Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-10-13, 16:32
Amalia08 Ο χρήστης Amalia08 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή Η μάγισσα με τα κουκιά

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να μοιραστώ μια παράξενη ιστορία η οποία πιστεύω πως είναι άξια προσοχής. Η ιστορία έχει να κάνει με το χωριό της μητέρας μου, ένα ορεινό χωριό της Κύπρου, στη περιοχή Τροόδους. Από μικρή επισκεπτόμενη το χωρίο, άκουγα είτε από συγγενείς, είτε από γείτονες, διάφορες διηγήσεις –που συχνά ακουμπούσαν τα όρια του θρύλου- οι οποίες αφορούσαν το πρόσωπο μιας «μάγισσας». Όπως διαδίδεται, η συγκεκριμένη γυναίκα ήταν πάμπλουτη, και έμενε σε ένα αρχοντικό σπίτι απέναντι από το πατρικό της μητέρας μου. Παραμένει άγνωστο το πως κατάφερε να δημιουργήσει μια τεράστια περιουσία . Οι ντόπιοι αποδίδουν την απόκτηση της περιουσίας σε επαφή που είχε με υπερφυσικά όντα, και συγκεκριμένα με δαίμονες. Η εν λόγω γυναίκα, σύμφωνα με τις μαρτυρίες, έβγαινε από πολύ νωρίς το πρωί, προς αναζήτηση κουκιών! Λέγεται πως κουβαλούσε κάθε μέρα στο σπίτι της τεράστιους σάκους γεμάτους κουκιά , τα οποία, σύμφωνα με τους ισχυρισμούς, της ήταν απαραίτητα για να «ταΐζει» τα δαιμόνια. Μια μέρα στάθηκε αδύνατο να βρει κουκιά, αφού η ίδια τα είχε εξαντλήσει από την αγορά, τόσο του συγκεκριμένου χωριού όσων και των γειτονικών. Μετά από πολύωρη αλλά άσκοπη αναζήτηση επέστρεψε αργά το απόγευμα στο σπίτι της. Την επομένη βρέθηκε σκοτωμένη, με σημάδια στο πρόσωπο και στο σώμα της τα οποία έμοιαζαν με γδαρσίματα, και που μαρτυρούσαν ότι δέχτηκε επίθεση από άγρια ζώα . Η εξήγηση που δίνεται από τους ντόπιους είναι πως δέχτηκε επίθεση από τα δαιμόνια, με τα οποία είχε κάποιας μορφής «συνεργασία». Τους έφερνε κάθε μέρα κουκιά και αυτά την βοηθούσαν με κάποιο τρόπο να αποκτά πλούτη. Έτσι, τα δαιμόνια τη συγκεκριμένη μέρα εξαγριώθηκαν αφού δεν τους παρείχε τους καθιερωμένους σάκους με τα κουκιά.
Τα συμπεράσματα δικά σας. Εκείνο που όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε είναι πως –ιδίως σε κλειστές κοινωνίες, όπως αυτές των χωριών- οι διάφορες διηγήσεις γεγονότων από στόμα σε στόμα διαστρεβλώνονται ,αφού ο καθένας τις μεταδίδει διαφορετικά, προσθέτοντας την προσωπική του πινελιά μαζί με λίγο αλατοπίπερο ώστε να γίνουν πιο ελκυστικές.
Εκείνο που μου προκαλεί εντύπωση ,είναι πως έχω βρει διάφορες αναφορές για την χρήση των κουκιών κατά την άσκηση της μαγείας (μαντεία μέσω διαβάσματος κουκιών κτλ) ,και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ο οποίος γνωρίζει κάτι περισσότερο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-13, 18:46
Brain games! Ο χρήστης Brain games! δεν είναι συνδεδεμένος
Member

