Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-02-15, 16:27
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Ονειροπολία
Προεπιλογή Βίωμα, Κοσμοθεωρίες & «Μεταφυσική Εμπειρία»

Παράθεση:
Υγιής αντίλογος σε θέματα γίνεται πιστεύω από ανθρώπους με κοινά βιώματα και ανησυχίες.
Στο χώρο του μεταφυσικού, εκεί που εκ φύσεως ο καθένας μπορεί να γράψει το κοντό του και το μακρύ του, για να έχεις υγιή διάλογο θα πρέπει να έχεις κοινή βάση πάνω στην οποία θα χτίσεις. Αν εσύ έχεις βίωμα και ο άλλος όχι, τότε θα πρέπει να υπάρχουν κοινές ανησυχίες και -κατά το δυνατόν- κοινή κοσμοθεωρία. Αν δεν υπάρχουν αυτά, φτάνεις στην κατάσταση που περιγράφεις παρακάτω :

Παράθεση:
Άνθρωποι που δεν έχουν κοινά βιώματα και ανησυχίες για ποιο λόγο να βρίσκονται εδώ;Με ποιες προθέσεις και με τι έργο;
Έχω γράψει και στο παρελθόν πως το βίωμα είναι το Α και το Ω. Αν δεν το έχεις, δεν καταλαβαίνεις τί λέει ο άλλος. Κι εδώ μπλέκονται τα πράγματα. ΄

- Αυτό που λέει ο άλλος -λογικά- στέκει;
- Όχι, αλλά η Λογική τί χρήση μπορεί να έχει εδώ;
- Άμα δεν στέκει λογικά γιατί να τον πιστέψω και να μην τον βγάλω τρελό;
- Λογική στο Μεταφυσικό φίλε μου; Think out of the box.
- Άσε ρε αλαφροίσκιωτε ...

Φανταστικός ( ; ) διάλογος ...

H συζήτηση ξεκίνησε και μεταφέρθηκε από εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arga_Star-clad : 10-02-15 στις 14:57
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-15, 18:14
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Ο Ελληνας διέρχεται απο φάσεις. Κύκλους ας πούμε. Γύρω στα τέλη των 90s, αρχές 00s, υπήρξε κάποια έξαρση στον χώρο του μεταφυσικού και γι αυτό δημιουργήθηκαν αρκετές διαδυκτυακές κοινότητες, είτε εξειδικευμένες, όπως αυτή και το esoterica.gr, είτε άλλα μεγάλα φορουμ (πχ phorum.gr) απέκτησαν τις σχετικές υποκατηγορίες τους. Μαζεύτηκαν αρκετοί φίλοι, συσσωρεύτηκε "ενέργεια". Άλλοι βρίσκονταν ήδη σε ομάδες διαφόρων "ειδών" ψυχοναυτικής, άλλοι δημιούργησαν, άλλοι ανήκαν σε τάγματα, στοές, άλλοι ψαχτήκαν και γράφτηκαν κτλ.

Η ουσία όμως πάντα βρισκόταν αλλού και κυρίως έξω απ' το ίντερνετ. Το βίωμα που ανέφερε ο Puck. Κάποιοι μεγάλωσαν, έκαναν οικογένεια, παιδιά, τρέξιμο και δεν είχαν πια χρόνο ούτε και για λίγο σερφάρισμα. Τους καταλαβαίνω. Οι νέες γεννιές άλλαξαν. Αρχισαν να τους φταίνε όλοι και όλα και ετσι μερικοί απο αυτούς ντύθηκαν με την αποκριάτικη στολή του σκεπτικιστή και ήρθαν αρματωμένοι εδω μέσα. Αναπλήρωσαν το κενό που άφησαν οι πρώτοι και έτσι το φόρουμ άλλαξε με την σειρά του κι αυτό. Δεν είναι κακό. Things have changed που λεει κι ο Bob Dylan.

Ούτε είναι κακό κι αυτό που θα ακολουθήσει. Η ζωή κύκλους κάνει, η ατέρμονη κίνηση του εκκρεμούς των Ερμητιστών, απο τον ένα πόλο στον άλλο, να το πω... εσωτερικά. Απ' το καλοκαίρι που πέρασε άλλαξαν οι άνεμοι. Το διαισθάνθηκαν αρκετοί. Τι θα ακολουθήσει, μένει να φανεί.
Και στο εξωτερικό ο σχετικός χώρος πέρασε μια αντίστοιχη φάση, τα sites των ουφολόγων αντικαταστάθηκαν εδω και καιρό απο sites debunkers. Εκεί που οργάνωναν εκδρομές-σαφάρι σε αναφορές Γκρίζων, τώρα οργανώνουν αποστολές ξεσκεπάσματος της απάτης. Τζίφος όμως και πάλι, όπως τζίφος και πρίν.

