Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

Johnkokk 10-05-18 17:48

Επιστήμη και θρησκεία, αν και μοιαζουν τέρμα διαφορετικές έννοιες έχουν κάποια βασικά κοινά.

Το κυριότερο κοινό είναι ότι δεν υπάρχει αυθεντεία(ίσως η επιστήμη να είναι πιο κοντά σε κάποιους τομείς της).Θεωρίες που πριν 10-20 χρόνια θεωρούνταν ηλιθιότητες έχουν αρχίσει να ερευνόνται και αντίθετα άλλες θεωρίες από ακλόνητες έχουν αρχίσει να καταρρίπτονται.

Tην ίδια δυσπιστία που θα δίξει κάποιος σε έναν ιερέα που θεωρεί πως μιλά ως μεσο του θεού, πρέπει να δίχνει και σε όποιον επιστήμονα λέει ότι κατέχει την απόλυτη επιστημονική αλήθεια.

Επομένως η απάντηση δεν ξέρω είναι 100% αξιοσέβαστη από πλευράς επιστήμης. Άλλωστε όποιος επιστήμονας μπήκε στο τρυπάκι να μιλήσει για κοσμογονία, θεό κτλπ η όλη διαδικασία τον εφθειρε στο τέλος (πχ hawking)

Και φυσικά η βιβλική περιγραφή της δημιουργίας δεν είναι ούτε στο 0.000001% κοντά στην πραγματικότητα. Δεν μπορείς να βάζεις κόντρα μεταξύ επιστήμης και θρησκείας με επιχειρήμα την π.δ δηλαδή την εβραϊκή μυθολογία. Όσο για την κ.δ δεν υφίσταται γενικά λόγος σύγκρουσης με την επιστήμη.

Οπότε είναι βλάκας αυτός που θεωρεί ότι ξέρει κάτι παραπάνω για την δημιουργία λέγοντας ιστορίες τύπου αδαμ και εύας και όχι,αυτός που ομολογεί πως δεν ξέρει, δεν είναι σκοταδιστής,ειλικρινής είναι. Και αυτή η ειλικρίνεια της μη γνώσης είναι πραγματικά ένας θησαυρός μέσα στο βόθρο της σημερινης παγκόσμιας κοινωνίας, μιας κοινωνίας που ΟΛΟΙ ξέρουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και όλοι θέλουν να εκφράζουν τις απόψεις τους ακόμη και αν είναι ημιμαθείς και ηλιθιες ή στην καλύτερη,απλά λανθασμένες.

Συμπερασματικά μέγιστη αρετή είναι η λογική κρίση όσο αφορά και την θρησκεία αλλά και την επιστήμη.

Υ.Σ το ημιμαθείς το χρησιμοποίησα σωστά σαν επίθετο?με ποιο άλλο επίθετο θα μπορούσα να το αντικαταστήσω?δεν μου κάθεται καλά η χρήση του αλλά έχει κρασάρει το μυαλό και δεν μπορώ να το βρω :(

Robespierre 10-05-18 17:59

Ρε συ Johnkokk, αυτά που γράφει ο άλλος από πάνω τα διάβασες πραγματικά;
Έχει αρχίσει να σπαμάρει ξεδιάντροπα με αυτές τις βλακείες που έχει γεμίσει όλο το ίντερνετ και θεωρείς ότι μπορεί να συζητήσει κάποιος με ανθρώπους σαν κι αυτόν; Τι σχέση έχουν αυτά που γράφει στο νήμα του μυθικισμού; Τον φώναξε κανένας να μας κάνει κατήχηση; Με ποιο δικαίωμα γεμίζει τις σελίδες του φόρουμ με αυτές τις ανοησίες;

Johnkokk 10-05-18 18:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Robespierre (Μήνυμα 131963)
Ρε συ Johnkokk, αυτά που γράφει ο άλλος από πάνω τα διάβασες πραγματικά;
Έχει αρχίσει να σπαμάρει ξεδιάντροπα με αυτές τις βλακείες που έχει γεμίσει όλο το ίντερνετ και θεωρείς ότι μπορεί να συζητήσει κάποιος με ανθρώπους σαν κι αυτόν; Τι σχέση έχουν αυτά που γράφει στο νήμα του μυθικισμού; Τον φώναξε κανένας να μας κάνει κατήχηση; Με ποιο δικαίωμα γεμίζει τις σελίδες του φόρουμ με αυτές τις ανοησίες;

