Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

Robespierre 15-03-18 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 131436)

ΥΓ. Λόγω του ένθερμου χαρακτήρα σου θα σου πρότεινα να βγεις στις γειτονιές και να πλακώσεις ότι βλέπεις σε χριστιανό. Νταξ, και εμένα μου την δίνουν οι γιαχωβάδες αλλά δεν θα τους δείρω κιόλας (τους αποφεύγω διακριτικά και με ευγένεια όπως θα έκανε κάθε καλός ορθόδοξος χριστιανός όπως εσύ και εγώ).

Ο κάθε καλός ορθόδοξος χριστιανός (= όπως εσύ, γιατί εγώ δεν είμαι χριστιανός, να βρίζεις του ομοίους σου pls), θα σέρνονταν με αυτό το δήθεν καλοκάγαθο υφάκι και το στιλάκι passive-aggressive, θα αμόλαγε ειρωνείες, θα έψαχνε συστηματικά τα προηγούμενα post των άλλων σε κάποιο φόρουμ μέχρι να βαρεθεί, ώστε να εντοπίσει κάποιο πάτημα για να τους ειρωνευτεί, όσο πιο ύπουλα μπορεί φυσικά. Έτσι στα μουλωχτά, αργά και σιχαμερά μέχρι να τους τη σπάσει, να παρεκτραπείς και μετά να πέσει η σχεδιασμένη ρουφιανιά στον διαχειριστή για να φας ποινή, να του αδειάσεις τη γωνιά αν είναι δυνατόν να αλωνίζει ελεύθερος, άλλη μια νίκη. Φυσικά σε φόρουμ όλα αυτά, με τον φερετζέ του ίντερνετ, γιατί στην ζωή είναι λούζερ ολκής. Τον εντοπίζεις άλλωστε από τον τρόπο που γράφει, ούτε επίτροπος σε ενορία δεν κατάφερε να γίνει. Ο αποτυχημένος "εδώ γελάνε" θα τον περιέγραφα. Κατάντια και περίγελος.

Deadite 15-03-18 21:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 131436)
. Νταξ, και εμένα μου την δίνουν οι γιαχωβάδες αλλά δεν θα τους δείρω κιόλας (τους αποφεύγω διακριτικά και με ευγένεια όπως θα έκανε κάθε καλός ορθόδοξος χριστιανός όπως εσύ και εγώ).

Πολύ σωστή αντιμετώπιση κάποιου που "μας τη δίνει".

Γιατί όμως δεν υιοθετείς την ίδια τακτική και με τους μυθικιστές;
Διαφωνείς με τις απόψεις τους; Ωραία, εκφράζεις τις αντιρρήσεις σου, καταθέτεις τα επιχειρήματά σου και σταματάς να ασχολείσαι.

Ποιος ο λόγος να επιτίθεσαι και να δημιουργείς καταστάσεις;

Οι διαχειριστές του φόρουμ, όπου είμαστε όλοι φιλοξενούμενοι, έχουν μια συγκεκριμένη ιδεολογία. Δε χρειάζεται να συμφωνούμε μαζί τους, αλλά δε μπορούμε να μπαίνουμε στο σπίτι κάποιου μόνο και μόνο για να τον προσβάλουμε επειδή οι ιδέες του έρχονται σε αντίθεση με τις δικές μας.

Σκέψου να πήγαινα εγώ πχ σ'ένα χριστιανικό φόρουμ και ν'άρχιζα τους φιλιππικούς... πώς θα με χαρακτήριζες;

Robespierre 15-03-18 22:15

Deadlite δεν υποστηρίζω τον Μυθικισμό. Τον θεωρώ ψευδοεπιστήμη και πιθανόν ψευδοϊστορία. Το δόγμα του (για δόγμα πρόκειται) υποστηρίζει ότι όλα τα πρόσωπα που αναφέρεται είναι μυθολογικά με κανένα ίχνος ιστορικότητας. Σαν θεωρία έχει μεν ρίζες σε δουλειές πανεπιστημιακών του 19ου αιώνα, που όντως είχαν βάση γιατί αναφερόταν στον Ιησού των ευαγγελίων, σαφώς κατασκευασμένο πρόσωπο από τους γραφείς των Ρωμαίων αυτοκρατόρων, όπως έχουν αποδείξει όλοι οι μη ελεγχόμενοι από τα ιερατεία ιστορικοί και αρχαιολόγοι. Ο Μυθικισμός όμως του 20-21ου αιώνα είναι ένα κίνημα-αναβίωση που προέρχεται από συγγραφείς βιβλίων. Η πλειοψηφία τους δεν έχει καμία σχέση με τον χώρο των κλασικών σπουδών, αλλά πρόκειται για τους πολύ γνωστούς "ερευνητές", όμοιους με αυτούς που παράγουν τόνους διασκεδαστικών ιστοριών, όπως το πολύ γνωστό:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Ho...the_Holy_Grail

Τώρα για τον Απολλώνιο είναι σαφές ότι πρόκειται για βίους παράλληλους με τον Ιησού των ευαγγελίων και χρονολογικά και στα ενδότερα. Μόνο που ο Απολλώνιος ήταν υπαρκτό πρόσωπο, άσχετα αν του αποδόθηκαν υπερφυσικές δυνάμεις από τους ακολούθους του.

Deadite 16-03-18 01:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Robespierre (Μήνυμα 131444)
Μόνο που ο Απολλώνιος ήταν υπαρκτό πρόσωπο, άσχετα αν του αποδόθηκαν υπερφυσικές δυνάμεις από τους ακολούθους του.

Κάτι τέτοιο πιστεύω για τον Ιησού ότι δηλαδή υπήρξε ως άνθρωπος και πνευματικός δάσκαλος, αλλά θεοποιήθηκε από τους μαθητές του.
Έλεγαν και για τον Απολλώνιο ότι αναστήθηκε;

Για μένα, το πρόβλημα του χριστιανισμού δεν είναι ο Ιησούς, αλλά οι οπαδοί του. Ειδικά σήμερα ήταν μια θλιβερή μέρα για τα ανθρώπινα δικαιώματα...

