Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-05, 00:41
Το avatar του χρήστη Διογενης
Διογενης Ο χρήστης Διογενης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2004
Περιοχή: ΑΡΗΣ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή sexismos

Θετελε να σας κανω να χαρειτε??θα μιλησουμε για σεχ.Τι κ αν η πρωτη φραση τουτου εδω του εγχειρηματος ταλαντευεται αναμεσα στο σοβαρο κ τ αστειο,το θεμα απο μονο του αν μι τι αλλο δεν χοραει γελια.θελετε να γινω φαλοκρατης??μου ναι αληθεια ευκολο,εχο απειρα ερεθισματα γυρω μου,αν απο την αλλη θελετε να το παιξω ψευτοφεμηνιστης για να φανω καπως σε καμια διθεν κοπελιτσα μπορω κ αυτο με ανεση να το πραξω.Βλεπετε ζουμε σε μια κοινωνια που αληθινο ειναι μονο το μαζικα αρεστο.Μου ναι δυσκολο ομολογω να συνυπαρξω,να αγαπησω,να δημιουργησω σε μια ακρως σεχιστικη κοινωνια σαν κ αυτιν,ποτε μου δεν καταλαβα γιατι ειναι αναγαιο να βλεπω διαφιμεισεις σεχιστικου περιεχομενου στους δρομους που περπατω,ποτε μου δεν καταλαβα για ποιο λογο κατακλιζομαι καθημερινα απο σεχιστικα υπονοουμενα,σεχιστικες νοοτροπιες και ακρως σεχιστικες σιμπεριφορες.ελαχιστες δικτακτοριες ειναι δυνατοτερες απο αυτην του sex ξερετε ,κ αυτο κυριως γιατι παταει κ ορθωνετε πανω στα κατωτερα σιναισθηματα κ παθη του ειδους μας.θαρρει κανεις πως για να αντεξει τελικα σ ενα τετοιο καθεστος θα πρεπει που και που εκτος απο τον γνωστο ,να ζει κ σε αλλους κοσμους,παραλληλους σε αυτον και αναγκαια διαφορετικους.σε κοσμους που ο ερωτας κ η επαφη θα λατρευετε (οπως της αξιζει) ,κοσμους που τα πρωσοπικα δεδομενα θα ειναι προς οφελος των λαων κ οχι ος τροπος παρακολουθησης κ αιχμαλοτησης του ερωτισμου των ανθρωπων.κοσμους που ο εγγραφων δεν θα θεωρειτε απο τους αναγνοστες του κειμενου αυτου καποιος απελπισμενος νεος με λιγοστες κατακτισεις κλεισμενος στον μικροκοσμο κ στα ψυχολογικα του προβληματα.δεν ειναι στερηση η διαφοροποιηση.δεν θελω αλλο sex στο μυαλο μου,οχι αλλο sex στα περιοδικα δεν ειναι αναγκη να μου πεταξετε στην μουρη ενα γυμνο για να το θεωρισω ομορφο.ειναι στοιχοιο τις εσωτερικης μας φυσης ο ερωτας,ας τον κρατησουμε αμολυντο.Οχι αλλα κορδονια στους πισινους των ανθρωπων.δεν μας ερεθιζει η ευτελεια.Χαιρετε.

''ενθαδε κοιτε η πλανη της αγαπης"
__________________
ΡΙΞΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-05, 09:04
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Smile Kαλημέρα

Κοίτα τώρα αγαπητέ ΔΙΟΓΕΝΗ,

που μόνος σου πέφτεις στην παγίδα του σεξισμού....

στην κοινωνία της πληροφορίας που ζούμε υπάρχει ένας βασικός κανόνας..
αν θέλεις να υποβιβάσεις ένα θέμα ή μία κατάσταση του δίνεις όσο το δυνατόν λιγότερο χώρο ύπαρξης....

με το θέμα που άνοιξες, στην ουσία δεν κάνεις τίποτα άλλο παρά να δίνεις βήμα σε μία νοοτροπία που ήδη είναι πολύ ισχυρή...

ακόμα και αν συμφωνεί κανείς μαζί σου (εγώ σίγουρα πάντως ), με το να το συζητήσουμε εδώ αναπαράγουμε αυτή την οπτική...

όπως και να 'χει, πάντως, το σεξ είναι κάτι που δεν μπορεί να λειτουργεί αυτόνομα, ούτε ως βάση για οποιαδήποτε σκέψη μας....

έχει το δικό του χώρο εκδήλωσης και κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις..
μην ξεχνάμε πως μία από τις διαφορές του ανθρώπου με τα ζώα είναι ότι έχει εξελίξει τα ένστικτα του... κάποιοι προσπαθούν (για ευνόητους λόγους) να μας ξαναγυρίσουν σε εκείνη την εποχή...

