Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

Μιχάλης 22-03-06 12:21

Θα παρακαλούσα η συζήτηση να επιστρέψει σε αυτό που ζητάει το θέμα. Στην πιθανότητα, δηλαδή, ιστορικών αποδείξεων για την ύπαρξη του Ιησού. Το ζήτημα των αιρέσεων είναι μεν ενδιαφέρον αλλά δεν είναι αυτό που τώρα συζητάμε εδώ. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανοίξει μια συζήτηση για τις αιρέσεις, οπότε θα τις αναλύσουμε εκεί διεξοδικότερα.

Παθοκτόνος 22-03-06 17:39

Παράθεση:

να στραφουμε στην πραγματικη ερευνα;
Όταν λέτε πραγματική έρευνα,εννοείτε αν κρίνω από τις πηγές σας το Ύπατο Συμβούλιο Ελλήνων Εθνικών και τον "Δαυλό"(αυτό με τους δέκα εσταυρωμένους σας "επρόδωσε"-φαντάζομαι γνωρίζετε ποιος συγγραφεύς -που ακόμη κι εσείς χαρακτηρίσατε ακραίο!..-ομιλεί περί αυτών των πραγμάτων,έτσι; )κ.τ.ο.;Τα δε σχόλια σας είναι αυτά που κερδίζουν την παράστασι...Τα οποία είναι τελείως προκατειλημμένα και προσαρμοσμένα ώστε να αποδείξουν(ματαιοπονία)την μη σημαντικότητα των υπαρχουσών μη χριστιανικών πηγών.Επειδή έχω πει πολλά ήδη,"επιφυλάσσομαι" να συνεχίσω στο μέλλον ελλείψει και χρόνου...

Voel 22-03-06 21:14

Φιλε παθοκτονε, ο σκαθαροζουμης νομιζω οτι ανετρεψε μια μια τις "πηγες" σας......Αντι να μιλατε για το ΥΣΕΕ, γιατι δεν τοποθετειστε επι τουτου;

Παρεπιπτοντως, μου φαινεται παραξενο που σας ενοχλει τοσο πολυ ο δαυλος και το ΥΣΕΕ, ως ακραια ενω μαλλον φαινεστε να επικροτειτε το ΟΟΔΕ παρα τις ακραιες του θεσεις....

beetlejuice 22-03-06 22:29

Ελεος ρε Παθοκτονε καθομουν μια ωρα μπροστα σε βιβλια και διαδικτυο για να καταριψω τις προερχομενες απο την ΟΟΔΕ ασυναρτησιες του σνουπυ και το μονο που εχεις να πεις για ολα αυτα ειναι να αναφερθεις στο Δαυλο και το ΥΣΕΕ; Οσο για τους εσταυρωμενους, οχι οταν απαντουσα δεν ειχα υπ'οψιν μου το βιβλιο του "ακραιου" Γρηγορομιχελακη, αλλα αναφορα του Icke σε κεφαλαιο του για τη γεναιαλογια της εξουσιας που απαριθμει τους εσταυρωμενους (παρομοια ζωη και θανατο) της ανθρωπινης ιστοριας πολυ πριν το Χριστο. Οσο για τα σχολια δεν ηταν καθολου προκατειλημμενα. Μονο και μονο που μπηκα στον κοπο να αναφερω τα οσα εχουν πει (οι ιστορικοι) και την ημερομηνια γεννησης και θανατου τους καθως επισης και τη σχεση πολλων εξ' αυτων με το ρωμαϊκο κατεστημενo, κρινω πως οχι μονο προσεφερα αρκετα στη συζητηση μας, αλλα εδωσα νεες διαστασεις στη θεωρια περι ρωμαϊκης προελευσης του χριστιανισμου.

Valtoxionokota 23-03-06 01:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Μα εεγω μιλαω για καταγραφη φιλε Valtoxionokota. Εαν δεν υπαρχει ιστορικη καταγραφη πως αργοτερα θα μιλησουμε για ιστορικη κριτικη; Εαν δεν υπηρχε καταγραφη των γεγονοτων του Πολυτεχνειου πως σημερα θα μπορουσαμε ελυεθεροι να κρινουμε τα γεγονοτα εστω και απο πολλες διαφορετικες σκοπιες; Ελπιζω να με καταλαβαινεις...

