Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

27-06-13 21:03

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου anastasi πράγματι προς Μπλαβάτσκυ και
Άλικη Μπέιλυ που από το
1920 είχαν αρχίσει δειλά δειλά αυτές οι θεωρίες για
την Νέα Εποχή του
Υδροχόου
και
Νέα Παγκόσμια Θρησκεία...

Πάντως αυτός ο (ας μου επιτραπεί η έκφραση) αχταρμάς θεωριών και
Θρησκειών δεν νομίζω πως σήμερα αγγίζει κάποιους εκτός από κάποιους
φανατικούς...

Βέβαια σε αυτήν την θεωρία ή όπως άλλως να την πούμε ανακατεύεται
ο Χριστός σαν νέος Αβατάρ με τους
Μαϊτρέγια, Βοδδισάττβα ή Ιμάμ
Μαχντί....

Ευχαριστώ.


naeb 28-06-13 00:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anastasi (Μήνυμα 104667)
Εμένα προς Μανταμ Μπλαβάτσκι (Αποκεκαλυμένη Ισις, κτλ) μου φέρνει φιλε AVATARGR. Και δεν είναι κακή κοσμοθεωρία.


---------------------------------------

σωστά.
Αν μπορεί ο saruman ας μας πει αν ακολουθεί κάποιο από τα παρακλάδια της θεοσοφικής
... εκτός του τόλκιν ;)

SARUMAN 28-06-13 01:07

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟ;;
ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ,ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Η ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ, Η ΣΑΡΟΥΜΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΠΛΕΝΤΕΡ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

no slave 02-07-13 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SARUMAN (Μήνυμα 104672)
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟ;;
ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ,ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Η ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ, Η ΣΑΡΟΥΜΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΠΛΕΝΤΕΡ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

τι ακριβως να σου πουμε φιλε SARUMAN?
Λες μια θεωρια μεταφυσικου περιεχομενου,με συμπερασματα ανευ αιτιολογησης.

Αλλα για να δουμε,αφου εχεις περιεργεια:
-απο που πληροφορηθηκες για τη μετενσαρκωση των πνευματικα εξελιγμενων?
-απο που προκυπτει οτι ο Σωκρατης και ο Πυθαγορας ηταν χριστοι?
-γιατι η φραση του Ιησου «Πριν ο Αβραάμ έρθει σε ύπαρξη, εγώ υπάρχω» να υποννοει οτι υπηρχε προτυτερα σε αλλο ενσαρκωμενο σωμα και να μην ισχυει η χριστιανικη θεωρηση,οτι δηλαδη ο Ιησους ειναι ο Θεος?
-Πως γνωριζεις την ουσια του Θεου αλλα και τη δραστηριοτητα του (λες οτι χρησιμοποιει την ψυχη που εφτασε στη Θεωση για να διδαξει την ανθρωποτητα).
-Τι διαφορα εχεις εσυ που υποστηριζεις τα παραπανω με τον οποιοδηποτε υποστηρικτη της εκαστοτε θρησκειας?Τι ειναι αυτο που σε κανει περισσοτερο αξιοπιστο?

beetlejuice 10-07-13 11:13

http://www.metafysiko.gr/wp-content/...i-ekdilwsi.jpg


Οι Εκδόσεις Δαιδάλεος και ο Μηνάς Παπαγεωργίου σας προσκαλούν στην κεντρική παρουσίαση του νέου μας βιβλίου “Το Πρόβλημα της Ιστορικότητας του Ιησού: Το Ρεύμα των Μυθικιστών“.

Στην εκδήλωση θα μιλήσουν για το βιβλίο όπως και για το θέμα που πραγματεύεται η φιλόλογος-συγγραφέας Χαρίτα Μήνη, ο πολιτισμολόγος Ιωάννης Μπουσίου και ο αρχισυντάκτης του περιοδικού “Φαινόμενα” και ιδρυτικό μέλος της Ελληνικής Κοινότητας του Μεταφυσικού (metafysiko.gr), Μηνάς Παπαγεωργίου.



