Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: H άποψή σας για το ζήτημα της Ομάδας "Ε" ;
Η ύπαρξη της είναι γεγονός και η σωτηρία δεν θα αργησει! 13 6,19%
Πιθανότατα υπάρχει αλλά μάλλον η δράση της είναι διαφορετική 36 17,14%
Ίσως να υπάρχει όμως είναι ουτοπικό να προσμένουμε στην αναγέννηση της Ελλάδας από αυτούς και μόνο 67 31,90%
Ίσως κάποτε να υπήρξε όμως σήμερα υπάρχει μόνο σαν ιδεώδες που πρέπει να μας αφυπνίσει 26 12,38%
Ούτε υπήρξε ούτε θα υπάρξει και οι υποσχέσεις όσων την υποστηρίζουν είναι φρούδες 68 32,38%
Ψήφισαν: 210. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-10-05, 02:00
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Lightbulb Ομάδα Έψιλον (Ε)

Εδώ και αρκετό καιρό, διάφοροι στα κανάλια αλλά και αρθρογράφοι μέσα από τα άρθρα τους στα περιοδικά αναζήτησης ασχολούνται με την "Ομάδα Ε".
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψάξει και πολύ το συγκεκριμένο θέμα.
Τι στο καλό είναι τελικά αυτή η ομάδα Ε;
Ποιοί την αποτελούν και τι σκοπούς έχουν;
Είναι Έ-λληνες του παρελθόντος που ζούνε σε κάποιον πλανήτη(από ό,τι έχω καταλάβει) ή άλλη μια μυστική οργάνωση;

Υ.Γ: Γνωρίζω ότι και παλαιότερα στο φόρουμ είχαμε ασχοληθεί με το θέμα αυτό.
Ας το ξανα εξετάσουμε τελικά για να πάρουμε τελικά μια ιδέα περί τίνος πρόκειται!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-05, 11:47
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned

Περιοχή: Αργολίδα
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο θέμα ξεκινάς Μπιζέλι μου και θα περιμένω να διαβάσω τις απόψεις και των υπολοίπων. Εισαγωγικά θέλω μόνο να αναφέρω ότι είμαι αρνητικά διακείμενος απέναντι στο θέμα της συγκεκριμένης ομάδας. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι έλληνες που ζούνε σε άλλο πλανήτη. Το πιθανότερο κατά την άποψή μου είναι πως ίσως να είναι κάποια ομάδα γραφικών που οραματίζονται εις μάτην.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-05, 12:57
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Ανοιγει λοιπον και παλι το μεγαλο αυτο θεμα στην αγορα μας...Πριν τοποθετηθω θα σας παρακαλουσα να ριξετε μια ματια σε μια μελετη που ειχα κανει πριν 2,5 περιπου χρονια στο http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=27 .Δεν διατηρω ακομη την ιδια ακριβως αποψη ,ομως καλο θα ηταν να παρετε μια ιδεα κυριως για το ιστορικο των γεγονοτων.

Σκεφτηκα μαλιστα και προσθεσα (ελπιζω να μη με κακολογησει το μπιζελι!) ακριβως το ιδιο ψηφισμα που ειχαμε θεσει στο παλιο site το καλοκαιρι του 2003)

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 28-10-05 στις 13:00
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-05, 03:12
Olympos Ο χρήστης Olympos δεν είναι συνδεδεμένος
Member

Προεπιλογή

Ψήφισα το πρώτο: Η ύπαρξη της ομάδος αυτής είναι γεγονός και η σωτηρία δεν θα αργήσει" !
Ναι, είναι γεγονός! Έχω διαβάσει πολλά βιβλιά για το συγκεκριμένο θέμα! Τα καλύτερα πιστεύω είναι του Κεραμυδά! Πρέπει να τα διαβάσετε να μάθετε την αλήθεια!
Ξυπνήστε Έ-λληνες! Η ώρα πλησιάζει!