Το είχε γράψει τότε ακόμα και ο πιο σοβαρός "εκεί έξω", ο Ζακ Βαλέ. Δεν θα βγάλουμε άκρη εύκολα είπε. Ξεχάστε τα όλα. Νομίζω πως ισχύει γενικά αυτό. Με μια διαφωνία: Δεν θα τα παρατήσουμε ποτέ. Γι αυτό λοιπόν ειρήνη υμίν αν μπορείτε, έστω για την ώρα. Τον δρόμο μας θα τον διαβούμε όλοι, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. Κανένας δεν θα πηδήξει απο το μπαλκόνι επειδή του ρίξαν φόλα στο metafysiko.gr, και κανένας δεν θα αλλαξει την κοσμοθεωρία του, οτι και να ισχυριστεί ο κάθε heretic. Απλά είμαστε όλοι σε ενα φόρουμ. Να μην το ξεχνάμε αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 09-02-15 στις 18:16
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-15, 04:46
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχω γράψει και στο παρελθόν πως το βίωμα είναι το Α και το Ω. Αν δεν το έχεις, δεν καταλαβαίνεις τί λέει ο άλλος. Κι εδώ μπλέκονται τα πράγματα. ΄
Έτσι λές; Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στα φαντάσματα χωρίς να έχουν δει ούτε ένα. Επίσης τα βιώματα δεν αντικατοπτρίζουν σε κάθε περίπτωση την πραγματικότητα. Η τελευταία καθορίζεται από το σύνολο των αξιωμάτων και των νόμων που είναι κοινά για όλους. Η κοσμοθεωρία όμως είναι υπόθεση προσωπική γι αυτό και ο καθένας έχει την δικιά του . Νομίζω οτι το βίωμα πρώτα το αντιλαμβανόμαστε μέσα από το πρίσμα της κοσμοθεωρίας μας και μετά προσπαθούμε να το στηρίξουμε στην πραγματικότητα.

Αυτό που συμβαίνει στην περίπτωση της κατηγορίας των προσωπικών εμπειριών είναι η ταύτιση της κοσμοθεωρίας με την πραγματικότητα. Για ποιόν λόγο είναι κακό να τα διαχωρίζεις αυτά τα δύο , δεν μπορώ να καταλάβω.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-15, 10:44
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τελευταία καθορίζεται από το σύνολο των αξιωμάτων και των νόμων που είναι κοινά για όλους. Η κοσμοθεωρία όμως είναι υπόθεση προσωπική γι αυτό και ο καθένας έχει την δικιά του .
Αυτό που λές είναι κανόνας και όχι εξαίρεση. Συλαμβάνουμε πολλές φορές τον εαυτό μας , να κάνει αρκετές αυθαίρετες υποθέσεις με σκοπό πάντα, να ικανοποιήσει το εσωτερικό μας μοντέλο για τον κόσμο.
Ολα αυτά εξαρτώνται απο τις προυποθέσεις που έχουμε κάνει για αυτό που βιώνουμε , με βάση τα αντιληπτικά μας όρια και νοημοσύνη.
Ένας άνθρωπος που ζεί στην φυλή των ζουλού θα υποθέσει οτι το όνειρο και οι παραστάσεις που εμφανίζονται εκεί μέσα οφείλονται σε πνεύματα και μάγους.
Ενας ευρωπαίος ξέρει οτι αυτό είναι μια ανοησία.
Οι άνθρωποι ανάλογα το πολιτισμικό τους επίπεδο και την μόρφωσή , θέτουν το δικό τους διαφορετικό αξιακό σύστημα και αντίληψη.
Θέτουν αξιωματικά οτι κάτι είναι έτσι (ενα όνειρο είναι μαγιικό γεγονός) και κινούνται συντεταγμένα στο να το υποστηρίξουν και να επιβάλουν την λανθασμένη υποκειμενική τους οπτική.
Μόνο που αυτό είναι μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 10-02-15 στις 10:51
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-15, 11:06
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Έτσι λές;
Ναι, έτσι λέω, ειδικά στο θέμα Θείον. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να ζητάω βίωμα από θρησκευόμενους (του χριστιανισμού, δυστυχώς δεν έχω συναντήσει κάτι άλλο στα fora) ακριβώς διότι χωρίς αυτό είμαστε ένα τίποτα. Απλώς πιστεύουμε σε κάτι που μας γεμίζει. Αλλά ειδικά κάτι τέτοιο, δεν είναι ποδόσφαιρο τύπου "είναι ο πατέρας μου με τη χ ομάδα κι είμαι κι εγώ". Το αυτό ισχύει και για τα υπόλοιπα, άλλα σε μικρότερο βαθμό άλλα σε μεγαλύτερο. Το να πιστεύω στην ύπαρξη εξωγήινων, κι ας μην έχω δει, δεν θα αλλάξει πολλά στην καθημερινότητά μου. Το να πιστεύω στην ύπαρξη αόρατου κόσμου και με κάποιον τρόπο να το έχω αποδείξει –τουλάχιστον στον εαυτό μου- αλλάζει όλη τη στάση μου στα ερωτήματα «ποιος είμαι, από πού έρχομαι, που πάω».