Προεπιλογή

Κάθε κλειστή κοινωνία έχει τους δικούς της θρύλους και παραδόσεις,οι οποίες διαδίδονται πάντοτε απο στόμα σε στόμα και απο γενιά σε γενιά!Όσο πιο πολύ διαδίδεται μια "φανταστική" διήγηση,τόσο πιο μυθοπλαστική γίνεται στα στόματα των ανθρώπων και ιδιαίτερα απο τα άτομα μεγάλης ηλικίας και παλαιών αντιλήψεων...
Σε πολλά απομονωμένα και παλιά χωριά υπάρχουν θρύλοι σχετικά με μάγισσες που συνεργάζονται με δαιμόνια,με νεράϊδες που αποπλανούν κακότυχους περαστικούς στο δάσος ή αργά το βράδυ,με φαντάσματα ανθρώπων που ήτανε φονιάδες ή είχαν αυτοκτονήσει ή τους δολοφόνησαν ή έπαθαν κάποιο ατύχημα κλπ κλπ!
Γενικώς,οι "μυθοπλασίες" του κάθε χωριού δεν αποτελούν σπουδαίο αντικείμενο μελέτης και είναι πολύ μικρή η πιθανή αλήθεια που θα μπορούσε να υπάρχει σε αυτόν τον θρύλο,κατά την κρίση μου(διότι είναι πολλοί οι αστικοί μύθοι που μιλάνε για άτομα που συνεργάστηκαν με δαιμόνια και μάγγισες και που σκοτώθηκαν απο αυτά με έναν τρόπο σαν να τους επιτέθηκαν άγρια θηρία)...Τουναντίον,για να μπορέσουμε να μιλήσουμε επισφαλείς για έναν θρύλο θα πρέπει να γνωρίζουμε το "πως ξεκίνησε" αυτός ο θρύλος και "από ποιόν"...
Παλιά 04-11-13, 20:11
Amalia08 Ο χρήστης Amalia08 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Smile

Ευχαριστώ για το post σου. Συμφωνώ μαζί σου ότι πρόκειται για μυθοπλασία. Όπως και να έχει όμως, τα κατασκευάσματα της κάθε κλειστής κοινωνίας (μάγοι, ξωτικά, φαντάσματα), και οι αρχετυπικές φιγούρες που προβάλλονται μέσα από αυτά, δεν παύουν να είναι γοητευτικά
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-13, 19:08
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Καλησπερα. Φιλη Αμαλια, οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια. Το επιπεδο των εξηγησεων μας εξαρταται, απο το ειδος του θεματος, την χρονολογια, τις γνωσεις και την νοημοσυνη μας. Σημερα εχει αποδειχτει επιστημονικα η υπαρξη της τηλεπαθειας. Σε Αγγλικο πανεπιστημιο μαλιστα ηλεκτρονικος υπολογιστης , ειναι ικανος μεσο EEG να διαβαζει την σκεψη ενος ανθρωπου, επισης ειναι ικανος να αποκωδικοποιει (βλεπει) τα ονειρα ενος ανθρωπου. Η τηλεπαθητικη ιδιοτητα επισης ευθηνεται και για το ματιασμα, το οποιο γινεται κυριως απο ατομα ηλικiωμενα (βλεπε γιαγιαδες). Επισης εχει ερευνηθει σε νοσοκομεια η σπανια περιπτωση ασθενων μετα το ξυπνημα τους απο το κομα να μιλουν ξενες αγνωστες για αυτους γλωσσες (ξενογλωσσια). Ακομη υπαρχουν ερευνες για τηλεπαθητικη επικοινωνια ανθρωπων με τα ζωα, στην περιπτωση αυτη, ειδικοι γητευτες ειναι ικανοι να ελεγχουν την κινηση ενος φιδιου, ακομη και ενος θηριου. Υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν τηλεπαθητικα να κατευθυνουν ζωα, ακομη και ανθρωπους προς ιδιοτελης σκοπους, πολλες φορες μαλιστα χωρις να το θελουν εναντιον αλλων ανθρωπων. Αυτα...
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-13, 19:22
Το avatar του χρήστη Scandal
Scandal Ο χρήστης Scandal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Περιοχή: Περιστέρι
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα. Φιλη Αμαλια, οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια. Το επιπεδο των εξηγησεων μας εξαρταται, απο το ειδος του θεματος, την χρονολογια, τις γνωσεις και την νοημοσυνη μας. Σημερα εχει αποδειχτει επιστημονικα η υπαρξη της τηλεπαθειας. Σε Αγγλικο πανεπιστημιο μαλιστα ηλεκτρονικος υπολογιστης , ειναι ικανος μεσο EEG να διαβαζει την σκεψη ενος ανθρωπου, επισης ειναι ικανος να αποκωδικοποιει (βλεπει) τα ονειρα ενος ανθρωπου. Η τηλεπαθητικη ιδιοτητα επισης ευθηνεται και για το ματιασμα, το οποιο γινεται κυριως απο ατομα ηλικiωμενα (βλεπε γιαγιαδες). Επισης εχει ερευνηθει σε νοσοκομεια η σπανια περιπτωση ασθενων μετα το ξυπνημα τους απο το κομα να μιλουν ξενες αγνωστες για αυτους γλωσσες (ξενογλωσσια). Ακομη υπαρχουν ερευνες για τηλεπαθητικη επικοινωνια ανθρωπων με τα ζωα, στην περιπτωση αυτη, ειδικοι γητευτες ειναι ικανοι να ελεγχουν την κινηση ενος φιδιου, ακομη και ενος θηριου. Υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν τηλεπαθητικα να κατευθυνουν ζωα, ακομη και ανθρωπους προς ιδιοτελης σκοπους, πολλες φορες μαλιστα χωρις να το θελουν εναντιον αλλων ανθρωπων. Αυτα...
Σε ποιον πλανήτη και τι χρονολογία έχετε εκεί;
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-13, 21:05
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Queensland, Australia
Προεπιλογή

