Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

R-b-t3r 24-01-12 12:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 (Μήνυμα 92756)
Ριχνοντας μια μικρη ματια στο ιντερνετ περι του θεματος
βρηκα κατι λιγα ενδιαφεροντα πραγματα. Και πολλα ακομα μπορουν να βρεθουν πιστευω. Οποιος θελει βεβαια να εχει τα ματια του κλειστα τοτε
οτι και να του πεις δεν προκειται να τα ανοιξει.:)

Όλα όσα γράφεις έχουν ήδη απαντηθεί στο θέμα, μην αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια.

Litsa 24-01-12 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από libero (Μήνυμα 92401)
Καλά, καλά, τα μπερδεύω, κάνω άλματα, αδικαιολόγητα, αλόγατα,.... και τα συναφή.

Δηλαδή ο συγγραφέας της Κ.Δ. δημιούργησε τον Παύλο για να μεταδώσει τον λόγο το Ιησού δήθεν, σε μέρη που ήδη υπήρχε χριστιανισμός. Πόσο παράλογο μπορεί να είναι αυτό?

Πάρα πολύ περίεργο, όντως, τρελό και κουφό...αλλά ΔΕΝ τα έγραψα εγώ, εγώ τα βρήκα γραμμένα και πιστευμένα ως ιερά και αξιόπιστα κείμενα
και τολμώ να τα διαβάσω από μια καθαρά σκεπτικιστική σκοπιά και να βγάλω συμπεράσματα.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από libero (Μήνυμα 92401)
Φυσικά, πουθενά δεν λέει για χριστιανούς στην Σικελία,

Πράγματι, δεν λέει για αδελφούς στην Σικελία αλλά η όλη ανάγνωση του έδαφίου ενισχύει την δική μου άποψη πως αδελφός=προχριστιανός.
Πρόσεξε, πάνε στην Μάλτα και οι άνθρωποι εκεί, που δεν είναι "αδελφοί" αλλά το κείμενο τους αποκαλεί βάρβαρους, τους παρέχουν φιλοξενία.
« οι δε βάρβαροι παρείχον ου την τυχούσαν φιλανθρωπίαν ημίν», τους βάζουν στα σπίτια τους, τους ανάβουν φωτιά, εκεί ο Σαούλ κάνει και
τα φακίρικά του με τα φίδια και τα λοιπά και τα λοιπά...
Αν λοιπόν η προσφώνηση "αδελφός" είχε την έννοια φίλε τυχαίε περαστικέ, καλέ άνθρωπε κ.λπ, τότε οι πρώτοι αδελφοί θα ήταν στην Μάλτα.
Μετά, εφόσον ο Σαούλ αποφάσισε να πάει να κάνει αποστολικό κήρυγμα, θα έπρεπε να μείνει στην Μάλτα που είχε καλούς ανθρώπους και να τους
κάνει χριστιανούς, θα μπορούσε να έμενε στις Συρακούσες ή στο Ρήγιο να κάνει κήρυγμα... οχι... ο πονηρούλης πήγε στη Ρώμη που είχε κονόμα.
Κάτι του έλεγε πως Ρώμη πρέπει να πας.
Και μόλις πήγαν Ρώμη, (πριν την Ρώμη είχε βρει αδελφούς ΚΑΙ στους Ποτιόλους) άκουσαν οι αδελφοί και τρέξαν να προυπαντήσουν...
«κακείθεν οι αδελφοί ακούσαντες τα περί ημών εξήλθον εις απάντησιν ημίν άχρις Αππίου φόρου και Τριών ταβερνών, »
σε ελεύθερη μετάφραση
«Kι από εκεί οι αδελφοί, όταν άκουσαν για μας, βγήκαν ως την Aγορά του Aππίου και τις Tρεις Tαβέρνες για να μας προϋπαντήσουν, τους οποίους
μόλις είδε ο Σαούλ ευχαρίστησε το Θεό και αναθάρρησε.»
Δηλαδή δεν πρόκειται για ένα ή δύο αδελφούς, να πεις, άντε κοτζαμ Ρώμη, είχε και μερικούς περίεργους... μιλάμε για πολυπληθή κοινότητα
αδελφών που θα γέμισαν πλατεία ολάκερη. Εκεί λοιπόνε πήγε ο Σαούλ να κάνει το κήρυγμά του, ούτε σε Μάλτα ούτε σε Συρακούσες
και νομίζω από μια στοιχειώδη ενατένιση των κειμένων, η δικαιολογία αδελφός= τυχαίος καλός άνθρωπος ΔΕΝ μπορεί να ισχύει.
Είναι αδιανόητο να λες τέτοια εκτός αν δεν έχεις ποτές σου ανοίξει να διαβάσεις τα κείμενα αυτά.


