Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

Logical Faith 26-09-16 15:08

Τελικά το κείμενο τί λέει?

Λέει πως ο Ώρος ανασταίνει τον Όσιρι? Γιατί εγώ ξέρω πως η Ίσιδα τον ανασταίνει.

Μήπως μιλάει μεταφορικά και εννοεί πως ο Ώρος και κάθε Φαραώ είναι ο αντιπρόσωπος του Όσιρι πάνω στην Γη, μετά την οριστική διαμονή του Όσιρι στον Κάτω Κόσμο?

Γιατί ο Όσιρις αναστήθηκε προσωρινά από την Ίσιδα για να γεννηθεί ο Ώρος.

Johnkokk 26-09-16 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos (Μήνυμα 124638)
Τις πιο πολλές φορές οι "ομοιότητες" είναι ανύπαρκτες.

Αν υπάρχει μια ομοιότητα κάπου δεν σημαίνει τίποτα. Αλλά αν πραγματικά πιστεύεις ότι υπήρχαν ομοιότητες φέρε από αρχαίες πηγές στοιχεία να το δούμε. Αυτό που γίνεται είναι αντιγράφει ο ένας τον άλλο συνθηματικά διατυμπανίζοντας δήθεν "κοινά χαρακτηριστικά" ενώ δεν υπάρχει καν αρχαία πηγή και όλοι αντιγράφουν αβάσιμο κάτι που έγραψε κάποιος πριν 5-10-50 χρόνια σαν τα παλαβιάρικα "δηαδοσται τω" του σήμερα.

Για το Λάζαρο - που είναι ασήμαντο πρόσωπο (#1) και δεν ξέρω καθόλου αν η λίστα που παραθέτεις είναι ιστορικά ορθή (#2)
ακόμα κι αν ήταν δεν αποδεινύει τίποτα αφού αφορά ασήμαντα πράγματα που εξηγούνται πολιτιστικά και ιστορικά:

Ο Όσιρις

•είχε δύο αδελφές, όπως ο Λάζαρος

Κι εγώ έχω, τι έγινε;

•ήταν νεκρός για 4 μέρες, όπως ο Λάζαρος

(γι'αυτό φέρε πηγή να το δούμε, ο κάθε νεκρός κάποια στιγμή είναι 4 μέρες νεκρός, που το περίεργο)

•ο θάνατός του αναφέρεται σαν ύπνος, όπως του Λάζαρου

Αυτό είναι για κλάματα η κατ'ευφημισμό ταύτιση θανάτου με ύπνο είναι πολιτιστικό φαινόμενο (δες και Ελληνική μυθολογία: Υπνος)

•οι αδελφές του κλαίγανε μετά την κηδεία, όπως του Λάζαρου

Ενώ θα έπρεπε να γελάνε; Τι πιο φυσικολογικό (αρχίζει να μοιάζει με "όποιος πνίγεται πιάνεται απ'τα μαλλιά!")


•ο τάφος άνοιξε πριν την ανάστασή του, όπως του Λάζαρου

Εμ αν δεν ανοίξει πως θα βγει; (ο Λάζαρος, γιατί του Όσιρη μάζευαν τα 14 κομματάκια από δω και από κει... καμία σχέση)

•αναφέρεται πως το πτώμα έπρεπε να λυθεί από τα νεκρικά υφάσματα, όπως του Λάζαρου.

Στάνταρ πρακτική της αρχαιότητας, ως πρόσφατα το σάβανο, σιγά την ομοιότητα

Να συμπληρώσω ότι οι μέρες θανάτου,είναι ελλαστικές ανάλογα με την περίπτωση.Όταν η ανάσταση του Όσιρη ταυτίζεται με του Χριστού,οι μέρες μαγικά γίνονται 3...

