Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

Archangel 07-06-06 17:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Οι ριζες του δεντρου Archangel δεν μπορουν να εντοπιστουν απο τη θεολογικη, παρα μονο απο την ιστορικη μελετη. Γι΄ αυτο και το θεμα της ιστορικοτητας του Ιησου, αν και θεωρειται ενα θεμα "extreme", θα παιξει καταλυτικο ρολο στις συνειδησεις των ανθρωπων τις επομενες δεκαετιες.Εαν καποιοι ξυπνησουν, πρεπει να ξυπνησουν συνειδητα και οχι γιατι καποιος τους το επεβαλε δια της βιας(πρεπει να μη κανεις αυτο, εκεινο κτλ)

Εγώ δεν εννοούσα ότι είναι θεολογική μελέτη απλώς ότι έτσι έχει καταντήσει.

Δεν μπορούν όμως κάποιοι να πουν χωρίς να ξέρουν "τι μου προσφέρει ο Ιησούς?"και αποφασίσουν τίποτα και μάθουν να στηρίζονται στους εαυτούς τους τότε αυτοί οι άνθρωποι τι είναι?

polykarpos 07-06-06 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LuX
Το εν λόγω παραισθησιογόνο φυτό ήταν η Amrita Muscaria (δηλητηριώδες μανιτάρι), το φαλλικό μανιτάρι που ευλόγως χρησιμοποιούταν από τους πρώτους Χριστιανούς και ερμηνευόταν ως παρθενογένεση (χωρίς φυτά από σπόρους) και ο «Θεός που απέκτησε σάρκα».

Φίλε LUX
από που προκύπτει το << ευλόγως χρησιμοποιούταν από τους πρώτους Χριστιανούς >> ;
Από τη χρησιμοποίησή του ως διακοσμητικό στοιχείο σε διάφορους χώρους ή από χειρόγραφη παράδοση ;

Παθοκτόνος 08-06-06 01:48

Ολίγα τινά
 
Παράθεση:

διαβάζοντας αυτά μου γράφεις, και έχοντας διαβάσει και τα προηγούμενα μηνύματά σου, θα πρέπει ή να ζεις σε άλλο πλανήτη (και μη προς κακοφανισμόν σου) ή να έχεις πλάσει έναν κόσμο δικό σου μέσα από τα κείμενα των Πατέρων της Εκκλησίας στον οποίον, αν πραγματικά είσαι ευτυχής και με ήσυχη συνείδηση κι εγώ ακόμα θα σε συμβούλευα να παραμείνεις εκεί.
1.Κοιτάξτε,αν διαβάσετε(ελπίζοντας ότι προσπαθείτε να ενημερώνεστε) ακόμη και το πολύ προσιτό "η αλήθεια για τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους" του αγαπητού κ.Π.Γιαννουλάκη,θα καταλάβετε ποια ήταν η άποψις των αρχαίων ημών προγόνων για όσους σήμερα θεωρούμε μεγίστους...Ο Ευριπίδης εξ άλλου κάποτε είχε γράψει πως όποιος μιλάει με σύνεσι,οι άλλοι τον περνούν για παράφρονα.

2.πραγματικά,όπως συμβαίνει με όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους της κατηγορίας σας,κάνετε λογικά άλματα.Οι σκέψεις σας δεν έχουν λογική συνέχεια.Έχετε πλάσει(π.χ.) μία δική σας Ορθοδοξία,την οποία...κατηγορείτε.Έτσι,λοιπόν,βάλλετε ένα κύημα της φαντασίας σας και όχι την Ορθοδοξία.Κατανοητόν;...Από την άλλη,αν θέλετε να κατηγορήσετε τους φίλους σας που "το παίζουν"ορθόδοξοι και κάμνουν...πονηριές,εδώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.Υπάρχουν πολλοί υποκριτές(ουαί αυτοίς)-χλυαροί την σήμερον ήμερα...


Παράθεση:

Τώρα αν η ελεύθερη σκέψη σου φαίνεται αναρχική, αυτό είναι πρόβλημα, αλλά όχι δικό μου.
Το πρόβλημα είναι όταν δεν μπορείς να στοιχειοθετήσεις καμμία κατηγορία και καταντάς όπως ο κακομοίρης ο Νίτσε κ.α....

