Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

SocratesYourNightmare 12-07-16 19:11

Άλλος γιατρός λέει τα εξής: "Οι επιστήμονες πιστεύουν ότι ο Χριστός εξέπνευσε ύστερα από παραμονή 3 έως 6 ωρών επάνω στο σταυρό".

Πηγή : Από τι πέθανε ο Χριστός πάνω στο σταυρό; | Η ΡΟΔΙΑΚΗ http://www.rodiaki.gr/article/174734...#ixzz4ED1vV9DK
Follow us: @irodiaki on Twitter | efimeridarodiaki on Facebook

SocratesYourNightmare 12-07-16 19:15

Αυτό που θέλω να σου πω οτι ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ περίπτωση να ήταν ζωντανός,Είτε έτσι το πάρεις είτε αλλιώς. τώρα τι πιστεύεις εσύ, προτιμώ να εμπιστευτω την επιστήμη και τους μάρτυρες, καθώς και τους αποστόλους.

Litsa 12-07-16 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SocratesYourNightmare (Μήνυμα 122673)
Αυτό που θέλω να σου πω οτι ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ περίπτωση να ήταν ζωντανός,Είτε έτσι το πάρεις είτε αλλιώς. τώρα τι πιστεύεις εσύ, προτιμώ να εμπιστευτω την επιστήμη και τους μάρτυρες, καθώς και τους αποστόλους.

Νταξ, αυτό που μπορούμε να συμφωνήσουμε είναι ότι είχε μια πρωτης τάξεως σταυροσούλα με συνοπτικές διαδικασίες και τσακ μπαμ, δηλαδή , δεν υπέφερε και πάρα πολύ, άλλοι άντεχαν δέκα μέρες μέχρι να τελειώσουν, Αυτός σε τρεις ωρίτσες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση λες.

Εγώ λέω άλλα και έχω εξηγήσει και τους λόγους.

Στο ότι ήταν γρήγορη σταύρωση και αποκαθήλωση και την μοναδική πιο εύκολη μέρα, οκαυ, συμφωνούμε, έτσι ?

SocratesYourNightmare 12-07-16 19:43

Δεν βγάζει πουθενά η συζήτηση, σου έχω δώσει αρκετές επιστημονικές μαρτυρίες που βεβαιώνουν τον Θάνατο. Εσύ θα συνεχίσεις να μιλάς για το ύδωρ, ενω οι ίδιοι οι επιστήμονες σε διαψεύδουν ,και βγάζει δικα σου πορίσματα.
Το ύδωρ δηλώνει εσωτερική αιμοραγία την στιγμή που ήταν ήδη νεκρός! Τι δεν μπορείς να καταλάβεις; μα σου το λέει η ίδια επιστήμη!
Αυτή η αιμοραγία δεν προήλθε μόνο από την ορθοστασία, αλλά από τα βασανιστήρια που είχε υποστεί και τα χτυπήματα! Όπως επίσης και τα καρφια στον καρπό που διαλύουν τα αγγεία!

Οχχχ θεέ μου

SocratesYourNightmare 12-07-16 19:55

Στο ότι ήταν γρήγορη σταύρωση και αποκαθήλωση και την μοναδική πιο εύκολη μέρα, οκαυ, συμφωνούμε, έτσι ?

Όχι δεν συμφωνώ, ήταν αρκετή για να έρθει ο θάνατος, αν δεν είχε πεθάνει θα του έσπαγαν τα κόκαλα των ποδιών για να τελειώνει. Αλλά είχε ήδη πεθάνει! Ας υποθέσουμε όμως οτι δέν είχε πεθάνει (εχουμε δεδομένη την λογχηση του στρατιώτη,τα βασανιστήρια και τα καρφια ) ήρθε λοιπόν η ώρα να τον κατεβασουνε όπως και έγινε, σύμφωνα με τα ευαγγέλια τον αλλειψαν με μύρο, ήταν έθιμο για τους νεκρούς ,και τον βαλανε στον τάφο .

Σκεψου λοιπόν .
Εναν άνθρωπο που έχει υποστεί όλα αυτά να "ζωντανεψε ", μες τον τάφο, μετά απο τρεις μέρες χωρίς νερό , τυλιγμενος με το σεντόνι και μέσα σε αυτό τα μύρα.

Άραγε θα είχε δύναμη να μετακινήσει την πέτρα πολλών τόνων;
Και οι φυλακες τι έκαναν εκεί;
Απο κει και πέρα, ένας άπιστος άνθρωπος καταφεύγει σε διαφορες θεωρίες που δεν μπορεί να τις επιβεβωσει με κάποιο γραπτό της εποχής .μόνο εικασίες.

