Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

Giorgos 17-12-10 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Ας απλοποιησουμε λιγο το θεμα λοιπον.
Ειτε σου αρεσει ειτε οχι, Ιησους υπηρξε, οπως υπηρξε και Ορφεας και Οσιρις, και Κρισνα και Ερμης ο Τρισμεγιστος και Ατλαντιδα και Λεμουρια και ενα σωρο αλλα που μας κρυβουν...
Οτι δεν καταφεραν να το κρυψουν, το χρησιμοποιησαν και το διεφθειραν οπως στην περιπτωση του Ιησου...

E πες το τόσην ώρα και εγώ καθόμουν και αναρωτιόμουν.. έτσι βγάζεις τις αλήθειες γενικότερα? Γιατί οι άνθρωποι πρέπει να δέχονται κάποια πράγματα αμάσητα; Γιατί όταν δεν υπάρχει απόδειξη, υπάρχει αλήθεια λόγο και τις έλλειψης απόδειξης για το αντίθετο; ποτε δε το κατάλαβα..
Όταν λέτε αυτά που είπε ο Χριστός να ακούμε κύριε και όχι αυτά που έγραψαν άλλοι τι εννοείτε; έγραψε τίποτα ο Χριστός;

Bernie Rico Jr 17-12-10 09:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 84285)
Γιατί οι άνθρωποι πρέπει να δέχονται κάποια πράγματα αμάσητα; Γιατί όταν δεν υπάρχει απόδειξη....

Μα εδώ ορισμένοι δέχτηκαν αμάσητο το zeitgeist (για το θρησκευτικό μέρος ομιλώ). Βέβαια, δεν το κατάπιαν ακριβώς.. απλώς τους βολεύει η όλη μπουρδολογία και την χρησιμοποιούν ποικιλοτρόπως. Και προφανώς ένας τέτοιος ερευνητής, δεν είναι ερευνητής. Εντωμεταξύ, σαν τι είδους απόδειξη περιμένεις να βρεις? Καμιά φωτογραφία από πενταήμερη εκδρομή των μαθητών στην Ιερουσαλήμ? Αναρωτιέμαι, διότι με τη λογική αυτή δεν υπήρξε όχι ο Σωκράτης..., ούτε καν ο προπάππους του προπάππου ορισμένων εξ ημών.

sunborn 18-12-10 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice (Μήνυμα 84283)
Ας τα πάρουμε ένα ένα - κλπ...

Καλησπερα φιλε beetlejuice

Ωραια και καλα τα λες σημερα, και αυτο ακριβως ηθελα να ακουσω απο σενα !
Να σε κανω δηλαδη να γραψεις ενα δυνατο ποστ, χωρις κοινοτυπια, με εξυπνο λογο, χωρις σημαδια εκνευρισμου, χωρις, χωρις... Και τα καταφερες μια χαρα !

Σορυ, αλλα γενικως τα προηγουμενα που εγραφες επι του θεματος, περα απο οτι ηταν βαρετα και χιλιοειπωμενα, ειχαν και μια εμπαθεια! Δεν ξερω αν ηταν προς εμενα, προς τον Ιησου, προς καποιον αλλον, η αν ησουν σε περιεργη φαση, αλλα εγω "μυρισα" εμπαθεια στο γραψιμο και τσιμπησα !

Αυτο ομως το ποστ ηταν αψογο ! Ευγε !
Πραγματικα δεν εχω τιποτα να σου απαντησω, με καλυψες στο 100% και κερδισες και τον σεβασμο μου (εαν λεει κατι αυτο...) και παιρνω πισω και οτι στραβο τυχον εχω πει !

Ξερεις, στην πραγματικοτητα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα ουτε η ιστορικοτητα του Ιησου, ουτε η θρησκεια ουτε και πολλα αλλα στα οποια ποσταρω. Ολα με ενδιαφερουν αλλα δεν σκοτιστηκα κιολας...
Δηλαδη δεν καιγομαι να βρω απαντησεις σε καποια πραγματα, και σε καποια αλλα τις εχω ηδη !