η λύση για μένα είναι μία και μοναδική,
ο καθένας από μας να διαμορφώσει έναν δικό του τρόπο σκέψης γύρω απ' αυτό, ανεξάρτητο από το τι του σερβίρουν... ένας ένας θά κάνει τελικά την διαφορά...



Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-05, 19:51
awaken Ο χρήστης awaken δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Περιοχή: katerini
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Αγαπητέ Διογένη πιστεύω πως η galadriel έχει απόλυτο δίκιο.Κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ καθώς διάβαζα τη δημοσίευση σου και χάρηκα,είναι η αλήθεια,που η πρώτη απάντηση ήταν αυτή...
Ευχαριστώ...
__________________
I'm the lizzard king,I can do anything!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-05, 23:13
Shadow_of_the_Shadow Ο χρήστης Shadow_of_the_Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Εγώ με την σειρά μου θα συμφωνήσω και με τις παρατηρήσεις του Διογένη και με την οπτική του.
Από την στιγμή που η χρήση ερωτικών ερεθισμάτων χρησιμοποιείται παντού, για να προωθήσει προϊόντα, ανθρώπους κι ιδέες, αποτελεί κοινωνικοπολιτικό φαινόμενο και χρήζει συζητήσεως. Επειδή το θεωρούμε κατώτερο δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το αφήσουμε στην άκρη, ή να εθελοτυφλούμε θεωρώντας ότι η δική μας στάση θα το περιορίσει. Δεν αποτελεί μονάδα αλλά κάτι συλλογικό, που συναντάς σε έναν περίπατο, σε μια συζήτηση, στον χώρο εργασίας.
Η ύπαρξη αυτού του φαινομένου κάπου βασίζεται και οι συνέπειες και οι αιτίες δεν φτάνει να ονομαστούν και να αναλυθούν αλλά και να μελετηθούν σε βάθος ώστε να κατανοήσουμε πλήρως την αρχή αυτής της τακτικής. Η κατανόησή του θα βοηθήσει κι εμάς τους ίδιους να ξεφύγουμε από παγίδες. Παγίδες ποικιλόμορφες που αποσκοπούν την απαλλοτρίωση των αρχών και της λογικής είτε παγίδες που άθελά μας θα στήσουμε μόνοι μας. Όπως την παγίδα της πόλωσης και των άκρων.

Τέλος πάντων. Η εποχή μας χαρακτηρίζεται από ναρκισσισμό και τείνει να το αποδεικνύει όποτε αδράχνει την ευκαιρία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-05, 23:36
Το avatar του χρήστη Διογενης
Διογενης Ο χρήστης Διογενης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2004
Περιοχή: ΑΡΗΣ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Να ειστε σιγουροι πως αν ολοι εβλεπαν το θεμα με την οπτικη που η Galadriel το βλεπει δεν θα εμπενα στον κοπο να γραψω κατι τετοιο.Ποσοι απο εμας σκεφτονται πραγματικα ετσι ομως???Τι πιο ευκολο απ το να βλεπουμε το καθε θεμα που μας προβληματιζει αφ υψηλου κ με μια ταση να αποστασιοποιησης απο αυτο??Εγω προσοπικα δεν θα το κανω γιατι νοιωθω να με αφορα συλλογικα παρα την καθαρα προσοπικη του φυση.Ειναι στα ρουχα που φοραω,ειναι στο σπιτι που μενω,ειναι βαθια ριζομενη αυτη η νοοτροπια στους ανθρωπους που συναντω,δεν εχω την πολυτελεια του οχαδελφισμου κ της αποστασιοποιησης.Galadriel οι κανονες ισχυουν γ αυτους που δεν μπορουν να τουσ σπασουν.Σας ευχαριστω για την συμμετοχη ρε,μου δωσατε χαρα.
__________________
ΡΙΞΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-05, 06:15
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

ποιο ειναι κατωτερο ρε παιδια;;;
Το σεξ;;;
Με δουλευετε........
Ενταξει το παιρνω πισω δεν με δουλευεται, απλα εγω διαφωνω τελειως μα τελειως το οτι το σεξ ειναι κατι ''κατωτερο''
τελειως μα τελειως εννοω οτι ειναι απο τα πλεον ανωτερα, σαν εμπειρια, σαν πραξη, σαν συγκεντρωση πληροφοριων σαν τα παντα.....
Αλλο αυτο, αλλο η χρηση που του γινεται και η εικονα αυτου που θελει να περαστει.
Η οποια ειναι σαν αυτη που περιγραφει ο Διογενης, εξευτελιστικη και με σκοπο το κερδος (δυστυχως τελικα ολα γι αυτο γινονται) και μονο που μας εμφανιζεται τοσο πολυ δειχνει και την δυναμη που εχει, μια δυναμη που οι διαφημιστες (μεγαλα και πανεξυπνα κεφαλια οι τυποι) την γνωριζουν και γι αυτο την χρησιμοποιουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-05, 19:59
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Smile Καλησπέρα σε όλους

Πολύ πιθανόν έχει παρεξηγηθεί ο τρόπος που κατέθεσα την άποψη μου και σπεύδω να το διευκρίνησω


δεν αναφέρομαι ούτε σε αποστασιοποίηση, ούτε σε ωχ-αδελφισμό....