Είμαι καινούριο μέλος του φόρουμ. Πώς μπορώ να γίνω μέλος της ομάδας σας;

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 05-11-05 στις 11:29 Αιτία: ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-05, 09:47
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Question

Η ομάδα Ε μπορεί να υπάρχει, μπορεί και όχι.
Φυσικά αν υπάρχει μάλλον δεν θα εiναι έτσι όπως εμείς την νομίζουμε...
Δηλαδή οι Ε *έχουν φυσική υπόσταση ή είναι κάτι άυλο, σαν μια οντότητα που ουσιαστικό πρόσωπο δεν έχουν?
Είναι Ελ-ληνες ή απλά φιλέλληνες?
Θα έρθουν το 2012 για να σώσουν τους έλληνες ή θα ενεργοποιήσουν το DNA των Ελλήνων? Μήπως οι 12 θεοί του Ολύμπου ήταν μέσα στους Ε?
Και σημερα ποιοί είναι μέσα στην Ε?
Επίσης πρόσφατα ακουσα για την ομάδα Α, μου είπαν πως είναι τα στελέχη της Ε. Γνωρίζετε κάτι για αυτή την ομάδα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 05-11-05 στις 11:34 Αιτία: ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-05, 11:07
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Το σκέφτηκα πολύ μεταξύ των τριών μεσαίων επιλογών και ψήφισα τελικά την 3η.
Το μόνο σίγουρο είναι οτι είτε υπάρχει είτε όχι δέν έχει ως τώρα προσφέρει απολύτως τίποτα και όσο για το μέλλον δέν φαίνεται κανένα "φώς το τούνελ".
Όσοι δέ την εκπροσωπούν μάλλον θα πρέπει να προσέξουν λίγο περισσότερο (άν έχουμε έστω και κάποια απειροελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει) γιατί με την δράση τους το μόνο που καταφέρνουν είναι να φέρνουν την συνολική άρνηση του κοινωνικού συνόλου.
Η άρνηση σε ότι λένε έχει έρθει δικιολογημένα αφού μιλούν χωρίς στοιχεία και αποδείξεις.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-05, 13:03
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ψήφισα το πρώτο: Η ύπαρξη της ομάδαος αυτής είναι γεγονός και η σωτηρία δεν θα αργήσει" !
Ναι, είναι γεγονός! Έχω διαβάσει πολλά βιβλιά για το συγκεκριμένο θέμα! Τα καλύτερα πιστεύω είναι του Κεραμυδά! Πρέπει να τα διαβάσετε να μάθετε την αλήθεια!
Ξυπνήστε Έ-λληνες! Η ώρα πλησιάζει!

Αγαπητε Olympos κατ'αρχας καλωσορισες στο φορουμ της κοινοτητας του μεταφυσικου. Στις συζητησεις που διεξαγουμε προσπαθουμε να παραθετουμε την αποψη μας επιχειρηματολογωντας παραλληλα.
Το να στεκομαστε λοιπον σε βιβλια "ελλαδεμπορων" (ανθρωπων δηλαδη που κοροϊδευουν τον κοσμακη και γραφουν 2-3 βιβλια επιστημονικης φαντασιας το χρονο για να ζησουν) δε νομιζω να ειναι και τοσο σωστο οταν θελουμε να στηριξουμε μια αποψη.
Μας λες λοιπον οτι η υπαρξη αυτης της ομαδας ειναι γεγονος. Υπαρχει καποιο στοιχειο για ολα αυτα ,ή μηπως πηραμε τη βοηθεια του κοινου- συγνωμη των Μαγια (! !) για να δεσουμε το γλυκο; Διαβασες στη μελετη μου που παραθετω παραπανω ποιοι υποτιθεται οτι ηταν οι αρχικοι σκοποι της ομαδος αυτης κοντα στα 1880; (μια ολιγομελής ομάδα εκλεκτών επιστημόνων που δρουν οργανωμένα για την υπεράσπιση και αναβίωση της αρχαίας θρησκείας και των ελληνικών συμφερόντων.)
Εχεις καταλαβει ποιοι ειναι οι κυριοι που εχουν παραλαβει και εκμεταλλευονται τη συγκεκριμενη ιστορια (ή υποθεση εαν θες) τα τελευταια χρονια ,πλουτιζοντας απο την αγνοια και τα ονειρα του κοσμακη;

