΣΕΙΡΙΟΣ (αμάν με τις ορθογραφίες...).

Λοιπόν :
Ο Σείριος (α C Ma / α Μεγάλου Κυνός / α Canis Majoris) είναι το λαμπρότερο αστέρι στον νυχτερινό ουρανό με φαινόμενο μέγεθος −1,46. Βρίσκεται στον αστερισμό του Μεγάλου Κυνός. Το όνομά του προέρχεται από το ελληνικό "σείριος" που σημαίνει "φωτεινός".

Βρίσκεται 8,57 έτη φωτός από την Γη και είναι ένα από τα κοντινότερα αστέρια.

Ο Σείριος είναι ορατός από σχεδόν όλη την Γη τους χειμερινούς μήνες (για το Βόρειο ημισφαίριο, εκτός αν ο παρατηρητής βορειότερα από τις 73 μοίρες. Μαζί με τον Προκύονα και τον Μπετελγκέζ σχηματίζουν ένα φωτεινό τρίγωνο που έχει την ανεπίσημη ονομασία «Χειμερινό τρίγωνο».

Μην ξεχνάτε όμως ότι κοντά σε ένα αστέρι υπάρχουν και πλανήτες.....
Έχεις δίκιο η ορθογραφία μου είναι για κλάματα αλλα τον σειριο τον γνώριζα. Φταίει ότι χρησιμοποιώ το greeklish το greek demo για λόγους ευκολίας και μερικές λέξεις τις μεταφράζει περίεργα..

Όσο για το κείμενο της φίλης, το έχω διαβάσει και άλλη φορα, αλλα το γεγονός ότι προέρχεται από τους ολύμπιους και βρέθηκε στο internet παραείναι περίεργο.. ποίους ολύμπιους και πως το βρήκαν αυτοί οι καλοί άνθρωποι που μας το μετέφεραν.. Ωραία όλα αυτά με το φως και το σκοτάδι, αλλα όσο και να χτυπάνε τον κόλο τους κάτω, κάτι τέτοιες ιστορίες μονο γέλωτα πρέπει να προκαλούν. Είναι δυνατό να σταματήσουμε να γράφουμε τέτοια κείμενα εντελώς αγνωστου προελεύσεως και αγνωστων προθέσεων και να αναφερθούμε σε αξιόλογες πηγες; Καλο θα ήταν πιστεύω και ιδέες θεωρίες, αλλα όλες με κάποια όρια.. δηλαδή κάτι που να στέκει όχι αυθαίρετες αρλούμπες..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 13-11-08 στις 05:41
Απάντηση με παράθεση
  #373  
Παλιά 13-11-08, 11:51
Το avatar του χρήστη κωνσταντινα
κωνσταντινα Ο χρήστης κωνσταντινα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευρυνοος
κωνσταντίνα,

καλό θα ήταν να παραθέσεις την πηγή του κειμένου..

έχω την εντύπωση οτι είναι απο το βιβλίο του Γεράσιμου Καλογεράκη, πόλεμος στον ήλιο..

δεν νομίζω οτι πρέπει να πανικοβάλεσαι, απλά έχει λίγο x-treme απόψεις..

καλό είναι να ερευνάς οτι διαβάζεις, και να φιλτράρεις τις πληροφορίες..

καλή συνέχεια..

φιλικά, ευρύνοος.
http://mysteries.b2w.gr/modules.php?...rticle&sid=341
απο εδω το βρηκα το κειμενο...

