Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Επιστήμη vs Θρησκεία (Εξέλιξη των ειδών κ.λπ.) (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1443)

naeb 30-07-13 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 105200)


Ναι προτείνει με απίστευτα κενά, ασάφειες και μπόλικη πίστη όταν κάτι δεν "κολλάει".


Ένα παράλογο στη ψυχοθεραπεία αναφέρει οτι διαφορετικές θεωρίες έχουν θετικά αποτελέσματα στους θεραπευόμενους ακόμα και αν είναι αντικρουώμενες. Μπορεί δηλαδή η μία προσέγγιση να λέει άσπρο και η άλλη μαύρο για το ίδιο θέμα ωστόσο και οι δύο έχουν θετική επίδραση. Για να γίνει αυτό απαραίτητα είναι ένας θεραπευτής τον οποίο εκτιμάς και σέβεσαι και ένα θεωρητικό πλαίσιο (σωστό ή εν μέρει λάθος δεν έχει σημασία).
Γενικεύοντας αυθαίρετα στις θρησκείες, η θεωρία χρειάζεται για να σε στηρίξει όταν χρειάζεται στήριγμα και το πετυχαίνει έστω και αν είναι λάθος. Όταν δεν χρειάζεσαι στήριγμα, δεν έχεις ανάγκη καμία θεωρία.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 105200)

Ο θρησκόληπτος όμως, έχει άλλη χάρη. Συνήθως είναι ντουβάρι-φανατικός και όχι συνειδητοποιημένος-φανατικός (οξύμωρο, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ). Εάν έρθει αντιμέτωπος με τα "τέρατα" που έχει μέσα του, ίσως τα νικήσει. Γι αυτόν τον έναν που μπορεί να αλλάξει, ρωτάω.


Έχω κάνει το ίδιο με γνωστούς αλλά σταμάτησα. Πολλοί είναι ικανοποιημένοι με την πίστη τους και προτιμούν να μείνουν εκεί και να την χρησιμοποιούν ως βοήθημα παρά να απελευθερωθούν από προκαταλήψεις και να μείνουν κατά μία έννοια μόνοι. Δεν με καλύπτει ως στάση αλλά είναι σεβαστό.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 105200)


Πρότεινε μια δική σου λέξη.


Διαφορετική

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 105200)


Για να στο κάνω όσο το δυνατόν πιο απλό, ως πατέρας πετάω απ' τη χαρά μου όταν τα παιδιά μου με ζητάνε και τρέχουν κοντά μου.
Όταν, λοιπόν, προσπαθώ να έρθω σε επαφή με τον δημιουργό μου (σχέση γονέα-παιδιού) περιμένω να μου δώσει την ευκαιρία να τον νιώσω,
να τον αγκαλιάσω και να "κάνω το θέλημά του", αφού πλέον ξέρω πως υπάρχει.

(και δεν έχω την ανάγκη να αποδείξω στον κάθε Puck αυτό που ξέρω, παρά μόνο, αν το θέλει ο ίδιος, να του πω το ΠΩΣ θα φτάσει εκεί).

Δεν διαπραγματεύομαι εμπόδια και δοκιμασίες. Δεν παίζω RPG. Όπως θα σφίξω στην αγκαλιά μου τα παιδιά μου, έτσι περιμένω κι αυτό.

Όταν "δεν είμαι έτοιμος", "δεν έχει καθαρίσει η ψυχή μου", "δεν έχει καθαρίσει η αύρα μου", "πρέπει να πάρω το τάδε μαντζούνι, θυμίαμα, κλπ και να το κάψω την τάδε ώρα", "πρέπει να νηστέψω", "πρέπει να πλύνω πρόσωπο και χέρια πριν ξεκινήσω να προσεύχομαι", "πρέπει να προσεύχομαι προς την ανατολή και όχι προς τη δύση", κλπ κλπ κλπ, ... τότε βρωμάει "ανθρωπίλα" το σενάριο αδελφέ και δεν θα μπω στην αίθουσα να το δω το θεατρικό.


Επιφυλάσσομαι γιατί θα βγω εκτός.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 105200)


Για τον συγκεκριμένο, ναι. Δεν σε προβληματίζει το γεγονός πως δεν έχει ιστορικό "ατομικής κριτικής" το φόρουμ, αλλά εδώ τα έχουμε δώσει όλα;
Τον σεβασμό τον κερδίζεις, δεν είναι αυτονόητος. Κανένας δεν "κυνηγήθηκε" για τις απόψεις του όταν τις εξέφρασε όπως πρέπει.


Τελευταία το φόρουμ έχει ιστορικό "ατομικής κριτικής".
Η άποψή μου είναι οτι σε έναν δημόσιο διάλογο, όφείλεις να σέβεσαι τους ακροατές έστω και αν δεν συμμετέχουν καταθέτοντας απόψεις.

Vassilis_1 30-07-13 15:43

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Vakryle
Κατ' αρχήν, ποιο είναι το κοινό σημείο της δημιουργίας οικισμάτων από Άνθρωπο, με την δημιουργία της ζωής από τον Θεό; Πως καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι από την στιγμή που πραγματοποιείται το ένα, πραγματοποιείται και το άλλο;
Αγαπητέ Vakryle, αν και ήμουν σαφέστατος σε προηγούμενο σχόλιό μου,
συμπληρώνω με πιο λίγα λόγια.

Καταλήγουμε στο συμπέρασμα με τον εξής τρόπο.
Λένε οι άθεοι: Οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος.
Απάντηση: Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος, γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Λοιπόν, τα δεδομένα αυτά, αποκλείουν την αυτόματη δημιουργία και συγχρόνως αποδεικνύουν την αιτιολογική δημιουργία.
Συμπέρασμα: Όπως τα σπίτια, τα νοσοκομεία κλπ. δεν τα βλέπουμε να γίνονται μόνα τους, αλλά έχουν δημιουργική αιτία τον άνθρωπο, που διαθέτει λογική και δημιουργεί ενσυνείδητα, έτσι, και τα απείρως δυσκολότερα από τα σπίτια, τα νοσοκομεία κλπ. όπως, το σύμπαν, ο άνθρωπος και γενικά η ζωή, δεν έγιναν μόνα τους, αλλά έχουν Δημιουργική Αιτία Τον Τέλειο Θεό, που Διαθέτει Ασύλληπτη Λογική και Δημιουργεί τα Πάντα Ενσυνείδητα.

Vassilis_1 30-07-13 15:49

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από xtabay
Όταν εξαντληθούν οι πόροι του περιβάλλοντος που εκμεταλλεύεται για να κάνει αυτό που ξέρει εξυπνάκια… Σε αυτή την περίπτωση ή θα προσαρμοστεί - εξελιχθεί για να επιβιώσει ή θα αφανιστεί ακολουθώντας τη μοίρα του υπόλοιπου 98% της πανίδας που πάτησε ποτέ επάνω στον πλανήτη.
Με αυτήν την απάντηση γελάνε και τα τσιμέντα. Μπας και πληροφορήθηκε όλα τα παραπάνω η ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα, από τη συγγενή της, αυτήν των καφετζούδων;
Σε αυτά όλα που μας αράδιασες αγαπητέ xtabay κυριαρχεί η αυθαιρεσία.
Αλλά ας δούμε πως αποδοκιμάζονται τέτοιου είδους απαντήσεις από μια βιολόγο ομοϊδεάτισσά σου εδώ:
Παράθεση:

Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από xtabay
Ο ενας και μοναδικός θεός δημιούργησε τον άνθρωπο με το αναφαίρετο δικαίωμα της αυτοκαταστροφής;
Ο Θεός δημιούργησε ΕΛΕΥΘΕΡΟ τον άνθρωπο, με το αναφαίρετο δικαίωμα της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ επιλογής.