Πιστεψε με και εγω σε ηλικια 16-17 ετων ημουν πολυ ενθουσιασμενος με την ολη ιδεα... Ομως δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως μας τα σερβιρουν. Και στο κατω κατω η υποθεση δεν στερειται και τοσο ενδιαφεροντος! Αληθεια δεν αποτελει τεραστια προκληση να ξεσκεπασεις ολους αυτους τους ελληνοχριστιανο-εμπορους και τις τεχνικες υποταγης συνειδησεως της μαζας που εφαρμοζουν καθε μεσημερι ;

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 30-10-05 στις 13:18
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-05, 14:41
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Ναι, όντως, φίλε beetlejuice, και εγώ στην αρχή της νεομυθολογίας αυτής ήμουν πολύ ενθουσιασμένος με την όλη ιδέα.
Αλλά δεν ξέρω... Πολύ μούφα μου φαίνονται όλα αυτά. Ιδίως οπως τα παρουσιάζουν οι "μεσημεράκιδες".
Μπορεί να υπήρξε/υπάρχει μπορεί και όχι. Αυτό δεν το ξέρουμε γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζουμε τίποτα για αυτούς. Κ φυσικά δεν μπορούμε να σταθούμε μόνο στα βιβλία των παραπάνω "κυρίων" για να εκφέρουμε άποψη. Θέλουμε περισσότερα στοιχεία.

anti : όχι μόνο ομάδα Α, αλλά έχω διαβάσει κάπου και για άλλες ομάδες! Ομάδα Δ, Ζ, κ.ά. (!)

beetlejuice : Σωστή κίνηση να βάλεις και ψηφοφορία στο θέμα αυτό. Δεν σε κατηγορώ!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-05, 15:35
Το avatar του χρήστη GIWRGOS
GIWRGOS Ο χρήστης GIWRGOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: SALONIKA
Προεπιλογή

Ολα ξεκινουν απο το "Ε" των Δελφων ,ετσι ξεκινησε η παραφιλολογια....!!!!