οσο για τον Giorgo συγνωμη αν σε ενοχλησε η αφελεια μου...
Απάντηση με παράθεση
  #374  
Παλιά 13-11-08, 16:47
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Όχι μη το παίρνεις στραβά, αφελείς είμαστε όλοι στην αρχή. Με το ψάξιμο και το διάβασμα μαθαίνεις και καταλαβαίνεις αργότερα και μπορείς να ξεχωρίζεις κάποια πράγματα(όσον αφορά το μεταφυσικό). Και εγώ όταν πρωτοδιάβασα παρόμοια κείμενα για τους έψιλον, με ενθουσίασαν.. όπως και αλλα. Πολλά από αυτά τα πίστεψα χωρίς καν να ρωτήσω τον εαυτό μου.. γιατί πολύ απλά δεν ήξερα τι παίζεται. Τι παραμυθια πουλάει ο κόσμος και γιατί. Σήμερα μπορώ να πω ότι έχω περισσότερες άμυνες σε αυτό.. αλλα ποτε κανεις δεν είναι τελιος.
Με λίγα λόγια δεν προσπαθώ να πω κανέναν αφελή. Προσπαθώ να σου πω να προσεχεις για να μη πέσεις σε παγίδα. Τη λογική σου να χρησιμοποιήσεις όχι τη δικη μου, και να ζητάς αποδείξεις η έστω ενδείξεις με βάση και όχι αυθαίρετα κείμενα..
φιλικά
giorgos
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #375  
Παλιά 18-11-08, 12:16
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
συμφωνω μαζι σου...
ο μεγαλυτερος κινδυνος ειναι οι Κυριοι αυτοι...
ο καθενας τους αναλογα με την κατευθυνση που εχει παρει και υποστηριζει με σθενος, εξηγει και τα "σημεια των καιρων" με τον δικο του ξεχωριστο τροπο.
και εγω ειδα την εκπομπη του Χαρδαβελλα με ενδιεφερε βασικα αυτα που οι Μαγια εχουν πει για το 2012.
Βέβαια και είναι κίνδυνος όλοι αυτοί. Εν τω μεταξύ οι περισσότεροι κάνουν έρευνα μόνο μέσα από τα γραφεία τους. Αντίθετα, η σωστή μεθοδολογία είναι να πηγαίνεις στην πηγή. Πάντως πιστεύω ότι όλο αυτό σε συνδυασμό με την οικονόμική κρίση, δείχνουν ότι είμαστε κάτω από ψυχολογικές επιχειρήσεις.Φίλη μου (επιστήμων παρεμπιπτόντως) η οποία πήγε πέρσι σε Αργεντινή, Περού και Βολιβία έψαξε το θέμα από την πηγή.Δεν μιλάνε για καταστροφή, απλά για έναν διαφορετικό τρόπο με τον οποίο θα αντιλαμβανόμαστε τον χρόνο, αλλά και για μία νέα περίοδο της ανθρωπότητος.Τώρα αν συμβεί και κάτι άλλο........Ας τρέξουμε όλοι στις κοσμοσφαίρες μας να σωθούμε....

Προς Κωνσταντίνα: έχει δίκιο ο Γιώργος, καθώς η πηγή των όσων διαβάζουμε πρέπει πάντα να ελέγχεται. Πάντως, όλοι την έχουμε πατήσει κατά καιρούς.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #376  
Παλιά 25-02-09, 20:22
Geo_x Ο χρήστης Geo_x δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Επειδή είναι πολλές οι σελίδες, τελικά ισχύει ή οχι; Υπάρχει κανένα σχετικό ντοκυμανταίρ για περισσότερα σχετικά;
Απάντηση με παράθεση
  #377  
Παλιά 27-02-09, 10:36
xenox Ο χρήστης xenox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

γεια σας παιδια. σας διαβαζω εδω και καιρο χωρις να συμμετεχω αλλα ειπα να ρωτισω κατι που εχω απορια σε αυτο το θεμα.το οτι οι πλανητες θα βρισκοντε σε ευθεια (σχεδον δλδ γιατι απολυτη ευθεια νομιζω οτι πρακτικα δν γινεται λογο των τροχιων τους) απο που προκειπτει? με λιγο ψαξιμο στο google το θεμα δειχνει να συζητιεται απο πολλους αλλα χωρις επιχειρηματα.. και στην συνεχεια ερχοντε πολλα σιτε (παραθετω μονο ενα http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/Solar ) τα οποια εμφανιζουν την θεση των πλανητων σε συγκεκριμενες ημερομηνιες.. αν βαλετε μια απο τις πολλες που ακουγοντε θα δειτε οτι μονο σε ευθεια δν ειναι οι πλανητες!
Απάντηση με παράθεση
  #378  
Παλιά 01-03-09, 08:35
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xenox
τα οποια εμφανιζουν την θεση των πλανητων σε συγκεκριμενες ημερομηνιες.. αν βαλετε μια απο τις πολλες που ακουγοντε θα δειτε οτι μονο σε ευθεια δν ειναι οι πλανητες!
Ποτέ δεν πίστεψα ότι οι πλανήτες του ηλ.συστήματος βρίσκονται πάντα σε ευθείες...