Παράθεση:

Ποτέ δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για ό,τι στο μυαλό του δεν βγάζει νόημα. Πίστεψέ με.
Εντάξει,εντάξει.Πρώτα βρείτε για τι θέλετε ακριβώς να μας πείσετε και μετά το συζητάμε φίλτατη. :)

Παράθεση:

Και δεν έχω διαβάσει ποτέ Bakunin, βρίσκω προτιμότερον, οι σκέψεις που εκφράζω να είναι προϊόν της δικής μου κρίσης.
Κοιτάξτε,αυτό δεν είναι και ό,τι καλλίτερο...Σημασία δεν έχει αν έχετε διαβάσει εσείς Μπακούνιν ή Κροπότκιν ή κάποιον άλλο μέγα θεωρητικό του αναρχισμού,το ζήτημα είναι πως αναπαράγετε άκριτα(πάντοτε κατά την άποψί μου)τις απόψεις που αναπαράγουν άλλοι που τον έχουν διαβάσει και που παίζουν ρόλο άτυπου ινστρούχτορά σας...

Υ.Γ.
Παράθεση:

Οι δε εφήμερες-ευκαιριακές(γιατί δεν μιλάτε για κάτι σοβαρό όταν χρησιμοποιείτε την λέξι "γκόμ...") σχέσεις θεωρούνται (εκτός από ιλαροτραγικές)και εφάμαρτες...
Εντάξει,το καταλαβαίνω πως ξύνω πληγές με το να λέγω τέτοια (σωστά) πράγματα,κάτι στο οποίο οφείλεται ο τόνος σας,αλλά να με συγχωρείτε,το θέμα το διαβάζουν και πολλοί άλλοι,για τους οποίους(πρέπει να) έχουμε ευθύνη...

Archangel 08-06-06 08:42

Κύριε Παθοκτόνε σας βρίσκω πολύ επιθετικό και προσβλητικό στο παραπάνω μυνημά σας απένταντι προς την φωνή(συγνώμη αγαπητή φωνή που μιλάω ενώ δεν με αφορά αλλά...)

Πρώτα από όλα δεν ξέρω πως κατηγοροποιείται τους ανθρώπους αγαπήτέ.Δηλαδή όποιος έχει διαφορετική άποψη είναι κάπως για εσάς.

Παράθεση:

Εντάξει,εντάξει.Πρώτα βρείτε για τι θέλετε ακριβώς να μας πείσετε και μετά το συζητάμε φίλτατη
δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να πει την γνώμη του αν δεν μπορεί να πείσει τον άλλον, σύμφωνα με εσάς. Δεν μπορούμε να πούμε την προσωπική μας γνώμη έχοντας μελετήση ή μη?Είστε απόλυτος και αυτό δεν βγάζει πουθενά δεν μπορεί να γίνει συζήτηση έτσι ή καλύτερα διάλογος έτσι.

Παράθεση:

Εντάξει,το καταλαβαίνω πως ξύνω πληγές με το να λέγω τέτοια (σωστά) πράγματα,κάτι στο οποίο οφείλεται ο τόνος σας,αλλά να με συγχωρείτε,το θέμα το διαβάζουν και πολλοί άλλοι,για τους οποίους(πρέπει να) έχουμε ευθύνη...
Όπως το γράφετε αγαπητέ είναι σαν να λέτε ότι έχετε πάντα δίκιο, μπας και είστε θεός και δεν το ξέρω :confused: καλό θα ήταν να ανακαλέσετε ή να το αναδιατυπώσετεδιότι εδώ κάνουμε διάλογο και εκτός αυτού είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθοι.

Ο καθένας αγαπητέ έχει ευθύνη για τις δικές του πράξεις, και αυτά που γράφετε δεν είναι πάντα σωστά.

foni 08-06-06 09:16

Καλημέρα,
ευχαριστώ αρχάγγελε γιατί η παρέμβασή σου δείχνει πως αντανακλούν σε τρίτους παραληρήματα του είδους!
Όσον αφορά τον εν λόγω ...κύριο...! δεν βρίσκω τον λόγο να του απαντήσω, και να στείλω το λόγο μου στο χαμό αφού στο κενό θα πέσει!