Για το Ε εν Δελφοίς

Τρείς φορές τοποθετήθηκε ένα Ε (ΕΨΙΛΟΝ) στήν κορυφή τού Αετώματος τού Ναού τού Απόλλωνος στούς Δελφούς, κατάντικρυ σέ όποιον πλησίαζε τήν κεντρική, ανατολική Πύλη του, πάντοτε συνοδευόμενο από τό ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ στήν κάτω αριστερή γωνία καί τό ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ στήν κάτω δεξιά τού ιδίου Αετώματος.
Ήταν γνωστά σάν ''Δελφικά παραγγέλματα'', τό δε Ε τό ''προεδρεύον'' αυτών. Τό παλαιότερο από αυτά (τά Ε) ήταν ξύλινο κι αναφέρεται σάν ''Ε τών Σοφών '', γιατί αφιερώθηκε από τόν Σόλωνα κατά μία εκδοχή, κατά δε άλλη από όλους μαζί τούς τότε αναγνωρισμένους Σοφούς. Όταν αυτό εφθάρη, οι Αθηναίοι ανέθεσαν στό Ναό τό δεύτερο, τό οποίο ήταν χάλκινο. Σέ αντικατάσταση καί αυτού, η Λιβία Δρουσέλλα, σύζυγος τού Αυγούστου, αφιέρωσε τό τρίτο καί τελευταίο, από καθαρό χρυσό.Η μοναδική πληροφορία γιά τό Ε τών Δελφών προέρχεται από τόν Πλούταρχο (46-127 μ.Χ.), ο οποίος ως Ιερεύς διά βίου τού Απόλλωνος, πρέπει νά ήταν κοινωνός καί γνώστης των Μυστηρίων. Τό ότι λοιπόν ένα γράμμα τού Αλφαβήτου, είναι τό αποκλειστικό αντικείμενο μιάς ολόκληρης διατριβής του, δείχνει, όπως καί τά γραφόμενα, τήν μεγάλη σημασία πού ένας συγγραφέας τής ολκής του, απέδιδε σ' αυτό. Τό ότι κανείς άλλος δέν έγραψε γι' αυτό, αλλά κι ο τρόπος (σέ μορφή διαλόγου) πού ο ίδιος ο Πλούταρχος τό παρουσιάζει, συνηγορούν ότι πρόκειται γιά κλείδα τών Δελφικών Μυστηρίων, γιατί ως γνωστόν η αποκάλυψη στοιχείων τους στούς αμύητους, αποτελούσε ηθικό καί ποινικό αδίκημα. Στόν διάλογο αυτόν, προβάλλονται διάφορες ερμηνείες από τούς διαλεγόμενους, σάν προσωπικές τους απόψεις, μερικές αδύναμα τεκμηριωμένες, άλλες ισχυρά, πολλές αλληλοαναιρούσες. Σέ κάποιες επεμβαίνει ο ίδιος ο Πλούταρχος, μέ πληθώρα αναλύσεων, μή παίρνοντας ρητή θέση, αλλ' ως τόσο καθοδηγώντας διακριτικά τόν αναγνώστη.
Παλιά 31-10-05, 07:50
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Ονειροπολία
Προεπιλογή

Το παρακάτω κείμενο το είχα γράψει σε κάποιο άλλο forum. Δεν έχει αλλάξει κάτι, οπότε το βάζω κι εδώ.

Προς τα τέλη του '90 γνώρισα την ομάδα-Ε μέσα από τα βιβλία του Ανέστη Κεραμυδά (διαθέτω καμμιά 10ρια). Μπορώ να πω πως αμέσως πίστεψα τα όσα διάβαζα. Είναι γνωστό ότι σαν ανθρώπινο είδος θέλουμε να πιστεύουμε πως υπάρχει κάτι δυνατότερο από εμάς που θα φέρει το "ποθητό". Ενας ήρωας βγαλμένος από τα comics, ένας μεσσίας, ένας θεός που αποφάσισε να φέρει δικαιοσύνη. Η ομάδα-Ε ήταν το τέλειο. Απλοί άνθρωποι σαν και μένα και, κυρίως, Ελληνες. Ούτε κάποιος εβραίος μεσσίας που θα οδηγήσει τον περιούσιο λαό στη γη της επαγγελίας, ούτε κάποιο αμερικανάκι batman που θα σώσει τον κόσμο μέσω της pax americana. Ρουφούσα σα σφουγγάρι τα γραφόμενα χωρίς ίχνος κριτικής ή ερώτησης.