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/...s.5124182.html

Ειδικά αυτό το σημείο:
Παράθεση:

Όπως αναφέρει το avmag που παρακολούθησε τη διαδικασία, ο Μητροπολίτης με αφορμή τα Pride και μία χαρακτηριστική φωτογραφία που είχε μαζί του, ενός νεαρού, που ήταν ντυμένος παπάς είπε: «Αν είχα όπλο και με άφηνε ο νόμος θα το χρησιμοποιούσα να ξεμπερδεύουμε.»
με κάνει να πιστεύω ότι εάν ζούσε ο Ιησούς θα ήταν έξω από το δικαστήριο, στο πλευρό όσων διαδήλωναν και ζητούσαν την καταδίκη του Αμβρόσιου.

Bernie Rico Jr 16-03-18 11:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Deadite (Μήνυμα 131443)
Ποιος ο λόγος να επιτίθεσαι και να δημιουργείς καταστάσεις;

Οι διαχειριστές του φόρουμ, όπου είμαστε όλοι φιλοξενούμενοι, έχουν μια συγκεκριμένη ιδεολογία. Δε χρειάζεται να συμφωνούμε μαζί τους, αλλά δε μπορούμε να μπαίνουμε στο σπίτι κάποιου μόνο και μόνο για να τον προσβάλουμε επειδή οι ιδέες του έρχονται σε αντίθεση με τις δικές μας.

Σκέψου να πήγαινα εγώ πχ σ'ένα χριστιανικό φόρουμ και ν'άρχιζα τους φιλιππικούς... πώς θα με χαρακτήριζες;

Δεν καταλαβαίνω για ποιόν μιλάς.. αν το λες για μένα, πότε προσέβαλα κάποιον? Να το δούμε βρε αδελφέ, να απολογηθώ κιόλας, δεν έχω τέτοια κολλήματα. Ωστόσο δεν έχω βρίσει κανένα αν και με έχουν βρίσει και ειρωνευτεί για το θρήσκευμά μου.. αυτό και αν είναι φασισμός.. :rolleyes:

Robespierre 16-03-18 14:35

http://tvxs.gr/news/i-apopsi-mas/me-...8Bkai-dikaston

Σε μια χώρα σάπια σαν κι αυτή που έλαχε να ζούμε, οι φασίστες θα ζητάνε τα ρέστα και οι δικαστές θα τους τα δίνουν. Δεν έχω τίποτε άλλο να πω, δωστε τους το λόγο να τα επαναλαμβάνουν κάθε μέρα μέσα στα μούτρα μας ακομα κι εδω μέσα. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Bernie Rico Jr 16-03-18 14:45

Δηλαδή τι σου έχουν πει "εδώ μέσα στα μούτρα μας"? Ειδικά εσύ έχεις λερωμένη τη φωλιά σου με τόσα βρισίδια που έχεις ρίξει στα μούτρα άλλων.. το καλό είναι ότι οι διαχειριστές "βλέπουν" για αυτό κιόλας έχεις φάει άπειρα μπαν (εξου και το ζιλοτειπ). Συμφωνώ όμως! Φασίστες και φασιστικές συμπεριφορές υπάρχουν παντού. Θα προτιμούσα όμως να πεις και άλλες πληροφορίες για τον Απολλώνιο Τυανέα (για να μείνουμε και στο θεμα δηλαδή) και πως ο Ιησούς ταυτίζεται με αυτόν.

Deadite 16-03-18 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 131446)
Ωστόσο δεν έχω βρίσει κανένα αν και με έχουν βρίσει και ειρωνευτεί για το θρήσκευμά μου. αυτό και αν είναι φασισμός.. :rolleyes:

Εκεί είναι το πρόβλημα. Όταν σου την πέφτει κάποιος και σε βρίζει, όχι γιατί του έκανες εσύ κάτι, αλλά γιατί διαφωνεί με τις ιδέες σου γενικά, δεν υπάρχει λόγος να απαντήσεις ανταποδίδοντας την όποια προσβολή σε προσωπικό επίπεδο. Δεν κερδίζεις κάτι με τη διαιώνιση μιας κουβέντας τύπου "Είσαι βλάκας" - "Όχι, εσύ είσαι βλάκας". Με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρεις είναι να εκτεθείς, ακόμα κι αν έχεις δίκιο, το χάνεις.

Το καλύτερο είναι να μην απαντήσεις καθόλου, έτσι διατηρείς το ηθικό έρεισμα, εάν όμως δεν αντέχεις, θα απαντήσεις, αλλά δε θα επιτεθείς σε προσωπικό επίπεδο. Κι αφού εκφράσεις την άποψή σου και βλέπεις ότι ο άλλος δε σε ακούει ή δε θέλει να σε ακούσει, σταματάς. Κερδίζεις πολύ περισσότερα έτσι, δε χρειάζεται να έχεις τον τελευταίο λόγο.

Robespierre 16-03-18 17:30

Ναι deadlite, καλά... ρίξε μια ματιά στον διάλογό του με την Litsa πέντε σελίδες παραπίσω να δούμε ποιος έβριζε. Όταν άρχισα να του απαντάω σε αυτά που έγραφε, έπεσε η κλάψα/κάρφωμα και μετά η λογοκρισία. Αλλά λούζερ μια φορά εδώ μέσα, λούζερ για πάντα. Τον βλέπεις; Τα ίδια τυράκια με τότε πετάει ξανά, το μόνο που ξέρει να γράφει. Μετά ζητάει δήθεν διάλογο για τον Απολλώνιο...
Δεν του περνάει από το φτωχό του μυαλό ότι εγώ σκόπιμα προκάλεσα την κατάληξη τότε, για να φανεί τι συμβαίνει εδώ. Τα δήθεν προσχήματα του "πολιτισμένου διαλόγου" και από πίσω ανοχή στις εμετικές ειρωνείες των απολογητών της κακιάς ώρας. Τα "άπειρα μπαν" που γράφει, μετέφρασε τα σε άπειρες ήττες που έχει φάει στη προσωπική του ζωή. Και μετά έρχεται εδώ μέσα κρυμμένος πίσω από ένα πληκτρολόγια να υπερασπιστεί κάτι.Τι; Τα καντήλια της ενορίας του; Του τα επιστρέφω με τόκο. Συνέχισε τις παραινέσεις σου πάντως, θα σου απαντάει κάθε φορά με κάποια ειρωνεία προς κάποιον, στην περίπτωσή μας έχει πρόχειρο εμένα.




