Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

CERT 19-09-16 01:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Τέλος ο Άννας,ήταν προγενέστερος του Καϊάφα.Αντικατασταθηκε τυπικά από τον Καϊάφα, αλλά πρακτικά κράτησε και επι Καϊάφα μερίδιο εξουσίας,ως πεθερός αυτού.

Πηγή παρακαλώ για το παραπάνω ... όπως και για το παρακάτω :
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Λογικό λοιπόν ήταν να ασκούσε ακόμη επιρροή(εκτός από τον Καϊάφα,είχε διορίσει επισης σε υψηλές ιερατικές θέσεις και τους 5 γιούς του)

Μεταξύ του Άννα και του Καϊάφα μεσολαβούν άλλοι τρεις αρχιερείς (Ισμαήλ, γιος του Φαβή - Ελεάζαρ, γιος του πρώην αρχιερέα Άννα - Σίμωνας, γιος του Καμίθου) κι ένα διάστημα περίπου 3 ετών (Ιουδ. Αρχαιολ. Βιβλ. 18, κεφ 2, παρ. 2). Από που προκύπτει η αντικατάσταση του Άννα από τον Καϊάφα στην οποία αναφέρεσαι ;

Deadite 19-09-16 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CERT (Μήνυμα 124403)
Πολύ ωραία. Ας αφήσουμε λοιπόν τον αμόρφωτο με τα δύο πτυχία (ένα του παιδαγωγικού τμήματος του Πανεπιστημίου Αιγαίου και ένα της Νομικής Θεσσαλονίκης) και με μεταπτυχιακές σπουδές Χρυσαυγίτη Θεοδωρίδη στην ησυχία του αφού δεν πέρασε τα τεστ των μελών Johnkokk και Deadite,
...

Ούτε εγώ τον είπα αμόρφωτο, υπάρχουν αμόρφωτοι άνθρωποι με ήθος κι αξιοπρέπεια.

Τον είπα κάτι πολύ χειρότερο:

Μέλος εγκληματικής οργάνωσης, σπείρας δολοφόνων.

Αυτό είναι η Χ.Α. και δεν τίθεται θέμα πολιτικής ιδεολογίας, τίθεται θέμα ανθρωπιάς και συνείδησης.

Johnkokk 19-09-16 01:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CERT (Μήνυμα 124405)
Πηγή παρακαλώ για το παραπάνω ... όπως και για το παρακάτω :


Μεταξύ του Άννα και του Καϊάφα μεσολαβούν άλλοι τρεις αρχιερείς (Ισμαήλ, γιος του Φαβή - Ελεάζαρ, γιος του πρώην αρχιερέα Άννα - Σίμωνας, γιος του Καμίθου) κι ένα διάστημα περίπου 3 ετών (Ιουδ. Αρχαιολ. Βιβλ. 18, κεφ 2, παρ. 2). Από που προκύπτει η αντικατάσταση του Άννα από τον Καϊάφα στην οποία αναφέρεσαι ;

Ναι υπήρξαν και οι τρεις που αναφέρεις αντικατέστησαν για 1 χρόνο ο καθένας τον Άννα(ο ένας όπως αναφέρεις ήταν και γιός του).Επόμενος ήταν ο Καϊφας και μετά από αυτόν ο Άννας junior.Ο βαθμός του Αρχιερέα έμενε μέχρι τον θάνατο του εκάστοτε αρχιερέα(δεν μπορώ να θυμηθώ το σχετικό επιθετο ),επομένως έγινε αντικατάσταση του άννα και όχι διαδοχή,αφού ήταν ζωντανός και άρα μόνο αν τον καθαιρούσαν από τον τίτλο μπορούσε να πάρει άλλος την θέση αρχιερέα.

Αντικατάσταση ή διαδοχή ,η ουσία είναι ότι ο Άννας ήταν πεθερός του Καϊάφα,είχε γιούς σε υψηλές ιερατικές θέσεις και λόγω αυτών ασκούσε ακόμη επιρροή.Ήταν κάτι σαν τον "Επίτιμο" (ονόματα δεν λέω γιατί θα μου πέσει το ίντερνετ και τζάμπα θα ξαναγράφω την απάντηση).

Όσο για τις πηγές:

Ιωαννην
(ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ 18)
12 Η ουν σπειρα και ο χιλιαρχος και οι υπηρέται των Ιουδαίων συνέλαβον τον Ιησουν και έδησαν αυτόν, 13 και απήγαγον αυτόν προς Ανναν πρώτον, ην γαρ πενθερός του Καϊάφα, ος ην αρχιερεύς του ενιαυτού εκείνου. 14 ην δε Καϊάφας ο συμβουλεύσας τοις Ιουδαίοις ότι συμφέρει ένα άνθρωπον απολέσθαι υπέρ του λαού.

12 Η στρατιωτική μονάδα, λοιπόν, και ο χιλίαρχος και οι υπηρέτες των Ιουδαίων συνέλαβαν τον Ιησού και τον έδεσαν 13 και τον οδήγησαν στον Άννα πρώτα. γιατί ήταν πεθερός του Καϊάφα, που ήταν αρχιερέας του έτους εκείνου. 14 Και ήταν ο Καϊάφας αυτός που συμβούλεψε τους Ιουδαίους ότι συμφέρει ένας άνθρωπος να πεθάνει υπέρ του λαού.

Επίσης:
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86...BD%CE%B1%CF%82

ΥΣ:ξέρει κάποιος πως μπορώ να περάσω μήνυμα με περισπωμένες και πνεύματα?(ή θ πρέπει να τα αλλάζω κάθε φορά?)