Ακολουθεί ο άνθρωπος τις εντολές του Θεού; Εν τη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του επιλέγει να πάει στον παράδεισο.
Δεν θέλει ο άνθρωπος να ακολουθήσει τις εντολές του Θεού; Εν τη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του επιλέγει να πάει στην κόλαση.

Vakryle 30-07-13 17:14

Παράθεση:

Με αυτήν την απάντηση γελάνε και τα τσιμέντα.
Τα τσιμέντα μπορεί να γελάνε. Αλλά δε σημαίνει ότι έχουν και δίκιο. Μιας και, ουκ ολίγες φορές, διάφορα είδη χλωρίδας και πανίδας εξαφανίστηκαν, γιατί δε μπόρεσαν να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον. Το νέο περιβάλλον που είτε μετεξελίχθηκε φυσικά, είτε τεχνητά. Ακόμη και ο Άνθρωπος αναγκάζεται να εξελίσσεται με την πάροδο του καιρού, είτε μέσω της φυσικής επιλογής, είτε μέσω της τεχνητής. Και είναι απόλυτα λογικό. Γιατί πρώτη προτεραιότητά του είναι η επιβίωση, αυτού και των λοιπών ειδών του ζωικού και φυτικού βασιλείου. Το αν ο Άνθρωπος έχει καταευνουχιστεί με το να ακολουθεί τον εκάστοτε θρησκευτικό ηγέτη, θεωρώντας ότι θα πρέπει να ευχαριστεί τον "Θεό", αντί άλλων, δυστυχώς προς ενημέρωσή σου, οι εξελικτικές και βιώσιμες συμπεριφορές όλων των άλλων ειδών, δεν δείχνουν προς αυτήν την κατεύθυνση, μιας και ουδέποτε προσευχήθηκαν για την διατηρησιμότητά τους, αφού δε τους δόθηκε αυτή η επιλογή.

Παράθεση:

Μπας και πληροφορήθηκε όλα τα παραπάνω η ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα, από τη συγγενή της, αυτήν των καφετζούδων;
Η κοινότητα των "καφετζούδων" δεν μας είναι αρεστή. Για την ακρίβεια, το αν μία γυναίκα μπορεί να διαβάσει το μέλλον μέσω ενός φλυτζανιού καφέ, είναι το ίδιο διασκεδαστικό με το να εξομολογείται κανείς τις αμαρτίες του σ' έναν ιερωμένο. Υπάρχει και το ενδεχόμενο, οι "καφετζούδες" να έχουν περισσότερα κοινά με τις εκκλησιαστικές πηγές, μιας και οι δύο αυτές πλευρές έχουν την ίδια ικανότητα στο να παραπλανούν τα πλήθη και να κερδίζουν απ' αυτά!

Παράθεση:

Ο Θεός δημιούργησε ΕΛΕΥΘΕΡΟ τον άνθρωπο, με το αναφαίρετο δικαίωμα της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ επιλογής.
Και ο Άνθρωπος δημιούργησε ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ τον Θεό, με το δικτατορικό δικαίωμα της ΜΗ επιλογής.

Δυστυχώς, το νερό όταν πέφτει από ένα ψηλό σημείο, δε δύναται να κινηθεί αντίστροφα και αντίθετα. Αυτό είναι φυσική επιλογή και όχι επιλογή Θεού. Γιατί οι εποχές του Μωυσή έχουν ξεθωριάσει και τα νερά δεν σχίζονται στην μέση. Ίσως σε κάτι παραμύθια εποχής με τίτλους "Βίβλος"! Καλές είναι οι διδαχές της, αλλά σε συμβολικό χαρακτήρα. Σε αντικειμενικό, και όποιος τις ασπάζεται έτσι, δυστυχώς επιβεβαιώνει τους χαρακτηρισμούς μου, κι ας προκαλεί την αισθητική ορισμένων.

PUCK 30-07-13 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από naeb (Μήνυμα 105204)
Ένα παράλογο στη ψυχοθεραπεία αναφέρει οτι διαφορετικές θεωρίες έχουν θετικά αποτελέσματα στους θεραπευόμενους ακόμα και αν είναι αντικρουώμενες. Μπορεί δηλαδή η μία προσέγγιση να λέει άσπρο και η άλλη μαύρο για το ίδιο θέμα ωστόσο και οι δύο έχουν θετική επίδραση. Για να γίνει αυτό απαραίτητα είναι ένας θεραπευτής τον οποίο εκτιμάς και σέβεσαι και ένα θεωρητικό πλαίσιο (σωστό ή εν μέρει λάθος δεν έχει σημασία).
Γενικεύοντας αυθαίρετα στις θρησκείες, η θεωρία χρειάζεται για να σε στηρίξει όταν χρειάζεται στήριγμα και το πετυχαίνει έστω και αν είναι λάθος. Όταν δεν χρειάζεσαι στήριγμα, δεν έχεις ανάγκη καμία θεωρία.

Δυστυχώς, δεν γνωρίζω περί ψυχοθεραπείας, οπότε ένα παράδειγμα θα ήταν διαφωτιστικό. Όταν χρειάζεσαι στήριγμα, καλό είναι να το έχεις. Επιβάλλεται, όμως, να χρησιμοποιείς τη Λογική. Αν η τράπεζα θα σου πάρει το σπίτι λόγω οφειλών, κι εσύ περιμένεις το στήριγμα του Τζόκερ -που έχεις παίξει και περιμένεις την κλήρωση-
θα πας άκλαυτος. Οπότε, χρησιμοποιούμε τη Λογική για να αναλύσουμε αυτό που μας σερβίρεται και να δούμε αν μας κάνει ή όχι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από naeb (Μήνυμα 105204)
Έχω κάνει το ίδιο με γνωστούς αλλά σταμάτησα. Πολλοί είναι ικανοποιημένοι με την πίστη τους και προτιμούν να μείνουν εκεί και να την χρησιμοποιούν ως βοήθημα παρά να απελευθερωθούν από προκαταλήψεις και να μείνουν κατά μία έννοια μόνοι. Δεν με καλύπτει ως στάση αλλά είναι σεβαστό.

Αν σε κάποιον κάνουν οι αυθαιρεσίες και η τυφλή πίστη, οκ!, δεν έχω πρόβλημα. Άλλωστε σε τέτοιες καταστάσεις, με το να κλονίσεις την πίστη κάποιου μάλλον
θα τον «πνίξεις», παρά θα τον κάνεις να αναπνεύσει. Έχω, όμως, κάποιες απαιτήσεις. Να καταλαβαίνει ο άλλος ότι άλλο πίστη/άποψη και άλλο απόδειξη.

Πιστεύω στην ύπαρξη της Λερναίας Ύδρας, διότι το λέει η Ελληνική Μυθολογία, είναι άποψη.

Πιστεύω στην ύπαρξη δεινοσαύρων, διότι έχουν βρεθεί απολιθώματα, είναι απόδειξη.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από naeb (Μήνυμα 105204)
Διαφορετική

Επιφυλάσσομαι γιατί θα βγω εκτός.

Το "δύσκολη" που χρησιμοποίησα εμπεριέχει, τρόπον τινά, το ότι κάτι μπορεί να μην υπάρχει, για έρθεις σε επικοινωνία μαζί του.
Το "διαφορετική", αντίθετα, προϋποθέτει πως κάτι σίγουρα υπάρχει αλλά δεν χρησιμοποιούμε τον σωστό τρόπο/κώδικα για επικοινωνία.
Αν υπάρχει κάποιο άλλο νήμα που θα μπορούσες να απαντήσεις, ευχαρίστως να το δούμε.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από naeb (Μήνυμα 105204)
Τελευταία το φόρουμ έχει ιστορικό "ατομικής κριτικής".
Η άποψή μου είναι οτι σε έναν δημόσιο διάλογο, όφείλεις να σέβεσαι τους ακροατές έστω και αν δεν συμμετέχουν καταθέτοντας απόψεις.

