Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

CERT 10-01-18 10:36

Η άποψη των Ελλήνων για τις ρίζες του χριστιανισμού και την ιστορικότητα του Ιησού
 
Καλημέρα σας,

στην προσπάθειά μου να συμπληρώσω το ερωτηματολόγιό σας, διαπίστωσα το εξής : Η 4η ερώτησή σας χαρακτηριστικά αναφέρει :
Παράθεση:

4. Ποια πρόσωπα θεωρείτε κλειδιά στη γέννηση και ανάπτυξη του Χριστιανισμού;
Προσπαθώντας να απαντήσω την ερώτηση, συνειδητοποίησα πως η απάντηση δεν μπορεί να δοθεί με μία μόνο επιλογή από αυτές που προτείνονται. Θέλω να πω δηλ. πως άλλο πράγμα είναι η γέννηση ενός θρησκευτικού δόγματος κι άλλο πράγμα η ανάπτυξή του. Π.χ για την γέννηση του Χριστιανισμού πρόσωπα κλειδιά θα μπορούσαν να θεωρηθούν οι Ευαγγελιστές αλλά για την ανάπτυξη οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες. Θα παρακαλούσα λίγο να το δείτε, γιατί δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω το ερωτηματολόγιο. Σας ευχαριστώ.

Με εκτίμηση.

beetlejuice 06-03-18 17:10

Τα αποτελέσματα της πρώτης αυτής διαδικτυακής έρευνας δημοσιεύτηκαν εδώ. Είναι δεδομένο ότι στην επόμενη (του χρόνου τέτοια εποχή)θα προσέξουμε περισσότερο λεπτομέρειες, όπως αυτή που σημειώθηκε πιο πάνω.

---------------------------------------------------------------

Εν τω μεταξύ εντός του μήνα κυκλοφορεί το πρώτο Μυθικιστικό μυθιστόρημα Έλληνα συγγραφέα. Πρόκειται για το βιβλίο "Η συνωμοσία του Παύλου" (εκδ. Πηγή) του Αλέξανδρου Πιστοφίδη, η παρουσίαση του οποίου θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα στις 14 Μαρτίου (πληροφορίες στην εικόνα παρακάτω). Θα έχω τη χαρά να βρίσκομαι στο πάνελ της εν λόγω εκδήλωσης.

Λίγα λόγια για το βιβλίο:


Βρισκόμαστε στα μέσα του 1ου μεταχριστιανικού αιώνα. Το κίνημα του Χριστιανισμού κερδίζει ολοένα και περισσότερο έδαφος, χτυπώντας πλέον την πόρτα της Ρώμης. Κεντρικό πρόσωπο της ιστορίας μας ο Απόστολος Παύλος, που παρουσιάζεται ως ο σημαντικότερος κήρυκας των Χριστιανών. Η μορφή του, οι πράξεις και οι λόγοι του εγείρουν το ενδιαφέρον μιας ομάδας επιφανών Ρωμαίων, ιστορικά υπαρκτών προσώπων, που σχεδιάζουν μεθοδικά τη δολοφονία του αυτοκράτορα Νέρωνα.

Μέσα από τους ζωηρούς διαλόγους και την καταιγιστική δράση των γεγονότων, οι πρωταγωνιστές αναδεικνύουν μία σειρά από άκρως συναρπαστικά θέματα, που μας ταξιδεύουν 2000 χρόνια πίσω στο παρελθόν: η σύγκρουση Δύσης και Ανατολής, οι σχέσεις του ελληνορωμαϊκού πολιτισμού με τον χριστιανισμό, οι ομοιότητες του τελευταίου με τον Μιθραϊσμό και τη Διονυσιακή λατρεία, άγνωστες πτυχές της προσωπικότητας του Παύλου, αλλά και συνταρακτικές αποκαλύψεις για το ίδιο το πρόσωπο του Ιησού.

Έχοντας πραγματοποιήσει μία χρόνια και κοπιαστική ιστορική έρευνα σε πρωτότυπες πηγές και αρχαίες επιστολές, ο Αλέξανδρος Πιστοφίδης παρουσιάζει στο ελληνικό κοινό ένα περίτεχνο και διεθνών προδιαγραφών ιστορικό θρίλερ, γεμάτο από θρησκευτικά μυστήρια και συμβολισμούς.



