Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

nikodhmos 29-06-16 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos (Μήνυμα 122241)
τα ευαγγέλια είναι γραμμένα από πιστούς χριστιανούς που θα ήταν πολύ βλάκες να κάτσουν να τους δέρνουν επειδή λέγανε οτι ο Ιησούς αναστήθηκε - αν δεν είχε αναστηθεί.

Θες να πεις ότι οι χριστιανοί δεν θα έπαιρναν ποτέ πάνω τους το βάρος του διωγμού από όλον τον υπόλοιπο κόσμο επειδή είπαν/έκαναν μια χαζομάρα που δεν βγάζει νόημα; Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει. A ναι, κάποιος Ιησούς δεν ήταν που υποτίθεται πήρε πάνω του το βάρος της αμαρτίας όλης της ανθρωπότητας και θυσιάστηκε (ο διωγμός); Αμαρτία που ξεκίνησε όταν ένα φίδι με φωνή έπεισε μια γυναίκα να φάει ένα φρούτο (η χαζομάρα); Και βρίσκεις παράλογο οι οπαδοί αυτού ακριβώς του τύπου να ακολουθήσουν το παράδειγμά του παίζοντας τα θύματα για δύο χιλιάδες χρόνια, επειδή τυχαίνει κάποιοι να μην τρώνε το παραμύθι τους. Αντιθέτως, ανά τους αιώνες ήταν τόσο «ιν» να είσαι διωκόμενος χριστιανός που το κουσούρι δεν έχει φύγει ακόμα, και σήμερα που μετά απο σταυροφορίες και ιερές εξετάσεις ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία, το μόνο που ακούγεται είναι η κλάψα των πολλών που νομίζουν ότι διώκονται από τους λίγους.

Bernie Rico Jr 29-06-16 16:21

Ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία? Τι θέλει να πει ο ποιητής?

Litsa 29-06-16 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 122245)
Ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία? Τι θέλει να πει ο ποιητής?

επικρατούσα ? Αν βάλουμε και τους καθολικούς προτεστάντες και κάθε λογής αιρετικό, μπορεί, άσε που νομίζω ότι οι Βουδιστές είναι πιο πολλοί

Bernie Rico Jr 29-06-16 16:26

Δεν κατάλαβα πως φτάσαμε από την ιστορικότητα του Ιησού στο "ποιός την έχει πιο μεγάλη"... τραγικό

Litsa 29-06-16 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 122249)
Δεν κατάλαβα πως φτάσαμε από την ιστορικότητα του Ιησού στο "ποιός την έχει πιο μεγάλη"... τραγικό

Μα κύριε Μπέρνιε Ρικο, εσείς θέσατε το θέμα της "επικρατούσας" πρώτος

Bernie Rico Jr 29-06-16 16:35

Μήπως παρεξηγήθηκα? Εγώ νομίζω ότι το ανέφερε πρώτος ο nikodhmos.

nikodhmos 29-06-16 18:00

1 + 1 = 2.

Υποθέτοντας ότι είστε χριστιανοί, η έκπληξή σας ότι ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία σήμερα αν μη τι άλλο επιβεβαιώνει το κόμπλεξ που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα. «Εμείς καλέ είμαστε η μεγαλύτερη θρησκεία; Εμείς τα ταπεινά χαμομηλάκια;» Εκτός αν το πηγαίνατε στο «χριστιανισμός είναι μόνο η ορθοδοξία», στην οποία περίπτωση δεν ξέρω τι να απαντήσω, αλλά είμαι σίγουρος ότι εκατομμύρια άλλοι χριστιανοί θα είχαν διαφορετική άποψη.

Pholarchos 30-06-16 10:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos (Μήνυμα 122244)
Θες να πεις ότι οι χριστιανοί δεν θα έπαιρναν ποτέ πάνω τους το βάρος του διωγμού από όλον τον υπόλοιπο κόσμο επειδή είπαν/έκαναν μια χαζομάρα που δεν βγάζει νόημα; Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει. A ναι, κάποιος Ιησούς δεν ήταν που υποτίθεται πήρε πάνω του το βάρος της αμαρτίας όλης της ανθρωπότητας και θυσιάστηκε (ο διωγμός); Αμαρτία που ξεκίνησε όταν ένα φίδι με φωνή έπεισε μια γυναίκα να φάει ένα φρούτο (η χαζομάρα); Και βρίσκεις παράλογο οι οπαδοί αυτού ακριβώς του τύπου να ακολουθήσουν το παράδειγμά του παίζοντας τα θύματα για δύο χιλιάδες χρόνια, επειδή τυχαίνει κάποιοι να μην τρώνε το παραμύθι τους. Αντιθέτως, ανά τους αιώνες ήταν τόσο «ιν» να είσαι διωκόμενος χριστιανός που το κουσούρι δεν έχει φύγει ακόμα, και σήμερα που μετά απο σταυροφορίες και ιερές εξετάσεις ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία, το μόνο που ακούγεται είναι η κλάψα των πολλών που νομίζουν ότι διώκονται από τους λίγους.

Καλά από θεολογία δεν "τόχεις"

Bernie Rico Jr 30-06-16 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos (Μήνυμα 122254)
1 + 1 = 2.

Υποθέτοντας ότι είστε χριστιανοί, η έκπληξή σας ότι ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία σήμερα αν μη τι άλλο επιβεβαιώνει το κόμπλεξ που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα. «Εμείς καλέ είμαστε η μεγαλύτερη θρησκεία; Εμείς τα ταπεινά χαμομηλάκια;» Εκτός αν το πηγαίνατε στο «χριστιανισμός είναι μόνο η ορθοδοξία», στην οποία περίπτωση δεν ξέρω τι να απαντήσω, αλλά είμαι σίγουρος ότι εκατομμύρια άλλοι χριστιανοί θα είχαν διαφορετική άποψη.

Ότι να 'ναι! Κάτι άσχετο: να διαγράψεις το ιστορικό στον υπολογιστή σου μόλις τελειώσεις την περιήγησή σου στο διαδίκτυο γιατί ελοχεύει ο κίνδυνος να το ερευνήσει ο μπαμπάς κατόπιν.

nikodhmos 30-06-16 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos (Μήνυμα 122270)
Καλά από θεολογία δεν "τόχεις"

Τι τύχη, ο κύριος είναι θεολόγος. Οπότε δεν θα έχετε πρόβλημα να με καταρρίψετε.
http://i.imgur.com/jquXS7R.jpg?1

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 122271)
Ότι να 'ναι! Κάτι άσχετο: να διαγράψεις το ιστορικό στον υπολογιστή σου μόλις τελειώσεις την περιήγησή σου στο διαδίκτυο γιατί ελοχεύει ο κίνδυνος να το ερευνήσει ο μπαμπάς κατόπιν.

Βρες πιο edgy comeback και ξαναπροσπάθησε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.