Μάλλον με τέτοιο (παράπλευρο;? )θέμα θα καταπιαστεί η επόμενη νέα ταινία του διάσημου σκηνοθέτη Ρόλαντ Έμμεριχ "2012" (εμ βέβαια, με όλο αυτόν τον "θόρυβο" στο διαδίκτυο -να μη το΄παιρνε χαμπάρι πως σημαίνει φράγκα???) όπου θα προσπαθήσει να δώσει τη δική του(?) τεκμηριωμένη (?) εκδοχή του για το τι θα συμβεί στην "μαγική" τούτη ημερομηνία; Έστω κάτω από "τόνους" ψηφιακών εφέ! Ιδώμεν...
Απάντηση με παράθεση
  #379  
Παλιά 16-03-09, 01:30
Picard Ο χρήστης Picard δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2008
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Indigocy
2012, βαρεθηκα να ακουω γι'αυτην τη χρονια. Θα γινει το ενα τ'αλλο, τρομοκρατουμε τον κοσμακι, καντε δανεια παμε για συντελεια και πολλα αλλα κουφα. Ο Νικολα Τεσλα, ο συγχρονος προφητης, μιλησε για τα παιδια indigo, που ειναι απο τη δεκαετια του 80' μεχρι το 2000, απο το 2000 μεχρι το 2012 μιλα για τον ερχομο των παιδιων crystal, και για το 2012 λεει για την ελευση των παιδιων rainbow. Τωρα το τι σημαινουν ολ'αυτα δε ξερω. Παντως το σιγουρο ειναι ο,τι ο αιωνας που μας περασε ηταν γεματο "εκπληξεις" για την ανθρωποτητα. Απο τη μια εκαναν την εμφανιση τους τα πετρελαια και οι τραπεζες να μας ρουφανε το αιμα, απο τη στιγμη που ο Τεσλα ειχε ετοιμο σχεδιο για δωρεαν ηλεκτρισμο σε ολο τον πλανητη (αλλα τον φαγανε), μετα οι κερδοσκοπηκοι πολεμοι (Α',Β' παγκοσμιοι, Ψυχρος πολεμος κ.α.), πηγαμε στο φεγγαρι, υπερτεχνολογια που ξεπερασε κατα πολυ πλεον το ανθρωπινο εξελιξιμο μυαλουδακι, μιλαμε για ufo, cropcircles, το πειραμα της Φιλαδελφιας, και πολλα αλλα που συγκλονησαν την ανθρωποτητα.

Τωρα μας λενε ο,τι οι προφητειες των Μαγια σταματανε στο 2012, ο πλανητης Χ πλησιαζει τη γη, το μαγνητικο πεδιο της γης μειωνεται και ξερωγω τι αλλα. Δεν απορριπτω τιποτα, απο τη στιγμη που δεν μπορω να αποδειξω το αντιθετο, αλλα ουτε τρωω ο,τι μου σερβιρουν. Ο,τι ειναι να γινει ας γινει. Ας ερθουν οι Ελ, η οι θεοι των Μαγια.. Καλοδεχουμενοι. Δεν ειναι αναγκη ομως να τρομαζουμε τον κοσμο με ασαφειες. Ολα γινονται για καποιο σκοπο.

Τωρα, εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, πιστευω πως το 2012 δεν ειναι το τελος, αλλα η αρχη της αφυπνησης της ανθρωποτητας, που θα αναλαβει μια νεα γενια ανθρωπων, να μας ξελασπωσει οσο γινεται απο το βουρκο που μας εριξαν με μανια οι κυβερνοντες ανα το παγκοσμιο, καταστρεφοντας τη φυση, ριχνοντας τους νεους στα ναρκοτικα, αποβλακονοντας τα παιδια μπροστα απο ηλ. παιχνιδια και τηλεοραση γενικοτερα, αγχωνοντας τους παντες με την ακριβεια, τα δανεια στις τραπεζες και τα χρεη, που αυτο ειναι μερος του μεγαλοσχεδιου της Αμερικης για παγκοσμιοποιηση. Ευχομαι το 2012 να δουμε ασπρες μερες. Αν δεν γινει το 2012, καποτε θα γινει.