1. Με έχει κατατάξει σε κατηγορία ήδη από αυτές που έχει στο αρχείο(και πολλούς άλλους φαντάζομαι). Λογικό, υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να επεξεργαστούν τις καινούργιες πληροφορίες που εισέρχονται στο "δίσκο" τους και τις κατατάσσουν όπου βρούν.
2. Έχει ήδη βγάλει το συμπέρασμα πως δεν διαβάζω[;], ίσως θα με πει και αγράμματη σε επόμενο μήνυμα, αλλά κι αυτό λογικό, και τα συμπεράσματα στο μηχανισμό των συγκεκριμένων ανθρώπων έτοιμα είναι και χρησιμοποιούνται ανα περίσταση.
3. ..Αυτός ο κακομοίρης ο Νίτσε.....! (ασχολίαστο)
4. Λες σε κάποιον ότι δεν προσπαθείς να τον πείσεις για τίποτα κι αυτός σου επιτίθεται απαιτώντας να μάθει τι είναι αυτό για το οποίο θες να τον πείσεις! ασχολίαστο κι αυτό, ας το κρίνει η ιστορία μαζί με τ' άλλα.
5. Και ΦΥΣΙΚΑ ως γυναίκα, ως ον μιαρό και απερίσκεπτο φαντάζομαι, που δεν ανοίγει βιβλίο γιατί και να το ανοίξει τι θα καταλάβει, και αναπαραγάγει τις σκέψεις κάποιων ανδρών φίλων της (τι άλλο, τι σκεφτήκατε;!) κτλ, θα πρέπει να έχω ινστρούχτορα!! (κοινώς συμβουλάτορα, δάσκαλο κτλ για όσους δεν είναι της υψηλής διανόησης).
Θα μπορούσα να πω κι άλλα και να γίνω τρεις φορές πιο προσβλητική από τον παραπάνω "κύριο", όμως έχουμε ξεφύγει από το θέμα τελείως το οποίο είναι η ιστορικότητα του Ιησού.
Εξάλλου η ξεκάθαρη σκέψη είναι πασιφανής για όποιον μπορεί να δει όπως και το παραλήρημα επίσης.

R-b-t3r 08-06-06 09:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos
Φίλε μου
Μια και ανέφερες τον << άπιστο >> Θωμά πήγαινε στη Πάτμο να << προσκυνήσης >> το κεφάλι του . Το σώμα του Χριστού δεν θα το βρής γιατί αναστήθηκε ( για όσους το δέχονται ) . Την κεφαλή του προδρόμου μπορείς τεμάχια της να βρής σε διάφορες Μονές , αλλά σίγουρα το δεξί του χέρι στη Μονή Διονυσίου στο Άγιο Όρος και το αριστερό του στο Τόπ Καπί της Κωνσταντινούπολης .Επίσης την κεφαλή του Αποστόλου Ανδρέου στη Πάτρα και το Χέρι - παλάμη της Αγίας Μαγδαληνής - αυτής που γίνετε τόσος λόγος - στη Μονή Σίμωνος Πέτρας στο Άγιο Όρος .To πόδι της Αγίας Άννας της μητέρας της Παναγίας στη Σκήτη της Αγίας Άννας στο 'Αγιο Όρος . Για άλλες αποδείξεις ....ακόμη περιμένω τα σχόλιά σας από τη παράθεσή μου με τις φωτογραφίες των παπύρων .

Ταυτότητα έχουν τα δείγματα? Έστω Τ.Α.Π. όπως στον στρατό?
Να μην αστειευόμαστε παρακαλώ, διότι κανείς μα κανείς δεν μπορεί να επιβεβαιώσει ότι αυτά είναι πράγματι τα εν λόγω λείψανα και επιπλέον δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την πρακτική (το υπόλοιπο σώμα που πήγε? :D).
Παράθεση:

Δεν μπορούμε να πούμε την προσωπική μας γνώμη έχοντας μελετήση ή μη?
Εδώ έχεις δίκιο Άγγελε, κανείς δεν απαιτεί από κανέναν να είναι αλάθητος.

Παράθεση:

Όποιος κινδυνεύει από ψυχολογική κατάρρευση τόσο εύκολα, καλό θα είναι ούτε να εμπλέκεται σε συζητήσεις που μπορεί να επιφέρουν τον κίνδυνο της κατάρρευσης της αλήθειας. Κανείς δεν μπήκε στο σπίτι κανενός να του κάνει κύρηγμα με το ζόρι (αυτά τα κάνουν άλλοι)

Για σωτήρες κ.τ.λ. να μιλήσουν όσοι πιστεύουν σε τέτοιου είδους ποιότητες. Όσον αφορά το δικό μου μήνυμα τώρα, αν πρόσεξες απευθύνονταν στους υπολοίπους, και δεν έκανε "διαφώτιση"

