Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

naeb 02-11-13 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Arga_Star-clad (Μήνυμα 106863)
Πάντως, μόλις αναρτήθηκε μία φρέσκια-φρέσκια συνέντευξη για το βιβλίο ''Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού - Το Ρεύμα των Μυθικιστών'' (εκδ. Δαιδάλεος),
βιβλίο που εξετάζει, για πρώτη φορά στην Ελλάδα, συνολικά το Μυθικιστικό ζήτημα.

Διαβάστε την συνέντευξη εδώ.

Παρατήρησα οτι στη συνέντευξη (ακριβής παραπομπή εδώ) υπάρχουν 3,4 αναφορές στο forum.
Συνήθως δίνουμε αναφορές σε sites ή εργασίες για τις οποίες είμαστε περήφανοι ή εκτιμάμε το περιεχόμενο.
Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος η παραπομπή να λειτουργήσει αρνητικά.

beetlejuice 04-11-13 11:07

Τι εννοείς naeb; Για το έργο της ΚΑΠΑ αλλά και τις δραστηριότητες της ομάδας Gateway (για τα οποία δίνονται τα links) η υπερηφάνεια φτάνει και... περισσεύει.

naeb 05-11-13 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice (Μήνυμα 107298)
Τι εννοείς naeb; Για το έργο της ΚΑΠΑ αλλά και τις δραστηριότητες της ομάδας Gateway (για τα οποία δίνονται τα links) η υπερηφάνεια φτάνει και... περισσεύει.

Δε θα διαφωνήσω.
Εδώ για παράδειγμα
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Συνέντευξη
Θα προέτρεπα τον αναγνώστη να επισκεφτεί την κατηγορία «Νέα της Ομάδας» στο φόρουμ του Μεταφυσικού (www.metafysiko.gr/forum) ώστε να αποκτήσει μια καλύτερη εικόνα για τα όσα είπα παραπάνω.

η αναφορά γίνεται κατευθείαν στο φόρουμ το οποίο πολλές φορές με τα γραφόμενά του απομακρύνει παρά καλωσορίζει

beetlejuice 05-11-13 01:12

Παράθεση:

η αναφορά γίνεται κατευθείαν στο φόρουμ το οποίο πολλές φορές με τα γραφόμενά του απομακρύνει παρά καλωσορίζει
Αφ' ενός για να είμαστε απόλυτα σωστοί η αναφορά -όπως είπα και πριν- γίνεται στην κατηγορία "Νέα της ομάδας του Φόρουμ". Και αφετέρου, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι η αναφορά γίνεται όντως προς όλο το φόρουμ, το κατά πόσο τα γραφόμενα στην ηλεκτρονική μας αγορά (στην οποία βεβαίως έχουν συμμετάσχει όλα αυτά τα χρόνια χιλιάδες άνθρωποι κάθε επιπέδου -ένα γεγονός που δεν σχετίζεται με τη φιλοσοφία της δράσης της διαχειριστικής ομάδας της Κοινότητας) απομακρύνουν τους επισκέπτες, είναι μια δική σου υποκειμενική άποψη. Το λέω αυτό διότι κάποιος ο οποίος διαβάζει το αρχικό σου μήνυμα συμπεραίνει ότι είναι και δική μου άποψη, κάτι που φυσικά δεν ισχύει. :)

Σε κάθε περίπτωση βέβαια δεν θεωρώ ότι τα προηγούμενα αποτελούν την ουσία τη συνέντευξης. (εντ δατς δι εντ οφ δι οφ μάι τοπικ ντισκάσιον) :D

beetlejuice 06-11-13 00:39

Ενημερώνω ότι από σήμερα λειτουργεί η πρώτη ελληνική σελίδα για το Μυθικιστικό ζήτημα. Θα ανανεώνεται τακτικά με υλικό (μελέτες, άρθρα επικαιρότητα, βιβλιοπροτάσεις, νέα από το εξωτερικό) φιλοδοξώντας να καταστεί μια σημαντική βάση δεδομένων για τον ερευνητή αυτού του είδους των θεμάτων.