Τώρα, τι σχέση έχει η ύπαρξη "κοινότητας" αδελφών στην Ρώμη πριν την άφιξη του Σαούλ με το θέμα που πραγματεύεται την ιστορικότητα του Χριστούλη.
Σημαίνει ότι υπάρχει μια παραθρησκευτική οργάνωση, η οποία πραγματοποιεί μια κάποια δράση στην Ρώμη ΧΩΡΙΣ να γνωρίζει περί χριστούλη και της
υποτιθέμενης δράσης του. Είπαμε, αν η δράση ενός φακίρη στην Ιουδαία θα μπορούσε να επηρεάσει τα πιστεύω ανθρώπων στην Ρώμη με τόση ταχύτητα,
τότε αυτό σίγουρα θα έπρεπε να είχε υποπέσει στην αντίληψη κάποιου ιστορικού και όσο να'ναι κάτι θα έπρεπε να είχε διασωθεί σήμερις και σε μας.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από libero (Μήνυμα 92401)
Και ο ιουδαϊσμός ακόμα μπορεί να χαρακτηριστεί ως προχριστιανικός πυρήνας.
Αλλά εδώ γεννώνται και άλλα ερωτήματα.
-Από που ξεκίνησε και ποιος ίδρυσε τον συγκεκριμένο πυρήνα?
-Πως εξαπλώθηκε σε όλη την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία (χωρίς ραδιόφωνα και ίντερνετ)?
-Πως ονομαζόταν ο πυρήνας αυτός και πως γνώριζε ο Σαούλ ότι υπήρχαν ομοϊδεάτες του σε όλη την αυτοκρατορία οι οποίοι θα τον φιλοξενούσαν, αφού, οι άλλοι ήταν ξενοφοβικοί?

Βασικά, η ύπαρξη προχριστιανικών πυρήνων ΠΡΙΝ την υποτιθέμενη δράση του κεντρικού ήρωα αυτής της χριστιανικής θρησκείας
ενισχύει το σκεπτικό ότι τόσο το πρόσωπο αυτό όσο και η δράση τους παύλα διδασκαλία του είναι φανταστικές ιστορίες που εκπόνησαν
και διέδωσαν οι πρωτεργάτες εκείνου του παραθρησκευτικού κυκλώματος.
Ο Σαούλ πάει στην Ρώμη και βρίσκει "αδελφούς", το προφανές είναι ότι όλοι αυτοί οι αδελφοί, θα μπορούσαν να γίνουν οι πρώτοι
φορείς της διάδοσης των φημών για τις περιπέτειες του φανταστικού ήρωά τους.

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτή η θρησκεία παρέμεινε στην αφάνια για αρκετούς αιώνες και μόνο κατόπιν της αυτοκρατορικής
προστασίας, μπόρεσε να διαδοθεί και να γίνει "επίσημη" .

Για να κάνουμε την ιστορία κάπως πιο σύντομη, έβαλες τρία ερωτήματα παραπάνω, από που, πως και πως...
Το ότι τα κείμενα ΔΕΝ μας δίνουν σαφές και ξεκάθαρες απαντήσεις αλλά τα προσπερνάνε αυτά με συνοπτικές διαδικασίες,
αυτό φανερώνει με τον πλέον αποκαλυπτικό τρόπο ότι τα κείμενα είναι εκεί για να "κρύβουν" αλήθειες και να διαδίδουν μυθεύματα.

Vasilis1818 24-01-12 13:04

Παράθεση:

Όλα όσα γράφεις έχουν ήδη απαντηθεί στο θέμα, μην αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια.
Ενταξει αδερφε... 90+ σελιδες που να τις δω ολες... μερικες εχω δει.
Εφοσον λοιπον αυτα τα απαντησατε παλαιοτερα πολυ καλα!!!