Στην Ελλαδα υπαρχει σημερα ενας εξαιρετικος ιστορικος (και οχι μονον) αναλυτης και στοχαστης που ακουει στο ονομα Χρηστος Μορφος. Ο ανθρωπος εχει μια τεραστια βιβλιοθηκη και αναμεσα στα αλλα εχει ασχοληθει και με το ζητημα της ιστορικοτητας του Ιησου και της σχεσης της Ιστοριας του Ιησου-Χριστιανισμου με τη Ρωμαϊκη Αυτοκρατορια.



Ελα που εδω κανεις λαθος :) Για μελετησε λιγο τη γενεαλογια της εξουσιας απο τη Ρωμαϊκη Αυτοκρατορια ως σημερα... Σου συστηνω το βιβλιο "Το μυστικο ολων των εποχων" του David Icke, εκδοσεις Εσοπτρον. Περα απο τις τραβηγμενη θεωρια περι ερπετοειδων, ο συγγραφεας εχει κανει εξαιρετικη δουλεια σε οτι αφορα τα κεντρα εξουσιας και τα προσωπα που βρισκονται εδω και αιωνες πισω τους.

Τωρα για να επιστρεψω στο θεμα μας. Θα σου δωσω αρχικα Links με μελετες του Μορφου πανω στο ζητημα (που προκυπτουν απο τη μελετη εκατονταδων πηγων). Θα ηθελα λιγα 24ωρα ακομη ωστε να καταφερω να συγκεντρωσω και τις υπολοιπες πληροφοριες που υποσχεθηκα. Αλλα πρεπει να υποσχεθεις και εσυ οτι θα μελετησεις τα κειμενα που θαπαραθεσω ωστε να μην αναλωνομαστε στα ιδια και στα ιδια. Ιδου λοιπον:

1)Η Γενεαλογία της Εξουσίας και ο Χριστιανισμός – Α'
2)Η Γενεαλογία της Εξουσίας και ο Χριστιανισμός – Β΄
3)Καίσαρ και Ιησούς : Οι δύο όψεις του ιδίου νομίσματος (αυτο διαβασε το πανω απο μια φορα!)

Η διαπίστωση ότι καμία θρησκεία δεν δημιουργήθηκε ποτέ από τα κάτω προς τα πάνω, ίσως ξενίσει μερικούς. Είναι όμως η πικρή αλήθεια. Οι θρησκείες αποτέλεσαν και αποτελούν πάντα προϊόντα κάποιων εξουσιαστικών δομών, και ουδέποτε χρησιμοποιήθηκαν για κάτι άλλο πέραν του ελέγχου των μαζών.
Η μεγαλειώδης γένεση του χριστιανισμού έγκειται στο γεγονός ότι οι δημιουργοί του κατόρθωσαν να αποκρύψουν την πραγματική του καταγωγή. Και κάτι ακόμα σημαντικότερο: κατόρθωσαν να εμφανίσουν μία θρησκεία γέννημα θρέμμα της Ρώμης, ως μία θρησκεία εισαχθείσα από την Ιουδαία. Και σχεδόν κατόρθωσαν να εξαφανίσουν όλα τα ίχνη.

Σχεδόν όλα…


Nομιζω εχει ενδιαφερον αυτη η αναζητηση ;)

Υ.Γ Πρεπει επισης να παρατηρησω οτι με χαρα μου βλεπω το τοπικ να μπαινει ξανα σε ενα ουσιαστικο αυλακι. Οταν μιλαμε για πιστη μιλαμε για πιστη(απολυτως σεβαστο!). Οταν ομως μιλαμε για ιστορια μιλαμε για ιστορια. Με στοιχεια και αποδειξεις. Εαν θελεις να μελετησεις ιστορια και να βγαλεις συμπερασματα πρεπει να απαλλαγεις απο θρησκευτικες προκαταληψεις και εξ'αποκαλυψεως πρακτικες.


Συγνωμη σκαθαροζουμη αλλα προσωπικα δεν με επεισε.. Βγαζει συμπερασματα απο προσωπικες του υποθεσεις και παρατρυνει τον αναγνωστη να κανει ερευνα για να το "ψαξει". Ειδικα εκει που διατυπωνει την θεωρια οτι οι προεδροι των Ηνωμενων πολιτειων ειναι απογονοι του καρλομαγνου και παρουσιαζει μια αδελφοτητα γινεται αρκετα γραφικος. Αν ειναι να μας πεισει λογικο θα ηταν να παρεθεσε και την ερευνα που εφτασε σε τετοια συμπερασματα. Επισης αλλη μια τραγικη υποθεση ειναι οτι υποθετει οτι καποια ονοματα ειναι διαφορετικα και δινει τις δικες του ερμηνεις χωρις επιχειρηματα. Οποτε η συγκεκριμενη πηγη που παραθεσες σκαθαρη απεχει πολυ απο μια πραγματικη ερευνα. Το μονο που κανει ειναι να κανει καποιες υποθεσεις και να φτανει σε συμπερσματα που καμια σχεση δεν εχουν με τα ιστορικα στοιχεια που παρουσιαζει

PUCK 23-03-06 15:13

Θα ήθελα να δώσω και άλλη μια διάσταση στο θέμα, ως προσωπική απορία.