όταν όμως η τρέχουσα τάση αναπαραγωγής ενός θέματος (για τους όποιους λόγους) μας ωθεί να κάνουμε το ίδιο, στην ουσία έχει πετύχει...

εξάλλου, εγώ η ίδια που το βλέπω έτσι, με το να καταθέσω την άποψη μου βάζω ένα ακόμα κομμάτι σ'αυτή την διαδικασία....

αν πραγματικά, έβλεπα το θέμα αυτό αφ'υψηλού δεν θα είχα μπει καν στον κόπο να γράψω γι'αυτό...


όπως και να 'χει,
όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Shadow of the Shadow
Παράθεση:
Η ύπαρξη αυτού του φαινομένου κάπου βασίζεται και οι συνέπειες και οι αιτίες δεν φτάνει να ονομαστούν και να αναλυθούν αλλά και να μελετηθούν σε βάθος ώστε να κατανοήσουμε πλήρως την αρχή αυτής της τακτικής. Η κατανόησή του θα βοηθήσει κι εμάς τους ίδιους να ξεφύγουμε από παγίδες. Παγίδες ποικιλόμορφες που αποσκοπούν την απαλλοτρίωση των αρχών και της λογικής είτε παγίδες που άθελά μας θα στήσουμε μόνοι μας. Όπως την παγίδα της πόλωσης και των άκρων.

θεωρώ πως ακριβώς η κατανόηση εις βάθος θα βοηθήσει τον καθένα από μας να αλλάξει, όμως δεν πιστεύω πως αυτό είναι λίγο....
από κάπου πρέπει να ξεκινήσει η αλλαγή και αν όχι από εμάς τους ίδιους από ποιον?

θα περιμέναμε μήπως τα όποια κέντρα εξουσίας που τα ίδια προωθούν αυτή την οπτική να κάνουν κάτι για να το διορθώσουν?

μήπως ακριβώς επειδή επενδύουν σε μία από τις βαθύτερες ανάγκες (και απολαύσεις) του ανθρώπου δεν καθοδηγούν τις μάζες?


Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-05, 23:09
Το avatar του χρήστη Away from harm
Away from harm Ο χρήστης Away from harm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Αυτο που εγω δεν καταλαβαινω ειναι γιατι μια συζητηση πανω σε αυτο το θεμα αυτοματα σημαινει κ αναπαραγογη του.δεν ειναι μια συζητηση πανω στο σεχ αλλα πανω στους τροπους που μας επιβαλεται.Περα απο αυτο,οταν τα θεμελια ενος συστηματος ειναι τοσο δυνατα,οταν ενας μοχλος εξουσιας ειναι τοσο δυνατος οσο αυτος του σεχ τοτε δεν μπορει να υπαρξει αλλαγη με μεθοδικο τροπο κ ατομικα οπως ακριβως αναφερεται παραπανω κ αυτο γιατι ο κοσμος ειναι κοιμοισμενος κ αρκετα βολεμενος πανω σε αυτο το θεμα.Πιστευω πως το καθε θεμα ειναι προς συζητηση.Σκοπος δεν ειναι να κανουμε αναλυσεις επι αναλυσεων σε οτι εχει να κανει με το ποσο καλα θα κανουμε αν συζητησουμε αυτο το θεμα.την χαμενη μας απλοτητα πρεπει να ξαναβρουμε κ να συζηταμε για οτιδηποτε μας απασχολει κ μας προβληματιζει.Ας κανουμε τις νυχτες μας κοινοτητες........
__________________
Θυμάμαι μια φορά μου είχες πει,έχεις σταυρώσει κόσμο εσύ,θα μείνεις ξένος...κ εγώ κοιτούσα σαν παιδί που κάποιος του πε το γιατί φυσάει αγέρας στην ζωή του αγριεμένος.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-05, 19:59
Shadow_of_the_Shadow Ο χρήστης Shadow_of_the_Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

[...]