Οπως ειπε κι ο γεροντας παισιος σε ενα παλικαρι καποτε:
Παράθεση:

"Ξέρεις ὁλοκληρώματα ἢ διαφορικὲς ἐξισώσεις;" τὸν ρώτησα. "Δυστυχῶς ὄχι", μοῦ ἀπαντᾶ, "εἶμαι τῆς Φιλοσοφικῆς" "Κρίμα, διότι ἤξερα μία τέτοια ἀπόδειξη" εἶπα ἐμφανῶς ἀστειευόμενος.
Ἐνίωσε ἀμήχανα καὶ κάπως σιώπησε γιὰ λίγο. "Κοίταξε", τοῦ λέω, "συγνώμη ποὺ σὲ πείραξα λιγάκι. Ἀλλὰ ὁ Θεὸς δὲν εἶναι ἐξίσωση οὔτε μαθηματικὴ ἀπόδειξη. Ἂν ἦταν κάτι τέτοιο, τότε ὅλοι οἱ μορφωμένοι θὰ τὸν πίστευαν. Νὰ ξέρεις, ἀλλιῶς προσεγγίζεται ὁ Θεός.
Αν καποιος θελει πραγματικα να μαθει αν υπηρξε ποτε ο χριστος.
Κι αν πραγματικα υπαρχουν ολα αυτα. Μην καθεστε μονο εδω... Πηγαινεται
σε καποιον γεροντα (σαν τον πατερ παισιο) να μιλησετε μαζι του και να του
πειτε για πιο λογο δεν πιστευετε οτι υπαρχει. Πιστευω θα σας βοηθησει πολυ στην αναζητηση σας.

Βλεπετε φιλοι μου οτι αν καποιος δεν θελειν να πιστεψει...
οτι και να του πεις εσυ και οσες αποδειξεις και να του φερεις
δεν θα πιστεψει.

Litsa 24-01-12 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 (Μήνυμα 92763)
Μην καθεστε μονο εδω... Πηγαινεται
σε καποιον γεροντα (σαν τον πατερ παισιο) να μιλησετε μαζι του και να του
πειτε για πιο λογο δεν πιστευετε οτι υπαρχει. Πιστευω θα σας βοηθησει πολυ στην αναζητηση σας.

Αυτοί οι γέροντες, δεν έχουν ιντερνετ ? Δε μπορείς να τους πεις να
μπουν στο μεταφυσικό να τα πούμε απ την άνεση της πολυθρόνας μας;
Άσε που υπάρχει και περιορισμός, δε πάνε οι γυναίκες στα αντρικά μοναστήρια...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 (Μήνυμα 92763)
Βλεπετε φιλοι μου οτι αν καποιος δεν θελειν να πιστεψει...
οτι και να του πεις εσυ και οσες αποδειξεις και να του φερεις
δεν θα πιστεψει.

Ισχύει και το ακριβώς αντίθετο, αν είναι κάποιος γεννημένος θύμα, ΟΣΟ και να
του εξηγείς ότι τον κλέβουν και τον κοροιδεύουν, αυτός για αδιευκρίνηστους
λόγους δε σκαμπάζει από δεδομένα και λογικά επιχειρήματα.

Bernie Rico Jr 24-01-12 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92752)
Αν είχε αποδειχθεί η ιστορική ύπαρξη του χριστού δεν θα υπήρχε καν αυτό το θέμα. Μπορούμε να δούμε κανένα επιχείρημα για αλλαγή?

Δεν ήξερα πως η ύπαρξη του Ιησού ήταν άμεσα συνδεδεμένη με το παρόν νήμα!!! Τόσες αναφορές στο όνομά Του, πάλι τα ίδια να λέμε?



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92752)
Η γνωστή μέθοδος "βάλε και απο αυτό μέσα μπας και αλλάξει το θέμα και γλιτώσουμε". Εγώ δεν μίλησα για τον παύλο ούτε και πρόκειται.

Μα φυσικά.. τι να πεις άλλωστε? Από οτι βλέπω παντως εσύ βγαίνεις από το θέμα μπας και γλιτώσεις.. τουμπεκί για τον Παύλο λοιπόν? Δεν μας συμφέρει προφανώς.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92752)
Ο θυμός σου ήδη δείχνει ότι δεν τα ακολουθείς εσύ που υποτίθεται ότι τον πρεσβεύεις.