(πσσστ Ερικ; Άντε σε αυτόν που βρίζεις να του κλαφτείς μια φορά ακόμα, ότι σου την πέφτουν και καλά :p )

ilias1990 16-03-18 18:48

Πάντως έναν χριστιανό δεν θα πρέπει να τον ενδιαφέρει ούτε η θεϊκότητα του Ιησού , ούτε το αν υπήρξε ιστορικά αλλά να τηρεί τον λόγο. Και να μη δίνει πολύ βάση σε αυτά που γράφονται στα τέσσερα Ευαγγέλια, όσο στη γνωστική διδασκαλία. Είτε σωστό είτε λάθος αυτό που λέω πάντως, όταν ακούνε τέτοια πράγματα οι περισσότεροι χριστιανοί, πέφτουν να σε " φάνε ":D

heretic 16-03-18 19:48

Αν βγάλεις ένα πετραδάκι από το ετοιμόρροπο πια οικοδόμημα, θα γκρεμιστεί. Μόνο σε χώρες απελπισμένων, όπως στην Ελλάδα, συνεχίζουν να επιζούν οι Αμβρόσιοι και τα παπαδοπαίδια τους.

Deadite 16-03-18 19:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Robespierre (Μήνυμα 131450)
Ναι deadlite, καλά... ρίξε μια ματιά στον διάλογό του με την Litsa πέντε σελίδες παραπίσω να δούμε ποιος έβριζε. Όταν άρχισα να του απαντάω σε αυτά που έγραφε, έπεσε η κλάψα/κάρφωμα και μετά η λογοκρισία. Αλλά λούζερ μια φορά εδώ μέσα, λούζερ για πάντα. Τον βλέπεις; Τα ίδια τυράκια με τότε πετάει ξανά, το μόνο που ξέρει να γράφει. Μετά ζητάει δήθεν διάλογο για τον Απολλώνιο...
Δεν του περνάει από το φτωχό του μυαλό ότι εγώ σκόπιμα προκάλεσα την κατάληξη τότε, για να φανεί τι συμβαίνει εδώ. Τα δήθεν προσχήματα του "πολιτισμένου διαλόγου" και από πίσω ανοχή στις εμετικές ειρωνείες των απολογητών της κακιάς ώρας. Τα "άπειρα μπαν" που γράφει, μετέφρασε τα σε άπειρες ήττες που έχει φάει στη προσωπική του ζωή. Και μετά έρχεται εδώ μέσα κρυμμένος πίσω από ένα πληκτρολόγια να υπερασπιστεί κάτι.Τι; Τα καντήλια της ενορίας του; Του τα επιστρέφω με τόκο. Συνέχισε τις παραινέσεις σου πάντως, θα σου απαντάει κάθε φορά με κάποια ειρωνεία προς κάποιον, στην περίπτωσή μας έχει πρόχειρο εμένα.




Δεν κάνω παραινέσεις, προτάσεις κάνω, όποιος θέλει ακούει, όποιος δε θέλει, με γράφει... δικαίωμά του.

Όσον αφορά το θέμα του φασισμού και της ανοχής, μέχρι ποιου σημείου δηλαδή πρέπει να ανεχόμαστε τον άλλο, έχει να κάνει με το κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο βρισκόμαστε καθώς και με το εάν κάποιος από τους εμπλεκόμενους κατέχει θέση εξουσίας.

Σε ένα φόρουμ είμαστε όλοι ίσοι (πλην των διαχειριστών, που έχουν τη δυνατότητα να ρίξουν μπαν κατά το δοκούν).

Με κάποιους διαφωνούμε, τους τη λέμε, μας τη λένε. Τι παραπάνω μπορούν να μας κάνουν; Δε μπορούν να μας επιβάλουν απολύτως τίποτα, εάν επιμένουν σε κάτι που δε στέκει, απλά εκτίθενται. Γίνονται ρεζίλι δηλαδή, ακόμα κι αν οι ίδιοι δεν το καταλαβαίνουν.

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα φασισμού μέσα στο φόρουμ, εκτός βέβαια από τις περιπτώσεις όπου κάποιοι ήρθαν και δήλωσαν οπαδοί του φασισμού, ή ακόμα και νοσταλγοί των στρατοπέδων συγκέντρωσης. Ως γνωστόν, έχω λογομαχήσει ουκ ολίγες φορές με τέτοια άτομα.

Με τους χριστιανούς δεν έχω πρόβλημα, αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι αυτοί δε θα έδειχναν σε μένα την ανοχή που δείχνω εγώ σε αυτούς :D αυτό όμως πάει πακέτο με πίστη τους σε μια και μοναδική αλήθεια, την οποία πίστη εγώ δε συμμερίζομαι... το κατανοώ και πάω παρακάτω. Δεν αισθάνομαι ότι απειλούμαι από την πίστη τους, τουλάχιστον μέσα στο φόρουμ...

Στη ζωή εκτός φόρουμ, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και η χθεσινή αθώωση του Αμβρόσιου, δυστυχώς αποδεικνύει τι μπορεί να συμβεί όταν δίνονται θέσεις εξουσίας σε μισαλλόδοξα άτομα (αναφέρομαι και σε αυτούς που τον αθώωσαν).

Deadite 16-03-18 21:25

Κι επειδή δεν μου αρέσει η αδικία, οφείλω να πω ότι στην παρούσα φάση, ανεξαρτήτως πεποιθήσεων και παλαιότερων διενέξεων, είναι ξεκάθαρο ότι ο επιτιθέμενος είναι ο Bernie Rico Jr, ο Robespierre αμύνεται.

Johnkokk 16-03-18 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Deadite (Μήνυμα 131453)
Με τους χριστιανούς δεν έχω πρόβλημα, αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι αυτοί δε θα έδειχναν σε μένα την ανοχή που δείχνω εγώ σε αυτούς :D αυτό όμως πάει πακέτο με πίστη τους σε μια και μοναδική αλήθεια, την οποία πίστη εγώ δε συμμερίζομαι... το κατανοώ και πάω παρακάτω. Δεν αισθάνομαι ότι απειλούμαι από την πίστη τους, τουλάχιστον μέσα στο φόρουμ...