Να ξεκαθαρίσω, δε, πως δεν ανήκω σε κάποια θρησκεία. Ψάχνομαι, γενικώς, με το θέμα και, αν πρέπει να αποκτήσω μια ταμπέλα, αυτή που θα ταίριαζε περισσότερο είναι η "ένθεος άθρησκος".

Έστω, αγαπητέ beetlejuice, πως έχεις δίκιο. Χωρίς ειρωνεία σου λέω πως : έκανες την έρευνά σου, συγχαρητήρια, και αποκάλυψες το μεγαλύτερο μυστικό της ανθρώπινης ιστορίας (ή του δυτικού πολιτισμού, αν θέλεις). Όπως και άλλοι σ' όλον τον κόσμο. Π.χ. ο νέος συμforumίτης scwabe, που αν πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο, έχει δώσει ομηρικές μάχες με "παθοκτόνους" στο esoterica.

Το ερώτημα είναι ... so what??

Κι εξηγούμαι : έχουμε μαρτυρίες, όπως π.χ. του Παθοκτόνου, που λένε πως άλλαξε η ζωή τους, πως ένιωσαν το θείον στην καρδιά τους κλπ, ακολουθώντας τη Χριστιανική Διδασκαλία. Αν αυτοί οι άνθρωποι περνούν καλά στη ζωή τους, ποιο το πρόβλημα; Το αν η Διδασκαλία είναι του Χριστού ή Ρωμαίων σεναριογράφων; Το αν υπήρξε Ιησούς ή Καίσαρας; Το αν ήταν άνθρωπος ή θεάνθρωπος;

Θα δούμε κάποια στιγμή την ουσία ή θα αναλωνόμαστε στο ποιος έχει το καλύτερο περιτύλιγμα;

Και άντε να δεχτώ πως η αναζήτηση της Αλήθειας, είναι αυτό το "κάτι" που φτιάχνει εσένα, εμένα, τον καθένα. Τι είναι αληθινό στη ζωή μας και, τελικά, το μόνο που μας φταίει είναι το ψέμα του Χριστιανισμού;

Π.χ. beetlejuice, στην τελευταία συνάντηση των μελών, μου είπες πως είσαι οργανωμένος σε σύνδεσμο φιλάθλων ποδοσφαιρικής ομάδας. Υπάρχει κάποια "αλήθεια" στο ελληνικό ποδόσφαιρο ή και στο σύγχρονο, επαγγελματικό αθλητισμό, που κάνει εσένα καλύτερο, πιο ψαγμένο και, φυσικά, μη-πρόβατο από τον κάθε χριστιανό;

Είναι αληθινή η αγάπη των πολιτικών προς τους συμπολίτες τους και την πατρίδα; Πόσοι τους ψηφίζουν και τους χειροκροτούν;

Και κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση.

Γιατί στα τόσα fora η επίθεση αφορά το Χριστιανισμό μόνο;

Το Ισλάμ που μιλάει για γκομενάκια (ουρί) και πιατέλες με ρύζια, είναι καλύτερο; Κι αν τους πεις πως στην άϋλη μετά θάνατον μορφή, δεν έχεις ανάγκη το ρύζι και το γκομενάκι να σε καυλώσει, θα βγουν να καίνε σημαίες, πρεσβείες κι αυτοκίνητα και να ζητούν το κεφάλι σου σε πάσσαλο.

Ο Ινδουισμός με θεούς-τέρατα αξίζει περισσότερης μελέτης και αποσυμβολισμού;

Γιατί τόση εμμονή ... οεο ... :confused:

snoopy 23-03-06 15:24

Παράθεση:

Σου συστηνω το βιβλιο "Το μυστικο ολων των εποχων" του David Icke, εκδοσεις Εσοπτρον. Περα απο τις τραβηγμενη θεωρια περι ερπετοειδων, ο συγγραφεας εχει κανει εξαιρετικη δουλεια σε οτι αφορα τα κεντρα εξουσιας και τα προσωπα που βρισκονται εδω και αιωνες πισω τους.
ΜΠΡΑΒΟ beetlejuice ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΒΡΗΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΑΝ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟΝ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ. :D
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ ΜΕ ΤΑ ΕΞΩΓΗΙΝΑ ΦΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?
Γιατί άν αληθεύουν αυτά, τότε αληθεύουν και όλα τα υπόλοιπα που έχει γράψει και για τους εσταυρωμένους σωτήρες μεταξύ όλων των άλλων.