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι η ανακαλυψη ενδιαφεροντων, ξεχωριστων, ιδιαιτερων και ΕΥΣΤΡΟΦΩΝ και με μπολικο χιουμορ ανθρωπων, το μοιρασμα της λιγης γνωσης που κατεχω στους καταλληλους (και μονο) ανθρωπους, το "ξεπουπουλιασμα" καθε υπερφιαλου αλλαζονα που εμπορευεται ή ισχυριζεται οτι κατεχει την μονη αληθεια, αλλα και του καθε ειρωνα μηδενιστη και εξυπνακια, καθως και η απαξιωση αυτων που θεωρω "μαζα" και αναξιους λογου ανθρωπους.

Επισης με ενδιαφερει να μπαινω καπου και να μην βαριεμαι !

Να υπαρχει νεα γνωση να ρουφηξω, η εστω εξυπνα δομημενες συζητησεις, χωρις προσωπικες προσβολες και ειρωνιες.
Να με εξιταρουν οι αποψεις των συνομιλητων μου, και τα επιχειρηματα τους να ειναι τετοια που να με κανουν να θελω να υιοθετησω τη δικη τους αποψη !
Αλλιως η κουβεντα δεν ειναι τιποτα αλλο απο αχρηστη αντιπαραθεση και χασιμο χρονου...
Θεωρω κατωτερους ολους αυτους που δεν εχουν την ικανοτητα να κρατανε μια αρχοντια και μια ειλικρινεια στο πως μιλανε !
Και επειδη συμβαινει και σε μενα να "ξεπεφτω" καποιες φορες σε αυτο το επιπεδο, το χειροτερο κραξιμο το ριχνω στον εαυτο μου.

Πανω απο ολα ομως, με ενδιαφερει να περασω σε νεες ψυχες μηνυματα Φωτος, ασχετως της αληθοφανειας η οχι μιας ιστοριας η ενος γεγονοτος.
Το μαθημα του Ιησου ειναι ενα σημαντικοτατο μαθημα για την ανθρωπινη ψυχη, και δεν εχει καμμια σημασια ουτε αν υπηρξε, ουτε αν παει στον αγυριστο ο χριστιανισμος.

Να το πω λιγο μεταφορικα ?
Το μαθημα που δινει ο Σαμ, ο φιλος του Φροντο στον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων, ειναι ενα εξ ισου πολυ σημαντικο μαθημα για την ανθρωπινη ψυχη ! Δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ το αν υπηρξε ποτε ο Σαμ !

Δυστυχως ο στατικος, πεζος και υπερβολικα προβλεψιμος τροπος που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι ανθρωποι το Νου και τον Λογο τους, καθως και η παντελης ελλειψη φαντασιας, ιδιαιτερα στους Ελληνες (δυστυχως...) οπως και η αγνοια των εννοιων της ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ και της ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗΣ της Ελληνικης Γλωσσας, απο αρκετους που σχολιαζουν τα ποστ μου, με κανουν μερικες φορες να βγαινω απο τα ρουχα μου και αλλες να δειχνω σαν εντελως Ουφο...
Καποιοι απο εμας λατρευουμε να βολταρουμε σε "περιεργα" δαση του Νου, και να κανουμε και φαινομενικα ασυνδετες συσχετισεις σκεψεων...
Αυτος ομως ειναι και ο νεος Υδροχοικος Νους που θα επικρατησει στο κοντινο μελλον. Με το ανηψακι μου που ειναι 13 συνενοουμαι αψογα χωρις καν τη μεσολαβηση λογου καποιες φορες ! Ειναι εκπληκτικο !
(...παλι εκτος θεματος βγηκα...συγγνωμη...:))

Να πω και κατι τελευταιο ? Χωρις παρεξηγηση απο κανεναν, μεσα απο την καρδια μου βγαινει...
Το ειχα πει και περσυ. Πως ειναι δυνατον ΟΛΑ τα Ελληνικα Μεταφυσικα Φορουμ να ειναι γεματα ασχετους και ανιδεους, τη στιγμη που υπαρχει τοσος πολυς ψαγμενος κοσμος στην Ελλαδα !!!???
ΤΡΟΜΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ 5 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΤΟΥΣ ΕΥΡΥΤΕΡΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ !!!