ΠΟΥ/ΠΟΤΕ: Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 18 Ιουλίου στην αίθουσα φιλοσοφικών συζητήσεων «Ορφεύς», στην οδό Ακαδημίας 88 (2ος όροφος), στις 8:00 μ.μ.


To event στο facebook


Είσοδος ΕΛΕΥΘΕΡΗ

beetlejuice 28-08-13 23:02




Ο Μυθικισμός στη Θεσσαλονίκη!


Οι εκδόσεις Δαιδάλεος σας προσκαλούν στην παρουσίαση του νέου βιβλίου του δημοσιογράφου Μηνά Παπαγεωργίου, «Το Πρόβλημα της Ιστορικότητας του Ιησού: Το Ρεύμα των Μυθικιστών».

Εκτός από τον συγγραφέα, θα μιλήσει και η Ελεάννα Ιωαννίδου, δικηγόρος και συντονίστρια της θεματικής ομάδας δικαιωμάτων των Οικολόγων Πράσινων.

Την εκδήλωση θα συντονίσει ο ψυχολόγος, συγγραφέας και διευθυντής των εκδόσεων Δαιδάλεος, Γιώργος Ιωαννίδης.

ΠΟΥ/ΠΟΤΕ: Η βιβλιοπαρουσίαση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 06 Σεπτεμβρίου στο café «Πρώτο Πάτωμα», το διατηρητέο κτίριο της οδού Τσιμισκή 97 ακριβώς στο κέντρο της πόλης μας, στις 8:00 μ.μ. (http://protopatoma.gr/)

Είσοδος ΕΛΕΥΘΕΡΗ

To event στο Facebook

Η 1η έκδοση του βιβλίου εξαντλήθηκε και επανακυκλοφορεί!
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε και εδώ: http://daidaleos.gr/mythicism-greek-edition/

beetlejuice 13-10-13 11:45

Θυμάστε το ντοκιμαντέρ Caesar's Messiah που προβάλλαμε μαζί με τους Έλληνες Μυθικιστές πέρσι στο σινεμά "Μικρόκοσμος" στην Αθήνα, έναν μόλις μήνα μετά την παγκόσμια πρεμιέρα του στις ΗΠΑ;
Σε λίγα 24ωρα η ταινία κάνει πρεμιέρα στη Μ. Βρετανία και συνδυάζεται με τη διοργάνωση μιας μεγάλης ημερίδας στην οποία θα μιλήσουν οι Μυθικιστές Joseph Atwill και Kenneth Humphreys. Ρεπορτάζ και σύνδεση με τα... της Ελλάδας εδώ. :)

Ogygos 13-10-13 13:02

Κριτική πάνω στην θεωρία του Joseph Atwill:

http://www.patheos.com/blogs/wwjtd/2...by-the-romans/

beetlejuice 13-10-13 14:05

Πράγματι η θεωρία του Atwill και η άποψη που προωθεί αναφορικά με την σχέση του Ιησού με τον Ρωμαίο αυτοκράτορα Φλάβιο Τίτο παρουσιάζει αρκετά κενά και τελευταία δέχεται έντονες κριτικές ακόμα και μέσα στους Μυθικιστικούς κύκλους (είτε από ακαδημαϊκούς, είτε από ανεξάρτητους ερευνητές). Παρ' όλα αυτά υπάρχουν κάποια στοιχεία των απόψεών του που αξίζουν διερεύνησης από κάθε ενδιαφερόμενο για την ιστορικότητα του Ιησού.
Να σημειωθεί ότι για το ζήτημα της Ρωμαϊκής καταγωγής του χριστιανισμού (το οποίο δεν περιλαμβάνει μόνο τη θεωρία του Atwill) έχουν μιλήσει ερευνητές όπως ο Ιταλός γλωσσολόγος Fransesco Carotta, όσο και δύο δικοί μας, ο Νίκος Βεργίδης στο εξαίσιο έργο του "Νέρων και Χριστός", καθώς επίσης και ο Χρήστος Μόρφος σε σχετικά άρθρα που έχει δημοσιεύσει σε περιοδικά και στο διαδίκτυο.