Οφείλεις να σέβεσαι τους συνομιλητές που καταθέτουν απόψεις με επιχειρήματα ή έστω αναγνωρίζουν
το σημείο πέρα από το οποίο δεν μπορούν να συνεχίσουν με αυτά, και συνεχίζουν με την πίστη.

Αυτό :

Παράθεση:

Xtabay :
Όταν εξαντληθούν οι πόροι του περιβάλλοντος που εκμεταλλεύεται για να κάνει αυτό που ξέρει εξυπνάκια… Σε αυτή την περίπτωση ή θα προσαρμοστεί - εξελιχθεί για να επιβιώσει ή θα αφανιστεί ακολουθώντας τη μοίρα του υπόλοιπου 98% της πανίδας που πάτησε ποτέ επάνω στον πλανήτη.

Vassilis_1
Με αυτήν την απάντηση γελάνε και τα τσιμέντα. Μπας και πληροφορήθηκε όλα τα παραπάνω η ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα, από τη συγγενή της, αυτήν των καφετζούδων; Σε αυτά όλα που μας αράδιασες αγαπητέ xtabay κυριαρχεί η αυθαιρεσία.
Ονομάζεται σεβασμός στους συνομιλητές από τον Vassilis_1;
Στο μήνυμα #262, αράδιασα ~30 ερωτήσεις που περιμένουν απάντηση από αυτόν τον χρήστη.
Η απαξίωσή του προς τους υπόλοιπους ονομάζεται σεβασμός;

Επειδή μας παρακολουθούν πολλοί, ίσως και πιτσιρικάδες, (όταν μπαίνω βλέπω 70-80 μέλη κι επισκέπτες κάθε φορά), θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να σταματήσει η μπαρουφολογία ή έστω να απαντηθεί με παρόμοιο τρόπο. Δεν μου αρέσει, αλλά δεν μπορώ να κάνω συνέχεια πίσω απέναντι σε βιαστές της κοινής λογικής.




xtabay 31-07-13 00:32

Παράθεση:

Σε αυτά όλα που μας αράδιασες αγαπητέ xtabay κυριαρχεί η αυθαιρεσία.
Και όμως δεν βρήκες τίποτα να πεις για να καταρρίψεις την πρότασή μου!!! Και ούτε πρόκειται γιατί όπως ξέρεις ( για να μιλήσω και στην γλώσσα σου ) ο θεός σου δεν έδωσε σε κανέναν αστείρευτες πηγές τροφής νερού και ενέργειας . Με αυτό το δεδομένο το να υποστηρίζεις οτι όλοι οι οργανισμοί θα μείνουν ώς έχει ανεπηρέαστοι απο τις αλλαγές στο περιβάλλον τους θα το χαρακτήριζα λιαν επιεικώς ηλίθιο...

Παράθεση:

Ο Θεός δημιούργησε ΕΛΕΥΘΕΡΟ τον άνθρωπο, με το αναφαίρετο δικαίωμα της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ επιλογής.
Όταν έχει μια αιώνια κόλαση για τρομοκρατία και για την περίπτωση που δεν τα κάνεις σωστά , έτσι όπως σου τα λένε οι εκπρόσωποι της εκκλησίας ( γιατί ο θεός είναι και ακριβοθώρητος βλέπεις και δεν κάνει εμφανίσεις) τότε μονο αναφαίρετο δεν είναι το δικαίωμα...

Παράθεση:

Απάντηση: Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος, γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Αυτή την ερώτηση θα πρέπει να την απαντήσει κάποιος εκπαιδεύτικός προσχολικής αγωγής. Γιατί τέτοιες ηλικίες συνήθως την κάνουν. Εγώ δεν τα πάω καλά με τα παιδάκια...

naeb 31-07-13 01:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 105216)



Στο μήνυμα #262, αράδιασα ~30 ερωτήσεις που περιμένουν απάντηση από αυτόν τον χρήστη.
Η απαξίωσή του προς τους υπόλοιπους ονομάζεται σεβασμός;


όχι, η επισήμανσή μου πήγαινε προς όλους που γράφουμε εδώ.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 105216)


Επειδή μας παρακολουθούν πολλοί, ίσως και πιτσιρικάδες, (όταν μπαίνω βλέπω 70-80 μέλη κι επισκέπτες κάθε φορά), θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να σταματήσει η μπαρουφολογία ή έστω να απαντηθεί με παρόμοιο τρόπο. Δεν μου αρέσει, αλλά δεν μπορώ να κάνω συνέχεια πίσω απέναντι σε βιαστές της κοινής λογικής.


Θα συμφωνήσω για την μπαρουφολογία αλλά θα διαφωνήσω με τον τρόπο αντιμετώπισης για πολλούς λόγους. Το αφήνω εδώ...

Vassilis_1 31-07-13 15:31

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από xtabay
Και όμως δεν βρήκες τίποτα να πεις για να καταρρίψεις την πρότασή μου!!!
Είπα, ιδού:
Παράθεση:

Σε αυτά όλα που μας αράδιασες αγαπητέ xtabay κυριαρχεί η αυθαιρεσία.
Αλλά ας δούμε πως αποδοκιμάζονται τέτοιου είδους απαντήσεις από μια βιολόγο ομοϊδεάτισσά σου εδώ:

Παράθεση:

Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
Όπως αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ xtabay, η πιο πάνω ατάκα της ομοϊδεάτισσάς σου βιολόγου, συμβάλει αρκετά προς κατάρριψη της μυθώδους πρότασής σου!!!
Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από xtabay
Όταν έχει μια αιώνια κόλαση…
Το θέμα αυτό έχει απαντηθεί με σαφήνεια εδώ και εδώ.
Παράθεση:

Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος, γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Στη παραπάνω ερώτηση απαντάς:
Παράθεση:

Αυτή την ερώτηση θα πρέπει να την απαντήσει κάποιος εκπαιδεύτικός προσχολικής αγωγής. Γιατί τέτοιες ηλικίες συνήθως την κάνουν. Εγώ δεν τα πάω καλά με τα παιδάκια...
Σε καταλαβαίνω γιατί δεν τα πάς καλά με τα παιδάκια.
Ξέρεις, πολλές φορές αυτά κάνουν κάτι ερωτήσεις = φαρμάκι, φέρνοντας σε αμηχανία πολλούς δήθεν φτασμένους ψευτοεπιστήμονες, σαν αυτούς που σας παραμυθιάζουν με το εξελικτικό παραμύθι.
Λοιπόν, έχεις απάντηση στην ερώτηση;
Αν δυσκολεύεσαι να απαντήσεις θα σου δώσω την πάγια συμβουλή: Να αποταθείς στην ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα.
Και μην ανησυχείς, αν αυτή δυσκολεύεται να απαντήσει.
Θα πληροφορηθεί απάντηση από τη συγγενή της σκοταδιστική «επιστημονική» κοινότητα, που αποτελείται από ονειροκρίτες, χαρτορίχτρες και λοιπούς συγγενείς τους...