Πρόκειται για το www.mythikismos.gr

Καλοτάξιδη! :)

naeb 07-11-13 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice (Μήνυμα 107312)
... απομακρύνουν τους επισκέπτες, είναι μια δική σου υποκειμενική άποψη. Το λέω αυτό διότι κάποιος ο οποίος διαβάζει το αρχικό σου μήνυμα συμπεραίνει ότι είναι και δική μου άποψη, κάτι που φυσικά δεν ισχύει.

Ας ξεκαθαρίσω τότε ότι τα γραφόμενα μου αντανακλούν τις δικές μου και μόνο απόψεις


Επί του θέματος, σχετικά με τη θεωρία ότι ο Ιησούς είναι κατασκεύασμα των Ρωμαίων ως μέσο επιβολής έχω την εξής ερωτηση:
Ποιος ο λόγος της εξάπλωσης του Χριστιανισμού από τα πρώτα χρόνια του σε περιοχές εκτός Ρωμαϊκής Αυτοκρατοριας; Έγινε συνειδητά από τους εμπνευστές του μύθου ή κατά λάθος από αθώους πιστούς;
Στην Ινδία για παράδειγμα φαίνεται ο Χριστιανισμός να ξεκινά από τον Ευαγγ. Θωμά το 50κάτι.

Ευσταθια 07-11-13 02:16

Παράθεση:

Επί του θέματος, σχετικά με τη θεωρία ότι ο Ιησούς είναι κατασκεύασμα των Ρωμαίων ως μέσο επιβολής έχω την εξής ερωτηση
Φιλοι μου δεν εχω παρακολουθησει καθολου την ροη του θεματος, τυχαια ομως επεσα στην τελεταια σελιδα. Θα ηθελα να πω, οτι αν η υπογραμμισμενη φραση αποτελει την επιτομη του θεματος, τοτε το ολο θεμα βρισκεται κατω απο ασαφη λογικη. Ασαφης λογικη ειναι μια κατασταση λυσεων-απαντησεων που δεν εχουν μονοσημαντη δομη, αρα και κατευθυνση. Στο θεμα μας, η σχεση αιτιου αιτιατου ειναι ασαφης γιατι το επιχειρημα της ιστορικοτητας εξ αιτιας της Ρωμαικης επιβολης σχηματος εξουσιας, μπορει να ειναι απλα ενα κυκλικο αυτοεκπληρουμενο επιχειρημα. Ενα επιχειρημα ομως που στερηται πραγματικου ιστορικου υποβαθρου. Θελω να πω οτι η θρησκεια των ρωμαιων προ Χρηστου, ηταν η ειδωλολατρια, επομενως η αλλαγη φασης της βασης και η μετεξεληξη, προηγηθηκε της Ρωμαικης μετεξεληξης της εξουσιας. Αρα η εξουσια της Ρωμης, περνωντας την ανατροφοδοτηση της μεταβολης στην βαση της , ακολουθησε μια πορεια ευθηγραμμισης με τις αναγκες του λαου, επειτα απο μεγαλη καθυστερηση. Μην ξεχναμε επισης τους διωγμους που προηγηθηκαν και εφεραν την κατασταση στο κρισιμο οριο αλλαγης φασης. Ο Κωνσταντινος στο Μιλανο το 313μχ , υπεγραψε το διαταγμα της ανεξηθρησκειας και οχι της μιας και μοναδικης χρηστιανικης θρησκειας. Αρα η σχεση αιτιου- αιτιατου βρισκεται σε διαφορετικη ιστορικη αλληλουχια, προηγηθηκε η δυναμικη της κρισιμης χριστιανικης μαζας-- ακολουθησε η αλλαγη φασης , μεσο του Ρωμαικου διαταγματος του Μιλανου το 313μχ- -η δυναμικη μετεξεληχθηκε σε μονοσημαντη ενωτικη χρηστιανικη δομη εξουσιας.

naeb 07-11-13 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια (Μήνυμα 107334)
Φιλοι μου δεν εχω παρακολουθησει καθολου την ροη του θεματος, τυχαια ομως επεσα στην τελεταια σελιδα. Θα ηθελα να πω, οτι αν η υπογραμμισμενη φραση αποτελει την επιτομη του θεματος, τοτε το ολο θεμα βρισκεται κατω απο ασαφη λογικη.

