Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

Litsa 27-07-16 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SocratesYourNightmare (Μήνυμα 123228)
Αγαπητή λιτσα, γράφω απο κινητό, καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι. Στο τελευταίο σου ερώτημα έχει δωθεί κατατοπιστική απάντηση ΕΔΩ- http://paterikakeimena.blogspot.gr/2010/09/e.html?m=1

Στα ερωτήματα σου θα επιστρέψω με επιπλέον κατατοπιστικες απαντήσεις, όταν μπω απο PC.

Από κινητό ? Γιατί ? σε πανηγύρι Αγίου Παντελεήμονα είσαι και είσαι στο κινητό ?

SocratesYourNightmare 27-07-16 16:56

Χαχαχα, μην με κοροϊδεύεις,δεν ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να γραφεις απο κινητό.

Bernie Rico Jr 27-07-16 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Litsa (Μήνυμα 123227)
Χα χα, το πλησίασες
Όντως, δεν μένω ελλάδα, ούτε είμαι ελληνίδα αλλά με καλή γνώση της ελληνικής και σπουδές στην ελλάδα φυσικά και ούτε 45αρα, θέλω άλλα 8 χρόνια για να γίνω 45, για να σου φύγει και η περιέργεια δηλαδής...
Και παντρεμένη με έλληνα και ως εκ τούτου , ούτε για αγαπητικιά είμαι η κατάλληλη

Αααα πολύ ωραία! Αυτά όμως δεν πρέπει να τα πεις σε εμένα χαχα! Σε αυτόν που ρίχνει μπινελίκια πήγαινε το ΥΓ. Κι εγώ τα ίδια περίπου με εσένα είμαι ηλικιακά δλδ, στα υπόλοιπα ισχύουν τα ίδια από την ανάποδη όμως που λέμε.

Litsa 27-07-16 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SocratesYourNightmare (Μήνυμα 123232)
Εγώ πάλι, δεν είμαι πάνω απο 19.α καλά χαχα. Είμαι ο Βενιαμίν του φορουμ

Βρε, και ο Ιωσήφ να είσαι, απάντηση δε μπορείς να δώσεις....

SocratesYourNightmare 27-07-16 17:59

Για να τελειώνουμε λοιπόν απανταω, και μην ξαναρωτησεις, γιατί καταντάει γελιο..

Το πρώτο ερώτημα είναι άνευ νοήματος. Από πού ως που ήταν η μοναδική πιο εύκολη ημέρα τού χρόνου; Δηλαδή υπάρχει μέρα κατά την οποία η σταύρωση είναι... ευκολότερη; Και ΠΟΥ να κάτσει μια βδομαδούλα;

Επίσης απο την στιγμή που η ιατροδικαστικη επιστήμη έδωσε απάντηση. Η δικιά μου γνώμη (όπως και η δικιά σου συνομοσιολογια) περισσεύει.


Στο δεύτερο ερώτημα, προετοίμαζαν τη δεκτικότητα τών προσηλύτων στο κήρυγμα που θα ακολουθούσε την ίδρυση τής Χριστιανικής Εκκλησίας. Γι' αυτό και οι 72 μαθητές, παρέμειναν στελέχη τής Εκκλησίας και μετά την ανάσταση. Π.χ. ο Ανανίας, ένας απ' αυτούς, ήταν ο Επίσκοπος Δαμασκού, που θεράπευσε τον Παύλο θαυματουργικά και τον βοήθησε να γνωρίσει την πίστη.

Ο Θεός ΔΕΝ είναι θαυματοποιός, για να εντυπωσιάζονται οι πιστοί να πιστέψουν. ΔΕΝ Τον ενδιαφέρει να εξαναγκάζει την προαίρεση τού ανθρώπου.

Αυτό που θέλει ο Θεός, είναι να Τον βρουν ΜΟΝΟ αυτοί που Τον αναζητούν, και που αξίζει να μοιρασθούν τη Βασιλεία Του.

Οι άλλοι, ποτέ μη σώσουν και πιστέψουν, αν θέλουν θαύμα για να πιστέψουν. Ας μείνουν εκεί που είναι.

Ο Θεός θέλει πιστούς με ΛΟΓΙΚΗ και όχι με ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟ και ΛΑΪΚΙΣΤΙΚΕΣ σοφιστείες (π.χ. Μυθικιστές).

SocratesYourNightmare 27-07-16 18:02

Άμα δεν μπορείς να χωνέψεις την αλήθεια, όλο και κάτι θα βρίσκεις. Ανευ νοήματος.