Litsa 12-07-16 19:55

Εδώ και τόσα χρόνια, τόσοι και τόσοι Φιλιπινέζοι, κάνουν αυτοτιμωρία αυτοσταύρωση και τα λοιπά και τα λοιπά και μετά παίρνουν και δυο βδομαδούλες αναρρωτική άδεια και είναι καλά στην υγεία τους, μη τα παραλέτε.
βασανιστήρια που είχε υποστεί και τα χτυπήματα! , σιγά, ξέρεις πόσος κόσμος
έχει υποστεί βασανιστήρια για εβδομάδες ?
Εγώ σου λέω πως δεν του έκαναν τίποτα, καμιά σφαλιάρα και καμιά κλωτσα μπορεί αλλά τίποτα παραπάνω, να σκεφτείς, του υπεξέρεσαν τον χιτώνα που
θα ήταν σε καλή κατάσταση, ε, τέτοια ληγούρια βασανιστές, με ένα μπαξίσι και δε σε πειράζουν καθόλου. Στον Πιλάτο που πήγε, αφού στεκόταν και του συνμιλούσαν και άκουγε, συμπερένουμε ότι ήταν μια χαρά.
Ο Πιλάτος δεν νομίζω να άνοιγε κουβέντα με έναν ετοιμοθάνατο απ τα βασανιστήρια... νταξ, μη τρελαθούμε κιόλας


Σου λέω
Στο ότι ήταν γρήγορη σταύρωση και αποκαθήλωση και την μοναδική πιο εύκολη μέρα, οκαυ, συμφωνούμε, έτσι ?
Μου απαντας
Όχι δεν συμφωνώ, ήταν αρκετή για να έρθει ο θάνατος,

Μα πως δεν συμφωνείς, το ερώτημα είναι αν ήταν σύντομη , δε σε ρώτησα αν ήταν αρκετή για να προκαλέσει θάνατο, αν ήταν σύντομη και πολύ πιο ξεκούραστη απ τους άλλους που έμεναν μέρες σταυρωμένοι.
Άλλα σε ρωτάω άλλα απαντας

Επαναλαμβάνω το ερώτημα

Ήταν , σύμφωνα πάντα με τις περιγραφές που διαθέτυουμε, αυτή η σταύρωση πολύ μα πολύ πιο εύκολη και πιο σύντομη από τις σταυρώσεις τις κανονικές που κρατούσαμν μια εβδομάδα ?

SocratesYourNightmare 12-07-16 20:01

Μπορεί να πει κάποιος πολλά τύπου

Εκλεψαν οι μαθητές το σώμα
ή ήταν ενας σωσίας του Ιησού που του έμοιαζε.
ή ήταν όλοι στο κόλπο κτλ κτλ.

Ανυπόστατες θεωρίες.

Δεν μπορούμε να πούμε είτε το ένα ειτε το άλλο.

Βασιζομαστε μόνο στήν γραφή ή δεν έχουμε επιχειρήματα να υποστιρηξουμε κάτι άλλο και αναγκαζωμαστε να συνομοσιολογισουμε .

Προτιμώ λοιπόν να βασιστω σε κάτι που μου δίνετε ως δεδομένο παρά να βρίσκομαι στο μηδέν...

Ας τελειώνει αυτή η συζήτηση. Δεν βγάζει πουθενά. Έχεις ήδη αποφασίσει να μην πιστεύεις.Τέλος.

SocratesYourNightmare 12-07-16 20:18

Το φαινόμενο της νεκροφάνειας έχει καταρριφθεί. Είναι αδύνατον σου λέει η επιστήμη, οτι από τις περιγραφές της βίβλου να ζήσει άνθρωπος!

Μιλάς για τους Φιλιππινέζους.

Ας τους μαστηγοσουν πριν (που και αυτό κάνουν ) ας τους φορέσουν αγκαθινο στεφάνη ας τους αφεισουν σταυρωμενους για τρεις ώρες (τοσες όπου η επιστήμη έκρινε τον θάνατο του Ιησού )
Αυτοί κάθονται 2 λεπτά, μετά ας τους λογχισουν, ας τους αλλειψουν με μύρο καί ας τους αφεισουν τρεις μέρες στον τάφο. Χωρίς νερό.

ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΏ, ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΣΕ ΟΧΙ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΗ ΑΛΛΆ ΔΈΚΑ ΛΕΠΤΆ.

Αν ζήσεις γίνομαι άθεος στο ορκίζομαι.

SocratesYourNightmare 12-07-16 20:21

Εφόσον δεν μπορείς να αποδειξεις αυτά που λες. Δεν έχει νόημα.

Καλή συνέχεια.
Καλή οδευση προς την αλήθεια.

SocratesYourNightmare 12-07-16 20:42

Συμβουλή: μήν είσαι τόσο ισχυρογνώμων σε θέματα που δεν κατεχεις.

Καληνύχτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.