Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

Savvas 10-07-05 18:47

Νομιζω πως ο κωδικας da vinci δεν ειναι τιποτε αλλο απο ενα μυθιστορημα που θα ηταν αδικο να το λαβουμε ως στοιχειο μελετης.και θα ρωτησω το εξης δεν ειναι ειρωνεια να μειωνουμε τοσο την ανθρωπινη λογικη θεωρωντας οτι τοσοι ανθρωποι που θεωριτικα θα αποτελουν το γενος του Χριστου να εχουν σιωπισει για το οφελος ποιων? των "πατερων",και γιατι για χρηματα? και ολοι τους? Περαν τωρα του da vinci το θεμα του Χριστου και της διδασκαλιας του κατα την δικη μου γνωμη αποτελει αν οχι αναποσπαστο κομματι συνεχεια του αρχαιου ελληνικου πνευματος σε αντιθεση με ολη αυτη την υποτιθεμενη "κοντρα" των δυο. και θα συμφωνισω με τον φιλο whitehatmister :"Ιησους, ο τελευταιος ελλην φιλοσοφος"

rania_thani 10-07-05 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savvas
και θα συμφωνισω με τον φιλο whitehatmister :"Ιησους, ο τελευταιος ελλην φιλοσοφος"

Είναι εύκολο, Savvas, να δώσεις μια σαφή εξήγηση για την Ελληνικότιτα του Ιησού, σε παρακαλώ...

zepellin 10-07-05 20:17

Πιθανότατα η διδασκαλία του Ιησού έχει επηρεαστεί απο την Ελληνιστική περίοδο. Η περιοχή της Ιουδαίας και η Αλεξάνδρεια που ζούσε μεγάλος αριθμός Ιουδαίων διοικούνταν τους τρείς τελευταίους αιώνες απο Έλληνες βασιλείς (Σελευκίδες και Πτολεμαίους). Και η μετάφραση των εβδομήκοντα της Αγίας Γραφής έγινε απο Ελληνιστές οπότε φυσικό είναι να επηρεάστηκαν.

beetlejuice 10-07-05 20:58

O κωδικας Ντα Βιντσι δεν ηταν τιποτε αλλο απο ενα καλογραμμενο μυθιστορημα το οποιο σερβιριστηκε με αρκετες αληθειες .Καποιος αλλος θα υποστηριξει οτι εδωσε αρκετα ερεθισματα σε ανθρωπους ασχετους με την ερευνα και δεν θα εχει αδικο..Και ιδιαιτερα για το τελευταιο νομιζω οτι εκπληρωσε και με το παραπανω τον σκοπο του (γιαυτο αλλωστε Βατικανο και Ορθοδοξη εκκλησια ξεσπασαν με μανια πανω του...).Ως αναζητητες λοιπον πρεπει να κρινουμε το βιβλιο (το τι προσεφερε στον κοσμο της ερευνας) και οχι ως "κοινοι θνητοι" (επιτρεψτε μου την εκφραση!).
Σε οτι αφορα τα λεγομενα του χρηστη Σαββα πρεπει να πω οτι διαφωνω καθετα.Απορω που βρηκες τον ορο της συνεχειας της αρχαιας ελληνικης κοσμοθεασης με αυτα που εβαλαν στο στομα του προσωπου Χριστου (εαν αυτος υπηρξε) 2,5 αιωνες μετα...Ως τρανταχτη αποδειξη σε αυτα που λεω καλω ολους σας να διαβασετε τον Αληθη Λογο του Κελσου και το "Κατα Χριστιανων" του Πορφυριου και του Ιουλιανου. Ετοιμαζω μια μελετη για αυτους τους 3.,Προκειται για φιλοσοφους της υστερης αρχαιοτητας 2ος-4ος μ.Χ αιωνας που πρωτοι σηκωσαν το ιδεολογικο-φιλοσοφικο τειχος του ελληνισμου απεναντι σε μια θρησκεια με "βαρβαρο δογμα" (οπως αναφερει ο Κελσος) που εκανε τοτε τα πρωτα της βηματα.Πρεπει επισης να αναφερω οτι αυτοι οι φιλοσοφοι ανηκαν στην εκλεκτικη σχολη.Μιλαμε δηλαδη για ενοποιηση των θεωριων των μεγαλυτερων σχολων της αρχαιοτητας.Το γεγονος αυτο καταρριπτει (απο τοτε!) καθε αποπειρα οποιουδηποτε (δυστυχως χαρακτηριζω το ρευμα του ελληνοχριστιανισμου μαστιγα της εποχης μας) να συνδεσει την αρχαια ελληνικη κοσμοθεαση με την χριστιανικη διδασκαλια.Αναζητηστε λοιπον αυτα τα κειμενα που εδω και 18 αιωνες δινουν τις απαντησεις τους...
Επειδη ομως το θεμα μας πρεπει να παραμεινει η ιστορικοτητα του Ιησου ακομη περιμενω στοιχεια πιστοποιησης της υπαρξης του...Αλλωστε νομιζω οτι το εως τωρα αποτελεσμα της ψηφοφοριας το απαιτει! :)