Να πω την αλήθεια βαρέθηκα να τα διαβάσω όλα χαχαχαχ
Ε συνήθως αυτό ισχύει,όπου βλέπεις κατεβατά, νόημα δεν θα υπάρχει. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι χρησιμοποιεί τη μη γνώση της επιστήμης σαν επιχείρημα ενώ δεν είναι.Που θα πάει,θα βαρεθεί κάποτε να γράφει ή να πατάει ctrl-c και ctrl-v

Robespierre 10-05-18 18:34

johnkokk έχεις δίκιο. Κοίτα λοιπόν τι θα του κάνω παρακάτω:

@Vassilis_1

Τράβα κι εσύ στην ignore_list μου, παρέα με τα υπόλοιπα σκουπίδια του forum :mad:

:p

Vassilis_1 11-05-18 17:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 131959)
Σήμερα στον 21ο αιώνα που η Γνώση έχει αυξηθεί, δεν είναι λογικό, ξύπνιος άνθρωπος, να πηγαίνει κόντρα στην Επιστήμη (η οποία για τα θέματα της κοσμογονίας έχει αποφανθεί αποδεικτικά) και να ευθυγραμμίζεται με το αποκεκομμένο από την Επιστήμη = από τη Γνώση «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του, που έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων της κοσμογονίας, έχουν περιέλθει σε κατάσταση φυσικής παντελούς αγνωσίας (λόγω της λανθασμένης επιλογής τους = να εξιχνιάσουν αυτά τα θέματα δια της χρήσης των αντιεπιστημονικών πειραμάτων) με συνέπεια να διακατέχονται από απέραντο σκοταδισμό και ως είναι φυσικό να έχουν εσαεί για σημαία τους το ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!!!

Θα ρωτάς εσαεί το «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του:

1. Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν;

Η απάντησή τους ΠΑΝΤΑ σταθερή: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

2. Πως δημιουργήθηκε η ζωή;

Η απάντησή τους ΠΑΝΤΑ σταθερή: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

3. Πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν;

Η απάντησή τους ΠΑΝΤΑ σταθερή: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

4. Πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή;

Η απάντησή τους ΠΑΝΤΑ σταθερή: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 131962)
Επομένως η απάντηση δεν ξέρω είναι 100% αξιοσέβαστη

Όχι αγαπητέ. Η απάντηση δεν ξέρω, που θα εκφράζει εσαεί το αποκεκομμένο από την Επιστήμη «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του, δεν είναι 100% αξιοσέβαστη, αλλά το αντίθετο. Είναι γι’ αυτά 100% επιβαρυντική.

Αν και είμαι λεπτομερής στην παράθεση, ίσως δεν πρόσεξες:

Παράθεση:

Σήμερα στον 21ο αιώνα που η Γνώση έχει αυξηθεί, δεν είναι λογικό, ξύπνιος άνθρωπος, να πηγαίνει κόντρα στην Επιστήμη (η οποία για τα θέματα της κοσμογονίας έχει αποφανθεί αποδεικτικά) και να ευθυγραμμίζεται με το αποκεκομμένο από την Επιστήμη = από τη Γνώση «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του, που έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων της κοσμογονίας, έχουν περιέλθει σε κατάσταση φυσικής παντελούς αγνωσίας (λόγω της λανθασμένης επιλογής τους = να εξιχνιάσουν αυτά τα θέματα δια της χρήσης των αντιεπιστημονικών πειραμάτων) με συνέπεια να διακατέχονται από απέραντο σκοταδισμό και ως είναι φυσικό να έχουν εσαεί για σημαία τους το ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!!!
Όπως διαπίστωσες στην παράθεση, αναφέρεται συγκεκριμένα ο λόγος για τον οποίο το «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του, θα διακατέχονται από απέραντο σκοταδισμό και ως είναι φυσικό θα έχουν εσαεί για σημαία τους το ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
Και ο λόγος είναι ο εξής: Η λανθασμένη επιλογής τους = να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας δια της χρήσης των αντιεπιστημονικών πειραμάτων.