Vakryle 31-07-13 15:49

Παράθεση:

Θα πληροφορηθεί απάντηση από τη συγγενή της σκοταδιστική «επιστημονική» κοινότητα, που αποτελείται από ονειροκρίτες, χαρτορίχτρες και λοιπούς συγγενείς τους...
Σου απάντησα προηγουμένως:

Παράθεση:

Η κοινότητα των "καφετζούδων" δεν μας είναι αρεστή. Για την ακρίβεια, το αν μία γυναίκα μπορεί να διαβάσει το μέλλον μέσω ενός φλυτζανιού καφέ, είναι το ίδιο διασκεδαστικό με το να εξομολογείται κανείς τις αμαρτίες του σ' έναν ιερωμένο. Υπάρχει και το ενδεχόμενο, οι "καφετζούδες" να έχουν περισσότερα κοινά με τις εκκλησιαστικές πηγές, μιας και οι δύο αυτές πλευρές έχουν την ίδια ικανότητα στο να παραπλανούν τα πλήθη και να κερδίζουν απ' αυτά!
Παράθεση:

Όπως αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ xtabay, η πιο πάνω ατάκα της ομοϊδεάτισσάς σου βιολόγου, συμβάλει αρκετά προς κατάρριψη της μυθώδους πρότασής σου!!!
Το ότι αντάλλαξες απόψεις με μία κοπέλα, που τυγχάνει να είναι βιολόγος, δε σημαίνει ότι πρέπει να λαμβάνεις υπ' όψην κατά γράμμα τις απόψεις της και κατά δεύτερον, μία τυχαία βιολόγος είναι αμελητέα ποσότητα μπροστά σε μία παγκόσμια κοινότητα επιστημόνων που μπορούν να απαντήσουν στα ερωτήματά σου. Το να στηρίζεσαι 23 σελίδες, τώρα, σε μία συζήτηση που είχες διαδυκτιακά με μία άγνωση βιολόγο, έχοντας αυτές τις παραθέσεις σαν μοναδική βάση για τα γραφόμενά σου, αποτελεί δείγμα κατάντιας και πνευματικής ελεημοσύνης.

Παράθεση:

Ξέρεις, πολλές φορές αυτά κάνουν κάτι ερωτήσεις = φαρμάκι, φέρνοντας σε αμηχανία πολλούς δήθεν φτασμένους ψευτοεπιστήμονες
Εμένα, ένα παιδάκι με ρώτησε, γιατί πήρε ο Θεός τη μητέρα του ψηλά στον ουρανό. Να του απαντήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει και η επιστήμη δε μπορεί να θεραπεύσει ακόμη την ασθένεια, ή να του απαντήσω ότι ο Θεός είχε γραμμένη τη μητέρα του στις πλάκες με τις δέκα εντολές, στην πίσω μεριά;

Παράθεση:

πολλούς δήθεν φτασμένους ψευτοεπιστήμονες
Ένας απ' αυτούς φέρθηκε με επαγγελματισμό και ήρθες εσύ σ' αυτόν τον μάταιο, τούτο, κόσμο. Ειδάλλως, θα περίμενες το αστέρι της Βηθλεέμ και τους συναγρότες του Ιωσήφ να γεννηθείς.

PUCK 31-07-13 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 105247)
Το ότι αντάλλαξες απόψεις με μία κοπέλα, που τυγχάνει να είναι βιολόγος, δε σημαίνει ότι πρέπει να λαμβάνεις υπ' όψην κατά γράμμα τις απόψεις της και κατά δεύτερον, μία τυχαία βιολόγος είναι αμελητέα ποσότητα μπροστά σε μία παγκόσμια κοινότητα επιστημόνων που μπορούν να απαντήσουν στα ερωτήματά σου. Το να στηρίζεσαι 23 σελίδες, τώρα, σε μία συζήτηση που είχες διαδυκτιακά με μία άγνωση βιολόγο, έχοντας αυτές τις παραθέσεις σαν μοναδική βάση για τα γραφόμενά σου, αποτελεί δείγμα κατάντιας και πνευματικής ελεημοσύνης.

Ρε σεις, τι το ψειρίζετε περισσότερο; Με τον τύπο συμβαίνει ένα από δύο τινά :

1) Είναι απλώς ντροπή για τα δίποδα.

2) Είναι δόλωμα σε κάποιο πείραμα Κοινωνικής Μηχανικής που λαμβάνει χώρα στο φόρουμ από κάποιους και για δικούς τους λόγους.

Στη δεύτερη περίπτωση, ρωτήστε τον (καθώς είναι η σειρά σας να παίρνετε απαντήσεις [απαντήσεις, χαχαχα, καλό] ):

1) Αμείβεσαι καλά από τα αφεντικά σου;
2) Μέχρι που θα έφτανες για να βγάλεις λεφτά;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 105247)
Εμένα, ένα παιδάκι με ρώτησε, γιατί πήρε ο Θεός τη μητέρα του ψηλά στον ουρανό. Να του απαντήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει και η επιστήμη δε μπορεί να θεραπεύσει ακόμη την ασθένεια, ή να του απαντήσω ότι ο Θεός είχε γραμμένη τη μητέρα του στις πλάκες με τις δέκα εντολές, στην πίσω μεριά;

Ευκολάκι. Προσάρμοσε στην περίπτωση το παρακάτω που αποδίδεται στον π. Παΐσιο :

Παράθεση:

Στην ερώτηση «γιατί ο Θεός επιτρέπει να πεθαίνουν τόσοι νέοι άνθρωποι;» ο Παΐσιος απαντά πως ο Θεός παίρνει τον κάθε άνθρωπο «στην καλύτερη στιγμή της ζωής του», «για να σώσει την ψυχή του». Ιδού το όλο σχέδιο:

«Εάν δει ότι κάποιος θα γίνει καλύτερος, τον αφήνει να ζήσει. Εάν δει όμως ότι θα γίνει χειρότερος, τον παίρνει για να τον σώσει. Μερικούς πάλι, που έχουν αμαρτωλή ζωή, αλλά έχουν τη διάθεση να κάνουν το καλό, τους παίρνει κοντά Του, πριν προλάβουν να το κάνουν, επειδή ξέρει ότι θα έκαναν το καλό μόλις τους δινόταν η ευκαιρία. Είναι δηλαδή σαν να τους λέει: “Μην κουράζεσθε• αρκεί η καλή διάθεση που έχετε”. Άλλον, επειδή είναι πολύ καλός, τον διαλέγει και τον παίρνει κοντά Του, γιατί ο παράδεισος χρειάζεται μπουμπούκια. Φυσικά, οι γονείς και οι συγγενείς είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβουν αυτό. Βλέπεις, πεθαίνει ένα παιδάκι, το παίρνει αγγελούδι ο Χριστός και κλαίνε και οδύρονται οι γονείς, ενώ έπρεπε να χαίρονται. Γιατί πού ξέρουν τι θα γινόταν, αν μεγάλωνε;»

Πρέπει έτσι να χαίρονται οι γονείς. Άλλωστε «από εκείνη τη στιγμή έχουν έναν πρεσβευτή στον Παράδεισο. Όταν πεθάνουν, θα ’ρθουν τα παιδιά τους με τα εξαπτέρυγα στην πόρτα του Παραδείσου να υποδεχθούν την ψυχή τους. Δεν είναι μικρό πράγμα αυτό!

«Στα παιδάκια πάλι που ταλαιπωρήθηκαν εδώ από αρρώστιες ή από κάποια αναπηρία ο Χριστός θα πει: “Ελάτε στον Παράδεισο και διαλέξτε το καλύτερο μέρος”. Και τότε εκείνα θα Του πουν: “Ωραία είναι εδώ, Χριστέ μας, αλλά θέλουμε και τη μανούλα μας κοντά μας”. Και ο Χριστός θα τα ακούσει και θα σώσει με κάποιον τρόπο και την μητέρα».
Φανταστικό ... Δάκρυσα ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 105247)
Ένας απ' αυτούς φέρθηκε με επαγγελματισμό και ήρθες εσύ σ' αυτόν τον μάταιο, τούτο, κόσμο. Ειδάλλως, θα περίμενες το αστέρι της Βηθλεέμ και τους συναγρότες του Ιωσήφ να γεννηθείς.

Στην πορεία, όμως, έπρεπε να φερθεί με επαγγελματισμό και ο Εισαγγελέας με αυτεπάγγελτες μηνύσεις κατά παντός υπευθύνου ...


http://xoup.net/img/600x440-circular-reasoning.jpg

Vassilis_1 31-07-13 17:29

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Vakryle
μία τυχαία βιολόγος είναι αμελητέα ποσότητα...
Αγαπητέ Vakryle, θεωρώ ότι η βιολόγος αυτή έχει δείξει δείγματα υπεύθυνου ανθρώπου και δεν είναι καθόλου τυχαία.
Εξέφρασε ευθαρσώς την θέση της (= άγνοια σε καίριο ερώτημα).