Το "κλικ" ήρθε όταν σε ένα από τα βιβλία ο Ανέστης Κεραμυδάς δίνει την απάντησή του σε όσους ρωτούν "πότε επιτέλους θα δράσουν οι Ε?". Ελεγε : "ποιοι είμαστε εμείς που θα κρίνουμε το πότε και το πως? όταν το κρίνουν οι ίδιοι." (στο περίπου). Η απάντηση αυτή, πέραν του ότι είναι επικίνδυνη, ανήκει σε φανατικούς χριστιανούς τους οποίους ο Α.Κ. βρίζει και χλευάζει για τα λόγια και τα έργα τους σε όλα τα βιβλία του. Πως γλείφει τώρα εκεί που κατούραγε? Σαν ταινία άρχισαν να περνούν από μπροστά μου όλες οι "αοριστολογίες" που είχα διαβάσει. Από "υπεργήινα" θέματα όπως : οι Ελληνες είναι προϊόν γενετικής εξωγήινων όντων από τον Σείριο, τα αρχαία κείμενα μας μιλούν για γαλαξιακό πόλεμο των όντων του Σείριου (Ουρανός, Δίας, Αθηνά κλπ) εναντίον των όντων του Βοώτη, οι Ε έχουν απίθανη τεχνολογία και όπλα κλπ, έως πιο "γήινα" θέματα όπως : στον βομβαρδισμό της Σερβίας από τις ΗΠΑ το stealth το κατέρριψαν οι Ε, η Τουρκία ετοίμαζε εισβολή στην Ελλάδα τον Αύγουστο του 1999 και οι Ε την σταμάτησαν δημιουργώντας τον σεισμό της Ανατολίας (!!!), ενώ η απάντηση των σιωνιστών (απογόνων των όντων του Βοώτη-ορκισμένων εχθρών του Ελληνισμού) ήταν ο σεισμός της Αθήνας το ίδιο διάστημα (!!!). ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ !!!!!!

Κι όλα αυτά είτε χωρίς απόδειξη είτε με αυθαίρετη ερμηνεία των αρχαίων κειμένων. Ερωτήσεις άρχισαν να σχηματίζονται στο μυαλό μου. Που ήταν όλοι αυτοί οι παιχταράδες στα δύσκολα? πόσο χαζός υπήρξα-υπήρξαμε όσοι τα κατεβάζαμε αμάσητα? πόσο κακό κάνουν όλοι αυτοί στο χώρο της αναζήτησης;

Αυτό που πρέπει να μείνει είναι ότι όλοι αυτοί οι "περίεργοι" θα πρέπει να απομονωθούν και να περάσουν στο χώρο της φανταστικής λογοτεχνίας μπας και σηκώσει η Ελλάδα την κούπα μ' ένα βραβείο HUGO ή NEBULA. Τουλάχιστον εώς ότου οι "ενδείξεις" τους μετατραπούν σε αποδείξεις.

Το μόνο θετικό της "περιπέτειάς" ήταν το ότι άθελά τους οι διάφοροι Κεραμυδάδες, Καλογεράκηδες, κλπ μου ξύπνησαν το ενδιαφέρον και την αγάπη για την αρχαία Ελλάδα. Το παπαδαριό λέει "μελετάτε τας γραφάς". Εγώ λέω "αφήστε τις ξενόφερτες μπούρδολογίες και μελετήστε την αυθεντική Αρχαία Ελληνική Γραμματεία". Εκεί υπάρχουν τα πάντα, είτε για την πεζή καθημερινότητα είτε για πιο "φιλοσοφημένα θέματα". Και στην τελική, ακόμη κι αν κάποιος καταλήξει ότι είναι εξωγήινος με ιχώρ ας το κάνει με δικό του ψάξιμο.

Υ.Γ. Ο Πλούταρχος στο 4ο βιβλίο της σειράς ΗΘΙΚΑ (εκδόσεις Γεωργιάδη) ασχολείται με Λακωνικά Αποφθέγματα. Ενα απ' αυτά λέει : "οι Σπαρτιάτες δεν ρωτούν ΠΟΣΟΣ είναι ο εχθρός αλλά ΠΟΥ είναι". Αυτή η ρήση με βοηθάει πολύ περισσότερο στο να γίνω καλύτερος Ανθρωπος και ενεργός Πολίτης, απ' ότι η προσμονή για τον Harry Potter με χλαμύδα στον οποίο μάλιστα πρέπει και να δώσω εξετάσεις για το κατά πόσο είμαι έτοιμος ψυχικά, πνευματικά ή σωματικά για να...ζήσω μια καλύτερη ζωή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.