Έως τότε, μείνε στον πλαστό κόσμο σου.

Litsa 27-07-16 18:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SocratesYourNightmare (Μήνυμα 123234)
Για να τελειώνουμε λοιπόν απανταω, και μην ξαναρωτησεις, γιατί καταντάει γελιο..

Το πρώτο ερώτημα είναι άνευ νοήματος. Από πού ως που ήταν η μοναδική πιο εύκολη ημέρα τού χρόνου; Δηλαδή υπάρχει μέρα κατά την οποία η σταύρωση είναι... ευκολότερη; Και ΠΟΥ να κάτσει μια βδομαδούλα;

Νόμιζα ότι γνώριζες έστω επιδερμικά κάποια εδάφια από τις γραφές αλλά μάλλον είσαι εντελώς άσχετος με την ΚΔ

Θα πας λοιπον στον Γιάννη να διαβάσεις , ΙΘ 31
Εκεί εξηγεί το γνωστό και από άλλες πηγές ότι, ΟΣΟΙ φουκαράδες σταυρώνονταν την Παρασκευή του Πάσχα, για να ΜΗΝ τους βρει το Σάββατο,
η ανατολή του ήλιου ζωντανούς στον σταυρό, τοχαν για γρουσουζιά οι Οβραίοι τέτοιο πράμα, τους έσπαγαν τα όδια ώστε να πεθάνουν σε 10 λεπτά
και έτσι το Σάββατο του Πάσχα, η ανατολή να μην βρει σταυρωμένο άνθρωπο.
Αν σταυρωνόταν κάποιος φουκαράς, την Δευτέρα μετά το Πάσχα ας πούμε, ε, την είχε βαμένη, έμενε στο σταυρό πολλές μέρες ζωντανός μέχρι να πεθάνει.
Πολλές δορές τους έδιναν τροφή και νερό επάνω στον σταυρό για να είναι μεγαλύτεη η διάρκεια της ζωής και του βασανιστικού θανάτου.

Διάβασε λοιπόν τι λέει επακριβώς ο Γιάννης

Οι ουν Ιουδαίοι, ίνα μη μείνη επί του σταυρού τα σώματα εν τω σαββάτω, επεί παρασκευή ην· ην γαρ μεγάλη η ημέρα εκείνη του σαββάτου· ηρώτησαν τον Πιλάτον ίνα κατεαγώσιν αυτών τα σκέλη,
και αρθώσιν. 32 ήλθον ουν οι στρατιώται, και του μεν πρώτου κατέαξαν τα σκέλη και του άλλου του συσταυρωθέντος αυτω· 33 επί δε τον Ιησούν ελθόντες ως είδον αυτόν ήδη τεθνηκότα,
ου κατέαξαν αυτού τα σκέλη,



Φυσικά ο Χριστούλης, κατάφερε, να πάει Παρασκευή πριν το Πάσχα να σταυρωθεί και να παραμείνει για ελάχιστες ωρίτσες και βραδάκι με δροσούλα,
να μην του σπάσουν τα πόδια, δηλαδή... μια σταυρωσούλα Α' κατηγορίας... αυτό λέω , πως και καταδέχθηκε ένας θεός να το κάνει έτσι ?

Δικαιολογείσε να μην αντιλαμβάνεσαι το νόημα του ερωτήματός μου επειδή σου λείπει η θεωρητική κατάρτιση, όπως και σε όλους τους απολογητές άλως τε.

SocratesYourNightmare 27-07-16 19:25

Προφανώς αδυνατούσα να αντιληφθώ το άσχετο τού επιχειρήματός σου, εφ' όσον ο Χριστός είχε ΗΔΗ πεθάνει ΠΡΙΝ από τους άλλους, και κατά συνέπειαν δεν χρειάσθηκε να τού σπάσουν τα κόκαλα, κάτι που έγινε με τους άλλους δύο.

Εφ' όσον λοιπόν ο Χριστός ΔΕΝ "ωφελήθηκε" από αυτή τη συνήθεια, να μένουν λιγότερο τα σώματα στον σταυρό λόγω σπασίματος τών κοκάλων, δεν έχει την παραμικρή σημασία "βολέματος" η "επιλογή" του, να σταυρωθεί την ημέρα εκείνη, που θα έσπαγαν τα κόκαλα ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ!!!

Αυτό με τη σειρά του σημαίνει ένα και μόνο πράγμα:

Έχεις στοιχειώδη έλλειψη λογικής σκέψης. Γιατί κατηγορείς τον Χριστό για "επιλογή" ειδικής ημέρας που θα έσπαγαν τα κόκαλα, για να μείνει στον σταυρό, ΟΤΑΝ ΗΔΗ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΡΙΝ χρειασθεί να τού σπάσουν τα κόκαλα!

