Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

beetlejuice 16-06-13 23:19

Δηλαδή αμφισβητείς το γεγονός ότι υπήρξε παρέμβαση της εκκλησίας στην ακύρωση της εκδήλωσης;

17-06-13 00:27

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε Vakryle πιστεύω πως beetlejuice έγραψε για «εκκλησιαστικούς
παράγοντες» γιατί εκκλησιαστικοί παράγοντες δεν είναι απαραίτητα η
Εκκλησία αλλά κάποιοι "Θρησκευόμενοι" που το παίζουν βασιλικότεροι του
βασιλέως...
Πολλές φορές έχω δεί (αλλά και όλοι μας στην τηλεόραση) αυτούς τους
παράγοντες που αρκετές φορές γελοιοποιούνται και ίσως να είναι και
εκπρόσωποι από κάποιες αδελφότητες......

Επίσης εάν δούμε κάποιες σχετικές ιστοσελίδες δεν είναι η επίσημη Εκκλησία
αλλά "εκκλησιαστικοί παράγοντες"...

Ευχαριστώ.

beetlejuice 17-06-13 02:55

Όχι AVATAR, όταν λέω για εκκλησιαστικούς παράγοντες εννοώ εκπροσώπους της εκκλησίας. Μου το είπε ξεκάθαρα στο τηλ. ο κ. Μπελιτσάκος, υπεύθυνος πολιτισμού του δήμου Παπάγου.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως χθες η ιστοσελίδα του "αντιαιρετικού" egolpion.com σήκωσε άρθρο με τίτλο "ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΟ ΠΑΠΑΓΟΥ-ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΣΕ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ". Ο/οι συντάκτες του άρθρου φαίνεται πως είχαν κάνει τις προηγούμενες μέρες μια εις βάθος έρευνα στους συνεντευξιαζόμενους του βιβλίου (Έλληνες και ξένους) παρουσιάζοντας τις θέσεις τους, μέσα από το δικό τους πρίσμα βεβαίως βεβαίως (ο χαρακτηρισμός "αποκρυφιστική" άλλωστε είναι ενδεικτικός της ασχετοσύνης τους). Ομως φαίνεται πως επειδή δόθηκε τεράστια έκταση στα κοινωνικά δίκτυα και ουσιαστικά το άρθρο έπαιζε ένα διαφημιστικό ρόλο για το βιβλίο, ϊσως τρόμαξαν από τον αριθμό των επισκέψεων που έλαβαν, το ξανασκέφτηκαν και λίγες ώρες μετά το κατέβασαν (είχαμε δηλαδή μια νέα "ιερή" λογοκρισία, αυτή τη φορά του εαυτού τους)! :rolleyes:

Ευτυχώς το άρθρο σώθηκε, είναι ωραίο να έχεις κάτι τέτοια για το αρχείο σου. :D

http://i682.photobucket.com/albums/v...icronnu-02.jpg


Πάντως χθες η ιστοσελίδα tsantiri.gr φιλοξένησε σχετικό άρθρο για το όλο γεγονός, ενώ αρκετοί ακόμα συνάδελφοι και φορείς έχουν έρθει τις τελευταίες ώρες σε επαφή μαζί μου.

17-06-13 16:37

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου beetlejuice μάλλον εννοούσες καθαρά εκκλησιαστικούς κύκλους...
Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να υπάρχει απο πίσω η ΖΩΗ ή και ο ΣΩΤΗΡ
που είναι Αδελφότητες Θεολόγων με πολλές πολλές πολιτικές επιρροές....

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...89%CE%AE%C2%BB

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...89%CE%AE%C2%BB

Εάν διαβάσετε προσεκτικά θα διαπιστώσετε πως υπάρχουν πολλές όχι τόσο
μεγάλες διαφορές αλλά αλλά υπάρχει θέμα επιβολής....
Ένα διάβασμα και μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα διαπιστώσετε πολλά
όπως και τις υπόγειες μάχες για επισκοπικούς θρόνους αλλά και για τον
Αρχιεπισκοπικό Θρόνο.......

Ευχαριστώ.

libero 17-06-13 17:06

Νομίζω πως ο η απαγόρευση αυτή και ο τζερτζελες, δεν σε χαλάει, ίσα ισα...;)

Vakryle 18-06-13 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice (Μήνυμα 104519)
Δηλαδή αμφισβητείς το γεγονός ότι υπήρξε παρέμβαση της εκκλησίας στην ακύρωση της εκδήλωσης;

Το ακριβώς αντίθετο.