Καλησπέρα, δε θα έλεγα ότι είμαι κατατοπισμένος πλήρως αλλά νομίζω ότι αυτή είναι μία από τις υπάρχουσες θεωρίες.

beetlejuice 09-11-13 16:18

Αυτό με την Ινδία δεν το έχω υπόψιν μου και η αλήθεια είναι ότι μου ακούγεται αρκετά παρατραβηγμένο. Σχετίζεται με κάποιου είδους παράδοση ή είναι ιστορικά τεκμηριωμένο;
Το θέμα που έθεσες σχετικά με τους πυρήνες εξάπλωσης του χριστιανισμού παραμένει ακόμα ένα μυστήριο ακόμα και για τους ιστορικούς. Υπάρχουν διαμάχες για μια πλθώρα από ζητήματα όπως π.χ πότε ακριβώς γράφτηκαν τα ευαγγέλια, εάν επρόκειτο όντως για μια νέα θρησκεία ή για την μετεξέλιξη του ριζοσπαστικού ιουδαϊκού μεσσιανισμού, εάν το πρόσωπο κλειδί είναι ο Παύλος (που δεν γνώρισε ποτέ τον Ιησού) και οι περιοδίες του στις εβραϊκές κοινότητες της διασποράς ή εάν επρόκειτο για κατασκεύασμα των Ρωμαίων.

Για την τελευταία θεωρία, πάντως, θεωρώ ότι ένας Έλληνας έχει κάνει καλύτερη δουλειά από τον Atwill. Αναφέρομαι στον Νίκο Βεργίδη και στο εξαίσιο βιβλίο του "Νέρων και Χριστός" (εκδ. Arcadia, 1985) που σήμερα μπορείτε να το βρείτε μόνο σε παλαιοβιβλιοπωλεία. Ένας σύγχρονος μελετητής του Βεργίδη, ο Χρήστος Μόρφος, έχει γράψει κατά το παρελθόν σχετικά άρθρα που θα ξεκινήσουν σιγά σιγά να ανεβαίνουν στο mythikismos.gr. Το πρώτο μπορείτε να το διαβάσετε εδώ.

Ogygos 10-11-13 16:52

beetlejuice,

Θα ήθελα να σχολιάσεις τις παρακάτω σχέσεις:

Πυθαγόρειο αλφάβητο: A έως Σαμπί

1η περίπτωση δεκαδικοί λεξάριθμοι

Α = 1, Β = 2, ... , Ω = 800, π(σαμπί) = 900

έχουμε:

ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ = ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΟΥ ΧΞς = ΟΚΤΑΒΙΑΝΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

2η περίπτωση σειριακοί λεξάριθμοι

Α = 1, Β = 2, ... , Ω = 26, π(σαμπί) = 27

έχουμε:

ΟΚΤΑΒΙΑΝΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ = ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΟΥ ΧΞς = ΚΑΔΜΕΙΑ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ = ΧΞς ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ = ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ + ΘΗΒΗ = ΑΞΙΑ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ = ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ + ΕΔΕΜ

εδώ ο λεξάριθμος του "ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ" δεν ισούται με "ΟΚΤΑΒΙΑΝΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ" ή με "ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΟΥ ΧΞς".


από την άλλη σε προ-Ευκλείδεια μη Ιωνικά αλφάβητα, έχουμε σειριακό:

ΙΕΣΟΥΣ ΚΗΡΙΣΤΟΣ = ΓΑΙΟΣ ΙΟΥΛΙΟΣ ΚΑΙΣΑΡ

δεκαδικό:

ΑΔΟΛΠΗ ΚΗΙΤΛΕΡ = ΧΞς


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.