Και επίσης σημαίνει και κάτι άλλο: Αν είχες στοιχειώδη γνώση τής Αγίας Γραφής όπως ισχυρίζεσαι, (ενώ είσαι πανάσχετη), θα γνώριζες ότι υπήρχε προφητεία ήδη από την εποχή τής Εξόδου, κατά το 1500 π.Χ., ότι "κόκαλό του δεν θα σπάσει" (αφού γνωρίζεις τόσο καλά την Αγία Γραφή όπως ισχυρίζεσαι, δεν χρειάζεσαι παραπομπή, αλλά θα βρεις την προφητεία).

Και αν γνώριζες αυτή την προφητεία, δεν θα ρωτούσες "γιατί διάλεξε αυτή την ημέρα".

Robespierre 27-07-16 19:51

Εν τω μεταξύ πρέπει να θίξω ότι οι σωρηδόν σταυρώσεις δεν συνέβησαν ποτέ. Υπάρχουν τεκμήρια ότι όντως χρησιμοποιούταν σαν μέτρο τρομοκράτησης των μη Ρωμαίων πολιτών, αλλά τόσο εκτενείς ποινές δεν γινόντουσαν πουθενά. Ο λόγος είναι απλός, ο κατάδικος προκαλούσε την συμπάθεια έως και την αγανάκτηση του κοινού, ακόμα και μεταξύ των Ρωμαίων πολιτών. Ειδικά αν πρόκειται για ντόπιο επαναστάτη, κάτι που έκανε κακό στις δημόσιες σχέσεις των Ρωμαίων, που φαίνεται πως τις κατείχαν καλά, εκτός των άλλων μέσων για βίαιη καταστολή.
Η ιστορία της σταύρωσης είναι κάποιο σατανικό κυριολεκτικά εύρημα που πρόσθεσαν οι άγνωστοι συγγραφείς των ευαγγελίων, κάτι που κατέληξε να κάνει πρόθυμο θύμα τον πιστό προκειμένου να μιμηθεί τον ιδρυτή της πίστης. Και να καθιερώσει (κυριολεκτικά) ένα απεχθές όργανο βασανισμού σαν σύμβολο πίστης.

Johnkokk 27-07-16 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Robespierre (Μήνυμα 123240)
Εν τω μεταξύ πρέπει να θίξω ότι οι σωρηδόν σταυρώσεις δεν συνέβησαν ποτέ. Υπάρχουν τεκμήρια ότι όντως χρησιμοποιούταν σαν μέτρο τρομοκράτησης των μη Ρωμαίων πολιτών, αλλά τόσο εκτενείς ποινές δεν γινόντουσαν πουθενά. Ο λόγος είναι απλός, ο κατάδικος προκαλούσε την συμπάθεια έως και την αγανάκτηση του κοινού, ακόμα και μεταξύ των Ρωμαίων πολιτών. Ειδικά αν πρόκειται για ντόπιο επαναστάτη, κάτι που έκανε κακό στις δημόσιες σχέσεις των Ρωμαίων, που φαίνεται πως τις κατείχαν καλά, εκτός των άλλων μέσων για βίαιη καταστολή.
Η ιστορία της σταύρωσης είναι κάποιο σατανικό κυριολεκτικά εύρημα που πρόσθεσαν οι άγνωστοι συγγραφείς των ευαγγελίων, κάτι που κατέληξε να κάνει πρόθυμο θύμα τον πιστό προκειμένου να μιμηθεί τον ιδρυτή της πίστης. Και να καθιερώσει (κυριολεκτικά) ένα απεχθές όργανο βασανισμού σαν σύμβολο πίστης.

Η σταύρωση και γενικά κάθε δημόσια τιμωρία και εξευτελισμος αρχηγών επαναστατικών κινημάτων φέρει απο τη μία κίνδυνο για γενική επανάσταση,ωστόσο είναι και ένα πολύ καλό μέσο για τον παραδειγματισμό του πλήθους.Στη συγκεκριμένη περίπτωση,οι εβραίοι δεν είχαν και μεγαλη ισχύ ώστε να υπάρχει φοβος εξέγερσης(και να γινόταν οι Ρωμαίοι θα την κατέπνιγαν εύκολα).Συνεπώς ο παραδειγματισμός-εκφοβισμός ίσως να ήταν πιο χρήσιμος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.