Και αν διάβαζες το κείμενο που αφορά την της Επιστήμη μέθοδο: Επαγωγική λογική, θα διαπίστωνες ότι η Επιστήμη δια της μεθόδου της, καθιστά μη κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε βάσει πειραμάτων συμπέρασμα, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Συμπέρασμα: το αποκεκομμένο από την Επιστήμη «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του, θα διακατέχονται εσαεί από απέραντο σκοταδισμό και ως είναι φυσικό θα έχουν εσαεί για σημαία τους το ΔΕΝ ΞΕΡΩ, από δική τους υπαιτιότητα: Λόγω του ότι ΔΕΝ ευθυγραμμίζονται με την Επιστήμη (η οποία απέρριψε τη χρήση των πειραμάτων για την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας), μη συμμορφούμενα με αυτήν, καθώς καταφεύγουν στη χρήση των αντιεπιστημονικών πειραμάτων για να εξιχνιάσουν τα προαναφερθέντα θέματα.

Η Επιστήμη όμως, σεβόμενη τις μεθόδους της: Επαγωγική λογική και Εις άτοπον απαγωγή,
εξήγαγε το αποδεικτικό συμπέρασμά της σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας: http://www.metafysiko.gr/forum/showp...postcount=1932

Johnkokk 11-05-18 19:05

Είχε δίκιο τελικά ό Ρομπ, μπήκα στον κόπο να διαβάσω λίγο παραπάνω από τα κείμενά σου(μέχρι να με πιάσει πονοκέφαλος δηλαδή από τις ασταμάτητες ασυναρτησίες)

Να σημειώσω ότι κανονικά είμαι με την δική σου άποψη,δηλαδή ότι ο Θεός δημιούργησε τον σύμπαν. Αν είναι όμως να το υποστηρίξει κάποιος ας το υποστηρίξει σωστά και όχι με ψαρωτικές μπούρδες.

Δεν προσδίδεται καμία ισχύς στο χριστιανικό επιχείρημα περί κοσμογονίας λόγω της άγνοιας της επιστήμης.

Όσο για τα επιχειρήματά σου,δίνεις κάποιες χρονολογίες του πότε δημιουργήθηκε ο κόσμος(απ'οτι θυμάμαι,λιγότερο απο 8000 χρονια πριν). Δεν ξέρω αν σας μάθαν στο σχολείο τι είναι τα απολιθώματα, αλλά μπορεί εύκολα να το γκουγκλάρεις και να βρεις μερικές χρονολογίες, ε κάτι εκκατομύρια έτη απόκλιση υπάρχει, εκτός βέβαια αν θεωρείς ότι ένα κόκκαλο μπορεί να ψεύδεται ή ότι όλοι οι παλαιοντολόγοι δεν είναι έγκυροι.

Σε πια Επιστήμη αναφέρεσαι συνέχεια ,λες και είναι καμιά μυστική οργάνωση ή καμιά θεότητα? Δεν μπορείς να βάλεις όρους φιλοσοφίας στις θετικές επιστήμες όπως αντίστοιχα δεν μπορείς να εφαρμόσεις μαθηματικές αρχές στην φιλοσοφία.

Οπότε περίσσότερο για το δικό σου καλό, για να μην χάνεις τον χρόνο σου(και κυρίως να μην χάνουμε κι εμείς τον δικό μας) πάψε να μιλάς για την επιστημονική προσέγγιση της κοσμογονίας χωρίς να έχεις ίχνος θετικών γνώσεων. Ανήκω στο κομμάτι των θετικών επιστημών(τουλάχιστον θα ανήκω κάποτε,αν κάτσω να διαβάσω :p) αλλά δεν ΤΟΛΜΑΩ να μιλήσω για την κοσμογονία γιατί ότι και να πω μόνο στον εξευτελισμό μου θα οδηγήσει καθώς δεν ξέρω τίποτα. Αρκετοί από αυτούς που σου απαντουν έχουν σαφώς περισσότερες θετικές γνώσεις από μένα και πάλι δεν βγάζουν άχνα για την κοσμογονία γιατί απλά δέχονται ότι δεν γνωρίζουν.Ούτε καν καθηγητές και διάνοιες δεν εκφράζουν συμπέρασμα για την κοσμογονία. Μην μπερδεύεις την άποψη και την πίστη με την επιστημονική απόδειξη.