-Ποια η σχέση ερωτισμού και εξουσίας; Στα έργα σας ερωτοτροπούν άνθρωποι πολύ διαφορετικών κοινωνικών τάξεων. Υπάρχει κάποιο όραμα πίσω απ' αυτό;
«Συνήθως, οποιαδήποτε μορφή εξουσίας τείνει να ελέγξει τον ερωτισμό. Αυτό επειδή το σεξ είναι ένα από τα πιο δυνατά ανθρώπινα ένστικτα και ελέγχοντάς το κατά κάποιο τρόπο ελέγχουμε την κοινωνία. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτή η τάση γίνεται έως και αρρωστημένη, π.χ. κατά τον ευρωπαϊκό Μεσαίωνα. Η αλήθεια αυτή μπορεί να μας δώσει την ελπίδα ότι, εάν ανατρέξουμε το δρόμο αντίστροφα, ίσως μπορούμε σε μερικές περιπτώσεις να πετύχουμε την απελευθέρωσή μας μέσα από τον ερωτισμό. Εντούτοις δεν αρκεί αυτή καθεαυτή η ερωτική σχέση ανάμεσα σε διαφορετικά κοινωνικά στρώματα. Αυτό υπήρχε πάντα και πολλές φορές απλώς τονίζει την ανισότητα των σχέσεων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι συχνά η σχέση του διευθυντή με τη γραμματέα του».

[...]

Από συνέντευξη του Μίλο Μανάρα στο "&7" της κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας με αφορμή την έκθεση έργων του στον Μύλο Θεσσαλονίκης.
Για ολόκληρη την συνέντευξη είτε παρτε την εφημερίδα είτε πηγαίνετε εδώ:
http://www.enet.gr/online/online_hpr...a=&id=71958008
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-06-05, 21:30
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Question τι εστί σεξισμός;

Το γυμνό στην διαφήμιση, η ερωτική πράξη στην διαφήμιση, δεν αποτελούν απαραίτητα σεξισμό, αλλά ωραιοποίηση. Αν θέλεις να διαφημίσεις προφυλακτικά δεν θα κάνεις ένα φιλμ με αγρότες στην συγκομιδή. Σεξικίστικη διάσταση παίρνουν στα μάτια μας, εμείς οι ίδιοι το τοποθετούμε εκεί. Κατακρίνουμε μια διαφήμιση που πουλά κάτι τέτοιο και όχι μια διαφήμιση που για να προωθήσει ένα γάλα εμπορεύεται την αγωνία της μάνας για το παιδί της και την υγεία του.


Σεξισμένος, σεξούμενος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον όρο είναι κάποιος (θα μιλήσω για άνδρα για να μην προκαλέσω με τις γυναίκες) ο οποίος φροντίζει με την όλη του εικόνα - παρουσία να εμπνέει στο άλλο φύλλο την σεξουαλική έλξη, την επιθυμία μόνο και μόνο για να την φέρει σε αυτή την θέση. Ο σκοπός του δεν είναι τελικά αυτό, το ίδιο το σεξ αλλά η επιβολή ή η επιβεβαίωση μέσα από αυτό.

Η εικόνα με το κορδονάκι έχει και σκοπεύει σε άλλα επίπεδα του ψυχισμού μας των ενστίκτων μας. Είναι κάτι πιο βαθύ. Το κορδόνι αυτό είθισται να συνοδεύεται από ένα νεανικό, σφριγηλό σώμα. Η νιότη και η υγεία στην γυναίκα αποτελεί τεκμήριο ικανότητας για αναπαραγωγή. Στην προσπάθεια του άνδρα για διαιώνιση η γυναίκα ακριβώς αυτό έχει σαν θέλγητρό της.



Όταν λοιπόν κατηγορούμε αυτές τις διαφημίσεις κάνουμε λάθος. Αυτό είναι ότι αρνούμαστε την ίδια μας την φύση και κατηγορούμε το γυμνό. Αυτό για εμένα δείχνει ανθρώπους πουριτανούς, ανθρώπους που δεν έχουν συμβιβαστεί με την ίδια τους την φύση, ανθρώπους εμποτισμένους με τις θρησκευτικές απόψεις περί έκφρασης περί ενδυμασίας περί προσωπικότητας. Το γυμνό ή η εμφάνιση όλο και περισσότερης σάρκας είναι το μέλλον, ο τρόπος ζωής μας αλλάζει και φυσικά οδεύει προς τον γυμνισμό, για έναν απλό λόγο, λόγο της τεχνολογικής προόδου και των ανέσεων, τα ρούχα τα χρειαζόμαστε όλο και πιο λίγο.

Μέχρι τώρα ήσασταν εκτός θέματος το θέμα σας ήταν ο Πουριτανισμός στον Ερωτισμό και όχι ο σεξισμός στον άνθρωπο και εν γένει στην ανθρώπινη κοινωνία.
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.