Σεβομαι ιδιαιτερα τον νεο ανθρωπο που θελει να μαθει γιατι δεν ειναι πανω απο 20 χρονια που βρισκομουν στο ιδιο ακριβως σκαλι !

Αλλα η Γνωση προυποθετει και Σιωπη !

Οπως λεγανε και οι αρχαιοι σοφοι, αυτος που θελει να μαθει εχει στομα κλειστο, ματια και αυτια ορθανοιχτα ! (εδωσα κλειδι εδω...)
Δεν πεταγεται σαν την π****α να πει οτι π@π@*α εχει ακουσει εδω και κει, ουτε να κριτικαρει και να υποτιμα αυτα που ακουει, ΧΩΡΙΣ να γνωριζει καν για αυτα !
Αλλιως ποτε του δεν θα μαθει τιποτα και θα μεινει για παντα ενα αχρηστο κουτσουρο, ενα βαρος στη Γη και το Ιερο χωμα που πατα...
Ιδιαιτερα δε, ο κακοπιστος, εγωμανης, ευερεθιστος, ξερολας, αχρηστος, μαλθακος, βολεψακιας, παρτακιας (...και ποσα επιθετα ακομα...!) μεσος αστος νεοελληνας....:rolleyes:

Εν κατακλειδι φιλε beetlejuice...

Εχω καταλαβει σε τι αναφερεται το παρον θεμα, δεν ειμαι χαζος.
Απλα γραφω απαντωντας σε πολυ συγκεκριμενα πραγματα και σε πολυ συγκεκριμενους ανθρωπους, απλως για να υπαρχει ο πρεπων αντιλογος ! Στο αλλο θεμα που μου προτεινεις δεν μου βγηκε καποια απαντηση καπου, γιαυτο και δεν γραφω εκει.

Αμα η "αισθηση" σου, σου λεει γραψε εδω, εσυ αλλου θα γραψεις ?

Υποσχομαι παντως να μην ξαναγραψω, παρα μονον εαν διαβασω καμμια τρομακτικη γελοιοτητα, η εαν ανακαλυψω κανενα ιστορικο στοιχειο ! ;)


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 84285)
Όταν λέτε αυτά που είπε ο Χριστός να ακούμε κύριε και όχι αυτά που έγραψαν άλλοι τι εννοείτε; έγραψε τίποτα ο Χριστός;

Ειπα εγω κατι τετοιο ? Κατ αρχας η ιδια σου η παραπανω προταση, αυτοαναιρειται ! Το δευτερο σκελος αναιρει το πρωτο ! Δεν το βλεπεις ?
...και μη με λες κυριο σε παρακαλω, αγριευομαι...
Μπορεις ομως να με λες Κυριακο...! :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 84291)
Εν τω μεταξύ, σαν τι είδους απόδειξη περιμένεις να βρεις? Καμιά φωτογραφία από πενταήμερη εκδρομή των μαθητών στην Ιερουσαλήμ? Αναρωτιέμαι, διότι με τη λογική αυτή δεν υπήρξε, όχι ο Σωκράτης..., ούτε καν ο προπάππους του προπάππου ορισμένων εξ ημών.


Πολυ σωστη και ευστοχη παρατηρηση φιλε Bernie Rico Jr !

Giorgos 19-12-10 02:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Ο Ιησους ηταν ανθρωπος. Ανθρωπος που μυηθηκε και θεωθηκε.
Ανθρωπος που εφτασε στο ανωτατο επιπεδο που προκειτε ποτε να φτασει η ανθρωποτητα. Προσωπο με προσωπο με τη Διανοια εκεινη που ονομαζουμε Λογο, ή Δημιουργο του Συμπαντος...