Την άγνοια απάντησης που εξέφρασε η βιολόγος στο ερώτημα αυτό=: «Ε αυτό είναι το ωραίο, ότι υπάρχουν ακόμη αναπάντητα ερωτήματα για να τα διερευνήσει η επιστήμη», να είσαι σίγουρος, την ίδια άγνοια εκφράζει και η ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα. Και αν τολμήσει να αρθρώσει κάποια αυθαίρετης επινόησης απάντηση,
πολύ σωστά, θα εισπράξει την πράγματι προσγειωμένη ελεγκτική ατάκα της βιολόγου:
Παράθεση:

Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.

PUCK 31-07-13 17:37

Παράθεση:

Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
http://catdang.files.wordpress.com/2...50&h=333&h=333

anna. 31-07-13 17:37

Ευτυχώς όταν θα πάμε στην κόλαση δεν θα σε έχουμε μαζί μας.......

Vakryle 31-07-13 17:38

Απάντησέ μου σε αυτό:

Παράθεση:

Εμένα, ένα παιδάκι με ρώτησε, γιατί πήρε ο Θεός τη μητέρα του ψηλά στον ουρανό. Να του απαντήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει και η επιστήμη δε μπορεί να θεραπεύσει ακόμη την ασθένεια, ή να του απαντήσω ότι ο Θεός είχε γραμμένη τη μητέρα του στις πλάκες με τις δέκα εντολές, στην πίσω μεριά;
Εγώ θέωρησα τον "γεώργιοςκαπ" ότι ήταν αμοιβόμενος σταυροφόρος και συνεχίζω να το πιστεύω για εκείνον. Τον Vassilis_1, απλά τον θεωρώ τεράστιο τσιμεντοκονίαμα βλακείας. Μου θυμίζει τον Τσάκωνα με την περιβόητη ατάκα: "6 χρόνια Δημοτικό και 6 Γυμνάσιο = 12, κ.τλ.". Με διαφορετική έννοια, πάντα, αλλά 12 χρόνια σχολείο και 6 ανώτατη εκπαίδευση (αν υπήρξε) πήγαν χαμένα, πιο χαμένα και από το τραγούδι της Καιτούλας!

Άσε, που ο Vassilis_1 δεν επιζητά χρήματα! Τον μπαμπά του τον Δαρβίνο ψάχνει να βρει, διαμέσου της θρησκευτικής οδού...

Vakryle 31-07-13 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anna. (Μήνυμα 105253)
Ευτυχώς όταν θα πάμε στην κόλαση δεν θα σε έχουμε μαζί μας.......

Stunning... :eek:

anna. 31-07-13 17:46

Αμα είναι να πάμε παράδεισο και να έχουμε κάτι τέτοιους δίπλα μας εγώ ψηφίσω δαγκωτο κόλαση.......
εκεί τουλαχιστον θα λέμε και καμια αμαρτία να περνάει η ωρα......

anna. 01-08-13 12:15

https://www.youtube.com/watch?v=DZcZ...e_gdata_player

Vassilis_1 01-08-13 15:35

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Vakryle
Εμένα, ένα παιδάκι με ρώτησε, γιατί πήρε ο Θεός τη μητέρα του ψηλά στον ουρανό. Να του απαντήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει…;
Παράθεση:

Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος, γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Αγαπητέ Vakryle, αν καταλάβεις το νόημα που περικλείει το παραπάνω ερώτημα, σίγουρα, θα δώσεις τη σωστή απάντηση στο παιδάκι που σε ρώτησε.

Vakryle 01-08-13 20:15

Εγώ δε καταλαβαίνω τίποτε, άνθρωπος της επιστήμης είμαι. Δεν έχω γνώμη πέρα απ' αυτήν των αποδεδειγμένων στοιχείων. Ειδικά όταν επρόκειτω για θεοκρατικές αντιλήψεις!

Εσύ, απεναντίας, που πιστεύεις ακράδαντα και με "αποδείξεις" στην Αγία Γραφή, ίσως να μπορούσες να μας διαφωτίσεις, γιατί εγώ ασπάζομαι την άποψη ότι ο Θεός σου γράφει τα δημιουργήματά του στα παλιά και άγια του σανδάλια. Δεν πιστεύω να έχει και απαίτηση να απαντάμε στα υπόλοιπα δημιουργήματά του ότι αγαπά τα πλήθη και νοιάζεται γι' αυτά!

Viper 01-08-13 22:38

Ένα παιδάκι που έχασε την μητέρα του από μόνο του δεν θα ρωτήσει αν την πήρε" κάποιος. Όσοι όμως είναι δίπλα του και θα κληθούν να το προστατέψουν και να το διευκολύνουν θα πρέπει να είναι ιδιαιτέρως προσεκτικοί, αγαπητέ Vasili. Για τον απλό, απλούστατο λόγο ο,΄τι - για τους θρησκόληπτους, ο Θεός δεν έχει απωθημένα να πάρει κανέναν κοντά του, πόσο μάλλον την μητέρα ενός ανήλικου, καθώς " ο Θεός αγάπη εστί..." Ούτε είναι τιμωρός, αλλά έχει σίγουρα και σοβαρότερα θέματα να λύσει. Οι ειλικρινείς και συγκροτημένες προσωπικότητες αποκαλύπτουν την αλήθεια ως τον βαθμό που μπορεί να την επεξεργαστεί και να την δεχτεί ένα παιδί. Και θα εκπλαγείς αν σου πω πόσα παιδάκια που βρέθηκαν σε ανάλογη δυσάρεστη θέση, όταν βοηθήθηκαν να περάσουν αυτό το δύσκολο κανάλι έγιναν και καλύτεροι εν΄λικες και πιο προσεκτικοί άνθρωποι. Θα παρακαλόσα δε τέτοιου είδους διλήμματα να μην παρατίθενται καθώς ούτε ερμηνεύουν το Θεόπνευστο, ούτε θοποιούν την πιστήμη. ΑΔηλαδή αγαπητέ αν περάσεις καμμιά βόλτα από την ειδική εντατική ογκολογική κλινικ΄ μεγάλου νοσοκομείου και δεις παιδιά στο τελευταίο στάδιο της ασθένειας να κάνουν τα μαθήματά τους ,τί θα τους πείς; Ότι ο Θεός τα αγάπησε και έχει άλλα σχέδια γι αυτά ή τις οικογένειές τους, ότι θα γίνει κάτι ανέλπιστο για ένα εκλεκτό εξ αυτών,ή π΄τι οι γιατροί δεν έκαναν ότι μπορούσαν; Αυτά δεν υπάρχουν!

Vassilis_1 02-08-13 14:24

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Viper
Όσοι όμως είναι δίπλα του (= στο παιδάκι που έχασε την μητέρα του) και θα κληθούν να το προστατέψουν και να το διευκολύνουν θα πρέπει να είναι ιδιαιτέρως προσεκτικοί, αγαπητέ Vasili.
Αγαπητέ Viper, έχεις δει πουθενά, να έχω διατυπώσει κάτι το αντίθετο;

Και μια αναγκαία επισήμανση. Το ερώτημά μου είχε διατυπωθεί, πριν να τοποθετηθεί ο Vakryle ως εξής:
Παράθεση:

Εμένα, ένα παιδάκι με ρώτησε, γιατί πήρε ο Θεός τη μητέρα του ψηλά στον ουρανό. Να του απαντήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει…;
Οπότε το ερώτημά μου είναι τελείως ανεξάρτητο από την παραπάνω περίπτωση.
Βεβαίως, το χρησιμοποίησα ώστε να βοηθήσω τον Vakryle στον προβληματισμό του.