rania_thani 12-07-05 01:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Επειδη ομως το θεμα μας πρεπει να παραμεινει η ιστορικοτητα του Ιησου ακομη περιμενω στοιχεια πιστοποιησης της υπαρξης του... :)

Θα ήθελα πολύ να διαβάσω στο Forum κάποια στοιχεία για την ύπαρξή του, από την στιγμή που εγώ δεν έχω κανένα. Βλέπεις, δεν έχω διαβάσει και τίποτα. Πάντως για μένα, υπήρξε. Έτσι, απλά. Όπως έτσι απλά πιστεύω στην δική του ύπαρξη πιο πολύ απ'ό,τι στην ύπαρξη του Θεού. Μπορεί να είναι αντιφατικό, αλλά έτσι είμαι... αντιφατικός άνθρωπος. Ναι, πιστεύω στον Ιησού, όπως και στην θεότητα του Ήλιου και του Φεγγαριού. Όπως στις νύμφες των ποταμών... στους 12 Θεούς του Ολύμπου όπως και στους Τιτάνες και στον Βούδα... Δεν μπορώ να πιστέψω πως θρησκείες τόσων ετών ήταν απλά μια ιδέα... συγνώμη για τα άκυρα, αλλά είναι να μην αρχίσω να γράφω. :(

cHrIsToS1 12-07-05 07:33

Για να συνδιασουμε και κανα θεμα....................
Και να μην υπηρξε ποτε του αυτος ο Χριστος της βιβλου, με 800.000.000 ανθρωπους (πανω κατω) σε καθε γενια να πιστευουν οτι αυτος ηταν υπαρκτο προσωπο........................
Ε, αυτο φτανει.
ΥΠΗΡΞΕ.
Τι λες για αυτην την οπτικη μπητλ;;;
Σου κανει;;

xontro_mpizeli 12-07-05 12:42

Kαι τί έγινε;;;;;
 