Τέλος, όταν επιτίθεσαι λεκτικά, μην υπογράφεις "φιλικά". Σαν άνθρωπος, και όχι σαν "διαφωτιστής", μου επιτρέπεις να γνωρίζω και να σου πω, πως αυτό θα ήταν ένα καλό βήμα για να ξεφύγεις από την υποκρισία για αρχή.
Εδώ φίλτατη είσαι τελείως φάουλ....
Σε όποιον παρέχει η θρησκεία μια άλφα σταθερότητα στον χαρακτήρα και στον ψυχικό του κόσμο, πρέπει να την διαλύσεις δηλαδή? Ίσα ίσα που κανένας από αυτούς (και είναι πολλοί, πάρα πολλοί) δεν θέλουν να αλλάξουν τα πιστεύω τους διότι είναι πολύ επίπονη διαδικασία. Επίσης γράφεις "Κανείς δεν μπήκε στο σπίτι κανενός να του κάνει κύρηγμα με το ζόρι (αυτά τα κάνουν άλλοι)". Να σε ρωτήσω τότε γιατί απαιτείς να τους αποδείξεις ότι δεν υπάρχει ιστορικά ο χριστός? Οδηγείσαι σε αντιφάσεις γιατί δεν μας λές τον πραγματικό λόγο που το επιδιώκεις, μέχρι τώρα βλέπω προφάσεις, όχι αιτίες....

Σωτήρας μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε βρίσκεται στο σωστό μέρος την σωστή στιγμή.... :D

Δεν σου επιτίθομαι λεκτικά, το αντιλαμβάνεσαι έτσι. Ερμηνεύεις την αλήθεια όπως κρίνεις εσύ. Εγώ πράγματι ειρωνεύομαι κάποια σημεία που λές γιατί ακριβώς δεν διευκρινίζεις τους λόγους που θέλεις να γίνει η ανατροπή του θρησκευτικού καθεστώτος την στιγμή που δεν έχουμε να κερδίσουμε τίποτα σαν κοινωνία. Και εμένα δεν μου αρέσει το θρησκευτικό καθεστώς αλλά δεν κοιτώ να το καταρρίψω, αλλά να το αναμορφώσω.
Όσο για το ποιός είναι υποκριτής: όταν κοιτιέσαι στον καθρέφτη ποιά μάσκα φοράς? Είσαι αυτή που ήσουν χθες ή αυτή που ήσουν πέρσι? Όλοι είμαστε υποκριτές, το κίνητρο καθορίζει αν αυτό είναι μεμπτό ή όχι.
Παράθεση:

Και ΦΥΣΙΚΑ ως γυναίκα, ως ον μιαρό και απερίσκεπτο φαντάζομαι, που δεν ανοίγει βιβλίο γιατί και να το ανοίξει τι θα καταλάβει, και αναπαραγάγει τις σκέψεις κάποιων ανδρών φίλων της (τι άλλο, τι σκεφτήκατε;!) κτλ, θα πρέπει να έχω ινστρούχτορα!! (κοινώς συμβουλάτορα, δάσκαλο κτλ για όσους δεν είναι της υψηλής διανόησης).
Τα τρία κακά τα ξέρεις: πυρ, γυνή και θάλασσα :D:p
Ψυχραιμία, δεν αναπαράγεις σκέψεις κανείς δεν σε κατηγόρησε για κάτι τέτοιο, ούτε σε θεωρούμε κατώτερη, αυτό έλλειπε κιόλας....

Lux αυτό που λές για το μανιτάρι θα το ψάξω λιγάκι γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να φυτρώσει στην περιοχή του Ισραήλ.

Παθοκτόνος 08-06-06 15:06

Now you do what they taught ya...
 
Παράθεση:

Καλημέρα,
Καλή σας μέρα! :)

Παράθεση:

ευχαριστώ αρχάγγελε γιατί η παρέμβασή σου δείχνει πως αντανακλούν σε τρίτους παραληρήματα του είδους!
Όταν χαρακτηρίζεις μία νηφάλια τοποθέτησι παραλήρημα,τότε πώς πρέπει να χαρακτηρισθεί ο χαρακτηρισμός σου;...
[QUOTE]Όσον αφορά τον εν λόγω ...κύριο...! δεν βρίσκω τον λόγο να του απαντήσω, και να στείλω το λόγο μου στο χαμό αφού στο κενό θα πέσει![/QUOTE]Δικαιολογίες...

Παράθεση:

1. Με έχει κατατάξει σε κατηγορία ήδη από αυτές που έχει στο αρχείο(και πολλούς άλλους φαντάζομαι).
Ωραία,αγοράστε το "Θεός και κράτος" του Μπακούνιν και συγκρίνατέ το με τις απόψεις σας και ελάτε να το ξανασυζητήσουμε...Ο Μαρξ ,ως γνωστόν,ξεχώριζε ειδικά το "ελληνορθόδοξο θρήσκευμα"(που βέβαια,δεν συγκαταλέγεται στις θρησκείες),αν και έλεγε πως η θρησκεία είναι το "όπιο του λαού" μαζύ με τον Φρειδερικό Ένγκελς στο περίφημο"κομμουνιστικό μανιφέστο"(οπότε οι ιδέες σας δεν μπορούν καν να χαρακτηριστούν μαρξικές)...
Παράθεση:

Λογικό, υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να επεξεργαστούν τις καινούργιες πληροφορίες που εισέρχονται στο "δίσκο" τους και τις κατατάσσουν όπου βρούν.
Βασικά,δεν κατανοήσατε και παρανοήσατε σχεδόν ό,τι σας έγραψα λόγω του(αναίτιου...) θυμού σας.Όταν,λοιπόν,ομιλούσα για την κατηγορία σας,αναφερόμουν στους πολεμίους του χριστιανισμού,αγαπητή,γι'αυτό να μην ερεθίζεστε (εική)...