Παράθεση:
Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στα φαντάσματα χωρίς να έχουν δει ούτε ένα.
Ισχύουν τα παραπάνω.

Παράθεση:
Επίσης τα βιώματα δεν αντικατοπτρίζουν σε κάθε περίπτωση την πραγματικότητα. Η τελευταία καθορίζεται από το σύνολο των αξιωμάτων και των νόμων που είναι κοινά για όλους.
Έχω γράψει και παλαιότερα πως αν δεν ξεκαθαρίσει το θέμα με τις δυνατότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου, δεν θα είμαστε ποτέ σίγουροι για το τι βιώσαμε κι αν το προκαλέσαμε εμείς ή όντως ήρθε από αλλού. Ωστόσο, έχω επίσης γράψει πως ο άνθρωπος που ακολουθεί μόνο το 1+1=2 είναι ανάπηρος διότι έχει πετάξει στα σκουπίδια την Φαντασία.
Και Φαντασία δεν είναι μόνο τα μίκυ-μάους. Με νιώθεις;

Παράθεση:
Η κοσμοθεωρία όμως είναι υπόθεση προσωπική γι αυτό και ο καθένας έχει την δικιά του . Νομίζω οτι το βίωμα πρώτα το αντιλαμβανόμαστε μέσα από το πρίσμα της κοσμοθεωρίας μας και μετά προσπαθούμε να το στηρίξουμε στην πραγματικότητα.
Έχεις δίκιο σε αυτό και αποτελεί μεγάλο σφάλμα. Τουλάχιστον, θα πρέπει η κοσμοθεωρία μας να είναι εύκαμπτη και προσαρμόσιμη σε νέα δεδομένα και όχι δογματική.
Δεν το καταφέρνουν όλοι και ιδιαίτερα οι δογματικά θρησκευόμενοι.

Παράθεση:
Αυτό που συμβαίνει στην περίπτωση της κατηγορίας των προσωπικών εμπειριών είναι η ταύτιση της κοσμοθεωρίας με την πραγματικότητα. Για ποιόν λόγο είναι κακό να τα διαχωρίζεις αυτά τα δύο , δεν μπορώ να καταλάβω.
Σχέση κοσμοθεωρίας – πραγματικότητας, λοιπόν. Ενδιαφέρον.
Θα σου απαντήσω με «παράξενο» τρόπο.
Τελευταία πρόταση από το editorial του Παντελή Γιαννουλάκη στο τρέχον τεύχος του Strange :

Ίσως το μόνο αληθινό και εμπνευσμένο αξίωμα του κόσμου να είναι αυτό : Ο Κόσμος Δεν Είναι Αυτό Που Φαίνεται.

Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-15, 11:41
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
[FONT="Lucida Sans Unicode"][COLOR="Indigo"]Ναι, έτσι λέω, ειδικά στο θέμα Θείον. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να ζητάω βίωμα από θρησκευόμενους (του χριστιανισμού, δυστυχώς δεν έχω συναντήσει κάτι άλλο στα fora) ...
Συ7γνώμη αλλά πως το ζητάς το βίωμα; Το βίωμα - το θρησκευτικό πχ - είναι προσωπικό. Μπορώ να σου πω τι να κάνεις για να το βιώσεις (και να κρίνεις) αλλά το βίωμά μου πως να σου το δείξω; άσε που η ζωντανή θρησκευτική πίστη είναι συνισταμένη βιωμάτων (όπως και η αθεϊα) κι έτσι δεν είναι ένα απλό (μόνο δηλ) πράγμα, αλλά σύνολο βιωμάτων που συσωρεύονται προσθετικά.)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-15, 12:24
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Αυτό που συνεχίζουν να μην καταλαβαίνουν όσοι αντιμάχονται το υποτιθέμενο "βίωμα", είναι ότι τις περισσότερες φορές δεν ταυτίζεται με την κοσμοθεωρία του ατόμου που το υφισταται και πολλές φορές απουσιάζει πλήρως για να το στηρίξει. Εκτός των συνηθισμένων λαθών που κάνουν συνεχώς στην διατύπωση ορισμένων όρων (πχ φαντάσματα: δεν υπάρχουν «φαντάσματα», είναι αυτό που λέει η λέξη, προϊόντα της φαντασίας μας). Που δείχνουν οτι η παιδεία τους σε αυτο το θέμα προέρχεται απο την παραλογοτεχνία και το σινεμά τρόμου (υποκουλτούρα) και απο πουθενά αλλού.

Οι περισσότερες περιπτώσεις στις οποίες κάποιος βίωσε μια λεγόμενη «μεταφυσική εμπειρία», δεν υπήρχε κανένα υπόβαθρο για να την στηρίξει, και η μετέπειτα πορεία του βρίσκεται στο να προσπαθήσει να καταλάβει τι του συνέβη. Εκεί και με αυτόν τον τρόπο την δημιουργεί, από διηγήσεις άλλων, αναγνώσματα, θρησκευτικές και μυστικιστικές πηγές. Παιδάκι έβλεπε αύρες στους ανθρώπους, τα γνωστά. Τι είχε διαβάσει; Τι είχε ακούσει, πέρα από το «σαχλαμάρες» των δικών του, και το «μην λες τέτοια γιατί θα έρθει να σε πάρει ο Σατανάς» που του είπε ιερωμένος όταν τον πήγαν οι δικοί του να τον διαβάσει;

Λέτε να γίνει Σατανιστής, πιστός χριστιανός ή άτομο με ψυχολογικά προβλήματα, αφού δεν βρέθηκε έστω κι ένας να του πει πως όλοι τα είδαμε κάποτε αυτά, απλά εσύ δεν έχεις ακόμα σηκώσει τα κατάλληλα φίλτρα προστασίας, όπως το κύκλωμα της αναστροφής της εικόνας του οφθαλμού, που λειτούργουν σε όλους τους ανθρώπους. Το παιδάκι πριν πέσει η τελική φόλα από το οργανωμένο κατεστημένο, είχε αρχίσει να βλέπει και αύρες που δεν είχαν σώμα από κάτω. Λέτε να είχε διαβάσει κανένα βιβλίο του Καρντέκ ή πέτυχε κανένα βίντεο με εμφανίσεις πνευμάτων στο Youtube; Το 1980;

Λογική, επαναλαμβάνει συνεχώς ο χαλασμένος φωνόγραφος. Δεν είναι κακή η λογική, αρκεί να μην γίνει θρησκεία και λατρεία του Υπέρτατου Όντος, όπως ανέφερα στο άλλο θέμα, γιατί στο βάθος αυτής παραμονεύει πάντοτε η γκιλοτίνα. Πρέπει να καταλάβουν κάποιοι ότι «η λογική δεν είναι τα πάντα», είναι μόνο ένα μικρό υποσύνολο της πραγματικότητας. Το υπόλοιπο είναι αόρατο στα μάτια και στον νου και το εκτιμούμε συνήθως από τα αποτελέσματα. Όπως η γνωστή υλο-ενέργεια καταλαμβάνει μόνο το 4.9% της ουσίας του γνωστού και παρατηρήσιμου σύμπαντος. Τα υπόλοιπα θεωρούνται ότι είναι 26.8% σκοτεινή μάζα και 68.3% σκοτεινή ενέργεια, και για την ώρα δεν γνωρίζουμε τίποτε για αυτές.