Κ να υπήρξε και να μην υπήρξε ο Ιησούς εμένα το ίδιο μου κάνει.Δεν θα αλλάξει η ζώη μου άμα μου πει κάποιος ότι υπήρξε ή κάποιος ότι δεν υπήρξε.
Εμένα πάντως με απασχολεί το γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό(τα τελευταία 2 χρόνια ας πούμε...) πολλοί αρχίζουν να πολεμάνε την εκκλησία,τους παπάδες,την θρησκεία κ.τ.λ. ΓΙΑΤΙ;;; Υπάρχει λόγος;Δεν μπορώ να καταλάβω...τόσον καιρό τπτ και τώρα ξαφνικά αρχίσαν όλοι!Ε ρε αυτά τα Μ.Μ.Ε.Κ αυτό που λέω είναι κάτι που ισχυρίζομαι χωρίς να πιστεύω στον Θεό της Θρησκείας μας(Προσωπικά δεν πιστεύω σε τίποτα...-Ό,τι κ να θεωρήσεις μπορεί να είναι αληθινό-ποιός μου λέει εμένα το αντίθετο;).
Τώρα όσον αφορά το θέμα μας πιστεύω ότι υπήρξε ο Ιησούς αλλά δεν γνωρίζω ως τι:Θεάνθρωπος ή ένας κοινός άνθρωπος;Τόσες αναφορές πάντως που γίνονται στην Παλαιά και στην Καινή Διαθήκη καθώς και σε πολλά άλλα έγγραφα δεν είναι τυχαίες...Θα υπήρξε...Ο καθένας τώρα πιστεύει ό,τι θέλει...

Savvas 12-07-05 20:26

Ειναι τελικα λιγο ανουσιο να προσπαθουμε να αποδειξουμε αν υπηρξε η οχι ο Ιησους αφου τα μονα ιστορικα <ντοκουμεντα>που εχουμε ειναι η παλαια και η καινη διαθηκη,και ειναι γνωστο για την παλαια οτι ειναι το πιο διαστρεβλωμενο βιβλιο που υπηρξε.Παντως αγαπητο forum πρωσοπικη μου γνωμη ειναι να δουμε τι πρεσευβει τοτε και τορα και την θεση Του στην κοινωνια και ειδικοτερα στην ελληνικη και ολο αυτο μαγκες δεν ειναι ευκολο...

Μιχάλης 19-11-05 15:36

Υπάρχει και άλλο ένα ζήτημα. Έχει κανείς στοιχεία ότι ο Ορφέας, για παράδειγμα ήταν ιστορικό πρόσωπο, ή ο Δίας ή το Δωδεκάθεο, ή Όσιρης ή ο Όντιν, "αρχηγοί" όλοι θρησκευτικών "παρατάξεων"? Ξέρει κανείς εάν έχουμε ιστορικές αναφορές για το Βούδα ή μας επιβεβαιώνει κανείς τη διαδοχή του από μια σειρά άλλους που ενσαρκώνονται?
Ακόμα όμως και αν υπάρχουν ιστορικά στοιχεία, οι πιστοί δεν θα δώσουν και τόση σημασία, γιατί στηρίζονται σε αυτό που λέει η δημοσκόπηση, ότι δηλαδή τους ενδιαφέρει περισσότερο η διδασκαλία του. Εκείνοι, από την άλλη, που δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην ιστορική έρευνα, θα θεωρήσουν την ανυπαρξία στοιχείων αρκετή για να απορρίψουν τις διηγήσεις της Καινής Διαθήκης. Για μένα, η στάση και των δύο απόψεων είναι απόλυτα κατανοητή.

Cr4cKd0wN 19-11-05 16:11

[QUOTE=xontro_mpizeli]Κ να υπήρξε και να μην υπήρξε ο Ιησούς εμένα το ίδιο μου κάνει.Δεν θα αλλάξει η ζώη μου άμα μου πει κάποιος ότι υπήρξε ή κάποιος ότι δεν υπήρξε.
Εμένα πάντως με απασχολεί το γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό(τα τελευταία 2 χρόνια ας πούμε...) πολλοί αρχίζουν να πολεμάνε την εκκλησία,τους παπάδες,την θρησκεία κ.τ.λ. ΓΙΑΤΙ;;; Υπάρχει λόγος;Δεν μπορώ να καταλάβω...τόσον καιρό τπτ και τώρα ξαφνικά αρχίσαν όλοι![QUOTE]

Μα φίλε μου είμαστε στον αιώνα του Horus στον αιώνα του πολέμου τι περιμένεις να συμβεί? Κάθε αιώνας έχει τα χαρακτηριστικά του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.