Το ότι, δηλαδή, δε θ' ασχοληθεί η Εκκλησία και η κάθε Εκκλησία οποιασδήποτε Πίστεως και Δόγματος με ένα βιβλίο, το οποίο περιέχει απόψεις ανθρώπων, οι οποίες κριτικάρουν την βάση αυτών των Εκκλησιών. Με "συνοπτικές & δημοκρατικές" διαδικασίες θα περιθεριοποιήσουν τέτοιες κινήσεις και τα αποτελέσματα αυτών, ώστε να μην γίνει ευραίως γνωστό το έργο, όποιο κι αν είναι αυτό, ή τουλάχιστον με όποιο περιεχόμενο κυκλοφορεί ελεύθερο.

Δεν εξεπλάγην καθόλου.

Είναι από τις στιγμές που η διαφήμιση: " ... το 'ξερες; ... το 'παιξες! " με καλύπτει απόλυτα. Όπως και οι αποκαλύψεις για τον Ιησού κάθε εποχή του Πάσχα, όπως και η απόλυτη θρησκεολογία του τίποτα σε κάθε επικείμενη καταστοφή του κόσμου, πνευματικού και υλικού!

Η αντίδρασή μου στις παραθέσεις του AVATARGR έχει να κάνει με το γεγονός ότι τις βρήκα πολύ ... too much! Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για: "καληνύχτα ελευθερία λόγου", αφού το βιβλίο κυκλοφορεί το ίδιο ελεύθερο με τα προϊόντα φυλαχτών του φίλου και αναγνώστη του forum. Η μαρκετινίστικη εκδοχή αλλοιώθηκε, όχι η ελευθερία του λόγου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από libero (Μήνυμα 104535)
Νομίζω πως ο η απαγόρευση αυτή και ο τζερτζελες, δεν σε χαλάει, ίσα ισα...;)

Τα βεγγαλικά σε σχήμα σταυρού με αγιασμό να πετάγεται, όταν σκάνε στον άερα, που είναι;

beetlejuice 18-06-13 20:15

Χαχα, εντάξει, λύθηκε η παρεξήγησις. Δεν θα διαφωνήσω με το τελευταίο (και ως εκ τούτου με την άποψη του Libero επίσης!). Σαφέστατα και τέτοιου είδους τζέρτζελα το μόνο που κάνουν εν έτει 2013 είναι δίνουν έξτρα συν στην αναγνωρισημότητα του βιβλίου αλλά και (ακόμη σημαντικότερο) στη διάδοση των μυθικιστικών θέσεων (όσοι με γνωρίζουν, ξέρουν ότι αυτό με ενδιαφέρει προτίστως).
Σε κάθε περίπτωση όμως, οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι στο εξωτερικό τέτοιου είδους συμπεριφορές και πρακτικές φαντάζουν απίστευτα ακραίες, γεγονός που βίωσα και σε αυτή την περίπτωση όταν ενημέρωσα φίλους Μυθικιστές σε ΗΠΑ και Μ. Βρετανία. Πέρα από την πλάκα δηλαδή δεν σημαίνει πως πρέπει να μένουμε απαθείς δέκτες σε τέτοιου είδους απαγορεύσεις και μορφές λογοκρισίας, επειδή στο Ορθοδοξτάν θεωρούνται δεδομένες! :rolleyes:

18-06-13 20:51

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Vakryle μια και το αναφέρεις για δεύτερη φορά ότι δεν είναι για εσένα
στέρηση ελευθερίας λόγου το να απαγορεύσουν την παρουσίαση ενός βιβλίου
τότε τι ακριβώς είναι ??????????

Μήπως θα γινότανε συνωστισμός και δεν θα μπορούσε ο beetlejuice να
έκανε καλά την παρουσίαση και είπαν για δικό του καλό να μη γίνει ??????

Η απαγόρευση φίλε Vakryle είναι απαγόρευση εκτός και εάν υπάρχει κάποια
άλλη λέξη οπότε θα ήθελα να την μάθω.......
Για να μην υπάρχει και καμιά παρεξήγηση δεν πιστεύω στον Μυθικισμό
αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει να κλείνω τα μάτια σε κάθε
απαγόρευση...

Ευχαριστώ.

libero 18-06-13 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 104544)
Τα βεγγαλικά σε σχήμα σταυρού με αγιασμό να πετάγεται, όταν σκάνε στον άερα, που είναι;

Να ρωτήσεις τους δημότες Παπάγου - Χολαργού.

Vakryle 18-06-13 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από libero (Μήνυμα 104551)
Να ρωτήσεις τους δημότες Παπάγου - Χολαργού.

A! Νόμιζα θα ήταν πανελλαδικά τα εόρτια τις νίκης σας


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.