Στη ζωή εκτός φόρουμ, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και η χθεσινή αθώωση του Αμβρόσιου, δυστυχώς αποδεικνύει τι μπορεί να συμβεί όταν δίνονται θέσεις εξουσίας σε μισαλλόδοξα άτομα (αναφέρομαι και σε αυτούς που τον αθώωσαν).

Κατ'αρχάς μην μας βάζετε όλους τους Χριστιανούς στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουν και μερικοί με λογική (supposedly i'm one of them :P). Προσωπικά με ενοχλεί λιγότερο ένας μη χριστιανός που θα ρίξει χριστοπαναγίες(άλλωστε κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τη βλακεία) από ένα χριστιανό που θα σφετεριστεί το όνομα των ιερών προσώπων για να δώσει κύρος στις ανόητες,συμφεροντολογικές ή μη, απόψεις του.

Η αλήθεια είναι ότι ο χριστιανισμός σαν επίσημη θρησκεία με τον τωρινό τρόπο εκδήλωσης της πίστης είναι ή έχει αρχίσει να γίνεται νεκρός. Περίεργο για μια θρησκεία που βασική προσδοκία της είναι η ανάσταση νεκρών :D

Η εκκλησία από χώρο προσευχής και πνευματικής μόρφωσης έχει γίνει ένας απλός χώρος συγκέντρωσης, μια λέσχη σχεδόν κενού περιεχομένου για μένα. Κάποιος μπορεί να με πει τεμπέλη ή ότι αλλάζω την θρησκεία μου κατα το πως με βολεύει, ο Θεός όμως είναι παντού, αν κάποιος θέλει να προσευχηθεί μπορεί να το κάνει παντού.Άλλωστε δεν είναι λίγοι αυτοί που βρήκαν μέσω της προσευχής την ηρεμία μέσα στις φυλακές, ανάμεσα σε βιαστές,δολοφόνους,ληστές και παράλληλα δεν είναι λίγοι αυτοί που ενώ ζούσαν μέσα στην εκκλησία,<<εκπροσωπούσαν>> τον Θεό, κατέληξαν να καταδικαστούν και να βρεθούν τελικά οι ίδιοι στις φυλακές.

Ότι και να πείτε για περιπτώσεις όπως τους αμβρόσιου είναι σπατάλη του χρόνου σας. Είναι ιδεολογικά νεκροί άνθρωποι, εκπρόσωποι ενός νεκρού τρόπου πίστης μέσω της εξουσίας που τους δίνεται. Οι δεσμοι τους με την χριστιανική πίστη είναι κομμένοι, καθώς αυτή δίδαξε το <<όλοι>> έναντι του <<ή εμείς ή κανείς>>. Συνεπώς ποιος ο λόγος να πασχίζει κανείς ενάντια σε κάτι ετοιμοθάνατο, ποιος έχει την όρεξη και χρόνο να σπαταλήσει για να κάνει κάτι τέτοιο?

Bernie Rico Jr 19-03-18 11:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Deadite (Μήνυμα 131454)
Κι επειδή δεν μου αρέσει η αδικία, οφείλω να πω ότι στην παρούσα φάση, ανεξαρτήτως πεποιθήσεων και παλαιότερων διενέξεων, είναι ξεκάθαρο ότι ο επιτιθέμενος είναι ο Bernie Rico Jr, ο Robespierre αμύνεται.

Δεν σε παρεξηγώ γιατί προφανώς δεν έχεις δει τον χυδαίο τρόπο έκφρασης του ροβεσπιέρου απέναντι σε κάθε άποψη διαφορετική πχ. τα πιστεύω ενός χριστιανού (ακόμη και αν αυτός δεν είναι φανατικός όπως είμαι εγώ). Τα μηνύματα αυτά έχουν σβηστεί από τους διαχειριστές και έπεσαν οι ανάλογες ποινές χωρίς δική μου παρέμβαση (γιατί προφανώς έχω μια αρκετά καλή εξω-forumική ζωή και αρκετά πιο σοβαρές ασχολίες, αντίθετα με το ότι λέει ο ροβεσπιέρος).

Οι εκφράσεις τραγοπαπάδων όπως αυτού που αθωώθηκε πρόσφατα, είναι κατά τη γνώμη μου εκφράσεις ναζισμού και φασισμού -στην καλύτερη περίπτωση- και κατάπτυστες από τον οποιοδήποτε άνθρωπο που αγαπά τη ζωή (ανεξαρτήτου θρησκείας). That goes without saying που λένε και στο χωριό μου. Ομοίως κατάπυστη και φασιστική όμως ως έκφραση είναι η by default ειρωνία και εξύβριση κάποιου επειδή απλώς είναι χριστιανός ορθόδοξος. Και ξέρεις αγαπητέ Deadite, αν ανατρέξεις σε άλλες σελίδες (ή/και σε άλλα θέματα) όπως σου είπε και ο άλλος θα το διαπιστώσεις αυτό που σου λέω. Μα λίγο πιο πριν αποκάλεσα τον ροβεσπιέρο ως χριστιανό ορθόδοξο και μου απάντησε ότι τον έβρισα... ούτε οπαδός του ISIS τέτοιες ομορφιές.

Αναφορικά με το θέμα του Απολλώνιου Τυανέα, ενδιαθέρθηκα να ακούσω απόψεις όχι μόνο από προσωπικό ενδιαφέρον αλλά και γιατί η περίπτωση αυτή έχει σχέση με το εν λόγω νήμα. Καλές είναι οι προσωπικές συγκρούσεις και αντιθέσεις αλλά οι συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα ενδιαφέρουν περισσότερο κόσμο και όχι 1-2 άτομα.

@Johnkokk
"Συνεπώς ποιος ο λόγος να πασχίζει κανείς ενάντια σε κάτι ετοιμοθάνατο, ποιος έχει την όρεξη και χρόνο να σπαταλήσει για να κάνει κάτι τέτοιο?"
Μα προφανώς οι άνθρωποι που έχουν by default μίσος απέναντι σε κάθε τι χριστιανικό γιατί έτσι... (έτσι=οι χριστιανοί έκαναν πολέμους άρα ο χριστιανισμός είναι κακός.. δηλαδή ότι βόλευ=τρόλευ).