Επισης, τι πινετε/καπνιζετε; Θελω και εγω λιγο
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-13, 21:35
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Esmike τα λες ωραια φιλε μου.

Αγνοησε τους δυο αδαεις προηγουμενους συμφορουμιτες σου.

Ποσες μα ποσες φορες ειχαμε χασει το γατο που ειχαμε στην αυλη μας.Και οταν ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝ,εμφανιζοταν το πρωι.

Καποιες φορες μαλιστα διαλογιζομουν και προσπαθουσα να καλεσω στα σπιτι τα δυο γατακια απο την αυλη.Και να ερχοντουσαν στο δωματιο μου.

ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.Η ΓΛΩΣΣΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
Η επικοινωνια ειναι κατι δυναμικο και φυσει εγγενες,βρισκεται μεσα μας.
Οι ανθρωποι επικοινωνουν με ανθρωπους,τα ζωα με αλλα ζωα,τα ζωα με ανθρωπους,οι ανθρωποι με ζωα,το συμπαν με τους ανθρωπους,οι ανθρωποι με το συμπαν.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-13, 22:20
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε ποιον πλανήτη και τι χρονολογία έχετε εκεί;
[INDENT]Στον πλανητη Γη . Ετος 2013 - μηνας Νοεμβριος-Περιοδος τροχιας περιστροφης γυρω απο το κεντρικο αστρο 365,25 πλανητικες περιστροφες. Μαζα Γης 5,975Χ10^24 kg- Ισημερινη ακτινα 6378,533 Km-Μαζα κεντρικου αστρου 1,99Χ10^30 Kg- Δορυφορος Γης= Σεληνη. Συστημα συντεταγμενων ορθογωνιο-επιπεδη γεωμετρια-Βαρυτικη καμπυλοτητα σχεδον μηδενικη. -Νομος ελκτικης αλληλεπιδρασης:[INDENT]
F = - GmM/[r]^2 r/[r]
Εσυ σε ποια χρονολογια, σε ποιο ηλιακο συστημα και σε ποιον Πλανητη ζεις ;
Παράθεση:
Επισης, τι πινετε/καπνιζετε; Θελω και εγω λιγο
Στις Συντεταγμενες που κατοικω εγω (23,30*-38,30*) τρωμε και πινουμε βαση της τοπικης μας κουζινας , που λεγεται Μεσογειακη(ελεαιολαδο-σαλατες-ζυμαρικα-κρασι), καποιοι ομως δεν την ακολουθουν και τρωνε πιτογυρα, με αποτελεσμα εκτος των αλλων, να δημιουργουν προβλημα και στη εγκεφαλικη τους υγεια.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-13, 23:51
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ποσες μα ποσες φορες ειχαμε χασει το γατο που ειχαμε στην αυλη μας.Και οταν ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝ,εμφανιζοταν το πρωι