Bernie Rico Jr 26-09-16 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CERT (Μήνυμα 124637)
Γιατί είναι λογικό ;

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, εφόσον το τραβήξεις μέχρι να το ξεχειλώσεις δλδ μπορείς πχ. να μετατρέψεις τις ημέρες μετά την Ανάσταση σε 3 εαν αυτό βολεύει. Ένα από τα λιγοστά πράγματα που ξέρουμε για τον μίθρα ας πούμε είναι ότι γεννήθηκε μέσα από ένα βράχο ενώ οι διάφοροι αναφέρουν ένα σκαμό ομοιότητες με τον Ιησού. Γενικά όμως μιλάμε για ένα Θεό και όχι για κάποιον κοινό θνητό. Οπότε είναι λογικό να αποδίδονται κάποιες όχι και τόσο καθημερινές πρακτικές. Σε αυτά τα πράγματα δεν υπάρχει παρθενογένεση.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CERT (Μήνυμα 124637)
Αυτό, πώς το ξέρεις ; Από που προκύπτει ;

δεν υπάρχει κάποια στατιστική έρευνα, αν ρωτάς κάτι τέτοιο. Σε εσωτερικό επίπεδο όμως, εντός αυτής της χώρας δλδ, με μια μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο, θα δεις πως αυτοί που εξεγήροντο είναι οι 12θεϊστές ή τουλάχιστον ένα μείγμα 12θεϊστών-παγανιστών. Εξάλλου φαίνεται και από εδώ μέσα). Δεν έχω δει, ή δεν έχει τύχει να δω, αν θέλεις, κάποιον εβραίο να ενίσταται σε αυτό το βαθμό. Οκ, υπάρχουν και κάποιοι άθεοι, περισσότερο ίσως στο εξωτερικό. Αυτή είναι η αίσθησή μου. Αυτό που δεν είναι αίσθησή μου, αποτελεί το γεγονός της μανιωδούς προσπάθειας απόδειξης ότι ο Ιησούς είναι μυθικό πρόσωπο από τους μυθικιστές, οι οποίοι υποτίθεται :rolleyes: ότι ασχολούνται ισομερώς και με άλλους θεούς, θεότητες κλπ.

Εσύ δεν συμφωνείς ότι όλες αυτές οι δήθεν ομοιότητες προβάλλονται κυρίως για να πωληθούν βιβλία? Δεν μιλάω ότι οι ομοιότητες προέρχονται από οργανωμένα σχέδια μασόνων κλπ σκοτεινών κέντρων για να μην φανώ γραφικός, αν και, ο χριστιανισμός ξε-βολεύει κόσμο και κοσμάκη.

CERT 27-09-16 14:49

Παράθεση:

17. Μόλις έφτασε ο Ιησούς, τον βρήκε να είναι στο μνήμα ήδη 4 μέρες.

670. Ο Όσιρις μιλάει στον Ώρο, γιατί αυτός απομάκρυνε το κακό την 4η μέρα.
Παράθεση:

http://www.sacred-texts.com/egy/pyt/pyt54.htm#page_294

1978b. Osiris speaks to Horus:

1978c. After he had exterminated the evil [which was in N. on] his fourth day,
Η ανάσταση του Όσιρι γίνεται μετά από 4 ημέρες.

Pholarchos 27-09-16 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 124640)
Να συμπληρώσω ότι οι μέρες θανάτου,είναι ελλαστικές ανάλογα με την περίπτωση.Όταν η ανάσταση του Όσιρη ταυτίζεται με του Χριστού,οι μέρες μαγικά γίνονται 3...

Αιγυπτιακή μαγεία βλέπεις...

Pholarchos 27-09-16 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CERT (Μήνυμα 124663)
Η ανάσταση του Όσιρι γίνεται μετά από 4 ημέρες.

1977d. he has put him under thy great daughter who is in αΈ²dm,

1978a. so that mourning ceased in the two ’itr.t-palaces of the gods."

1978b. Osiris speaks to Horus:

1978c. After he had exterminated the evil [which was in N. on] his fourth day,

1978d. after he had annulled that which he did against him on his eighth [day].

1979a. [Thou hast come forth] from the lake of life; [thou art] purified [in the lake of] αΈ³bαΈ₯.w,

1979b. and art become Wepwawet; and thy son Horus conducts thee,

1979c. when he has given to thee the gods, thine enemies, and Thot has brought them to thee.

Τη έγινε την 4η μέρα, τι την 8η και που είναι η ανάσταση; Τίποτα δε θυμίζει Καινή Διαθήκη

https://books.google.co.uk/books?id=...page&q&f=false

CERT 27-09-16 16:33

Παράθεση:

http://www.sacred-texts.com/egy/pyt/pyt54.htm#page_294

1975a. They say to thee, Osiris N., "thou art gone, thou art come;

1975b. thou art asleep, [thou art awake]; thou art [dead (lit. thou landest)], thou art alive.