Παράθεση:

Έχει ήδη βγάλει το συμπέρασμα πως δεν διαβάζω[;],
Έχετε βγάλει το αυθαίρετο συμπέρασμα πως έχω βγάλει το συμπέρασμα πως δεν διαβάζετε...
Παράθεση:

3. ..Αυτός ο κακομοίρης ο Νίτσε.....! (ασχολίαστο)
Σε αυτό δεν διαφωνεί κανείς,ότι ο Νίτσε ήταν καταθλιπτικός και είχε "τραγική ζωή"...
Παράθεση:

4. Λες σε κάποιον ότι δεν προσπαθείς να τον πείσεις για τίποτα κι αυτός σου επιτίθεται απαιτώντας να μάθει τι είναι αυτό για το οποίο θες να τον πείσεις! ασχολίαστο κι αυτό, ας το κρίνει η ιστορία μαζί με τ' άλλα
Είπα θέλετε να μας πείσετε...Δεν διαβάζετε προσεκτικά...Αν δεν θέλετε να πείσετε κανένα,τότε πραγματικά θα θεωρείτε μία άκρως μάταιη ασχολία την συμμετοχή σας εδώ,οπότε καταλήγουμε σε διανοητικό αδιέξοδο...

Παράθεση:

Και ΦΥΣΙΚΑ ως γυναίκα, ως ον μιαρό και απερίσκεπτο φαντάζομαι, που δεν ανοίγει βιβλίο γιατί και να το ανοίξει τι θα καταλάβει, και αναπαραγάγει τις σκέψεις κάποιων ανδρών φίλων της (τι άλλο, τι σκεφτήκατε;!) κτλ, θα πρέπει να έχω ινστρούχτορα!! (κοινώς συμβουλάτορα, δάσκαλο κτλ για όσους δεν είναι της υψηλής διανόησης).
Ον μιαρό και απερίσκεπτο ούτε εγώ ούτε η Ορθοδοξία σας θεωρεί...Ούτε είπα πως έχετε κάποιους...άνδρες συμβουλάτορες.Απλώς λέγω πως προφανώς θα διαβάζετε τις πολυπληθέστατες αφίσες των "αναρχικών"με τις οποίες είναι γεμάτες η πόλις(δεν είπα police,μην οργίζεσθε :) )και επειδή σας αρέσουν τις αποστηθίζετε ασυνειδήτως(έτσι συμβαίνει,ρωτήστε και τον Πλάτωνα...)

Για αυτό που μας λέγει ο αγαπητός Lux,πρέπει να σας πω πως πολύ εύκολα αποδεικνύεται το ίδιο και για τον...Μέγα Ναπολέοντα,με ένα τρόπο που είναι εξαιρετικά...πειστικός(και τον οποίον μπορώ να σας παρουσιάσω αν θέλετε σε επόμενο μήνυμα).Καλό θα ήταν να εστιάσουμε σε πιο σοβαρές θεωρίες,δεν νομίζετε;...