Έγραψες και αλλα τέτοια αλλα βαριέμαι να ψάχνω 13902 σελίδες για μια απάντηση μου :)


Τίποτα δεν αναιρείται.. αν προσπαθήσεις να καταλάβεις τι έγραψα..
Λες να κοιτάμε το τι είπε ο Χριστός και όχι τι έγραψαν άλλοι για αυτόν. Μα ο Χριστός που ξέρεις εσύ τι είπε; αν δε τα βασίζεις σε κάποιο κείμενο κάποιου αλλου άσχετου;

Η ο Χριστός είπε αυτό κατά τα αλλα όλα τα αλλα είναι μπούρδες των μαθητών του.. και που ξέρεις τι είπε ο Χριστός εσύ τελοσπάντων.. εκλαμβάνεις ως λόγια του αυτά που σου αρέσουν και πετάς τα μπάζα;

beetlejuice 21-12-10 00:56

Ενημερώνω τους ενδιαφερόμενους ότι στο μεθαυριανό (Πέμπτη 23/12) τεύχος των Φαινομένων, θα υπάρχει αρθρο μου για τον Μυθικισμό. Ευχαριστώ :)

Kerezoon 21-12-10 10:32

Sunborn!

Σου αρεσει η επιθετικοτητα και την θεωρεις ενδειξη υγειας; Θα σε γεμισω ευεξια. Παρακολουθα με:

Ξερεις ποιο ειναι ειναι το νεο διαφαινομενο ταμπου της νεας εποχης; Το να δηλωσεις διχως την παραμικρη ειρωνεια και ιχνος παιγνιωδους αυτοαναιρεσης την οποιαδηποτε ενοειδη (παγια) ταυτοτητα. Κανοντας ετσι δεν αποδεικνυεις αλλο απο την ελλειψη υψηλης αναστοχαστικοτητας και αναγνωσης καιριων διακειμενικων τασεων που πεπαλαιωνουν καθε επενδυση σε αποκρυσταλλωμενες αξιες και αρετες. Η ταυτοτητα και κυριως η θρησκευτικη ειναι το κατεξοχην δειγμα μιας τετοιας εναποθεσης στα πραγματα. Με το να δηλωνεις Χριστιανος, δηλωνεις την απολυτη σου πεποιθηση στην ιστορικη πραγματικοτητα ενος καταφανεστατου (υπερβολικα στρογγυλοποιημενου) μυθου. Που σημαινει οτι παραδιδεις την θεουργικη σου ικανοτητα και την ιδιαζουσα φαντασιακη σου αυτοδιαθεση στους θεουργους εκεινους μια συγκεκριμενης φαντασιακης αυτοδιαθεσης που επιβληθηκαν στην Οικουμενη μεσω υπουλων μακροπολιτικων σχεδιασμων.
Οι οποιοι, σε ενημερωνω, οχι απλως επιβιωνουν αλλα κοντευουν πλεον να τελεσφορησουν στο απωτερο τους απαυγασμα- την Παγκοσμια Κυβερνηση.
Οπως πολυ σωστα αναφερει και ο beetlejuice, τα κοινωνικοπολιτικα μορφωματα της κοινης χρονολογιας (των τελευταιων 2000 ετων) ειναι απορροια της ιουδαιοχριστιανικης μυθολογιας. Αν λοιπον δηλωνεις Χριστιανος και θιασωτης της πεποιθησης οτι ο μυθος αποτελει πραγματικοτητα, να το ξερεις οτι παραδιδεις το σπαθι σου σε εχθρικο χερι. Κλειδωνεσαι σε μια ασφυκτικη ταυτοτητα και γινεσαι αριστος φορεας του εν λογω μακροπολιτικου σχεδιασμου. Ξερεις πως; Με το να του αντιτασσεσαι μεσω μιας επιφανειακης επαναστατικοτητας (του αμνου) που εξυπηρετει αριστα αυτο που προτιθεσαι να αντιμετωπισεις. Παει πολυ βαθια η αιτιολογια αυτης της φρεναπατης.