Bernie Rico Jr 07-03-18 13:28

To 33,52% πιστεύει ότι υπάρχουν ομοιότητες μεταξύ Ιησού και μίθρα! Μνημόνια παιδιά μέχρι να σβήσει ο ήλιος! Εν τω μεταξύ, με τα ερωτηματολόγια.. αναλόγως τι ερωτήσεις επιλέγεις και πως τι διατυπώνεις, μπορείς να καταδείξεις όποιες τάσεις θέλεις. Όλοι το ξέρουν αυτό :p

Robespierre 07-03-18 15:56

Όντως, ο Ελληνας είναι για τα μπάζα εντελώς. Έπρεπε να είναι γύρω στο 80% οι ψήφοι για τον Απολλώνιο Τυανέα, αν φυσικά διδάσκονταν στα σχολεία την πραγματική ιστορία και όχι την λογοκριμένη από την ιερά σύνοδο. Κατά τα άλλα ο κούκος όποτε βλέπει post στους Μυθικιστές θα περνάει για κράξιμο. Είναι να μην τους δώσεις αέρα...

Λευκός Λύκος 07-03-18 17:27

Από περιέργεια... συμπλήρωσε κάποιο απ' τα μέλη του φόρουμ το ερωτηματολόγιο;
Απ' τη μία υπάρχει η ερώτηση "Πόσο θρήσκος είσαι;" (μετρητής πίστης;;; δεν διευκρινίζει) και απ' την άλλη λείπει η ερώτηση της θρησκευτικής κατεύθυνσης. Ποιοι συμμετείχαν, δεν έχουμε ιδέα. Βασικά στοιχεία όπως φύλο, ηλικία, θρησκευτική κατεύθυνση, λείπουν.
Γιατί να δώσει κάποιος σημασία, όταν δεν ξέρει ποιος ενδιαφέρθηκε να λάβει μέρος;

Bernie Rico Jr 13-03-18 15:30

Αγαπητέ ροβεσπιέρο χαίρομαι που σε "ξαναβλέπω"! (αν και η μονωτική ταινία στα χείλια που υπάρχει στο αβαταρ σου, μας θυμίζει τα ατελειώτα μπαν που έχεις φάει λόγω της απρεπούς γλώσσας που κατά καιρούς χρησιμοποιείς). Νομίζω πως υπερβάλεις για το 80% σχετικά με τον Απολλώνιο Τυανέα, πιο συγκεκριμένα θεωρώ πως έβαλες ένα παραπάνω ψηφίο στο ποσοστό σου (όποιο ψηφίο και να βγάλεις μέσα είσαι).. καταρχήν έζησαν άλλη εποχή αλλά τέλος πάντων. Δεν είμαι και ιστορικός βέβαια.. όπως οι περισσότεροι από εμάς βέβαια δεν είναι.. λεπτομέρειες θα μου πεις.. πολλούς χαιρετισμούς λοιπόν!

Robespierre 14-03-18 17:35

Κοίτα να δεις πλάκα Ερικ Κλάφτον. Υπάρχει ένα ξέρασμα εδώ μέσα που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να έρχεται όποτε εμφανιστεί νέα δημοσίευση στο "Μυθικισμός" και να βρίζει τον θεματοθέτη. Ο τύπος έχει τέτοιο θράσος που τρέχει να ρουφιανέψει όποτε μπορεί σε αυτόν που βρίζει, ότι και καλά τον βρίζουν άλλοι. Εντελώς ξεφτίλα έτσι; Δεν ξέρω αν κατάλαβες σε ποιόν αναφέρομαι; Δεν εκπλήσσομαι όμως. Είναι ακριβώς το στιλ των "χριστιανών" που βλέπω γύρω μου. Οι πιο ξεφτίλες απ όλους που έχουν βάλει την εκκλησία φερετζέ. Τουλάχιστον μερικοί ντρέπονται και ξεψαρώνουν μόνο στα φόρουμ. Δυστυχώς αρκετοί αλωνίζουν στις γειτονιές.