Ναι οι γατες εχουν δωσει και δινουν διαρκως αποδειξεις για τις τηλεπαθητικες τους ικανοτητες. Αν λειψω για πολλες μερες απο το σπιτι, π.χ. για καποια δουλεια, ο γατος που εχω, μου λενε δεν ενδιαφερεται καθολου για μενα για το ποτε θα γυρισω. Αν ομως η δουλεια μου ειναι καπου κοντα τοτε ο γατος μου λενε( και τον βλεπω) με περιμενει παντα δεκα λεπτα πριν γυρισω, στην αυλοπορτα. Οι γατες γενικα εχουν πολυ ανεπτυγμενη τηλεπαθεια, καποτε διαβασα οτι οι γατες στο Εξετερ της Αγγλιας στον Β Παγκοσμιο πολεμο, ωρες πριν τον βομβαρδισμο απο τους Γερμανους , φυγαν ολες απο την πολη προς την υπαιθρο. Ηταν το μοναδικο πλασμα που δεν επαθε τιποτα, απο εκεινη την καταστροφη.
Στο θεμα μας με την ιστορια της Αμαλιας, οι εξηγησεις οπως ειπα στην πρωτη μου απαντηση ειναι αποτελεσμα γνωσεων. Τα ζωα εξ αιτιας μη ανεπτυγμενης λογικης, οπως ο ανθρωπος, εχουν περισσοτερο ανεπτυγμενη διαισθηση, και αυτο δεν το λεω εγω το λενε πολλες επιστημονικες ερευνες. Ερευνες για σεισμους , για μεγαλες καταστροφες, για τον καιρο, για το μελλον. Το αδυνατο τους σημειο ειναι οτι επειδη δεν εχουν ανεπτυγμενη λογικη, μπορουν να γινουν ευκολα υποχειρια καποιου καλου υποβολεα-υπνοτιστη, που μπορει να τα κατευθυνει να κανουν οτι τους πει. Ακομη και ενας που δεν γνωριζει θα εχει δει(μεσο τηλεορασης) καποτε στην ζωη του, πως ενας γητευτης μπορει και "υπνοτιζεϊ" μια κομπρα, η ακομα καλυτερα να εχει δει εναν εκπαιδευτη αγριων σκυλων(λυκοσκυλα) στο πως μπορει ακομη και ενα αγνωστο αγριο σκυλι να το κανει αρνακι σε χρονο μηδεν. Προφανως η γρια μαγισσα ειχε αυτη την ικανοτητα υποβολης-τηλεπαθητικης επικοινωνιας με τα ζωα που μαλον δεν την ελεγχε συνειδητα και για αυτο τα ζωα στραφηκαν και εναντιον της.
Στην Σοβιετικη ενωση υπειρχε ενας ανθρωπος με πολυ μεγαλες ικανοτητες υποβολης-τηλεπαθειας, που ειχε προξενησει ακομη και το ενδιαφερον του ιδιου του Σταλιν. Ο λογος ηταν οτι αυτο το ατομο(δεν θυμαμαι το ονομα του) καταφερνε να ξεγελαει τους αλλους ανθρωπους ετσι που καθε φορα να τον περνανε για αλλον. Σε μια περιπτωση λοιπον, ο Σταλιν θελοντας να δοκιμασει την αυθεντικοτητα του φαινομενου, του ζητησε αν μπορει να μπει στο προεδρικο του γραφειο, στο Κρεμλινο. Παραλληλα ζητησε απο την φρουρα του να μην αφησουν να μπει στο προεδρικο Μεγαρο κανεις. Τελος παντων το ατομο αυτο καταφερε να περασει τα διαδοχικα επιπεδα ασφαλειας της φρουρας και να φτασει μεσα στο γραφειο του Σταλιν , πειθωντας την ασφαλεια αλλοτε οτι ειναι ο Αρχηγος της αστυνομιας , αλλοτε ως Στρατηγος, και αλλοτε ως ακομη και ιδιος ο Σταλιν. Μετα απο αυτο ο Σταλιν που ετοιμαζοταν να τον εκτελεσει ως απατεωνα, αναγνωρισε το φαινομενο και τον χρησημοποιησε στην αντικατασκοπια. Αυτα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.