Είναι πολύ λογικό για κάποιους να υπάρχει ένα αδιευκρίνιστο 95.1% του φαινομενικού όλου, το οποίο επιδρά ή μάλλον ελέγχει απόλυτα την συμπεριφορά του γνωστού 4.9%; Το καταλαβαίνω ότι όλα αυτά μπορεί να είναι απλά ψιλά γράμματα σε κάποιους, στον ίδιο βαθμό, όπως ο ισχυρισμός ότι με απόλυτα επιστημονικές μεθόδους προέκυψαν τα δεδομένα για τη ύπαρξη του πνευματικού κόσμου. Ο οποίος κόσμος κατοικείται απο οντότητες/νοημοσύνες και όχι από νετρίνια, οπότε στα πειράματά σου πρέπει να λάβεις αυτό το δεδομένο, ότι έχει απέναντι σου νοημοσύνη και μάλιστα ανώτερη από την δική σου, η οποία μάλιστα δεν συμμερίζεται καθόλου την οπτική γωνία του debunking, ούτε τις όποιες κερδοσκοπικές σου επιδιώξεις για τζόγο, ούτε το να βάλεις στην τσέπη το 1.000.000$ του James Randi.

Το λιγότερο που έχω να προσθέσω στους χρήστες, οι οποίοι δεν είναι διατεθειμένοι να ακούσουν τίποτα από αυτά που τους λένε οι άλλοι, να φροντίσουν να πληροφορηθούν από επιλεγμένες πηγές στο τι λέει η συγκεκριμένη πλευρά, μιας και το τι λέει η υποτιθέμενη δική τους πλευρά, τους διαβεβαιώνω πως αρκετοί από εμάς όχι μόνο ξέρουμε, αλλά το έχουμε σπουδάσει επί μακρόν μάλιστα, σε επίσημα ιδρύματα, Ελλάδας και εξωτερικού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 10-02-15 στις 12:30
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-15, 13:51
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συ7γνώμη αλλά πως το ζητάς το βίωμα; Το βίωμα - το θρησκευτικό πχ - είναι προσωπικό. Μπορώ να σου πω τι να κάνεις για να το βιώσεις (και να κρίνεις) αλλά το βίωμά μου πως να σου το δείξω; άσε που η ζωντανή θρησκευτική πίστη είναι συνισταμένη βιωμάτων (όπως και η αθεϊα) κι έτσι δεν είναι ένα απλό (μόνο δηλ) πράγμα, αλλά σύνολο βιωμάτων που συσωρεύονται προσθετικά.)
Θα χρησιμοποιήσω ένα απλοϊκό παράδειγμα (που, ίσως, έχω ξαναγράψει).

Έστω ότι χθες έφαγα την καλύτερη μακαρονάδα με κιμά που έχω φάει ποτέ. Μπορείς να έχεις το βίωμα αυτό; Όχι, εκτός και αν ήσουν μαζί μου και δοκίμαζες κι εσύ. Μπορώ να στο μεταφέρω; Όχι, είναι κάτι που βίωσα με τις αισθήσεις μου. Μπορώ να σου δώσω μια γενική εικόνα για να καταλάβεις όσο το δυνατόν περισσότερα; Ναι. Μπορώ να σου πω αν τα μακαρόνια ήταν λεπτά ή χοντρά. Αν ήταν φτιαγμένα από αλεύρι ολικής ή λευκό. Αν χρησιμοποίησα τυρί και ποιο. Αν ο κιμάς ήταν ζωικός ή σόγια. Αν ήταν μαγειρεμένος με λευκή ή κόκκινη σάλτσα. Αν είχε και ποια μπαχαρικά. Ίσως και περισσότερες πληροφορίες από αυτές. Έτσι, κατανοείς ότι όντως έφαγα μακαρονάδα και όχι μπάμιες. Ότι έφαγα φαγητό και όχι ουίσκι. Ότι έχω μια κάποια σχέση με τα υλικά και δεν μπερδεύω τη σόλα με την μπριζόλα, οπότε άλλο βίωσα κι άλλο νόμιζα ότι βίωσα κ.ο.κ.

Το γενικό δίδαγμα είναι : δείξε μου αυτό που μπορείς, για να με βοηθήσεις να κρίνω την εμπειρία σου. Προσωπικά, θα την κρίνω καλοπροαίρετα διότι ψάχνομαι. Κάποιος άλλος μπορεί να την κρίνει κακοπροαίρετα διότι έχει ήδη καταλήξει σε άποψη και όλα τα άλλα πέρα από αυτή τα θεωρεί ψεύτικα. Είναι στο χέρι του καθενός να μοιραστεί ή όχι -δεχόμενος την καλο/κακοπροαίρετη κριτική- και στο χέρι του συντονισμού να μην ξεφύγει η συζήτηση.

