Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

10-11-13 21:33

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι μου θα ήθελα να συνοψίσω κάποια πράγματα σε αυτό το θέμα....
1-Ο Χριστός ήταν Ζηλωτής....(πάντα είναι σίγουροι με στοιχεία)
2-Ο Χριστός ήταν απο την Εσσαϊκή Αδελφότητα (πάντα είναι σίγουροι με στοιχεία)
3-Ο Χριστός ήταν παντρεμένος με την Μαρία την Μαγδαλινή όπου και έκανε
παιδί μαζί της.. (πάντα είναι σίγουροι με στοιχεία)
Σε αυτήν την περίπτωση παίζει και η πιθανότητα να έζησε ο Χριστός απο τον
σταυρό και να έφυγαν προς την δύση...

Η άλλη περίπτωση που εξετάζουμε είναι η...
4-Ιστορικότητα του Χριστού...
Μέσα απο την 4 περίπτωση έχουμε και την υποπερίπτωση (!!!!!) που
παρουσιάζεται ο Χριστιανισμός σαν μόρφωμα των Ρωμαίων....
Μάλιστα γίνεται μια προσπάθεια να φανεί πως ο χριστιανισμός είναι δημιούργημα
των Ρωμαίων..

Η σημειολογία ενίσχυσης αυτής της ιδέας είναι οι ομοιότητες λέξεων Ελληνικών
με Λατινικών (απο τα Ευαγγέλια)..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θαυμάσια...
Απο Αραμαικά Εβραικά Ελληνικά και Λατινικά και ελέγχουνε τις ρίζες των
λέξεων μεταξύ των 2 τελευταίων μεταφράσεων που όλοι λένε πως είναι
ελλιπείς...

Επίσης μια άλλη ομοιότητα μεταξύ Καίσαρα και Ιησού είναι που ο ένας πέρασε
τον Ρουβίκωνα ποταμό και ο άλλος βαπτίστηκε στον Ιορδάνη ποταμό!!!!!!!!!!!!!!!!
Και άλλες σχετικές ομοιότητες...
Καταλαβαίνεται την σοβαρότητα.....

Ευχαριστώ.

naeb 11-11-13 23:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice (Μήνυμα 107369)
Αυτό με την Ινδία δεν το έχω υπόψιν μου και η αλήθεια είναι ότι μου ακούγεται αρκετά παρατραβηγμένο. Σχετίζεται με κάποιου είδους παράδοση ή είναι ιστορικά τεκμηριωμένο;

Από μία σύντομη αναζήτηση στο internet φαίνεται οτι σύμφωνα με την παράδοση ο Θωμάς έφτασε στην Ινδία το 52 μΧ.
Στις πράξεις του Θωμά, ένα "απόκρυφο" κείμενο των αρχών πιθανόν του 3ου αιώνα αναφέρεται η πορεία του Θωμά σε διάφορες περιοχές της Ινδίας.

Από ιστορικής πλευράς, φαίνεται να υπάρχουν αναφορές του 2ου αιώνα για χριστιανούς στην Ινδία οι οποίοι υποστήριζαν οτι είχαν διδαχθεί από τον Θωμά. Αργότερα, υπάρχουν αναφορές σε ιστορικά κείμενα που καταγράφουν αυτές τις παραδόσεις.

Arga_Star-clad 07-12-13 14:22

Ένα δικό μου κείμενο-παρέμβαση σχετικά με τον Μυθικισμό ανέβηκε πρόσφατα και στο πολύ ενδιαφέρον site Mythikismos.gr. Τί συμβαίνει τελικά ;


Ogygos 07-12-13 19:59

Η Ταυροκτονία έχει ένα βαθύτερο νόημα που σχετίζεται με την αστρονομία:

http://members.westnet.com.au/gary-d...nst-senmut.gif

http://www.soulsofdistortion.nl/imag...p_image011.jpg

Είναι περίεργα τα πράγματα, και δεν μπορούμε απλώς να μιλήσουμε για σφετερισμό στοιχείων μιά θρησκείας από μία άλλη.

beetlejuice 09-01-14 21:08

Την Κυριακή 12 Ιανουαρίου και ώρα 12:05 το μεσημέρι, θα βγω στον αέρα του ραδιοφωνικού σταθμού “Αθήνα 9,84” για μία ολιγόλεπτη συνομιλία με τον δημοσιογράφο Δημήτρη Φύσσα. Θέμα της συζήτησης η έκδοση του βιβλίου μου "Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού" (εκδ. Δαιδάλεος), αλλά και οι εξελίξεις στο μυθικιστικό κίνημα εντός και εκτός Ελλάδας.
Είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό ότι τους τελευταίους μήνες ο Μυθικισμός βρίσκει βήμα έκφρασης σε ολοένα και περισσότερα ελληνικά μέσα ενημέρωσης, όταν μέχρι πριν από μερικά χρόνια αποτελούσε ένα άγνωστο στο ελληνικό κοινό πεδίο έρευνας.

---------

Update 12/1

Ακούστε εδώ το ηχητικό απόσπασμα της συνέντευξης.

Δίκαιος_Μυστικιστής 19-01-14 23:43

Χαιρετώ!

