Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

R-b-t3r 07-06-06 13:55

Παράθεση:

Αγαπητε Αρμπιτερ,με συγχωρεις αλλα μπερδευεις το αιτιο με το αποτελεσμα,το αιτιο ειναι οι θρησκειες και συγχρονες εβραιογενεις φιλοσοφιες γενικοτερα και το αποτελεσμα η νοοτροπια και η περιορισμενη αντιλιψη της πλειοψηφιας των ανθρωπων πλεον.Και ειναι λογικο αυτο γιατι οι θεωριες αυτες δημιουργουνται και προωθουνται απο την εξουσια και η λογικη τους ειναι πολυ απλη.Μεσω της φιλοσοφιας και κοσμοθεασης που υιοθετει καποιος προσδιοριζονται και οι πραξεις του.Ιδιαιτερα αυτες οι φιλοσοφιες δημιουργουν ορια και στεγανα στην σκεψη και στις πραξεις των ανθρωπων και τους φυλακιζουν.Ετσι οι ενεργειες τους ειναι απολυτα προβλεψιμες απο την εξουσια.Αν διαφωνεις ευχαριστως να το συζητησουμε.
Στους χοίρους δεν μπορείς να δώσεις μαργαριτάρια. Κάποιοι άνθρωποι εποφελούνται από την ενασχόληση με την φιλοσοφία και κάποιοι όχι. Είναι η νοοτροπία απέναντι στην μάθηση και στην γνώση και δεν αλλάζει ποτέ ούτε διδάσκεται.
Αίτιο δεν είναι οι θρησκείες, αίτιο είναι η εσωτερική ανάγκη να στηρίζεσαι σε κάτι το οποίο για σένα είναι ιδανικό και σε προστατεύει. Από την στιγμή που δεν μπορείς να νιώθεις ασφάλεια απέναντι στο θάνατο χρειάζεσαι κάτι για να τον ξεπεράσεις. Για κάποιους αυτό το κάτι είναι ο τζόγος, το ποτό, το κάπνισμα, οι γυναίκες, ο πόλεμος, ένα χόμπυ, ή μια θρησκεία.

the_black_planet 07-06-06 14:01

Θα διαφωνησω φιλε μου με την προσεγγιση σου,εγω πιστευω οτι η αντιληψη ειναι κατι που χτιζεται και πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι επιδεκτικοι παιδειας,τουλαχιστον δεν εχω δει κατι που να μου υποδεικνυει το αντιθετο.Ακομα και αυτος ο φοβος του θανατου που αναφερεις που ειναι λογικο να τρομαζει τους απαιδευτους ανξθρωπους και να καθοριζει σε καποιο βαθμο τις ενεργειες του,σ'αυτο τον βαθμο που τον συνανταμε σημερα ειναι αποτελεσμα των συγχρονων ψευτοφιλοσοφιων.Μην ξεχνας οτι υπηρχαν καιροι που οι ανθρωποι και κυριως οι ευρωπαιοι ζουσαν σε πληρη αρμονια με τη φυση και το Θειο.

R-b-t3r 07-06-06 14:51

Παράθεση:

τουλαχιστον δεν εχω δει κατι που να μου υποδεικνυει το αντιθετο.
Εγώ το βλέπω σχεδόν κάθε μέρα. Η προσέγγισή μας είναι σχετική. Αντικειμενικά δεν μπορεί να υποθεί κάτι γιατί είναι θέμα εμπειριών. Δέχομαι αυτό που λες ως άποψη, αλλα η εμπειρία μου και ο λογισμός μου με οδηγούν να διαφωνήσω.
Παράθεση:

Μην ξεχνας οτι υπηρχαν καιροι που οι ανθρωποι και κυριως οι ευρωπαιοι ζουσαν σε πληρη αρμονια με τη φυση και το Θειο.
Ο άνθρωπος δεν ζεί ποτέ σε αρμονία με την φύση ότι και να προφασίζεται. Όλη ηύπαρξη του πολιτισμού στηρίζεται στην τροποποίηση του φυσικού περιβάλλοντος για να προσαρμοστεί αυτό στις ανάγκες του ανθρώπου. Πόσα δάση έχουν αποψιλωθεί και πόσες λίμνες αποξηράθηκαν, πόσα σπίτια χτίστηκαν πρίν την έλευση της σύγχρονης κοινωνίας;
Ο πολιτισμός είναι εχθρός της φύσης.

foni 07-06-06 15:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Για τους παραπάνω ανθρώπους, όπως τους περιγράφεις φίλε (-ή) φωνή, η θρησκεία αποτελεί απλά μια δικαιολογία. Η αιτία δεν είναι ο χριστιανισμός αλλά η εν γένει αντιμετώπιση της ζωής και η προσέγγιση στην καθημερινότητα. Η ιστορικότητα ή όχι του χριστού ή του κάθε σωτήρα, αυτόκλητου ή μη, δεν έχει καμία σημασία για αυτούς τους ανθρώπους.