Οι εξηγήσεις σου σχετικά με τις αναφορές που έκανες στους συγκεκριμένους συγγραφείς σχετικά με την ύπαρξη του Ιησού δέν ήταν πειστικές, είναι αναγνωρισμένο οτι όλοι αυτοί γνώριζαν τον Ιησού αφού είχαν μιλήσει για'αυτόν. Για κάποιον έγραψες οτι μιλούσε για κάποιον Χρήστο αντί για Χριστό, δέν είναι σοβαρό αντεπιχείρημα αυτό, το όνομα Χρήστος απο τον Χριστό προήλθε.

Παθοκτόνος 23-03-06 16:22

Παράθεση:

Ελεος ρε Παθοκτονε
"Mercy is for the...weak" :)
Παράθεση:

καθομουν μια ωρα μπροστα σε βιβλια και διαδικτυο
Μίαν ολόκληρη ώρα;..Και το μόνο που κάνατε ήταν να αντιγράψετε άρθρα παγανιστών και του ΥΣΕΕ;Τη θεωρία περί ρωμαιοχριστιανισμού από που την δανειστήκατε,αγαπητέ;Για τόσο άνοες μας περνάτε;
Παράθεση:

για να καταριψω τις προερχομενες απο την ΟΟΔΕ ασυναρτησιες του σνουπυ
Εγώ που έχω μία πολύ καλή μελέτη επί του θέματος διατί λέγει τα ίδια με τον Snoopy;Αν ψάξετε,αγαπητέ,και στα άρθρα του forum του metafysiko ακόμη,θα βρείτε αυτές τις απόψεις...Όχι μόνο στα άρθρα της ΟΟΔΕ(που είναι γνωστό γιατί δεν σας αρέσει,παρά τα τεκμηριωμένα και πολύ ενδιαφέροντα
άρθρα
που-οφείλω να πω πως-φιλοξενεί στον ιστοχώρο της).Τώρα,για το αν τις...καταρρίψατε,αφήστε το...



Παράθεση:

οταν απαντουσα δεν ειχα υπ'οψιν μου το βιβλιο του "ακραιου" Γρηγορομιχελακη
Δεν το γνωρίζω,αλλά αναφέρετε παρόμοιες ανόητες και αστήρικτες θεωρίες,οι οποίες στηρίζονται σε συρραφή απιθάνων ξένων(που κάποιες φορές δε τις κατανοεί κι ο...μεταφραστής,όπως αποδεικνύεται)αντιχριστιανών κειμένων...

Παράθεση:

αλλα αναφορα του Icke σε κεφαλαιο του για τη γεναιαλογια της εξουσιας που απαριθμει τους εσταυρωμενους (παρομοια ζωη και θανατο) της ανθρωπινης ιστοριας πολυ πριν το Χριστο.
Είπε κανείς εξ αυτών"Εγώ είμαι η οδός ,η
αλήθεια και η ζωή";Ελάτε τώρα,δεν πείθετε ούτε τον εαυτό σας...Εξ άλλου,η σταύρωσι ήταν "κοινός"τρόπος θανατώσεως...


Παράθεση:

Οσο για τα σχολια δεν ηταν καθολου προκατειλημμενα. Μονο και μονο που μπηκα στον κοπο να αναφερω τα οσα εχουν πει (οι ιστορικοι) και την ημερομηνια γεννησης και θανατου τους καθως επισης και τη σχεση πολλων εξ' αυτων με το ρωμαϊκο κατεστημενω, κρινω πως οχι μονο προσεφερα αρκετα στη συζητηση μας, αλλα εδωσα νεες διαστασεις στη θεωρια περι ρωμαϊκης προελευσης του χριστιανισμου.
Το μόνο που κάνατε ήταν να αντιγράψετε κάποιες στημένες απόψεις και να διαστρεβλώσετε τα κείμενα και τα στοιχεία.Έχετε τόση άγνοια με το θέμα που αγνοε
ίτε ότι ο Τάκιτος
και πολλοί άλλοι ιστορικοί,όπως ο Πλίνιος ο νεώτερος
(που είναι κορυφαίοι κατά κοινή ομολογία ιστορικοί)ήσαν σφόδρα αντιχριστιανοί,πράγμα που φαίνεται ακόμη και από τα αποσπάσματα που αναφέρονται και στον Χριστό,αφού κάμνουν λόγο περί "νέας και κακοποιού δεισιδαιμονίας"κ.λπ.