Γιωργος Αντωνιου.
και μολις πατησουμε το 2012 και δουμε οτι ολα ειναι οκ θα προσπαθησουν καποιοι να μας πεισουν για το 2024 και παει λεγοντας........ολα αυτα ειναι στην επιστημονικη φαντασια των ανθρωπων,φαινεται οτι οι ταινιες αυτες εχουν επηρεασει πολυ κοσμακη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Picard : 16-03-09 στις 01:30
Απάντηση με παράθεση
  #380  
Παλιά 07-04-09, 12:26
santian Ο χρήστης santian δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή 2012 - Καταφύγια στην Ελλάδα

Καλησπέρα. Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα να ανοίξω ένα νέο θέμα. Για το χιλιοσυζητημένο 2012 θα ήθελα να μιλήσουμε αλλά όχι για το τί πρόκειται να γίνει γιατί ήδη έχει συζητηθεί πολύ. Άλλωστε ο ΜάΙος είναι κοντά. Σύμφωνα με αρκετά site η πρώτη εμφάνιση του πλανήτη Χ ή NIBIRU ή NEMECIS θα είναι στο Νότιο Ημισφαίριο και θα αρχίσει να φαίνεται από τις 15 Μαϊου 2009. Δεν μπορεί.....κάποιος ερασιτέχνης θα το δεί και μην γελιόμαστε οι δημοσιογράφοι κάνουν σαν τρελλοί για τέτοια θέματα...αν κάποιος δει κάτι όσο και να προσπαθήσουν να το κρατήσουν κρυφό κάτι θα διαρρεύσει. Σε μικρή κλίμακα ίσως αλλά κάτι θα διαρρεύσει.
Εγώ λοιπόν θα ήθελα να μιλήσουμε για την προετοιμασία μας. Σας παραπέμπω μία σελίδα ενός Νορβηγού πολιτικού που έστειλε επώνυμα γράμμα (βέβαια δεν αναγράφεται το όνομα του στο συγκεκριμένο site (γιατί?) ο οποίος λέει κάποια πράγματα http://kostasxan.blogspot.com/2009/03/blog-post_23.html
Με αφορμή λοιπόν τα λεγόμενα του θα ήθελα να μιλήσουμε για την πραγματική ύπαρξη αυτού του ανθρώπου αν κάποιος δηλαδή έχει περισσότερες πληροφορίες ποιός είναι αυτός ο πολιτικός ίσως και κάποια φωτογραφία του αλλά θα ήθελα επίσης να αναζητήσουμε μαζί μέσα από έρευνα αν υπάρχουν καταφύγια στη Ελλάδα που να ενδίκνυνται για τέτοιες καταστροφές, που είναι αυτά, αν κάποιος έχει παρατηρήσει κάποια κινητικότητα κτισίματος παρόμοιων εγκαταστάσεων όπως στη φωτογραφία. Επίσης, γιατί όχι, να αρχίσουμε να κάνουμε μία προετοιμασία μέσω σεμιναρίων για διαχείριση τέτοιων κρίσεων (ολικής καταστροφής)...τι θα πρέπει να ξέρουμε για να επιβιώσουμε, τί φάρμακα θα πρέπει να έχουμε μαζί μας, τί εξοπλισμό, μαθήματα επιβίωσης...ίσως και κάποιο κοινό σημείο συνάντησης σε περίπτωση καταστροφής όπου θα μπορούσαμε να βρεθούμε και να οργανωθούμε κατόπιν μιας καταστροφής τέτοιου μεγέθους. Επειδή αν συμβεί κάτι, τα καταφύγια θα είναι μόνο προνόμιο των λίγων θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι και επειδή μπορεί να συμβεί οποτεδήποτε πρέπει να ξεκινήσουμε από τώρα.
Εύχομαι για το μέλλον του ανθρώπινου είδους να μη συμβεί απολύτως τίποτα, όμως ΑΝ ΓΙΝΕΙ να μαστε έτοιμοι σωματικά και ψυχολογικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.