Για προσωπικές διενέξεις και διαδικτυακούς βλαxο-τσαμπουκάδες πίσω από το πληκτρολόγιο δεν είμαι διαθέσιμος. Για λοιπές συζητήσεις που δεν αφορούν το παρόν νήμα, υπάρχει και το pm.

ilias1990 19-03-18 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 131455)
Προσωπικά με ενοχλεί λιγότερο ένας μη χριστιανός που θα ρίξει χριστοπαναγίες(άλλωστε κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τη βλακεία) από ένα χριστιανό που θα σφετεριστεί το όνομα των ιερών προσώπων για να δώσει κύρος στις ανόητες,συμφεροντολογικές ή μη, απόψεις του.

Οι περισσότεροι που έχω δει να ρίχνουν τέτοια καντήλια, χριστιανοί δηλώνουν. Σε αυτό που λες στο δεύτερο σκέλος, περιγράφεις νομίζω τον μέσο απολογητή. Πιστεύω ότι έχει ταυτίσει τα θρησκευτικά του πιστεύω με το '' εγώ '' του, επομένως όταν βλέπει να αμφισβητείται αυτό που πιστεύει, το εκλαμβάνει σαν να αμφισβητείται και ο ίδιος προσωπικά.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 131455)
Η εκκλησία από χώρο προσευχής και πνευματικής μόρφωσης έχει γίνει ένας απλός χώρος συγκέντρωσης, μια λέσχη σχεδόν κενού περιεχομένου για μένα. Κάποιος μπορεί να με πει τεμπέλη ή ότι αλλάζω την θρησκεία μου κατα το πως με βολεύει, ο Θεός όμως είναι παντού, αν κάποιος θέλει να προσευχηθεί μπορεί να το κάνει παντού.

Τεμπέλη θα σε αποκαλέσει ο πνευματικός σου ( εκτός κι αν είναι προοδευτικός άνθρωπος ) και γενικά το σύνολο σχεδόν του κλήρου. Λογικό είναι κιόλας, είναι πάγια τακτική των μονοθεϊστικών θρησκειών, να δημιουργούν τύψεις στο ποίμνιο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 131455)
Συνεπώς ποιος ο λόγος να πασχίζει κανείς ενάντια σε κάτι ετοιμοθάνατο, ποιος έχει την όρεξη και χρόνο να σπαταλήσει για να κάνει κάτι τέτοιο?

Όλοι εμείς που μοναδικός μας σκοπός στη ζωή είναι να τα βάζουμε με τους χριστιανούς στα φόρα, γιατί δεν έχουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο :rolleyes:

Υ.Γ: Το '' Εμείς ή κανείς '' το πήρες από τα πρόσφατα γεγονότα στο ποδόσφαιρο, έτσι; :D

ilias1990 19-03-18 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 131463)
. Μα λίγο πιο πριν αποκάλεσα τον ροβεσπιέρο ως χριστιανό ορθόδοξο και μου απάντησε ότι τον έβρισα... ούτε οπαδός του ISIS τέτοιες ομορφιές.

Καλά σου είπε. Γιατί ενώ ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι χριστιανός, το έκανες ειρωνικά για να τον εκνευρίσεις...

Robespierre 19-03-18 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 131463)

Για προσωπικές διενέξεις και διαδικτυακούς βλαxο-τσαμπουκάδες πίσω από το πληκτρολόγιο δεν είμαι διαθέσιμος. Για λοιπές συζητήσεις που δεν αφορούν το παρόν νήμα, υπάρχει και το pm.

Μπράβο, συγχαρητήρια. Τσίμπα κι εσύ τη θέση σου στην ignore list και χοροπήδα όσο θέλεις από δω και πέρα :p:D

Bernie Rico Jr 19-03-18 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 (Μήνυμα 131465)
Καλά σου είπε. Γιατί ενώ ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι χριστιανός, το έκανες ειρωνικά για να τον εκνευρίσεις...

Αυτό έγινε για να καταδειχθεί το φασιστικό του πράγματος. Δελιτε την πραγματική διάσταση των πραγμάτων. Θα μπορούσε να πει πως απλά κάνω κάποιο λάθος. Επέλεξε όμως να θεωρήσει μια άλλη θρησκεία ως βρισιά και εσύ αυτή τη στιγμή τον ξεπλένεις. Τέλος πάντων.. όλα καλά

Bernie Rico Jr 19-03-18 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Robespierre (Μήνυμα 131466)
Μπράβο, συγχαρητήρια. Τσίμπα κι εσύ τη θέση σου στην ignore list και χοροπήδα όσο θέλεις από δω και πέρα :p:D

Περίεργο.. εσύ μέχρι πρόσφατα με προσωπικό μήνυμα ζητούσες το τηλέφωνό μου χρησιμοπποιώντας βρισιές και μηνύσιμες εκφράσεις.. ή μήπως λέω ψέμματα??

heretic 19-03-18 14:34

@Bernie Rico Jr

Προσπαθώ να προβλέψω μέχρι ποιο σημείο θα φτάσει το θράσος σου και σκέφτομαι να σε βοηθήσω λίγο: Σίγουρα κάποιος από δω μέσα θα έχει απειλήσει τη ζωή σου, την οικογένεια σου και την περιουσία σου. Κάτι σε reality show σε φαντάζομαι να σου πω την αλήθεια. Θέλεις να μας το εκμυστηρευτείς; Άσε τους μυθικιστές κατά μέρος για λίγο. Εδώ έχουμε σοβαρότερα πράγματα. Ένας καθόλα αξιοπρεπής κύριος που ήρθε να συζητήσει και δεν τον αφήνουν σε ησυχία οι αλητάμπουρες. Όλο του πετάνε φλούδες να πέσει. Κάπως έτσι.
Τι λες, το ξεκινάμε;

Bernie Rico Jr 19-03-18 16:46

Όχι ευχαριστώ. Για τους εξής λόγους:

1. το συγκεκριμένο νήμα πραγματεύεται κάτι άλλο (και αρκετά το έχουμε καννιβαλίσει),
2. μιλάς για θράσος δικό μου ενώ προφανώς δεν έχεις λάβει γνώση πολλών πραγμάτων όπως των χυδαίων γραφομένων του τύπου που υπερασπίζεσαι σαν αυτόκλητος δικηγόρος (τα οποία, ειρήσθω εν παρόδω, έχουν σβηστεί), ως εκ τούτου δεν μπορώ να λάβω σοβαρά υπόψη την κριτική σου ικανότητα ως πρός αυτό (και μόνο αυτό),
3. αν εσένα σε εκφράζει η μισαλλοδοξία, τότε "δεν έχω άλλες ερωτήσεις κύριε Πρόεδρε" :cool:

Εν τω μεταξύ, είπα πως υπάρουν και τα pm... όχι τίποτα άλλο αλλά μόλις μας πάρουν χαμπάρι οι διαχειριστές φαντάζομαι πως όλα αυτά θα σβηστούν (σπατάλη χρόνου).

heretic 19-03-18 17:15

Εγώ πάλι πιστεύω πως γίνεται κάτι άλλο. Βρήκες (ή νομίζεις πως βρήκες) έναν κάλο του Ρομπ και συνεχίζεις να τον πατάς, μέχρι να παρεκτραπεί και να διατραφεί, πιθανόν και οριστικά. Το ίδιο έχεις κάνει και μαζί μου, το ίδιο και στη Λίτσα που αναφέρθηκε, τα ίδια σε όποιον βάζεις στο μάτι. Έντεχνα στημένες ειρωνείες, σαν μπανανόφλουδες για να τις πατήσει όποιος δεν προσέχει. Φυσικά το θέμα δεν σε ενδιαφέρει καθαυτό, έχεις γραφτεί συνδρομητής φαντάζομαι στο νήμα απο απέχθεια για τον Μυθικισμό ή και τους συγγραφείς που παρουσιάζονται και όποτε γίνει καινούργια δημοσίευση εμφανίζεσαι με αυτό το συγκαλυμμένα προκλητικό ύφος για να δυναμιτίσεις τη συζήτηση. Αυτά που γράφω είναι ευρέως αντιληπτά εδώ μέσα, αλλά αρκετοί από τακτ δεν στα γράφουν, ή αν το κάνουν το κάνουν λίγο πιο εξτρήμ απ όσο πρέπει, όπως ο Ρόμπ. Θα σε παροτρύνω να αλλάξεις ύφος. Όχι "για το καλό σου" φυσικά. Ίσως θα δημιουργείς λιγότερες αντιπάθειες.

beetlejuice 06-04-18 14:08

Ένα κείμενο σταθμός για την εν Ελλάδι Μυθικιστική έρευνα ανέβηκε πριν από μερικές μέρες στο mythikismos.gr. Ο τίτλος του είναι "Τα 48 επιχειρήματα των χριστιανών απολογητών για την ιστορικότητα του Ιησού". Η έρευνα του Τάσου Καρανίκα μπορεί κάλλιστα να αποτελέσει τροφή για προβληματισμό, νέα αντεπιχειρήματα και γενικότερα ανάπτυξη του διαλόγου. :)


Διαβάστε το εκτενές άρθρο (περίπου 50 σελίδες word) πατώντας εδώ -----> http://mythikismos.gr/?p=2339

Vassilis_1 02-05-18 16:32

Οι μαρτυρίες των Ευαγγελιστών – Αποστόλων, σχετικά με την προσωπικότητα του Θεανθρώπου Χριστού, έχουν αναμφισβήτητη και σε τελειότατο βαθμό αξία.
Αυτές οι μαρτυρίες των Ευαγγελιστών – Αποστόλων, επισκιάζουν οποιεσδήποτε άλλες μαρτυρίες απλών ιστορικών (που βεβαίως υπάρχουν, όπως ο Τάκιτος, ο Ιώσηπος κ.α.).
Είδαν και την ΑΝΑΣΤΑΣΗ του Χριστού και το ΓΕΓΟΝΟΣ αυτό τους έκανε Λιοντάρια, αψηφώντας βασανιστήρια και τελικά αυτόν τον θάνατο.

Και στη συνέχεια μιμούμενοι το παράδειγμά τους, υπέμειναν μαρτύρια, εκατομμύρια άνθρωποι.

Οι πρόγονοί μας δεν κοιμήθηκαν το βράδυ ειδωλολάτρες και ξύπνησαν το πρωί Χριστιανοί.

Robespierre 02-05-18 22:57

Ναι βέβαια... οι μαρτυρίες φανταστικών προσώπων για άλλα φανταστικά πρόσωπα, οπωσδήποτε έχουν έχουν "αναμφισβήτητη και σε τελειότατο βαθμό αξία" :p

ilias1990 02-05-18 23:47

Και σαφώς, αποτελούν εγκυρότερες πηγές από τους ιστορικούς, όπως μας διαβεβαιώνει ο Βασίλης :D

Vassilis_1 03-05-18 12:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 131840)
Οι μαρτυρίες των Ευαγγελιστών – Αποστόλων, σχετικά με την προσωπικότητα του Θεανθρώπου Χριστού, έχουν αναμφισβήτητη και σε τελειότατο βαθμό αξία.
Αυτές οι μαρτυρίες των Ευαγγελιστών – Αποστόλων, επισκιάζουν οποιεσδήποτε άλλες μαρτυρίες απλών ιστορικών (που βεβαίως υπάρχουν, όπως ο Τάκιτος, ο Ιώσηπος κ.α.).
Είδαν και την ΑΝΑΣΤΑΣΗ του Χριστού και το ΓΕΓΟΝΟΣ αυτό τους έκανε Λιοντάρια, αψηφώντας βασανιστήρια και τελικά αυτόν τον θάνατο.

Και στη συνέχεια μιμούμενοι το παράδειγμά τους, υπέμειναν μαρτύρια, εκατομμύρια άνθρωποι.

Οι πρόγονοί μας δεν κοιμήθηκαν το βράδυ ειδωλολάτρες και ξύπνησαν το πρωί Χριστιανοί.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Robespierre (Μήνυμα 131849)
Ναι βέβαια... οι μαρτυρίες φανταστικών προσώπων

Σύμφωνα με το σκεπτικό το δικό σου βγαίνει το εξής συμπέρασμα: Πρόσωπα τα οποία δεν τα έχουμε δει με τα μάτια μας, είναι οπωσδήποτε φανταστικά!
Άρα φανταστικά πρόσωπα είναι ο Αριστοτέλης, ο Πλάτων….!!!!!!!!!!!!!!