Απάντησε σε παρακαλώ επι της ουσίας.. που κολάνε οι σταυροφορίες τόσο με το θέμα όσο και με τα διδάγματα του χριστιανισμού.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92752)
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου αδελφικά λόγια, ελπίζω η συγνώμη σου να περιλαμβάνει και τα παραπάνω σου λεγόμενα.

Κανένα πρόβλημα να σου ζητήσω.. με έβγαλες από τα ρούχα μου βλεέπις με τα άσχετα που αραδιάζεις περι σταυροφοριών κλπ. άνθρωπας είμαι κι εγώ..



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92752)
Γενικά όμως θα προτιμούσα να χρησιμοποιείς επιχειρήματα. Πχ μας έχεις πρήξει ότι το zeitgeist λέει ψέμματα. Κανένα πρόβλημα, υπέδειξέ μου τα με επιχειρήματα..

Στο νήμα αυτό (και γενικότερα) το έχω γραμμένο το ζειτγειστ αγαπητέ διότι είναι άσχετο με το θέμα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ψάξεις τον αντίλογο στο διαδίκτυο.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92752)
ΥΓ. Και κάτι τελευταίο. Από μένα πρέπει να ζητήσεις συγνώμη, όχι γενικά να πετάς μια συγνώμη και τέλειωσε. Λίγο πολύ, σε ένα μόλις μήνυμα με αποκάλεσες ανδροκοίτη, καθυστερημένο, κομπλεξικό, πορωμένο, τρελό, αδαή κτλ, ενω εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ τέτοιους χαρακτηρισμούς πριν με προκαλέσεις εσύ. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αποσύρω χαρακτηρισμούς γιατί χρησιμοποίησα πολύ λίγους και μόνο ως άμυνα.

Δεν κολλάω να ζητήσω συγγνώμη αν έφταιξα.. στα μηνύματα σου 904, 911 και 913 όμως απευθύνθηκες με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς σε εμένα και στην άποψη μου. Ειδικά μετά το 904 σου μίλησα με χαριτομενιές μπας και καταλάβεις ότι θυμώνεις άδικα.. πρόβλημα σου λοιπόν ο θυμός.

Litsa 24-01-12 13:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 (Μήνυμα 92756)

Έπειτα έχουμε τα συγγράμματα των Γνωστικών (Το Ευαγγέλιο της Αλήθειας, Τα απόκρυφα του Ιωάννη, Το Ευαγγέλιο του Θωμά, Πραγματεία περί Ανάστασης, κτλ.) τα οποία, όλα αναφέρουν τον Ιησού

Ξέχασες εκείνο το ευαγγέλιο που ο συγγραφέας κάνει ρεπορτάζ απ την
δράση και διδασκαλία του Χριστούλη κατά την διάρκεια των τριών ημερών
στον κάτω κόσμο μέχρι που αναστήθηκε και έφυγε. Τεςπα

Αν κάνεις αναζήτηση, όλα όσα παρέθεσες , έχουν εξαντληθεί μέχρι κεραίας.

Vasilis1818 24-01-12 13:24

Παράθεση:

Αυτοί οι γέροντες, δεν έχουν ιντερνετ ? Δε μπορείς να τους πεις να
μπουν στο μεταφυσικό να τα πούμε απ την άνεση της πολυθρόνας μας;
Άσε που υπάρχει και περιορισμός, δε πάνε οι γυναίκες στα αντρικά μοναστήρια...
Αυτο να υποθεσω οτι ηταν ειρωνια?:)
Οχι δεν εχουν ιντερνετ. Μπορεις να πας σε γυναικειο μοναστηρι λοιπον
και να βρεις την ηγουμενη.

Παράθεση:

Ισχύει και το ακριβώς αντίθετο, αν είναι κάποιος γεννημένος θύμα, ΟΣΟ και να
του εξηγείς ότι τον κλέβουν και τον κοροιδεύουν, αυτός για αδιευκρίνηστους
λόγους δε σκαμπάζει από δεδομένα και λογικά επιχειρήματα.
Λογικα επιχειρηματα...? Η πιστη ειναι υποθεση της καρδιας.
Ο θεος δεν ειναι εξισωση για να μπορεις να το αποδειξεις.
Αν μπορουσε να αποδειχθει με τετοιο τροπο τοτε δεν θα ηταν θεος.