1976a. Stand up, see that which thy son has done for thee;

1976b. awake, hear [that which] Horus [has done for] thee.
... σκηνικό ανάστασης ...

Pholarchos 27-09-16 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CERT (Μήνυμα 124668)
... σκηνικό ανάστασης ...

Μόνο που από την Καινή Διαθήκη λείπει εντελώς η σκηνή της ανάστασης, μόνο πριν και μετά. Εδώ έχουμε κάτι άλλο διαφορετικό.

Πως αντιγράφει (λες) η ΚΔ ένα σκηνικό που απουσιάζει από αυτήν;

Αν αντέγραφε θα παρουσίαζε τη σκηνή που δεν παρουσιάζει.

CERT 27-09-16 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos (Μήνυμα 124669)
Μόνο που από την Καινή Διαθήκη λείπει εντελώς η σκηνή της ανάστασης, μόνο πριν και μετά. Εδώ έχουμε κάτι άλλο διαφορετικό.

Πως αντιγράφει (λες) η ΚΔ ένα σκηνικό που απουσιάζει από αυτήν;

Αν αντέγραφε θα παρουσίαζε τη σκηνή που δεν παρουσιάζει.

Ιωάννης 11:1-44

Παράθεση:

Pholarchos

Τίποτα δε θυμίζει Καινή Διαθήκη
Δεν λέμε πως τα κείμενα των πυραμίδων θυμίζουν Κ.Δ. (αυτά προηγούνται 2500 χρόνια από τους ανώνυμους που έγραψαν τα ευαγγέλια). Η Κ.Δ. θυμίζει "γεγονότα" από αυτά τα κείμενα.

Pholarchos 27-09-16 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CERT (Μήνυμα 124670)
Ιωάννης 11:1-44



Δεν λέμε πως τα κείμενα των πυραμίδων θυμίζουν Κ.Δ. (αυτά προηγούνται 2500 χρόνια από τους ανώνυμους που έγραψαν τα ευαγγέλια). Η Κ.Δ. θυμίζει "γεγονότα" από αυτά τα κείμενα.

Πάλι τραβηγμένο απ τα μαλλιά είναι.

Συγκρίνεις με το Λάζαρο που έχει ελάχιστο ρόλο στην ΚΔ - πάρα από την Ανάσταση. Αλλά και το σκηνικό δε μοιάζει:

Ιω. 11,41 ἦραν οὖν τὸν λίθον οὗ ἦν ὁ τεθνηκὼς κείμενος. ὁ δὲ Ἰησοῦς ἦρε τοὺς ὀφθαλμοὺς ἄνω καὶ εἶπε· πάτερ, εὐχαριστῶ σοι ὅτι ἤκουσάς μου.

Ιω. 11,41 Επήραν, λοιπόν, τον λίθον από την είσοδον του σπηλαίου, όπου είχε τεθή ο πεθαμένος. Ο δε Ιησούς εσήκωσε τα μάτια του επάνω και είπε· “Πατερ μου, σ' ευχαριστώ, διότι με ήκουσες και θα γίνη και τούτο το θαύμα.

Ιω. 11,42 ἐγὼ δὲ ᾔδειν ὅτι πάντοτέ μου ἀκούεις· ἀλλὰ διὰ τὸν ὄχλον τὸν περιεστῶτα εἶπον, ἵνα πιστεύσωσιν ὅτι σύ με ἀπέστειλας.

Ιω. 11,42 Εγώ εγνώριζα πολύ καλά ότι πάντοτε με ακούεις, αλλά είπα αυτό, δια να ακούση ο λαός που στέκεται εδώ γύρω και να πιστέψουν ότι συ με έχεις στείλει”.

Ιω. 11,43 καὶ ταῦτα εἰπὼν φωνῇ μεγάλῃ ἐκραύγασε· Λάζαρε, δεῦρο ἔξω.

Ιω. 11,43 Και αφού είπεν αυτά εφώναξε με μεγάλην φωνήν· “Λαζαρε έβγα έξω”.

Άλλα είπε ο Ιησούς Λάζαρε, δεῦρο ἔξω
Ούτε στάσου ούτε ξύπνα η ΚΔ δεν θυμίζει σε τίποτα τα κείμενα των Πυραμίδων (αναρρωτιέμαι αν ήταν γνωστά τότε και πόσοι μπορούσαν να τα διαβάσουν για να "εμπνεύσουν" αντιγραφείς)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.