Robespierre 03-05-18 22:30

Όχι. σύμφωνα με το σκεπτικό μου, πραγματικά πρόσωπα ήταν αυτά που αναφέρονται και διασταυρώνονται από αξιόπιστες ιστορικές πηγές. Μερικά από αυτά όντως είναι ο Αριστοτέλης και ο Πλάτωνας. Τα φανταστικά πρόσωπα που γράφω, οι υποτιθέμενοι 12 μαθητές, αναφέρονται στα ευαγγέλια, έργα αγνώστων και ξεκάθαρα θρησκευτικά κείμενα. Κανένα ίχνος ιστορικότητας δηλαδή, παρά μόνο μυθολογία. Και για τους δυο ιστορικούς που έγραψες, τα σημεία που αναφέρονται στον Ιησού των ευαγγελίων και η υπόλοιπη παραμυθολογία των μαθητών του, είναι πιθανότητα παραχαραγμένα από απολογητές. Κάτι αντιστοίχους με σένα δηλαδή, αλλά σε άλλη εποχή.

Vassilis_1 04-05-18 16:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Robespierre (Μήνυμα 131856)
Μερικά από αυτά όντως είναι ο Αριστοτέλης και ο Πλάτωνας.

Αν θεωρούνται μια φορά αξιόπιστες ιστορικές πηγές αυτές που μαρτυρούν την ύπαρξη του Αριστοτέλη και του Πλάτωνα, χιλιάδες φορές πιο αξιόπιστες πηγές είναι οι μαρτυρίες των Αποστόλων για την ύπαρξη του Θεανθρώπου Χριστού, για τον οποίον καθώς το είδαν Αναστημένο, αψήφησαν τα βασανιστήρια που υποβλήθηκαν, και αυτόν τον θάνατο.

Βεβαίως οι διάφορες φαντασιώσεις που σε διακατέχουν έχουν την εξήγησή τους.
Προφανώς δεν αποδέχεσαι το ότι ο Θεός υπάρχει, με συνέπεια να μη αποδέχεσαι την εμφάνισή του στη γη, ως Θεάνθρωπος.

Το θέμα της ύπαρξης, ή μη, του Θεού, που απασχολούσε όλους τους ανθρώπους, δεν θα μπορούσε να αφήσει αδιάφορη την Επιστήμη.

Η Ύπαρξη του Θεού έχει αποδειχθεί από την Επιστήμη, καθώς απέδειξε αληθείς τις βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής
κοσμογονικές θέσεις Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?...82&postcount=3

valhalla 04-05-18 17:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 131857)
Η Ύπαρξη του Θεού έχει αποδειχθεί από την Επιστήμη, καθώς απέδειξε αληθείς τις βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής
κοσμογονικές θέσεις Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?...82&postcount=3

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Acrobase
3. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν: Το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν 7.524 χρόνια.

4. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή: Η ζωή δημιουργήθηκε πριν 7.524 χρόνια.

:confused:

ilias1990 04-05-18 18:14

Μην του δίνετε πάτημα ρε παιδιά. Πρόσφατα τους έφτασε ένα βήμα πριν τον διαολοστείλουν από το esoterica και τώρα ήρθε να μας τα ζαλίσει κι εδώ :mad:

valhalla 04-05-18 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 (Μήνυμα 131861)
Μην του δίνετε πάτημα ρε παιδιά. Πρόσφατα τους έφτασε ένα βήμα πριν τον διαολοστείλουν από το esoterica και τώρα ήρθε να μας τα ζαλίσει κι εδώ :mad:

Α, είναι γνωστό «φρούτο» τελικά. :D

Robespierre 04-05-18 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 131857)

Βεβαίως οι διάφορες φαντασιώσεις που σε διακατέχουν έχουν την εξήγησή τους.
Προφανώς δεν αποδέχεσαι το ότι ο Θεός υπάρχει, με συνέπεια να μη αποδέχεσαι την εμφάνισή του στη γη, ως Θεάνθρωπος.

Αντιθέτως, σίγουρα υπάρχει θεός. Έχει μάλιστα δημιουργήσει ειδικά τύπους σαν κι εσένα, για να φροντίζει να γελάει ο κάθε πικραμένος. Τώρα αν αυτός ο θεός δεν ταιριάζει με τα παραμύθια των Εβραίων που έχεις ασπαστεί, αυτό είναι θέμα που απασχολεί εσένα, όχι εμένα.

Vassilis_1 05-05-18 14:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 131857)
Αν θεωρούνται μια φορά αξιόπιστες ιστορικές πηγές αυτές που μαρτυρούν την ύπαρξη του Αριστοτέλη και του Πλάτωνα, χιλιάδες φορές πιο αξιόπιστες πηγές είναι οι μαρτυρίες των Αποστόλων για την ύπαρξη του Θεανθρώπου Χριστού, για τον οποίον καθώς το είδαν Αναστημένο, αψήφησαν τα βασανιστήρια που υποβλήθηκαν, και αυτόν τον θάνατο.

Βεβαίως οι διάφορες φαντασιώσεις που σε διακατέχουν έχουν την εξήγησή τους.
Προφανώς δεν αποδέχεσαι το ότι ο Θεός υπάρχει, με συνέπεια να μη αποδέχεσαι την εμφάνισή του στη γη, ως Θεάνθρωπος.

Το θέμα της ύπαρξης, ή μη, του Θεού, που απασχολούσε όλους τους ανθρώπους, δεν θα μπορούσε να αφήσει αδιάφορη την Επιστήμη.

Η Ύπαρξη του Θεού έχει αποδειχθεί από την Επιστήμη, καθώς απέδειξε αληθείς τις βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής
κοσμογονικές θέσεις Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?...82&postcount=3

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Robespierre (Μήνυμα 131871)
γελάει ο κάθε πικραμένος.

Ως φαίνεται, ευθυγραμμίζεσαι με το αποκεκομμένο από την Επιστήμη τμήμα = την «επιστήμη»: http://www.acrobase.gr/showpost.php?...73&postcount=1
η οποία λόγω της αποκοπής της από την Επιστήμη, ως είναι φυσικό διακατέχεται από παντελή αγνωσία, με συνέπεια να καθιστά πικραμένους όσους την ακολουθούν!