Vasilis1818 24-01-12 13:26

Παράθεση:

Ξέχασες εκείνο το ευαγγέλιο που ο συγγραφέας κάνει ρεπορτάζ απ την
δράση και διδασκαλία του Χριστούλη κατά την διάρκεια των τριών ημερών
στον κάτω κόσμο μέχρι που αναστήθηκε και έφυγε. Τεςπα

Αν κάνεις αναζήτηση, όλα όσα παρέθεσες , έχουν εξαντληθεί μέχρι κεραίας.
Που να κανω αναζητηση τωρα βρε λιτσα. Αν πω κατι αλλο που το εχετε ηδη απαντηση να μου το λετε να το ξερω.;)

R-b-t3r 24-01-12 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 92767)
Δεν ήξερα πως η ύπαρξη του Ιησού ήταν άμεσα συνδεδεμένη με το παρόν νήμα!!! Τόσες αναφορές στο όνομά Του, πάλι τα ίδια να λέμε?.

]Μα φυσικά.. τι να πεις άλλωστε? Από οτι βλέπω παντως εσύ βγαίνεις από το θέμα μπας και γλιτώσεις.. τουμπεκί για τον Παύλο λοιπόν? Δεν μας συμφέρει προφανώς.

Την συγνώμη από τους συντονιστές γιατί την ζήτησες αφού κάνεις πάλι τα ίδια? :confused:

Παράθεση:

Απάντησε σε παρακαλώ επι της ουσίας.. που κολάνε οι σταυροφορίες τόσο με το θέμα όσο και με τα διδάγματα του χριστιανισμού.
Τις χρησιμοποίησα για να σου αποδείξω ότι υπάρχει φανατισμός στο νήμα. Μου το απόδειξες περίτρανα.:D

Παράθεση:

Κανένα πρόβλημα να σου ζητήσω.. με έβγαλες από τα ρούχα μου βλεέπις με τα άσχετα που αραδιάζεις περι σταυροφοριών κλπ. άνθρωπας είμαι κι εγώ..
Φίλε μου ΕΣΥ με έβγαλες από τα ρούχα μου στο 901 μήνυμά σου γιατί απαντούσες με αοριστολογίες και έλεγες έμμεσα πάντα, ότι όλοι που δεν υποστηρίζουμε την ιστορικότητα του χριστού λέμε μπαρούφες. Έλεγες για το τί διαδικασία νομίζεις ότι χρησιμοποιούν οι ιστορικοί για τα ιστορικά πρόσωπα.
Πρώτον δεν μας νοιάζει τί νομίζεις, εξετάζουμε στοιχεία όχι εικασίες, δεύτερον δεν είναι απόδειξη για να στηρίξεις τις θέσεις σου, τρίτον δεν είναι ακριβές αυτό που έγραψες.

Αυτά τα έγραψες εσύ: "What? Μα αυτό ακριβώς λέω.. από μόνο του ένα γεγονός, μια ένδειξη ενδεχομένως να μην λέει και τίποτα.. με σωστή ιστορική έρευνα όμως συνυπολογίζοντας διάφορες πηγές, καταλήγει ο ιστορικός σε κάποιο συμπέρασμα."

"Φαντάζομαι πως ένας ιστορικός (το ξαναλέω) δεν θα στηριχθεί σε ένα μόνο εύρημα για να διαπιστώσει κάτι. Έχω βαρεθεί να το λέω"

"Προφανώς εαν θέλεις να αμφισβήτήσεις, μπορείς να πεις οποιαδήποτε μπαορύφα, ιδιαίτερα δε εάν δεν είσαι ιστορικός."


Εσύ Bernie προφανώς είσαι και μιλάς εκ πείρας.... Αν δεν είσαι, με ποιό δικαιώμα μιλας εκ μέρους των ιστορικών?

Παράθεση:

Στο νήμα αυτό (και γενικότερα) το έχω γραμμένο το ζειτγειστ αγαπητέ διότι είναι άσχετο με το θέμα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ψάξεις τον αντίλογο στο διαδίκτυο.
Εσύ το ανάφερες το zeigeist στο 905 όχι εγώ! Αν είναι άσχετο δεν έπρεπε εσύ να το αναφέρεις έξ'αρχής.