Και να υπάρχει και να μην υπάρχει, αυτοί οι άνθρωποι τον χρειάζονται.
Συνεπώς δεν καταλαβαίνω τον λόγο να θέλεις να αποδείξεις ότι δεν υπήρχε ο Χριστός και να θέλεις σώνει και καλά να το αναγνωρίσουν οι άλλοι. Ποιός ο πραγματικός σκοπός και το κέρδος από μια τέτοια ιστορία; :confused:

Ακόμα και αν δεν υπήρχε θεός θα έπρεπε να τον εφεύρουμε
- Βολταίρος

Να γιατί χρειάζεται να έχει κανείς κρίση...
Γιατί πολύ απλά, η αποκάλυψη ενός ψέματος (πόσο μάλλον ενός τραγικού ψέματος) προκαλεί ένα τέτοιο σοκ που μπορεί να κάνει τον άνθρωπο να σκεφτεί, άρα να εξελιχθεί....

tsilof 07-06-06 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από foni
….όλες οι θρησκείες (εφεύρεση των 1600 περίπου
τελευταίων χρόνων, γιατί πριν δεν υπήρχαν θρησκείες έτσι όπως τις
εννοούμε σήμερα), όλες οι θρησκείες λοιπόν έχουν μόνο ένα στόχο, να
συγκεντρώσουν τις μάζες γύρω από ένα πυρήνα που θα τις ελέχγει με ένα
και μοναδικό γνώμονα, την συγκέντρωση του χρήματος και σκοπό την
εξουσία...

Αυτό πιστεύω πως είναι «προϊόν» της ανθρώπινης εξέλιξης σε οργανωμένες κοινωνίες… (Ανέκαθεν δηλαδή).
Και δε καταλαβαίνω γιατί το μικραίνεις τόσο χρονικά, δηλαδή πριν τα 1600 αυτά χρόνια δεν υπήρχαν θρησκείες με τα ίδια γνωρίσματα;;;
Παράθεση:

Τους προσφέρεις στοιχεία και πιστεύεις πως αρκεί αυτό για να τους κάνεις να δουν την αλήθεια; Τσ τσ!
Ποια είναι αυτά και πως είσαι τόσο σίγουρη πως αποδείχθηκε η μη ιστορική ύπαρξη του Χριστού. Φαίνεσαι από τα λεγόμενά σου πολύ σίγουρη, για αυτό στο ρωτάω..
Άλλο πράγμα είναι να μη δέχομαι κάτι και άλλο να αποδεικνύω για πιο λόγω δε το δέχομαι. Και απ’ όσο γνωρίζω δεν έχει αποδειχτεί τίποτα (και για τη μια και για την άλλη πλευρά… )
Παράθεση:

Εσύ τώρα, κι εγώ κι ο άλλος πάμε με επιχειρήματα ιστορίας και κρίσης …
:confused: :confused: :confused:

foni 07-06-06 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Ο πολιτισμός είναι εχθρός της φύσης.

Ο "πολιτισμός" που γεννήθηκε μέσα από τις νοοτροπίες που ανέπτυξαν οι προαναφερθείσες θρησκείες :rolleyes:
Γιατί πριν, όταν άνοιγαν ένα βουνό για να εξόρύξουν μάρμαρο για παράδειγμα, όταν τελείωναν φρόντιζαν να κλείσουν το τραύμα πίσω τους.
Αυτά για το τι σημαίνει πολιτισμός...

Archangel 07-06-06 15:26

O φίλος/η φωνή τα εξηγεί μια χαρά με καλύπτει και δεν έχω να πω τιποτα παραπάνω.

Θα συμφωνήσω και με τον αρμπιτερ όσο αφορά την αρμονία ανθρώπου φύσης.
Αλλά το θέμα μας είναι η ιστορικότητα του Ιησού. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η κοινωνία μας είναι έτσι δομημένη που μας έχουν κάνει να φοβόμαστε και την ίδια μας την σκιά...
Η ιστορικότητα του Ιησού δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν με καλύπτει, εμένα με ενδιαφέρει το παρόν και το μέλλον το να γυρίσουμε στις "ρίζες του δέντρου" για να βρούμε από που ξεκίνησε το καλό ή το κακό είναι λίγο δύσκολο και μόνο υποθετικά μπορούμε να μιλάμε. Η γνώμη μου είναι να κοιτάξουμε το παρόν να δούμε πως είναι τα πράγματα και να δούμε αν μπορούμε να αλλάξουμε το μέλλον. Το να αλλάξουμε κάποιες απόψεις ανθρώπων δεν μπορούμε να το κάνουμε από την μία μέρα στην άλλη. Αυτό θα γίνει σιγά σιγά, πρώτα θα τους μάθουμε ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβούνται την σκιά τους και ύστερα θα προχωρήσουμε πάρα πέρα. Δεν μπορούμε να επιβάλουμε τίποτα στον άλλο με το ζόρι...Αν θέλουμε να αλλάξουμε το μέλλον πρέπει να γίνει από τα παιδιά μας. Να τους μάθουμε ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβούνται, να τους μάθουμε ηθικές αξίες, να σέβονται τους συνανθρώπους τους, να μην κάνουν αυτό που δεν θέλουν να τους κάνουν, να μην επιβάλουν δια βίας ή ψυχολογικής βίας κάτι στους άλλους που δεν θέλουν...