Παραθέτω τέλος και ένα κείμενο του Atwill με τίτλο "Τα πρόβατα και οι πολίτες" που μετέφρασα πριν ένα περίπου χρόνο στα ελληνικά με αφορμή τη δεύτερη έκδοση του βιβλίου του Αμερικανού συγγραφέα.

Ogygos 13-10-13 14:53

Απ' ότι έχω καταλάβει η θεωρία των Μυθικιστών είναι ότι ο Ιησούς δεν υπήρχε ως πραγματικό ιστορικό πρόσωπο. Δεν θα αναφερθώ στα πολλά επιχειρήματα των αντιπάλων της θέσης αυτής. Βέβαια συνολικά σημασία έχει και η ιστορικότητα ή μη του Ιησού, αλλά και η θεϊκότητα ή μη του ιδίου προσώπου.

Ένα βασικό πρόβλημα με τους Μυθικιστές είναι ότι αγνοούν πάρα πολλά πράγματα που σχετίζεται με την προέλευση και εξέλιξη της Χριστιανικής θρησκεία. Έχω την εντύπωση ότι ιδεολογικά είναι υλιστές οι οποίοι έχουν εγκλωβιστεί σε ένα τρόπο σκέψης που σχετίζεται με το σύγχρονο επιστημοκοεϊδές κοσμοείδωλο. Τι λέει αυτό; Λέει ότι θεός δεν υπάρχει. Ο άνθρωπος μέσω των επιστημονικών νόμων και της εξέλιξης εξελίχθηκε τυχαία από τους πιθηκοναθρώπους πριν από εκατομμύρια χρόνια. Εξωγήινοι δεν υπάρχουν ή αν υπάρχουν βρίσκονται τόσο απόμακρα που δεν επισκέφτηκαν ποτέ την Γη και έτσι δεν επέδρασαν ποτέ στην εξέλιξη του πολιτισμού ή των θρησκειών.

Τα διάφορα μεγαλιθικά μνημεία μπορούν να εξηγηθούν ως τάφοι(πυραμίδες) ή θρησκευτικοί χώροι λατρείας θεοτήτων που πηγάζουν από παραισθήσεις ή δεισιδαιμονιών των ντοπίων. Έτσι αυτός ο θρησκευτικός παραλογισμός των ανύπαρκτων θεών ή "θεών" τους οδήγησε να αφιερώσουν άπειρες ώρες πνευματικής και χειρονακτικής εργασία για να τελειοποιήσουν τεχνικές και να αναγείρουν μνημεία όπως οι πυραμίδες ή μεγαλιθικά μνημεία στο Καρνάκ ή το Στόουνχεντζ.

Η φύση η ιστορία και η θρησκείες μπορούν έτσι να εξηγηθούν με βάση λοιπόν αυτό το πλαίσιο με δεδομένα επιστημών όπως η φυσική, τα μαθηματικά, η παλαιοανθρωπολογία, η αρχαιολογία, η ψυχολογία και πάει λέγοντας.

Έτσι έρχονται λοιπόν οι Μυθικιστές ή οποιοιδήποτε μυθικιστές και με προαπαιτούμενα τα παραπάνω εστιάζουν σε ένα σημείο του χρόνου και χώρου και το μελετούν με βάση αρχαίες πηγές αποκομμένο από το περιβάλλον.


Καταλήγοντας εγώ θέλω να ρωτήσω πως εξηγούν οι Μυθικιστές τις σχέσεις του Χριστιανισμού με επιστημονικές γνώσεις πολύ υψηλού επιπέδου; Από που προήλθαν; Από τους Ρωμαίους; Θα ήταν κωμικά αν το πίστευε αυτό κανείς. Στο θέμα των αρχαίων θρησκειών και του Χριστιανισμού υπάρχει ένα τεράστιο πλέγμα που σχετίζεται με ουράνια καταγωγή αλλά και δυνάμεις και επιδράσεις που η κατεστημένη ορθολογιστική σύγχρονη επιστήμη δεν μπορεί να αγγίξει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.