Παράθεση:

Δεν κολλάω να ζητήσω συγγνώμη αν έφταιξα.. στα μηνύματα σου 904, 911 και 913 όμως απευθύνθηκες με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς σε εμένα και στην άποψη μου. Ειδικά μετά το 904 σου μίλησα με χαριτομενιές μπας και καταλάβεις ότι θυμώνεις άδικα.. πρόβλημα σου λοιπόν ο θυμός.
Τι εννοείς "αν" έφταιξες? Δηλαδή δεν έφταιξες? Εγώ σε αποκάλεσα πούστη έστω και έμμεσα? Εσύ το έκανες όμως. ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙΣ!


*παρέμβαση από συντονιστή
Θα παρακαλούσα πολύ να αποφεύγετε χαρακτηρισμούς και τα σχετικά. Πιστεύω έχει καταντήσει κουραστικό να το αναφέρουμε κάθε φορά αυτό...
Στο θέμα, τώρα, υπόσχομαι όταν βρω λίγο χρόνο, θα δω γιατί φθάσατε να αλληλοκουβεντιάζετε σε αυτό το σημείο. Ναι, δεν έχω διαβάσει έως τώρα όλα τα μηνύματα και τις απαντήσεις του thread, αλλά ή εγώ ή κάποιος άλλος συντονιστής θα το πράξω/πράξει άμεσα.
Έως τότε, φυσικά, ό,τι μεπτό και υβριστικό γράφει είτε ο ένας, είτε ο άλλος, είτε ο καθένας, θα διαγράφεται, με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Bernie Rico Jr 24-01-12 14:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92774)
Την συγνώμη από τους συντονιστές γιατί την ζήτησες αφού κάνεις πάλι τα ίδια? :confused:!

Γιατί ενώ τόσες σελίδες "φωνάζεις", τώρα δεν λες τίποτα. Άσε που προσπθαώ να μείνω εντός θέματος και τσατίζομαι..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92774)
Τις χρησιμοποίησα για να σου αποδείξω ότι υπάρχει φανατισμός στο νήμα. Μου το απόδειξες περίτρανα.:D

Εάν υπάρχει φανατισμός στο νήμα λοιπόν, αυτός είναι διπλής κατεύθυνσης. Μετά τις προκλήσεις σου στα 904, 911 και 913 δεν συγκρατήθηκα ίσως..


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92774)
από μόνο του ένα γεγονός, μια ένδειξη ενδεχομένως να μην λέει και τίποτα.. με σωστή ιστορική έρευνα όμως συνυπολογίζοντας διάφορες πηγές, καταλήγει ο ιστορικός σε κάποιο συμπέρασμα. Φαντάζομαι πως ένας ιστορικός (το ξαναλέω) δεν θα στηριχθεί σε ένα μόνο εύρημα για να διαπιστώσει κάτι..

Που είναι το κακό στο παραπάνω? Για να σου λυθελι η απορία, ιστορικός δεν είμαι.. αλλά τι σχέση έχει αναφορικά με το παραπάνω? Κι εσύ σε αυτό που σπούδασες, κάποιες φορές θα χρειάστηκες να ανατρέξεις σε 2-3 πηγές προκειμένου να διαπιστώσεις την ορθότητα κάποιας θέσης.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92774)
Εσύ το ανάφερες το zeigeist στο 905 όχι εγώ! Αν είναι άσχετο δεν έπρεπε εσύ να το αναφέρεις έξ'αρχής...

Αναφέρθηκες πρώτος σε κάποιες δοξασίες που έγιναν γνωστές κυρίως μέσω του ζειτγειστ.. Εαν κατηγορείς τους απολογητές ότι αναμασούν τα ίδια, σκέψου ότι κάνεις ακριβώς το ίδιο αναμασώντας τις σχετικές ανακρίβειες.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 92774)
ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙΣ!

Δεν σε αποκάλεσα τίποτα, μάθε να μην ψαρώνεις αλλά και να μην προκαλείς χωρίς λόγο. Hold your mouth for the war.. Εξάλλου αυτές οι εξηγήσεις δίνονται μέσω προσωπικού μηνύματος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.