polykarpos 08-06-06 17:48

Φίλε μου LUX
Το ότι ό Χριστός συμβολίζεται με ένα μανιτάρι πρώτη φορά το συναντώ .
Το έχεις από την Χριστιανική Συμβολική Αρχαιολογία ή από δικές σου εκτιμήσεις ή δυτικών ερευνητών ; Στην Ανατολική Ορθόδοξη Παράδοση δεν το έχω συναντήσει πουθενά και δεν ξέρω αν εγώ σαν Ορθόδοξος Χριστιανός θα πρέπει να << απολογούμαι >> για τις δυτικές παρεκτροπές . Όμως και εσύ δέχεσαι ότι είναι << ενδείξεις >> όλα αυτά .
Εκείνο που εγώ έχω να πω είναι να μην ψάχνουμε να βρούμε πίσω από εικαστικά θέματα της δύσεως , θέματα να κατηγορήσομε την Ορθοδοξία . Χάθηκαν οι Ορθόδοξες εικόνες να τις σχολιάσομε ; Υπάρχουν και εκεί άφθονα θέματα που κανείς μπορεί να ασχοληθεί . Δεν το λέω αυτό για να επιβάλω λογοκρισία ή περιορισμό των θεμάτων σας . Ποιος είμαι εγώ που θα εισηγηθώ κάτι τέτοιο.
Οι συμβολισμοί που υπάρχουν , όπου υπάρχουν , όταν αναφέρονται στο πρόσωπο του Χριστού είναι ξεκάθαροι . Το << Ο ΩΝ >> << Ι C >> <<ΧΡ >>
<< Α Ω >> << ΙΧΘΥΣ >> είναι μερικά που θυμάμαι τώρα .
Οι πρώτοι Χριστιανοί ήταν << , 9 Πάρθοι και Μήδοι και Ελαμίται, και οι κατοικούντες την Μεσοποταμίαν, Ιουδαίαν τε και Καππαδοκίαν, Πόντον και την Ασίαν, 10 Φρυγίαν τε και Παμφυλίαν, Αίγυπτον και τα μέρη της Λιβύης της κατά Κυρήνην, και οι επιδημούντες Ρωμαίοι, Ιουδαίοί τε και προσήλυτοι, 11 Κρήτες και Άραβες, >> Πραξ .Β, 9-11 . και πολλοί Έλληνες κατά την θρησκείαν.
Την προΰπαρξη των Χριστιανικών Μυστηρίων την τοποθετείς μέσα στην Ελληνική θρησκεία ή την Ιουδαϊκή ; Εκτός αν θες να μου πεις ότι δεν γνωρίζεις που στηρίχθηκαν στην Εκκλησία , και εισήγαγαν ξένη λατρεία στη πίστη τους , για να δημιουργήσουν δική τους λατρεία .
Αλλά να δεχθώ προς στιγμήν ότι κάτι υπάρχει , έχει σήμερα την ίδια σημασία , την ίδια νοηματοδοσία ; Ασφαλώς όχι . Όπως όχι είναι και η απάντησή μου στην απορία σου αν πιστεύω ότι οι Χριστιανοί ανακάλυψαν τον κόσμο . Όμως εσείς τι πιστεύετε ότι θα ανακαλύψετε ψάχνοντας σε << πηγές θολές >> , όταν μπροστά σας έχετε την ποιο καθαρή πηγή ; Εντάξει να δεχθώ ότι δεν σας κάνει η Αγία Γραφή δεν σας κάνουν και οι Πατέρες ; Μελετήσατε ποτέ σας – και δεν μιλώ προσωπικά – την Πατερική σκέψη να δείτε αν από εκεί θα λύσετε τις απορίες σας ;
Δεν θέλω να κάνω καμιά υπόθεση . Αλλά στις δικές σου υποθέσεις φίλε μου το τι είμαι εγώ στη ζωή μου και ειδικά στο forum αυτό θα μπορούσες άνετα να το διαπιστώσεις από το πρώτο post μου στις 16-5-06 .
αγνοια ;
________________________________________
Φίλοι μου
Γεια σας . Είναι το πρώτο μου post και πρέπει να σας δηλώσω ότι από αυτά που μέχρι σήμερα έχω διαβάσει έχω προβληματιστεί αρκετά, όχι με τις θέσεις ή τα πιστεύω μερικών , αλλά με την άγνοια και την αθέλητη παραπληροφόρηση μερικών γύρω από την Χριστιανική - Ορθόδοξη πίστη και ζωή .
Έτσι απεφάσισα να καταθέσω την άποψη μου .
Έτσι φίλε μου ούτε << <<Χριστιανός κατάσκοπος>> που καταγράφει τις αιρέσεις και τις αντιχριστιανικές απόψεις >> είμαι , αλλά αυτό << (ελπίζω χωρίς οικονομικό όφελος) >> πως το εννοείς ; Έχεις δίκιο όμως όταν λές << είσαι ένας άνθρωπος που βασιζόμενος στα πατερικά κείμενα υπερασπίζεται τη πίστη του >> μόνο που ακόμη Πατερικά κείμενα δεν σας έχω παραθέσει αλλά μόνο Γραφικά .
Πιστεύεις ότι εμείς μπορούμε να καταργήσομε ή να υποβαθμίσομε την ύπαρξη του Χριστού ; Εδώ τα σφάλματα των κληρικών και δεν μπόρεσαν να το καταφέρουν και τα δικά μας τι μπορούν να του κάνουν ; Να σου υπενθυμίσω το << σκληρόν προς κέντρα λακτίζειν >> ;
Φίλε μου δεν πιστεύω ότι αερολογείς , αν και δεν γνωρίζω Αγγλικά , κοίταξα μερικά links και είδα ότι προέρχονται από Δυτικούς ερευνητές , που πιθανόν δεν γνωρίζουν την Ορθόδοξο Παράδοση, απλά πιστεύω ότι ψάχνεις σε θολές πηγές .
Τη φωτογραφία του link και το συμβολισμό που του δίνεις << το αίμα μέσα στο σώμα του Κυρίου >> έτσι όπως το διατυπώνεις μόνο προβληματισμό δίνει . Στην επισήμανσή σου ότι << το άγιο δισκοπότηρο που συχνά απουσιάζει από τις θρησκευτικές καλλιτεχνικές παραστάσεις >> έχεις φοβερό λάθος . Πόσο καιρό έχεις να μπεις σε εκκλησία ; Αστειεύομαι .
Την εικονογράφησή του μπορείς να την δεις στη Λειτουργία των Αγγέλων πάνω στο τρούλο ,στην μετάληψη των Αποστόλων , στη Σταύρωση όπου Άγγελος μαζεύει το Αίμα από την πλευρά του Ιησού . στη Ωραία Πύλη , στα καλύμματα της Αγίας Τράπεζας , και όχι μόνο του αλλά πάντα σαν λειτουργικό σκεύος .
Την προτροπή σου την αποδέχομαι και αυτό πάντα εφαρμόζω στη ζωή μου μόνο που προσέχω λίγο τι πρέπει να διαβάσω , για να μην πάει χαμένος ό χρόνος μου .
Ελπίζω να μην σας κούρασα .