Vassilis_1 02-08-13 14:43

Παράθεση:

Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος,
γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Αγαπητέ Vakryle στο παραπάνω ερώτημα απαντάς:
Παράθεση:

Εγώ δε καταλαβαίνω τίποτε…
Αφού δεν μπορείς να απαντήσεις εσύ στο ερώτημα, να απευθυνθείς σε αυτούς που επί πολλές εκατονταετίες
έσπερναν τα αθεϊστικά ζιζάνια τους, εξαπατώντας την ανθρωπότητα.
Ξέρεις ποιούς εννοώ; = Αυτά τα ασχολούμενα με την εξιχνίαση θεμάτων, σχετιζόμενα με την αρχή του σύμπαντος, της ζωής
και κάθε υποτιθέμενης αρχής, τα μη αποδεχόμενα την ύπαρξη του Θεού, παγκόσμια επιστημονικά νεογνά...:confused::confused:
Μήπως μπορούν να απαντήσουν…:p:p

anna. 02-08-13 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 105278)
Αγαπητέ Vakryle στο παραπάνω ερώτημα απαντάς:

Αφού δεν μπορείς να απαντήσεις εσύ στο ερώτημα, να απευθυνθείς σε αυτούς που επί πολλές εκατονταετίες
έσπερναν τα αθεϊστικά ζιζάνια τους, εξαπατώντας την ανθρωπότητα.
Ξέρεις ποιούς εννοώ; = Αυτά τα ασχολούμενα με την εξιχνίαση θεμάτων, σχετιζόμενα με την αρχή του σύμπαντος, της ζωής
και κάθε υποτιθέμενης αρχής, τα μη αποδεχόμενα την ύπαρξη του Θεού, παγκόσμια επιστημονικά νεογνά...:confused::confused:
Μήπως μπορούν να απαντήσουν…:p:p


Απάντηση στον Βασίλη

anna. 02-08-13 15:41

Δευτερη και σοβαρότερη απαντηση :p:p

Και τριτη και τελειωτική απάντηση:p:p

Vakryle 02-08-13 16:29

Παράθεση:

"Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος, γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;"

Αγαπητέ Vakryle, αν καταλάβεις το νόημα που περικλείει το παραπάνω ερώτημα, σίγουρα, θα δώσεις τη σωστή απάντηση στο παιδάκι που σε ρώτησε.
Η απάντησή μου:

Παράθεση:

Εγώ δε καταλαβαίνω τίποτε, άνθρωπος της επιστήμης είμαι.
Και η απάντηση του μέγα προκαθείμενου:

Παράθεση:

Αφού δεν μπορείς να απαντήσεις εσύ στο ερώτημα, να απευθυνθείς σε αυτούς που επί πολλές εκατονταετίες
έσπερναν τα αθεϊστικά ζιζάνια τους, εξαπατώντας την ανθρωπότητα.
Θα μας τρελάνεις;
Μόλις δε σου είπα ότι δε καταλαβαίνω τίποτε γιατί είμαι άνθρωπος της επιστήμης, τι μου παροτρύνεις να ρωτήσω την επιστήμη; Ή τα έχεις εντελώς χαμένα, ή δε μπορείς να συννενοηθείς παρά μόνο με το συναξάρι σου, άρα και πάλι στο πρώτο καταλήγουμε!

Το σεξ οργανώνει καλύτερα τις εγκεφαλικές λειτουργίες, αλλά η Εκκλησία σου το απαγορεύει. Επιστημονική συμβουλή ήταν αυτό, έχω κι άλλες, αλλά φοβάμαι μην χαλάσω ξαφνικά την αισθητική των άλλων.

Old Guard Grenadier 02-08-13 19:57

Πολλή ενδιαφέρουσα τροπή έχει πάρει η συζήτηση... Αντί για πραγματικά επιχειρήματα και απαντήσεις σε υπαρκτά ερωτήματα, ξεφυτρώνουν ερωτήσεις επιπέδου νηπιαγωγείου και αερολογίες. Πραγματικά θυμίζει τα παιδάκια που λένε το ένα στο άλλο "είσαι χαζό" και ύστερα κάνουν "καθρεφτάκι"....

libero 02-08-13 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier (Μήνυμα 105282)
Πολλή ενδιαφέρουσα τροπή έχει πάρει η συζήτηση... Αντί για πραγματικά επιχειρήματα και απαντήσεις σε υπαρκτά ερωτήματα, ξεφυτρώνουν ερωτήσεις επιπέδου νηπιαγωγείου και αερολογίες. Πραγματικά θυμίζει τα παιδάκια που λένε το ένα στο άλλο "είσαι χαζό" και ύστερα κάνουν "καθρεφτάκι"....

Διαγωνίζονται για το ποιος θα πει την μεγαλύτερη χαζομάρα.:D

xtabay 03-08-13 00:18

Παράθεση:

Διαγωνίζονται για το ποιος θα πει την μεγαλύτερη χαζομάρα.
Για προσπάθησε να απαντήσεις:

Παράθεση:

Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος,
γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Εκτός βέβαια και αν δεν θέλεις να μας στερήσεις την πρωτιά της μεγαλύτερης χαζομάρας...:rolleyes:

anna. 03-08-13 00:43

Ένταξη τώρα μετα απο άπειρες προσπάθειες συννενόησης και δεν ξέρω και γω πόσες σελίδες, βγήκε το πόρισμα... Ας έρθουν οι διάνοιες εδώ να βγάλουν άκρη, γιατί εμείς είμαστε του νηπιαγωγείου.

Vakryle 03-08-13 11:42

Ο άλλος έχει κάνει quote με 30 ερωτήσεις στο #262 μαζεμένες απ' όλους όσους συμμετέχουν στη κουβέντα, έχουν τεθεί όλες οι ερωτήσεις που απασχολούν την Ανθρωπότητα από την γέννησή της, έχουν παρθεί όλες οι απαντήσεις που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, γίνεται προσπάθεια να κατανοηθεί το περιεχόμενο των λόγων του Vassilis_1. Αν δε μπορούν όλοι να καταλάβουν τι γράφεται, τότε λογικό είναι να θεωρούνται "χαζομάρες". Άλλωστε, η θρησκεία τους βρίσκεται στο επίκεντρο του πυρός, επομένως θεωρείται απόλυτα λογικό να κυκλοφορεί η μύγα ελεύθερη και να μυγιάζει άπαντες σταυροφόρους παρόντες! :rolleyes:

libero 03-08-13 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 105290)
Άλλωστε, η θρησκεία τους βρίσκεται στο επίκεντρο του πυρός, επομένως θεωρείται απόλυτα λογικό να κυκλοφορεί η μύγα ελεύθερη και να μυγιάζει άπαντες σταυροφόρους παρόντες! :rolleyes:

Συνεχίστε να βαράτε, χωρίς να κοιτάζετε κάτω. :D

Vassilis_1 03-08-13 14:50

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Vakryle
γίνεται προσπάθεια να κατανοηθεί το περιεχόμενο των λόγων του Vassilis_1.
Αγαπητέ Vakryle, δεν νομίζω να χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια για να κατανοηθεί το περιεχόμενο των λόγων μου.

Προς επίρρωση, αναφέρω τα παρακάτω:

Ορισμένοι επιστήμονες που ασχολούνται με τη εξιχνίαση θεμάτων, όπως, της αρχής του σύμπαντος, της ζωής και κάθε υποτιθέμενης αρχής,
λένε, ότι οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος (και μεταξύ αυτών, ως φαίνεται είσαι και εσύ).
Στη θέση τους αυτή όμως, εγείρεται το εξής ερώτημα:
Γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα, άνευ παρέμβασης άλλου όντος;

Νομίζω ότι ήμουν κατανοητός και σαφέστατος.
Περιμένω λοιπόν την απάντησή σου.