Σε καλουμε λοιπον στην στρατια του αυριο: η ταυτοτητα μας ειναι πολυεδρη, πρισματικη, φλερταρει με τις ιριδιζουσες ανταυγειες του απειρου. Δηλωνοντας τη λατρεια μας στον Εωσφορο, δεν διακονουμε αλλο ενα δογματικο εργο αλλα ενα αυτοαναιρετικο και παιγνιωδες, σκωπτικο εργο που συνιστα και τους τροπους της νεας συνειδησης:

Δεν πιανομαστε στα διχτυα σκυθρωπων ολοκληρωτικων σχεδιων.
Μας ειναι αγνωστος ο επονειδισμος που προκαλει η τιμη της ταυτοτητας
Ειμαστε αιωνια παιδια που αναγνωριζουν τη φαντασιακη φυση της πραγματικοτητας και την ανεξαλειπτη μυθολογικη της επενδυση.
Και εξ ου, πλαθουμε τους δικους μας μυθους με την ιδιαζουσα φαντασιακη μας αυτοδιαθεση.

Μεγαλη η διαφορας μας Sunborn, (ονομα και πραμα)
Εμεις ειμαστε που θα κατανικησουμε τη μακροπολιτικη ηλιακη αυτοκρατορια που ξεκινησε απο τον φαραωνικο Ακενατον, διατρανωθηκε με τον Γιαχβε και τον Ιησου και κοντευει να αποπερατωθει με την Παγκοσμια Κυβερνηση.
Το εργο της επαναστατικης αποκεντρωσης ενεχει το διασυρμο του ηλιακου imperium.
Η νικη του αναστοχαστικα ανωτερου υποκειμενου ειναι προδιαγεγραμμενη.

sunborn 21-12-10 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kerezoon (Μήνυμα 84402)
Sunborn!

Σου αρεσει η επιθετικοτητα και την θεωρεις ενδειξη υγειας; Θα σε γεμισω ευεξια. Παρακολουθα με:

Ξερεις ποιο ειναι ειναι το νεο διαφαινομενο ταμπου της νεας εποχης; Το να δηλωσεις διχως την παραμικρη ειρωνεια και ιχνος παιγνιωδους αυτοαναιρεσης την οποιαδηποτε ενοειδη (παγια) ταυτοτητα. Κανοντας ετσι δεν αποδεικνυεις αλλο απο την ελλειψη υψηλης αναστοχαστικοτητας και αναγνωσης καιριων διακειμενικων τασεων που πεπαλαιωνουν καθε επενδυση σε αποκρυσταλλωμενες αξιες και αρετες. Η ταυτοτητα και κυριως η θρησκευτικη ειναι το κατεξοχην δειγμα μιας τετοιας εναποθεσης στα πραγματα. Με το να δηλωνεις Χριστιανος, δηλωνεις την απολυτη σου πεποιθηση στην ιστορικη πραγματικοτητα ενος καταφανεστατου (υπερβολικα στρογγυλοποιημενου) μυθου. Που σημαινει οτι παραδιδεις την θεουργικη σου ικανοτητα και την ιδιαζουσα φαντασιακη σου αυτοδιαθεση στους θεουργους εκεινους μια συγκεκριμενης φαντασιακης αυτοδιαθεσης που επιβληθηκαν στην Οικουμενη μεσω υπουλων μακροπολιτικων σχεδιασμων.
Οι οποιοι, σε ενημερωνω, οχι απλως επιβιωνουν αλλα κοντευουν πλεον να τελεσφορησουν στο απωτερο τους απαυγασμα- την Παγκοσμια Κυβερνηση.
Οπως πολυ σωστα αναφερει και ο beetlejuice, τα κοινωνικοπολιτικα μορφωματα της κοινης χρονολογιας (των τελευταιων 2000 ετων) ειναι απορροια της ιουδαιοχριστιανικης μυθολογιας. Αν λοιπον δηλωνεις Χριστιανος και θιασωτης της πεποιθησης οτι ο μυθος αποτελει πραγματικοτητα, να το ξερεις οτι παραδιδεις το σπαθι σου σε εχθρικο χερι. Κλειδωνεσαι σε μια ασφυκτικη ταυτοτητα και γινεσαι αριστος φορεας του εν λογω μακροπολιτικου σχεδιασμου. Ξερεις πως; Με το να του αντιτασσεσαι μεσω μιας επιφανειακης επαναστατικοτητας (του αμνου) που εξυπηρετει αριστα αυτο που προτιθεσαι να αντιμετωπισεις. Παει πολυ βαθια η αιτιολογια αυτης της φρεναπατης.