Τέλος, το θέμα εδώ είναι η ύπαρξη ή όχι του Χριστού και όχι το πως φτιάχτηκε ο κόσμος οπότε αν είναι να προσθέσεις κάτι ,ας είναι επί του θέματος

Robespierre 11-05-18 22:24

Να συμπληρώσω johnkokk ότι δεν είμαι των θετικών επιστημών αλλά των κλασσικών, παρότι στα μαθηματικά και στη φυσική τα πήγα πολύ καλά στο λύκειο. Απ' όσο γνωρίζω η φιλοσοφία και τα μαθηματικά έχουν μερικά κοινά πεδία, ξεκινώντας από τον κλάδο της λογικής μέχρι και τη θεωρία συνολων. Αν και στις μέρες μας το διεπιστημονικό πεδίο της φιλοσοφίας της επιστήμης έχει γίνει αυτόνομος κλάδος.
Μέχρι και τον 17ο αιώνα φιλοσοφία και μαθηματικά πήγαιναν πάντως χέρι-χέρι, οι γίγαντες Καρτέσιος και Λάιμπνιτς έχουν θεμελιώσει πολλά πεδία των μαθηματικών.
Στο θέμα της "κοσμογονίας", θα είμαι απόλυτος ότι πρόκειται για όρο που έχει ρίζα στο μυθολογικό-θρησκευτικό παρελθόν του ανθρώπινου πολιτισμού. Κανένας θετικός επιστήμονας δεν μιλάει για κοσμογονία, την συναντάς μόνο σε έντυπα εκλαϊκευμένης επιστήμης. Για να καταλάβεις πάντως για πόσο ψεκασμένο απολογητή μιλάμε, έπιασε στο στόμα του μέχρι και τον Ε. Μπιτσάκη. Ο οποίος τι λέει; Αμφισβητεί το Big Bang επειδή πιστεύει ότι το σύμπαν είναι αιώνιο.

cHrIsToS8 12-05-18 09:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 131982)

Να σημειώσω ότι κανονικά είμαι με την δική σου άποψη,δηλαδή ότι ο Θεός δημιούργησε τον σύμπαν. Αν είναι όμως να το υποστηρίξει κάποιος ας το υποστηρίξει σωστά και όχι με ψαρωτικές μπούρδες.

Δεν προσδίδεται καμία ισχύς στο χριστιανικό επιχείρημα περί κοσμογονίας λόγω της άγνοιας της επιστήμης.

Και γιατί δεν λες εσύ την άποψή σου (μάλλον την είπες ότι ο θεός δηλαδή δημιούργησε το σύμπαν) με επιχειρήματα και όχι με ψαρωτικές μπούρδες;

Johnkokk 12-05-18 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 (Μήνυμα 131998)
Και γιατί δεν λες εσύ την άποψή σου (μάλλον την είπες ότι ο θεός δηλαδή δημιούργησε το σύμπαν) με επιχειρήματα και όχι με ψαρωτικές μπούρδες;

Υπάρχει διαφορα του να λέω την άποψή μου και του να βγάζω ένα έγκυρο συμπέρασμα. Όπως είπα πιστεύω ότι ο θεός έφτιαξε το σύμπαν ωστόσο δεν έχω επαρκείς αποδείξεις για να πω ούτε το πως ούτε το πότε, ούτε μπορώ μέσω συναισθηματικών τεκμηρίων να αποδείξω κάτι σαν την κοσμογονία. Οπότε λέω τι πιστεύω αλλά δεν μπορώ να αποδείξω ότι ισχύει----->δεν θα πω ότι βλακεία μου κατέβει και να το παραθέσω σαν επιχείρημα απλά και μόνο για να πω ότι προσπάθησα

ilias1990 12-05-18 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 132001)
Υπάρχει διαφορα του να λέω την άποψή μου και του να βγάζω ένα έγκυρο συμπέρασμα. Όπως είπα πιστεύω ότι ο θεός έφτιαξε το σύμπαν ωστόσο δεν έχω επαρκείς αποδείξεις για να πω ούτε το πως ούτε το πότε, ούτε μπορώ μέσω συναισθηματικών τεκμηρίων να αποδείξω κάτι σαν την κοσμογονία. Οπότε λέω τι πιστεύω αλλά δεν μπορώ να αποδείξω ότι ισχύει----->δεν θα πω ότι βλακεία μου κατέβει και να το παραθέσω σαν επιχείρημα απλά και μόνο για να πω ότι προσπάθησα

Αν ακολουθούσαν αυτό τον τρόπο σκέψης οι πιστοί όλων των θρησκειών, θα ήταν πολύ καλύτερος ο κόσμος μας :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.