Παθοκτόνος 09-06-06 18:03

Ερώτησις...
 
Παράθεση:

Οι συμβολισμοί του Χριστού , δεν είναι μόνο τα << Ο ΩΝ >> << Ι C >> <<ΧΡ >> << Α Ω >> << ΙΧΘΥΣ >> αλλά [B]πολλοί περισσότεροι .[/Β]
Αυτοί που αναφέρεις είναι για τις μάζες .
Αυτή είναι η γνωστή γνωστικιστική άποψι,αν δεν λανθάνω,έτσι φίλτατε;...ότι,δηλαδή,σε κάθε"θρησκεία"υπάρχουν ουσιαστικά δύο θρησκείες κ.λπ.;...Ήθελα απλώς να επισημάνω πως(είτε συνειδητά είτε ανεπίγνωστα)υποστηρίζετε την άποψι ενός συγκεκριμένου θρησκευτικού ρεύματος...

polykarpos 09-06-06 23:20

Φίλε μου
Για το Μανιτάρι έτσι όπως στην αρχή το τοποθετείς του δίνεις την συμβολική χρήση ως προφητείας . Το ότι υπάρχει σε ναούς κυρίως της Δύσης – δεν γνωρίζω αν είναι σε Ναούς που κτίστηκαν πάνω σε Ναούς της Ελληνικής Θρησκείας , για να υποπτευθώ ότι έχει παραμείνει ως απλός διάκοσμος , που δεν βλάπτει τη νέα πίστη – και δεν ευρίσκεται σε Ορθόδοξους Ναούς , σου επαναλαμβάνω με προβληματίζει .
Επειδή αναφέρεις και κείμενα γνωρίζεις κάποια που μπορώ να δω ; Επίσης και ποιους άλλους συμβολισμούς που δεν είναι για τις μάζες ;
Φίλε μου τι εννοείς με τα << άρρητα >> ; Εννοείς αυτά που αναφέρει ο Παύλος ή κάποια μυστικά τύπου Κώδικος Νταβίντσι ;
Αν γνωρίζεις μερικά μπορείς έστω και σε προσωπικό μήνυμα να μου τα πεις ; Αυτό που γνωρίζω εγώ σαν μήνυμα, σαν Ευαγγέλιο, το αντέχει κάθε ανθρώπινο μυαλό , κάθε άνθρωπος που διψά λύτρωση και απόλυτα εδώ μπορεί να βρει δικαίωση το << άνω θρώσκειν >> .
Το ότι όλοι αυτοί που σου ανέφερα και εσύ δέχθηκες , άφησαν την πατροπαράδοτη θρησκεία τους και τις - όπως εσύ αναφέρεις - πρακτικές τους , και προσχώρησαν στο Χριστιανισμό πιστεύεις ότι συνέχισαν να ζουν όπως και πρώτα ;
Η επαναφορά τέτοιων πρακτικών , από την αρχή η Εκκλησία τις απέρριψε , και κάποια στοιχεία τους μόνο σε αιρέσεις μπορείς να βρεις ή εκφυλιστικές καταστάσεις στις εξωεκκλησιαστικές συμπεριφορές κάποιων πιστών (;) .
Ο Μωυσής δεν τελούσε κανένα Μυστήριο , άλλωστε την Ιερατεία δια του Μωϋσή ο Θεός την ανάθεσε στη φυλή του Λευί και σαν πρώτο ιερέα τον Ααρών και τα παιδιά του . Κανείς άλλος δεν είχε τέτοιο δικαίωμα επί ποινή θανάτου. Εκτός αν εννοείς τα όσα θαύματα ο Θεός δια του Μωϋση έδειξε στο Φαραώ και τους Ισραηλίτες .
Ωστόσο ποια κατά σε << μυστηριακά τυπικά >> εμπεριέχονται εκ των ορφικών ή διονυσιακών μυστηρίων στα χριστιανικά Μυστήρια ;