Φίλε μου, για να γελάσεις εσύ, ή οποιοσδήποτε άλλος πικραμένος, πρέπει να αμφισβητηθεί το παρατεθέν αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης. Πως; Πανεύκολα!

Αρκεί να εμφανίσεις εσύ (ή οποιοσδήποτε άλλος ομοϊδεάτης σου), τις «επιστημονικές» θέσεις σχετικά με τα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.

Συμβουλή: Αν δεν μπορείς να εμφανίσεις αυτές τις θέσεις, εσύ, ή οι ομοϊδεάτες σου, αποταθείτε σε όσους «επιστήμονες» θέλετε, και πείτε τους ότι προκαλούνται να πάρουν μέρος στο διάλογο, και να απαντήσουν αυτοί με αποδεδειγμένες θέσεις, σχετικά με τα τέσσερα προαναφερθέντα θέματα της κοσμογονίας.

Το λογικό είναι, ότι «επιστήμονες» που θα επιστρατεύσετε, στο αντίκρισμα και μόνο των πάνω θεμάτων, που θα είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν με αποδεδειγμένες θέσεις, να τρομοκρατηθούν και να αφανισθούν, λόγω της παντελούς αγνωσίας τους.

Και για να κάνουμε καλές εξηγήσεις. Αν συμβεί αυτό, ή δεν απαντήσουν με αποδεδειγμένες θέσεις, ως είναι ευνόητο, με τίποτα δεν μπορεί να κλονισθεί το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης που διατυπώθηκε εδώ: http://www.acrobase.gr/showpost.php?...82&postcount=3

valhalla 05-05-18 19:04

Κρίμα για την κατάντια της Acrobase... :( από τις πιο ιστορικές BBS στην Ελλάδα.

Robespierre 06-05-18 11:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 131877)

Φίλε μου, για να γελάσεις εσύ, ή οποιοσδήποτε άλλος πικραμένος, πρέπει να αμφισβητηθεί το παρατεθέν αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης. Πως; Πανεύκολα!

Αρκεί να εμφανίσεις εσύ (ή οποιοσδήποτε άλλος ομοϊδεάτης σου), τις «επιστημονικές» θέσεις σχετικά με τα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.

Συμβουλή: Αν δεν μπορείς να εμφανίσεις αυτές τις θέσεις, εσύ, ή οι ομοϊδεάτες σου, αποταθείτε σε όσους «επιστήμονες» θέλετε, και πείτε τους ότι προκαλούνται να πάρουν μέρος στο διάλογο, και να απαντήσουν αυτοί με αποδεδειγμένες θέσεις, σχετικά με τα τέσσερα προαναφερθέντα θέματα της κοσμογονίας.

Αυτά τα "τα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας" δεν είναι επιστημονικό θέμα, είναι κάποια ανοησία απολογητικής φύσης που έχεις σκαρώσει για να γεμίζεις τις σελίδες των φόρουμ.

Να στο πω λίγο πιο απλά γιατί έχεις σοβαρό πρόβλημα αντίληψης: δεν δημιουργήθηκε κανένα σύμπαν και καμία ζωή πουθενά. Προσπαθείς με τις βλακείες που διαβάζεις μέσα στα παραμύθια των Εβραίων να τα βάλεις με κάτι που ούτε μπορείς να φανταστείς για τι μιλάει.

Άντε τώρα, γράψε καμιά μπούρδα ακόμα, γιατί το γέλιο σπανίζει στις μέρες μας.

Vassilis_1 06-05-18 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 131877)

για να γελάσεις εσύ, ή οποιοσδήποτε άλλος πικραμένος

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Robespierre (Μήνυμα 131885)

το γέλιο σπανίζει στις μέρες μας.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valhalla (Μήνυμα 131881)

κατάντια

Κάνεις λάθος φίλε μου. Καθόλου δεν σπανίζει το γέλιο στις μέρες μας.

Οι άνθρωποι αγαπητοί, όχι απλώς γελάνε, αλλά ξεκαρδίζονται στα γέλια με την κατάντια της «επιστήμης»: http://www.acrobase.gr/showpost.php?...73&postcount=1
Όποιος, που από λάθος του είναι πικραμένος μιας και ευθυγραμμίζεται με την «επιστήμη», μπορεί να το διαπιστώσει αυτό,
αρκεί να κοιτάξει εδώ: http://www.acrobase.gr/showpost.php?...81&postcount=2
και αμέσως θα του φύγει η πίκρα, ζώντας σε μια έκτακτη κατάσταση χαράς, ξεκαρδιζόμενος στα γέλια, διαβάζοντας τα κοσμογονικά παραμύθια της «επιστήμης» τα οποία ως ήταν φυσικό δεν άντεξαν σε σοβαρή επιστημονική εξέταση, με συνέπεια να απορριφθούν παίρνοντας την άγουσα προς τον κάλαθο των αχρήστων.

ilias1990 06-05-18 19:31

Εγώ πάλι θα διατυπώσω την εξής θεωρία, σύμφωνα με την λογική του πύραυλου:

Έχει δώσει η '' επιστήμη '' ακριβή χρονολογία για την δημιουργία του σύμπαντος;
Απάντηση: Όχι

Εγώ λοιπόν λέω ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε μόλις γεννήθηκα ,ή καλύτερα, δύο-τρία χρόνια αργότερα, μόλις άρχισα να αντιλαμβάνομαι τον κόσμο. Τι κι αν όλοι μου λένε και μου το αποδεικνύουν κιόλας, ότι έχω άδικο; Απ'την στιγμή που δεν έχουν μπορούν να δώσουν ακριβή ημερομηνία, τότε η δικιά μου έχει μεγαλύτερη αποδεικτική ισχύ από αυτή της επιστήμης και έχει το ίδιο κύρος με τις μ...κιες του Vassilis_1

Robespierre 06-05-18 23:16

Ποια "κοσμογονικα παραμυθια" βρε κατακαημενη Ρουμελη. Φιλοσοφε της πενταρας. Που ουτε εναν λογικο ειρμο δεν μπορεις να κρατησεις μεσα σε μια προταση. Η επιστημη δεν κανει κοσμογονια. Η κοσμογονια ειναι θεμα της θρησκειας και της μυθολογιας. Αλλα μεχρι εκει φτανει το μυαλο σου: Θρησκεια vs Επιστημη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.