CERT 19-09-16 09:11

Johnkokk, άλλη φορά όταν θα ζητάω από κάποιον να μου παραθέσει "πηγές", θα βάζω μπροστά και το "σοβαρές". Συγνώμη, το λάθος δικό μου ... νόμιζα πως ήταν αυτονόητο. Καλημέρα.

Pholarchos 19-09-16 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CERT (Μήνυμα 124409)
Johnkokk, άλλη φορά όταν θα ζητάω από κάποιον να μου παραθέσει "πηγές", θα βάζω μπροστά και το "σοβαρές". Συγνώμη, το λάθος δικό μου ... νόμιζα πως ήταν αυτονόητο. Καλημέρα.

Μόνο που το "Σοβαρές" το εξισώνεις με το "βολικές-για-σενα"

Johnkokk 19-09-16 10:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CERT (Μήνυμα 124409)
Johnkokk, άλλη φορά όταν θα ζητάω από κάποιον να μου παραθέσει "πηγές", θα βάζω μπροστά και το "σοβαρές". Συγνώμη, το λάθος δικό μου ... νόμιζα πως ήταν αυτονόητο. Καλημέρα.

Εσύ ο ίδιος χρησιμοποιείς την αναφορά για 2 αρχιερείς από το ευαγγέλιο του λουκά για να προσάψεις ατέλεια στα ευαγγέλια.Φυσικά,όταν δεν σε βολεύει το ευαγγέλιο δεν είναι πηγή.Επίσης αν έμπαινες στο λινκ του βικιπαίδεια θα έβλεπες από κάτω την αρχική πηγή των όσων γράφονται.Αλλά ξέχασα...και οι πηγές όταν αφορούν υποστηρικτές της μή ύπαρξης του χριστού μπορούν να είναι ακόμη και εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας που στον ελεύθερο χρόνο τους γράφουν βιβλία και υποστηρίζουν άκρως δημοκρατικά κόμματα.Φυσικά ένας επιστήμονας σαν τον Ιωαννίδη που αναφέρεται σαν αρχική πηγή,με θεολογικές σπουδές σε διάφορα πανεπιστήμια του εξωτερικού και έδρα σε πανεπιστήμια δεν είναι αξιόπιστος...

CERT 19-09-16 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos
Μόνο που το "Σοβαρές" το εξισώνεις με το "βολικές-για-σενα"

Το "σοβαρές" το εξισώνω με το "εξωχριστιανικές". Είναι δυνατόν να ερευνά κάποιος την ιστορικότητα ενός "γεγονότος" μέσα από ένα κείμενο και να φέρνει το ίδιο το κείμενο ως πηγή ; Κάτσε και σκέψου λίγο ...

CERT 19-09-16 10:20

Johnkokk,

Παράθεση:

Εσύ ο ίδιος χρησιμοποιείς την αναφορά για 2 αρχιερείς από το ευαγγέλιο του λουκά για να προσάψεις ατέλεια στα ευαγγέλια.
Μονάχα που δεν τα χρησιμοποιώ ως πηγές. Απλώς, ελέγχω τι αναφέρουν. Διαβάζω τι λέει ο Λουκάς. Αν, για να επαληθεύσω τον Λουκά, χρησιμοποιήσω ως πηγή τον Ιωάννη, όπως κάνεις εσύ ... τότε αυτό δεν λέγεται έρευνα, λέγεται αχταρμάς.

Johnkokk 19-09-16 10:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CERT (Μήνυμα 124412)
Το "σοβαρές" το εξισώνω με το "εξωχριστιανικές". Είναι δυνατόν να ερευνά κάποιος την ιστορικότητα ενός "γεγονότος" μέσα από ένα κείμενο και να φέρνει το ίδιο το κείμενο ως πηγή ; Κάτσε και σκέψου λίγο ...

Ρε φίλε θα μας τρελάνεις!Μ'αρέσει που μελετάς και φιλοσοφίες για τον δρόμο προς εξύψωση .Πως μπορείς εσύ να κάνεις ερώτηση για ένα κείμενο και ενώ η απάντηση είναι περίπου μέσα στο ίδιο κείμενο να μην είναι αξιόλογη.Με την ίδια λογική σε ένα βοήθημα μαθηματικών δεν είναι σωστές οι λύσεις στο πίσω μέρος

Όσο για το ότι οι εξωχριστιανικές πηγές είναι οι μόνες σωστές τι να πω...η γιαγιά μου παίζει να είναι πιο ανοιχτόμυαλη από σένα(και χωρίς να ξέρει να διαβάζει).

CERT 19-09-16 10:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Πως μπορείς εσύ να κάνεις ερώτηση για ένα κείμενο και ενώ η απάντηση είναι περίπου μέσα στο ίδιο κείμενο να μην είναι αξιόλογη.

Μεγάλο μπέρδεμα έχεις στο μυαλό σου φίλε μου ... και δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε και την διάθεση να σε ξεμπλέξω. Απλά, κάτσε και διάβασε τι γράφεις.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Με την ίδια λογική σε ένα βοήθημα μαθηματικών δεν είναι σωστές οι λύσεις στο πίσω μέρος

Παντελώς άσχετο παράδειγμα.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Όσο για το ότι οι εξωχριστιανικές πηγές είναι οι μόνες σωστές τι να πω...η γιαγιά μου παίζει να είναι πιο ανοιχτόμυαλη από σένα(και χωρίς να ξέρει να διαβάζει).

Όχι, είναι σωστές οι πηγές των Συναξαριστών και της ΟΟΔΕ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.