Vakryle 03-08-13 17:54

Τα πρώτα σπίτια δεν ήταν τίποτε άλλο, παρά μικρές ή μεγάλες σπηλιές, ή χώροι που είχαν διαμορφωθεί έτσι από το φυσικό περιβάλλον, ώστε να καλύπτουν τα κεφάλια των -τότε- ανθρώπων από την βροχή, το χιόνι και τον ήλιο, καθώς επίσης και από τις κακοκαιρίες της εποχής. Αργότερα, και μέσω της εξέλιξης του μυαλού και της νόησης του ανθρώπου, άρχισαν να κατασκευάζονται σπίτια με χώμα, νερό, πλίνθους, ξύλα και η εξέλιξη της γνώσης της συγκεκριμένης επιστήμης, οδήγησε στην κατασκευή των σπιτιών με τσιμέντο ή άλλες σύγχρονες μεθόδους και υλικά.

Το ίδιο, ακριβώς, ισχύει και με τα νοσοκομεία. Στην αρχή με πρόχειρες κι επικίνδυνες κατασκευές και, μέσω της εξέλιξης του ανθρώπου, σε σύγχρονες κατασκευές με όλα τ' απαραίτητα, εκείνα, μέσα για την ανάρρωση των ανθρώπων.

Επομένως, απαντώντας στο ερώτημά σου, δεν μπορεί να κατασκευαστεί σύγχρονη οικία ή νοσοκομείο χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στο φυσικό περιβάλλον και χωρίς την ανθρώπινη παρέμβαση, δεν υπάρχουν "οικίες" και φυσικά "νοσοκομεία" για χρήση. Το αν εμείς δε τα χρησιμοποιούμε πλέον, οφείλεται στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους και, κατ' επέκτασην, στην εξέλιξη των αναγκών του.

Άλλωστε και στο παρελθόν κάποιοι μοναχοί της θρησκείας που προασπίζεσαι, σε τέτοια "σπίτια" ζούσαν. Σπήλαια σε απόμερους γκρεμούς. Αυτά τα "σπίτια" δεν τα δημιούργησε κανένα ανθρώπινο χέρι, αλλά η ίδια η Φύση.

Επομένως, με τη λογική σου, αφού ο άνθρωπος δε δημιούργησε εξ' αρχής σπίτια και νοσοκομεία, άρα και τον άνθρωπο δε τον δημιούργησε ο Θεός. Αργότερα υπήρξε η γνώση για την κατασκευή των, αλλά θεωρείται απίθανο να δημιούργηθικε και ο Θεός αργότερα, μιας και η Βίβλος στην οποία αναφέρεσαι, γράφει για την Αρχή.

Επομένως, το επιχείρημά σου θεωρείται άτοπο.

Υ.Γ.: Το ένστικτο της επιβίωσης του ανθρώπινου γένους και όλων των άλλων ειδών του πλανήτη, θα οδηγήσει τους ανθρώπους και πάλι στα φυσικά "σπίτια" αν αυτό θεωρηθεί ανάγκη και έσχατη λύση. Τότε που δε θα υπάρχουν τα σύγχρονα σπίτια, θα αυτοκτονήσει και ο Θεός;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από libero (Μήνυμα 105292)

Αχ, ναι!

Vassilis_1 04-08-13 14:59

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Vakryle
Τα πρώτα σπίτια δεν ήταν τίποτε άλλο, παρά μικρές ή μεγάλες σπηλιές, ή χώροι που είχαν διαμορφωθεί έτσι από το φυσικό περιβάλλον…
Αγαπητέ Vakryle, ως φαίνεται δεν κατάλαβες το ερώτημά μου.

Όπως αντιλαμβάνεσαι, στον ανθρώπινο οργανισμό, λαμβάνουν χώρα θαυμαστές λειτουργίες. Υπάρχει ο εγκέφαλος από τον οποίο ξεκινούν οι σημαντικές εντολές προς τα διάφορα μέλη του σώματος, υπάρχουν όργανα, όπως, η καρδιά, το συκώτι, τα νεφρά και ένα σωρό άλλα, και το καθένα από αυτά έχει την ειδική αποστολή του.
Όταν λοιπόν, αυτό το πολυσύνθετο ον, που λέγεται άνθρωπος, και η υπόλοιπη ζωντανή ύπαρξη, λέτε εσείς, ότι εμφανίστηκε αυτόματα, φυσικό είναι να εγείρεται το ερώτημα: Γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, κλπ, πολυσύνθετα, πλήρως εξοπλισμένα με τις διάφορες εγκαταστάσεις τους, αυτόματα;

Είναι δυνατό να χαρακτηρισθούν οι σπηλιές ως σπίτια, πλήρως (όπως έχει τεθεί στο ερώτημα) εξοπλισμένα;;;!!!

Συμπερασματικά: Αφού αποδεδειγμένα αδυνατείς να δώσεις απάντηση, να ζητήσεις βοήθεια από ορισμένους εξ’ αυτών που ασχολούνται με την εξιχνίαση θεμάτων,
όπως, της αρχής του σύμπαντος, της ζωής και κάθε υποτιθέμενης αρχής.
Δηλαδή, από αυτούς που σας δουλεύουν ψιλό γαζί, τα ορισμένα άθεα παγκόσμια επιστημονικά νεογνά :confused::confused::confused::confused:

anna. 04-08-13 15:14

: Γιατί δεν εμφανίστηκε και, σπίτι, κλπ, πολυσύνθετο, πλήρως εξοπλισμένο με τις διάφορες εγκαταστάσεις του, αυτόματα;


Κουζινα, ψυγείο, καλοριφέρ... Ρε σεις τι άλλο θα ακούσουμε ????

Μπορεί να χαρακτηρισθεί η σπηλιά ως σπίτι, πλήρως (όπως έχει τεθεί στο ερώτημα) εξοπλισμένο;;;!!!

Όχι χωρίς τα απαραίτητα δηλαδή μια τουαλέτα μια μπανιέρα η τζακουζι, air -condition και τα σχετικα...

Συμπερασματικά: Αφού αποδεδειγμένα αδυνατείς να δώσεις απάντηση, να ζητήσεις βοήθεια από ορισμένους εξ’ αυτών που ασχολούνται με την εξιχνίαση θεμάτων,
όπως, της αρχής του σύμπαντος, της ζωής και κάθε υποτιθέμενης αρχής.
Δηλαδή, από αυτούς που σας δουλεύουν ψιλό γαζί, τα ορισμένα άθεα παγκόσμια επιστημονικά νεογνά :confused::confused::confused::confused:[/QUOTE]


Οσες απαντήσεις εσύ και να πάρεις εχεις την ίδια κασέτα κολλημένη...

Vakryle 04-08-13 15:46

Παράθεση:

Μπορεί να χαρακτηρισθεί η σπηλιά ως σπίτι, πλήρως (όπως έχει τεθεί στο ερώτημα) εξοπλισμένο;;;!!!
Στο παραπάνω ερώτημά σου, δεν απαντώ εγώ, αλλά οι μοναχοί της ίδιας σου της θρησκείας που επιβιώνουν σε τέτοια σπήλαια, θεωρώντας τα "οικίες", δίχως να είναι πλήρως εξοπλισμένα! Άρα, ναι, μπορεί να θεωρηθεί η σπηλιά ως σπίτι, δίχως να είναι εξοπλισμένο!

Και, επίσης, ανέφερα χαρακτηριστικά στο Υ.Γ. μου, ότι:

Παράθεση:

Υ.Γ.: Το ένστικτο της επιβίωσης του ανθρώπινου γένους και όλων των άλλων ειδών του πλανήτη, θα οδηγήσει τους ανθρώπους και πάλι στα φυσικά "σπίτια" αν αυτό θεωρηθεί ανάγκη και έσχατη λύση
Άρα, και πάλι ναι, όπως οι πρώτοι άνθρωποι στην Γη χρησμοποιούσαν τις σπηλιές σαν οικίες, δίχως να έχουν τις σύγχρονες ανέσεις και όχι μόνο επιβίωσαν, αλλά και εξελίχθηκαν, ώστε αυτές οι ανέσεις να εμφανιστούν από το 1900 και μετά, έτσι και αυτή η επιστροφή θα γίνει, αν αυτό θεωρηθεί φυσική ανάγκη και επιλογή.