Bernie Rico Jr 15-03-18 12:19

Θέμα "μυθικισμός" δεν έχω δει πουθενά (αλλά μπορεί να κάνω και λάθος). Ως εκ τούτου δεν έχω δει ποτέ βρίσιές προς τον θεματοθέτη ανύπαρκτου θέματος. Μάλλον εννοείς το εν λόγω νήμα οπότε έχω να πω ότι, άλλο πράγμα είναι η έκφραση διαφορετικής γνώμης και άλλο οι βρισιές, τουλάχιστον όπως αυτές έχουν διατυπωθεί από εσένα και όλοι έχουμε διαβάσει. Μιλάμε λοιπόν για βρισιές με όλη την έννοια της λέξης, δηλαδή για γλώσσα του λιμανιού. Σε αυτό καταφεύγει κανείς όταν διαπιστώνει πως έχει χάσει αλλά δεν θέλει να το παραδεχτεί. Θα περίμενα να πεις κάτι για τον Απολλώνιο Τυανέα αλλά προτίμησες πάλι τις προσωπικές υποθέσεις. Σε αφήνω, πολλούς χαιρετισμούς!

ΥΓ. Λόγω του ένθερμου χαρακτήρα σου θα σου πρότεινα να βγεις στις γειτονιές και να πλακώσεις ότι βλέπεις σε χριστιανό. Νταξ, και εμένα μου την δίνουν οι γιαχωβάδες αλλά δεν θα τους δείρω κιόλας (τους αποφεύγω διακριτικά και με ευγένεια όπως θα έκανε κάθε καλός ορθόδοξος χριστιανός όπως εσύ και εγώ).

ilias1990 15-03-18 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 131436)
Θέμα "μυθικισμός" δεν έχω δει πουθενά (αλλά μπορεί να κάνω και λάθος). Ως εκ τούτου δεν έχω δει ποτέ βρίσιές προς τον θεματοθέτη ανύπαρκτου θέματος. Μάλλον εννοείς το εν λόγω νήμα οπότε έχω να πω ότι, άλλο πράγμα είναι η έκφραση διαφορετικής γνώμης και άλλο οι βρισιές, τουλάχιστον όπως αυτές έχουν διατυπωθεί από εσένα και όλοι έχουμε διαβάσει. Μιλάμε λοιπόν για βρισιές με όλη την έννοια της λέξης, δηλαδή για γλώσσα του λιμανιού. Σε αυτό καταφεύγει κανείς όταν διαπιστώνει πως έχει χάσει αλλά δεν θέλει να το παραδεχτεί. Θα περίμενα να πεις κάτι για τον Απολλώνιο Τυανέα αλλά προτίμησες πάλι τις προσωπικές υποθέσεις. Σε αφήνω, πολλούς χαιρετισμούς!

ΥΓ. Λόγω του ένθερμου χαρακτήρα σου θα σου πρότεινα να βγεις στις γειτονιές και να πλακώσεις ότι βλέπεις σε χριστιανό. Νταξ, και εμένα μου την δίνουν οι γιαχωβάδες αλλά δεν θα τους δείρω κιόλας (τους αποφεύγω διακριτικά και με ευγένεια όπως θα έκανε κάθε καλός ορθόδοξος χριστιανός όπως εσύ και εγώ).

Μα αυτό που γράφεις στο υστερόγραφο, είναι ο ευσεβής πόθος της πλειοψηφίας των " χριστιανών ". Επειδή δε, δεν μπορούν να το κάνουν, περιοριζονται στο να χαμογελάνε χαιρέκακα με την σκέψη της " αιώνιας τιμωρίας" των αλλόθρησκων, στη μεταθάνατον ζωή.

Bernie Rico Jr 15-03-18 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 (Μήνυμα 131437)
Μα αυτό που γράφεις στο υστερόγραφο, είναι ο ευσεβής πόθος της πλειοψηφίας των " χριστιανών ". Επειδή δε, δεν μπορούν να το κάνουν, περιοριζονται στο να χαμογελάνε χαιρέκακα με την σκέψη της " αιώνιας τιμωρίας" των αλλόθρησκων, στη μεταθάνατον ζωή.

Πλειοψηφία και υπερβολές... σιγά μην έχει γίνει και εξιτ πολ... αυτό που λέω είναι ότι δεν συμφωνώ με αυτόν τον τρόπο, το να βγαίνεις στους δρόμους διαφημίζοντας την αγαπημένη σου θρησκεία και πόσο αυτή είναι καλύτερη από τις άλλες (λες και είναι απορρυπαντικό). Αυτό εννοώ λέγοντας "μου τη δίνει". Δεν διαφωνώ όμως με το πνεύμα των γραφομένων σου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.