Για τις φυλές που αναφέρεις είναι φυσικό να υπάρχουν αυτά , διότι δεν έχουν γνωρίσει κάτι το διαφορετικό . Αυτό που βγαίνει από αυτούς είναι η αρχέγονη τάση του θρησκεύειν , άσχετα αν αυτό που θρησκεύει – λατρεύει είναι η δημιουργία και όχι ο Δημιουργός .
Το ενδιαφέρον σου όπως λες επικεντρώνετε στο << θρησκευτικό νόημα >> από την Αγία Γραφή και ειδικά από την Καινή Διαθήκη τι θρησκευτικό νόημα αποκομίζεις ; Και εφόσον πολλά πράγματα τα αναγάγεις εις << αποκλειστικά και μόνο στο μυαλό του κάθε πιστού >> γνωρίζεις τη νήψη κατά τους Πατέρας ;
Η Ωραία Πύλη του εικονοστασίου της εκκλησίας σου έδωσε αφορμή για μια διάβαση σε πύλες διανόησης , αν όμως μεταφερθείς σε άλλες πύλες που θα σε οδηγήσουν πέρα από αυτόν τον υλικό κόσμο σε χώρους που κατά τον Παύλο δεν μπορεί να περιγράψει ανθρώπινη γλώσσα , πως θα αισθανόσουν ;
Θα ήθελα να μου έδειχνες από << ορισμένες θρησκευτικές καλλιτεχνικές παραστάσεις που προέρχονται από μυημένους καλλιτέχνες και εκφράζουν με ιδιαίτερο τρόπο κάποιο μυστικό νόημα >> αν μπορείς και θέλεις , αναλύοντάς μου συγχρόνως και το μυστικό νόημα που θέλουν να καταδείξουν .
Επίσης το ότι συζητώ με πολλούς κατά σε << απίστους >> δεν είναι για μένα χαμένος χρόνος διότι υπάρχει διάλογος , και δεν αντιφάσκω διότι όπως μπορεί να παρατηρήσεις δεν εμπλέκομαι σε όλες τις συζητήσεις . Είμαι επιλεκτικός , δίχως να απαξιώνω καμιά από αυτές , αλλά δεν είναι κάτι που νομίζω ότι μπορεί να μου προκαλέσει το ενδιαφέρον , αν και τις διαβάζω . Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το << άτομο >> μου . Θέλω να ξέρεις ότι δεν μπορώ να διαλέγομαι με κάποιον και να τον βρίζω γιατί διαφωνώ μαζί του , δεν είναι στο χαρακτήρα μου . Έτσι και στη διεκρίνησή σου για το τι εννοούσες με τους χαρακτηρισμούς σου και στη επισήμανσή σου περί << παρεκτρέπουσες σκέψεις >> θα ήθελα να γνώριζα θα είχες την ίδια άποψη αν είχες κάποιον στο forum και δήλωνε επαγγελματικό μέντιουμ , αστρολόγος , χαρτομάντης , μάγος εξ Αιγύπτου κ.λ.π. ; Αυτούς που περιγράφεις εδώ στο forum δεν έχουν δηλαδή ορθή κρίση ; Πρέπει όλα να τα βλέπομε με το οικονομικό κίνητρό ; Πες ότι εγώ είμαι π.χ. ένας Μητροπολίτης είμαι εκ των προτέρων αναξιόπιστος ; Φίλε μου όλοι μας έχουμε κάποιες αρχές – πιστεύω – γνώσεις - επάγγελμα , χόμπι κ.λ.π. μπορεί να μην συμφωνούμε αλλά και δεν θα σφαγούμε για αυτό . Αν πραγματικά θες να μάθεις τι είμαι δεν έχω πρόβλημα να σου το πω σε προσωπικό μήνυμα .
Σε ευχαριστώ που δεν σε κουράζω .
Φιλικά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.