Παράθεση:

λέτε εσείς, ότι εμφανίστηκε αυτόματα
Ποιος είπε ότι το ανθρώπινο γένος εμφανίστηκε αυτόματα; Μην δηλώνεις την άγνοιά σου τόσο φανερά! Ο άνθρωπος σαν είδος (από τα πολλά πάνω στον πλανήτη) με την σημερινή του μορφή, δεν εμφανίστηκε από την μία στιγμή στην άλλη, αλλά εξελίχθηκε από πρώιμες μορφές ζωής, όπως συμβαίνει και με όλα τα λοιπά είδη του ζωικού και φυτικού βασιλείου. Προς ενημέρωσή σου, αυτή η εξελικτική διαδικασία δεν έχει έρθει εις πέρας, όπερ σημαίνει ότι αν η Γη υπάρχει μετά από 3 εκατομμύρια χρόνια, το ανθρώπινο γένος δε θα έχει τόση σχέση, όση με σήμερα!

PUCK 04-08-13 18:34

Μετά από τόσα μηνύματα, παραθέσεις, links, κλπ, πέφτει η ατάκα :

Παράθεση:

λέτε εσείς, ότι εμφανίστηκε αυτόματα
!!!!!!!!!!

Μου αρέσει που κάποιοι τσουβαλιάζετε τους πάντες και τα πάντα σε επίπεδο νηπιαγωγείου.

Τουλάχιστον, μιας και από τον συγκεκριμένο χρήστη δεν θα πάρουμε απάντηση, μπορείτε να μου πείτε το εξής :
αν δεν ισχύει η ΘΤΕ, πρέπει ντε και καλά να ισχύει η άποψη της Αγίας Γραφής;

Αν το ερώτημα είναι επιπέδου υψηλής χαζομάρας, θεωρήστε το ως μη-γενόμενο και μην απαντήσετε.

Vassilis_1 05-08-13 14:56

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Vakryle
Άρα, και πάλι ναι, όπως οι πρώτοι άνθρωποι στην Γη χρησμοποιούσαν τις σπηλιές σαν οικίες, δίχως να έχουν τις σύγχρονες ανέσεις και όχι μόνο επιβίωσαν…
Το ερώτημα όμως, δεν θέτει θέμα αν μπορούσαν ή όχι να ζήσουν οι πρώτοι άνθρωποι στις σπηλιές, αλλά θέτει θέμα = Γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, κλπ, πολυσύνθετα, πλήρως εξοπλισμένα με τις διάφορες εγκαταστάσεις τους.
Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Vakryle
Ο άνθρωπος σαν είδος (από τα πολλά πάνω στον πλανήτη) με την σημερινή του μορφή, δεν εμφανίστηκε από την μία στιγμή στην άλλη, αλλά εξελίχθηκε από πρώιμες μορφές ζωής,
Παράθεση:

στον ανθρώπινο οργανισμό, λαμβάνουν χώρα θαυμαστές λειτουργίες. Υπάρχει ο εγκέφαλος από τον οποίο ξεκινούν οι σημαντικές εντολές προς τα διάφορα μέλη του σώματος, υπάρχουν όργανα, όπως, η καρδιά, το συκώτι, τα νεφρά και ένα σωρό άλλα, και το καθένα από αυτά έχει την ειδική αποστολή του.
Λοιπόν αυτό το θαυμαστό ον ο άνθρωπος, με τα εξέχοντα επικοινωνίας και διανοητικά προσόντα του, με συνέπεια να έχει επίγνωση των σημαντικών οργάνων που είναι εγκαταστημένα στο σώμα του, η θτε λέει ότι αυτά δεν τα απέκτησε από τη μία στιγμή στην άλλη, αλλά σταδιακά.

Ο ευφυέστατος όμως άνθρωπος θέτει το εξής ερώτημα: Γιατί και σπίτια (κλπ.) δεν ξεκίνησαν από πρώιμες μορφές, ήτοι θεμέλια, και σταδιακά να ελάμβαναν χώρα οι υπόλοιπες εγκαταστάσεις, ώστε να αποτελέσουν πλήρως εξοπλισμένα σπίτια;

Συμπερασματικά, τα παραμύθια με τα οποία σας δουλεύουν τα άθεα επιστημονικά νεογνά, ΔΕΝ κολλάνε σε ευφυείς ανθρώπους.

PUCK 05-08-13 15:40

Παράθεση:

Ο ευφυέστατος όμως άνθρωπος θέτει το εξής ερώτημα: Γιατί και σπίτια (κλπ.) δεν ξεκίνησαν από πρώιμες μορφές, ήτοι θεμέλια, και σταδιακά να ελάμβαναν χώρα οι υπόλοιπες εγκαταστάσεις, ώστε να αποτελέσουν πλήρως εξοπλισμένα σπίτια;

Συμπερασματικά, τα παραμύθια με τα οποία σας δουλεύουν τα άθεα επιστημονικά νεογνά, ΔΕΝ κολλάνε σε ευφυείς ανθρώπους.
ΑΓΙΟΡΙΤΕΙΚΟ ΒΗΜΑ speaking ...

ΣΟΚ ΜΕ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΥΠΝΩΤΙΣΜΟΥ ΚΛΟΝΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (ΠΛΑΙΣΙΟ)

Παράθεση:

Πιο συγκεκριμένα ο «εγκέφαλος» του εγκλήματος Γεώργιος Λιάσκας με την βοήθεια των συνεργών του φαίνεται ότι ως άλλος Telly Savalas στην περιπέτεια του πράκτορα 007 «On Her Majestyʼs Secret Service» διέρρηξε τις οικίες όλων των υπαλλήλων, πωλητών αλλά και του προσωπικού ασφαλείας των καταστημάτων ΠΛΑΙΣΙΟ και τοποθέτησε παράνομες οπτικοακουστικές συσκευές με σκοπό τον «υπνωτισμό» τους. Από την ενδελεχή έρευνα που διεξήχθη από τις αστυνομικές αρχές, εικάζεται ότι οι κατηγορούμενοι δρούσαν αργά την νύχτα και επί καθημερινής βάσης όταν όλοι οι υπάλληλοι τις εταιρείας κοιμόντουσαν. Τότε, με την ενεργοποίηση ειδικών φώτων συγκεκριμένων εναλλασσόμενων χρωμάτων σε συνδυασμό με τo playback της ηχογραφημένης κασέτας που είχαν εγκαταστήσει στα σπίτια των άτυχων νέων, πετύχαιναν την ύπνωση με προφανή σκοπό την πλύση εγκεφάλου.
Ακόμη κι εκείνοι που τους διαβάζουν, τους έχουν περάσει γενεές 14.

Αναπαρήγαγαν την Κυριακή 04 Αυγούστου 2013 ώρα 16:45, είδηση από blog που : "αν μπει καποιος στους "ορους και προυποθεσεις" του συγκεκριμενου ιστοχωρου θα δει οτι ολες οι ειδησεις αποτελουν προιον φαντασιας και ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα.... Επισης ολες οι "ειδησεις" του συγκεκριμενου ιστοχωρου ειναι προιον φαντασιας...." ... ως αληθινή !!! και η οποία "Το συγκεκριμένο σκουπίδι-άρθρο, κυκλοφορεί εδώ και πάνω απο μια διετία."

Γεια σου ρε Μπίλαρε ... Να είστε καλά να μας διασκεδάζετε ... κι εσύ και οι λοιποί ευφυέστατοι φίλοι σου ...


anna. 05-08-13 16:06

https://www.youtube.com/watch?v=PgZQ...e_gdata_player


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.