αυτά

(Μην βαρέσετε πάρα πολύ την γνώμη μου είπα).

foni 07-06-06 15:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilof
Αυτό πιστεύω πως είναι «προϊόν» της ανθρώπινης εξέλιξης σε οργανωμένες κοινωνίες… (Ανέκαθεν δηλαδή).
Και δε καταλαβαίνω γιατί το μικραίνεις τόσο χρονικά, δηλαδή πριν τα 1600 αυτά χρόνια δεν υπήρχαν θρησκείες με τα ίδια γνωρίσματα;;;
Ποια είναι αυτά και πως είσαι τόσο σίγουρη πως αποδείχθηκε η μη ιστορική ύπαρξη του Χριστού. Φαίνεσαι από τα λεγόμενά σου πολύ σίγουρη, για αυτό στο ρωτάω..

:confused: :confused: :confused:

Αν διαβάζοντας όλη αυτή τη συζήτηση των πόσων; 18-19 σελίδων; (γιατί πριν μιλήσω μπήκα στον κόπο και το έκανα), αυτό είναι που έχεις να ρωτήσεις, (με σκόπο ποιό; να τα ξαναπούμε όλα από την αρχή και ίσως κάποια ακόμα έτσι για να βαυκαλιζόμαστε), δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο απ' όσα είπα στο πρώτο μου μήνυμα.

beetlejuice 07-06-06 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Archangel
Η ιστορικότητα του Ιησού δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν με καλύπτει, εμένα με ενδιαφέρει το παρόν και το μέλλον το να γυρίσουμε στις "ρίζες του δέντρου" για να βρούμε από που ξεκίνησε το καλό ή το κακό είναι λίγο δύσκολο και μόνο υποθετικά μπορούμε να μιλάμε........ Αυτό θα γίνει σιγά σιγά, πρώτα θα τους μάθουμε ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβούνται την σκιά τους και ύστερα θα προχωρήσουμε πάρα πέρα.

Οι ριζες του δεντρου Archangel δεν μπορουν να εντοπιστουν απο τη θεολογικη, παρα μονο απο την ιστορικη μελετη. Γι΄ αυτο και το θεμα της ιστορικοτητας του Ιησου, αν και θεωρειται ενα θεμα "extreme", θα παιξει καταλυτικο ρολο στις συνειδησεις των ανθρωπων τις επομενες δεκαετιες.Εαν καποιοι ξυπνησουν, πρεπει να ξυπνησουν συνειδητα και οχι γιατι καποιος τους το επεβαλε δια της βιας(πρεπει να μη κανεις αυτο, εκεινο κτλ)

foni 07-06-06 15:34

Συμφωνώ απόλυτως μαζί σου :) , όμως ξέρεις, αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που κάποιοι ξεκινούν τέτοιες συζητήσεις. Μήπως όσοι καταλάβουν από που ξεκινά το κάθε κακό, πάψουν να το διαιωνίζουν και έτσι να υπάρχει ελπίδα να αλλάξουν το μέλλον τα παιδιά τους ή τα παιδιά των παιδιών τους.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Archangel
O φίλος/η φωνή τα εξηγεί μια χαρά με καλύπτει και δεν έχω να πω τιποτα παραπάνω.

Θα συμφωνήσω και με τον αρμπιτερ όσο αφορά την αρμονία ανθρώπου φύσης.
Αλλά το θέμα μας είναι η ιστορικότητα του Ιησού. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η κοινωνία μας είναι έτσι δομημένη που μας έχουν κάνει να φοβόμαστε και την ίδια μας την σκιά...
Η ιστορικότητα του Ιησού δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν με καλύπτει, εμένα με ενδιαφέρει το παρόν και το μέλλον το να γυρίσουμε στις "ρίζες του δέντρου" για να βρούμε από που ξεκίνησε το καλό ή το κακό είναι λίγο δύσκολο και μόνο υποθετικά μπορούμε να μιλάμε. Η γνώμη μου είναι να κοιτάξουμε το παρόν να δούμε πως είναι τα πράγματα και να δούμε αν μπορούμε να αλλάξουμε το μέλλον. Το να αλλάξουμε κάποιες απόψεις ανθρώπων δεν μπορούμε να το κάνουμε από την μία μέρα στην άλλη. Αυτό θα γίνει σιγά σιγά, πρώτα θα τους μάθουμε ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβούνται την σκιά τους και ύστερα θα προχωρήσουμε πάρα πέρα. Δεν μπορούμε να επιβάλουμε τίποτα στον άλλο με το ζόρι...Αν θέλουμε να αλλάξουμε το μέλλον πρέπει να γίνει από τα παιδιά μας. Να τους μάθουμε ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβούνται, να τους μάθουμε ηθικές αξίες, να σέβονται τους συνανθρώπους τους, να μην κάνουν αυτό που δεν θέλουν να τους κάνουν, να μην επιβάλουν δια βίας ή ψυχολογικής βίας κάτι στους άλλους που δεν θέλουν...

αυτά

(Μην βαρέσετε πάρα πολύ την γνώμη μου είπα).



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.