Σαν ιστορικό πρόσωπο υπήρξε. Ως Θεάνθρωπο θα τον πιστέψουν αυτοί που το νιώθουν και το πιστεύουν πως είναι έτσι.. Σκεφτείται έναν Θεό που διατείνεται ότι μακάριοι αυτοί που δεν θα δουν και θα πιστέψουν και ότι πρωταρχικό ρόλο παίζει η πίστη να σου έχει διασκορπισμένες αποδείξεις σε όλη την υφήλιο όχι μόνο για την ιστορικότητα του αλλά και έγκυροι ιστορικοί να γράφουν για αποδείξεις ότι είναι Θεός.. Οπότε θα πήγαινε βόλτα η ελεύθερη βούληση.. Με όλες τις ιστορικές αποδείξεις στο πιάτο θα πίστευε ο καθένας λόγο φόβου πάλι.. Δεν εκφράζω τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις.. Αλλά έτσι λέει αυτή η θρησκεία.. ότι για να σου δοθεί πρέπει να δεις μέσα σου και να θες και τότε θα σου έρθει... Κάποιος από αυτά που ξέρει μπορεί να μην θέλει να μπει καν στον κόπο να ψάξει ή να νιώσει γιατί απλά δεν το πιστεύει και δεν το θέλει αυτό το δόγμα ή δεν τον εκφράζει.. Κάποια πράγματα για κάποιους θα είναι πάντα ανεξήγητα.. Θα υπάρχουν ενδείξεις αλλά και αντενδείξεις. Όχι μόνο επειδή έτσι θα ήθελε ένας Θεός αλλά και κάποιοι άνθρωποι...

beetlejuice 25-03-14 13:22

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πώς από χτες 24 Μαρτίου κυκλοφορεί η Γ' και επαυξημένη έκδοση του βιβλίου μου "Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού: Το ρεύμα των Μυθικιστών" (εκδ. Δαιδάλεος).

Το γεγονός αυτό καταδεικνύει δίχως αμφιβολία το μεγάλο ενδιαφέρον του ελληνικού αναγνωστικού κοινού για το σχετικά άγνωστο μέχρι πρότινος ζήτημα της ιστορικότητας του Ιησού, των ομοιοτήτων του με άλλες προχριστιανικές θεότητες και ιστορικά πρόσωπα της Μεσογείου, αλλά και για τις θέσεις του σύγχρονου Μυθικιστικού κινήματος γενικότερα.

Η Γ' έκδοση του έργου περιλαμβάνει επιπλέον 30 σελίδες (συνολικά ανέρχονται πλέον στις 368) που αφορούν:

- Νέος πρόλογος από τον διευθυντή των εκδόσεων “Δαιδάλεος”, Γιώργο Ιωαννίδη.

- Νέος (εμπλουτισμένος σε σχέση με τον προηγούμενο) πρόλογος του ομότιμου καθηγητή του πανεπιστημίου Πατρών, Στέφανου Παϊπέτη για την ΓΆ έκδοση.

- Δύο νέες συνεντεύξεις που προστίθενται στο 3ο κεφάλαιο του βιβλίου: Η πρώτη από τον Δρ. Ιστορίας και δημοφιλή Αμερικανό Μυθικιστή, Richard Carrier, με τίτλο “Μεθοδολογία, ανάλυση και τεκμηρίωση των Μυθικιστικών θέσεων” και η δεύτερη από τον υπ. Δρ. Θρησκειολογίας και Αυστραλό Μυθικιστή, Raphael Lataster, με τίτλο “Η νέα γενιά του Μυθικιστικού κινήματος”.

- Σημαντικές προσθήκες στο 4ο κεφάλαιο του βιβλίου με τίτλο “Ο Μυθικισμός στην Ελλάδα“, όπου παρουσιάζονται επιπλέον στοιχεία που προέκυψαν σε ότι αφορά την ιστορία και διάδοση των Μυθικιστικών ιδεών στη χώρα μας κατά τη διάρκεια του 20ου, κυρίως, αιώνα.

- Μικροπροσθήκες στις Βιβλιογραφικές Πηγές (τόσο στα ελληνόγλωσσα, όσο και στα ξενόγλωσσα βιβλία), καθώς επίσης και στις πηγές του Διαδικτύου.


Το βιβλίο σε λίγες μέρες θα είναι διαθέσιμο και στο βιβλιοπωλείο Ianos! :)

libero 25-03-14 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice (Μήνυμα 108642)
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πώς από χτες 24 Μαρτίου κυκλοφορεί η Γ' και επαυξημένη έκδοση του βιβλίου μου "Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού: Το ρεύμα των Μυθικιστών" (εκδ. Δαιδάλεος).

Και πόσα βιβλία έχει η κάθε έκδοση;

beetlejuice 25-03-14 19:27

Δεν είναι μεγάλος ο εκδοτικός έτσι το τιράζ έχει κινηθεί αναγκαστικά σε μικρές ποσότητες. 200 αντίτυπα περίπου η κάθε έκδοση υπολόγισε.

beetlejuice 25-03-14 19:42

Στο μεταξύ η εγχώρια Μυθικιστική επικαιρότητα είχε να μας δώσει το τελευταίο διάστημα και άλλη μία πολύ σημαντική εξέλιξη. Μετά τον κ. Μάριο Μπέγζο, ένας δεύτερος Έλληνας καθηγητής θεολογίας (ο κ. Μιλτιάδης Κωνσταντίνου από το ΑΠΘ) έκανε ορισμένες πολύ ενδιαφέρουσες δηλώσεις στο ραδιόφωνο της εκκλησίας για την ιστορικότητα του Ιησού. Για περισσότερα δείτε εδώ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.