Ακόμη,εάν γνωρίζατε ποιος ήταν ο Φλάβιος Ιώσηπος(του οποίου εγώ γνωρίζω τουλάχιστον δύο αναφορές εκ των οποίων τουλάχιστον η μία είναι οπωσδήποτε γνήσια
στο πρόσωπο του Ιησού),θα αντιλαμβανόσασταν τι σημασία έχει η παραδοχή της ιστορικής υπάρξεως του Ιησού...Το ίδιο ισχύει και για το Ταλμούδ,την mishna συγκεκριμένα,που είναι η ραββινική προφορική παράδοσι και την gemara,που είναι σχόλια επ'αυτης της παραδόσεως...Έχει τεράστια σημασία η αναφορά του Ταλμούδ στο πρόσωπο του Ιησού με αρκετά στοιχεία,όπως έχω ξαναπεί...Ακόμη,υπάρχει κείμενο (-επιστολή,όπως αυτή του Ιησού προς Άβγαρον)
του Ποντίου Πιλάτου προς τον
Τιβέριο,αν δεν κάμνω λάθος που σώζεται από
μεταγενεστέρους...Αυτά προς το παρόν.
Θα επανέλθω.Πάντα φιλικά. :)

beetlejuice 23-03-06 16:30

Προς σνουπυ: Η θεωρια περι ερπετοειδων του Icke ειναι οντως λιγο τραβηγμενη. Παρ'ολα αυτα παρουσιαζει εξαιρετικο ενδιαφερον το ζητημα της "ερπετοειδους" φυσιολογιας ορισμενων ανθρωπινων εγκεφαλων. Δεν ειναι ομως αυτο το θεμα μας στο παρον τοπικ. Τα οσα αναφερει ο Icke για τους εσταυρωμενους σωτηρες αλλων εποχων ειναι αδιαμφισβητητα και δεν τα εχει βγαλει αυτος απο το μυαλο του. Εαν δεν κανω λαθος πρεπει να τα εχω αναφερει σε προηγουμενες σελιδες. Δεν εχετε λοιπον παρα να τα ερευνησετε μονοι σας.
Παράθεση:

είναι αναγνωρισμένο οτι όλοι αυτοί γνώριζαν τον Ιησού αφού είχαν μιλήσει για'αυτόν.
Μα ποιον γνωριζαν μας δουλευεις; Τοσους μηνες εκπλιπαρω για ενα πειστικο ιστορικο στοιχειο απο το 0-33 που θα με κανει να "αλλαξοπιστησω" κι αυτο δε το βρισκω! Υποπιπτεις και σε αλλο λαθος-αβλεψια.Χριστος σημαινει χρισμενος και η συγκεκριμενη λεξη δεν εμφανιζεται για πρωτη φορα στον Ιησου.

Προς Valtoxionokota: Σου ζητω να επικεντρωθεις περισσοτερο στο τριτο απο τα κειμενα που παρεθεσες. Τα προηγουμενα δυο απαιτουν απο τον αναγνωστη μια αρκετα μεγαλη βιβλιογραφια για να μπορεσει να επαληθευσει τα στοιχεια.Γι 'αυτο και ειναι λογικο να υπαρχει η παροτρυνση για περαιτερω ψαξιμο.

Προς Puck: Kαταλαβαινω την ερωτηση σου. Την εχω ακουσει πολλες φορες στο τελος παντα μιας συζητησης μου για το θεμα της ιστορικοτητος του Ιησου. Η απαντηση μου δεν αλλαζει και εδω. Εφ'οσων θεωρω το ζητημα της ιστορικοτητος του Ιησου ως μειζονος σημασιας δεν εχω παρα να το συζητησω. Δεν μπορω να νιωσω προβατο, να ζω μεσα σε ενα παραμυθι, σε ενα καλουπι που εχουν βαλει τους συμπατριωτες μου επι αιωνες καταστρεφοντας καθε πτυχη της αυθεντικης τους παραδοσης (το παω αλλου τωρα συγνωμη). Ισως να εχει μεγαλη σημασια η εκφραση που υπογραμμισες. Μηπως ηρθε η ωρα να σταματησουμε να "περναμε καλα", να σηκωθουμε απο τα "στασιδια", να ψαξουμε την ιστορικη αληθεια, να απελευθερωθουμε απο τα δεσμα των δογματων και να αναζητησουμε ελευθεροι το θειο;

Υ.Γ1 Γα τις αλλες θρησκειες ανοιξτε τοπικς !