Το "σύνολο βιωμάτων που συσωρεύονται προσθετικά", εμπεριέχει τον κίνδυνο που αναφέρει ο xtabay :

Παράθεση:
Νομίζω οτι το βίωμα πρώτα το αντιλαμβανόμαστε μέσα από το πρίσμα της κοσμοθεωρίας μας και μετά προσπαθούμε να το στηρίξουμε στην πραγματικότητα.
και θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-15, 14:26
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
[FONT="Lucida Sans Unicode"][COLOR="Indigo"]Θα χρησιμοποιήσω ένα απλοϊκό παράδειγμα (που, ίσως, έχω ξαναγράψει).
Έστω ότι χθες έφαγα την καλύτερη μακαρονάδα με κιμά που έχω φάει ποτέ. Μπορείς να έχεις το βίωμα αυτό;
...

Το γενικό δίδαγμα είναι : ...
Θα πρέπει να είσαι διατεθημένος να φας τη μακαρονάδα (μου) - που ξέρεις μπορεί να έμεινε λίγη στο ψυγείο. Ή τα υλικά να τα ξέρω με αρκετή ακρίβεια ώστε να σου τα περιγράψω και να τα βρεις και ακολουθώντας την ίδια διαδικασία - δες και πες μου τότε... αλλά αυτό θα σε βάλει μέσα στο χωράφι που περιγράφω κι εσύ μένεις με πείσμα απ'έξω λέγοντας "δεν είναι καλό" - με τέτοια σιγουριά ώστε να αρνείσαι να μπεις.
Έτσι κάνεις ερώτησεις γνωρίζοντας ότι δεν έχεις διάθεση να κάνεις τα ενδεδειγμένα και διαπιστώσεις προσωπικά πως έχει (να βρεις την απάντηση ή να την απορρίψεις.)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-15, 15:32
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει να είσαι διατεθημένος να φας τη μακαρονάδα (μου) - που ξέρεις μπορεί να έμεινε λίγη στο ψυγείο. Ή τα υλικά να τα ξέρω με αρκετή ακρίβεια ώστε να σου τα περιγράψω και να τα βρεις και ακολουθώντας την ίδια διαδικασία - δες και πες μου τότε... αλλά αυτό θα σε βάλει μέσα στο χωράφι που περιγράφω κι εσύ μένεις με πείσμα απ'έξω λέγοντας "δεν είναι καλό" - με τέτοια σιγουριά ώστε να αρνείσαι να μπεις.
Έτσι κάνεις ερώτησεις γνωρίζοντας ότι δεν έχεις διάθεση να κάνεις τα ενδεδειγμένα και διαπιστώσεις προσωπικά πως έχει (να βρεις την απάντηση ή να την απορρίψεις.)
Δεν έχω καταλάβει αν μιλάς γενικά ή αν έχεις κάποια μομφή για εμένα. Όπως και να έχει, θα σου πω τα εξής :

Υπάρχουν αυτοί που έχουν κατασταλάξει σε κάποια πράγματα και δεν έχουν λόγο να ασχοληθούν με κάτι αντίθετο προς τα πιστεύω τους, και αυτοί οι οποίοι δεν βάζουν τελεία. Είτε κλίνουν προς μία άποψη, είτε όχι. Σαφώς και αυτά που θα γράψει κάποιος τίθενται υπό κρίση, αλλά μέσω του διαλόγου ο καθένας θα πάρει αυτό που θέλει. Δεν είναι όλοι έτοιμοι να κατανοήσουν και δεν υπάρχει λόγος να επιμένει κάποιος για να τους αλλάξει γνώμη. Αυτός δεν είναι λόγος για να μην πει κάποιος -όσο πιο αναλυτικά μπορεί- το βίωμά του.

Αυτός ήταν και ο σκοπός της κατηγορίας "Προσωπικές Εμπειρίες", ασχέτως αν ήταν δίκοπο μαχαίρι και -κατά τη γνώμη μου- απέτυχε. Πέτυχε στο να φέρει νέα μέλη στο φόρουμ και να το κρατήσει ζωντανό σε εποχές που στις άλλες κατηγορίες ήταν τρεις κι ο κούκος, αλλά απέτυχε η ουσία, καθώς το τρολλάρισμα ένθεν κακείθεν κατέλαβε το 95% του χώρου.

Επειδή με ενδιαφέρει η επαφή με τον αόρατο κόσμο - Θείον, περιμένω την περιγραφή βιωμάτων από εσένα ή όποιον άλλο θέλει, είτε εδώ -μιας και το λέει ο τίτλος- είτε στην κατηγορία με τις θρησκείες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.