Υ.Γ2 Αν νομιζεις οτι αποτελω φανατικο οπαδο-προβατο του συγχρονου αθλητικου σκηνικου εισαι γελασμενος :p Απλα γουσταρουμε που ειμαστε τριφυλλοφοροι τι να κανουμε; :D

PUCK 23-03-06 17:11

Παράθεση:

Προς Puck: Kαταλαβαινω την ερωτηση σου. Την εχω ακουσει πολλες φορες στο τελος παντα μιας συζητησης μου για το θεμα της ιστορικοτητος του Ιησου. Η απαντηση μου δεν αλλαζει και εδω. Εφ'οσων θεωρω το ζητημα της ιστορικοτητος του Ιησου ως μειζονος σημασιας δεν εχω παρα να το συζητησω. Δεν μπορω να νιωσω προβατο, να ζω μεσα σε ενα παραμυθι, σε ενα καλουπι που εχουν βαλει τους συμπατριωτες μου επι αιωνες καταστρεφοντας καθε πτυχη της αυθεντικης τους παραδοσης (το παω αλλου τωρα συγνωμη). Ισως να εχει μεγαλη σημασια η εκφραση που υπογραμμισες. Μηπως ηρθε η ωρα να σταματησουμε να "περναμε καλα", να σηκωθουμε απο τα "στασιδια", να ψαξουμε την ιστορικη αληθεια, να απελευθερωθουμε απο τα δεσμα των δογματων και να αναζητησουμε ελευθεροι το θειο;
Η ιστορικότητα του Χριστού σαφώς και έχει σημασία, αφού αν δεν υπήρξε, ανοίγει ο δρόμος για το "μετά θάνατον τίποτα" των άθεων και τη "μετενσάρκωση/μετεμψύχωση" των ανατολικών θρησκειών.

Θα διαφωνήσω με το καλούπι, διότι στις μέρες μας κανείς δεν στο επιβάλλει. Απόδειξη είσαι εσύ, είμαι εγώ και γενικά ο οποιοσδήποτε μη-προσκολλημένος σε μια θρησκεία.

Επειδή κατανοώ "που το πας", να σου πω πως σε μια υποθετική ελληνική κοινωνία, 10 χρόνια μετά το σήμερα, με την αρχαιοελληνική άποψη ( "καθε πτυχη της αυθεντικης τους παραδοσης" ) να έχει επικρατήσει έναντι του χριστιανισμού, όλοι αυτοί οι "περίεργοι" (Ρασσιάδες, Καλόπουλοι, Δαυλοί, κλπ) το μόνο που θα έκαναν θα ήταν να ισοπεδώνουν τους χριστιανικούς ναούς για να ξαναφτιάξουν αρχαιοελληνικούς. Κοινώς, άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς. Η φάση βρωμάει από χιλιόμετρα πως πρόκειται για άλλο ένα "αντί" και όχι κάτι το ουσιαστικότερο. Υπάρχουν και καλά τυπάκια (πολύ καλό το βιβλίο "Η αναβίωση της αρχαίας ελληνικής θρησκείας" από το Αρχέτυπο) αλλά οι περισσότεροι είναι κοινά χουλιγκάνια.

Εν κατακλείδι, οι θρησκείες είναι ένας δρόμος αναζήτησης απαντήσεων προαιώνιων ερωτημάτων και εύρυθμης λειτουργίας των κοινωνιών μέσω ηθικών κανόνων. Δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχε η ανάγκη τους (εκεί πάει το "περνάω καλά" ).

Άλλωστε, δεν ξέρουμε αν υπάρχει το Θείον, σωστά;


Παράθεση:

Υ.Γ2 Αν νομιζεις οτι αποτελω φανατικο οπαδο-προβατο του συγχρονου αθλητικου σκηνικου εισαι γελασμενος Απλα γουσταρουμε που ειμαστε τριφυλλοφοροι τι να κανουμε;
Μπορείς να είσαι τριφυλλοφόρος χωρίς να είσαι σε μαντρί (σύνδεσμο). Όπως κι εγώ άλλωστε. :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.