Σε καλουμε λοιπον στην στρατια του αυριο: η ταυτοτητα μας ειναι πολυεδρη, πρισματικη, φλερταρει με τις ιριδιζουσες ανταυγειες του απειρου. Δηλωνοντας τη λατρεια μας στον Εωσφορο, δεν διακονουμε αλλο ενα δογματικο εργο αλλα ενα αυτοαναιρετικο και παιγνιωδες, σκωπτικο εργο που συνιστα και τους τροπους της νεας συνειδησης:

Δεν πιανομαστε στα διχτυα σκυθρωπων ολοκληρωτικων σχεδιων.
Μας ειναι αγνωστος ο επονειδισμος που προκαλει η τιμη της ταυτοτητας
Ειμαστε αιωνια παιδια που αναγνωριζουν τη φαντασιακη φυση της πραγματικοτητας και την ανεξαλειπτη μυθολογικη της επενδυση.
Και εξ ου, πλαθουμε τους δικους μας μυθους με την ιδιαζουσα φαντασιακη μας αυτοδιαθεση.

Μεγαλη η διαφορας μας Sunborn, (ονομα και πραμα)
Εμεις ειμαστε που θα κατανικησουμε τη μακροπολιτικη ηλιακη αυτοκρατορια που ξεκινησε απο τον φαραωνικο Ακενατον, διατρανωθηκε με τον Γιαχβε και τον Ιησου και κοντευει να αποπερατωθει με την Παγκοσμια Κυβερνηση.
Το εργο της επαναστατικης αποκεντρωσης ενεχει το διασυρμο του ηλιακου imperium.
Η νικη του αναστοχαστικα ανωτερου υποκειμενου ειναι προδιαγεγραμμενη.

Ακομα και ο Εωσφορος που επικαλεισαι, ειναι αλλη μια ΗΛΙΑΚΗ Οντοτητα, που απλα εχει διαστρεβλωθει ο ρολος της !
Ακομα και ο Διας και ο Σιβα και οτι καλο εχει υπαρξει ειναι ΗΛΙΑΚΑ Προτυπα (η θεοι, το ιδιο ειναι...).
Ειναι ξεκαθαρο λοιπον οτι σε μια τυχον "πνευματικη συρραξη" θα ειμαστε συνειδητα και απροκαλυπτα αντιπαλοι, μιας και απο οτι λες, το Φως ειναι εχθρος σου και γω παλι ειμαι εχθρος του Σκοταδιου.

Σε ενα πραγμα θα συμφωνησω και θα συνταχθω μαζι σου. Στο θεμα της Παγκοσμιας Κυβερνησης στο οποιο ειμαι απροκαλυπτα εχθρικος.
Εγω ειμαι ετοιμος να απαρνηθω οποιαδηποτε ιδεολογια συνταχθει με την Παγκοσμια Κυβερνηση !
ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ? εαν αποδειχθει οτι η δικη σου ιδεολογια συντασεται μαζι της ?
Γιατι Παγκοσμια Κυβερνηση = Σκοταδι και εγω ειμαι εχθρος του Σκοτους. Εσυ ομως δηλωνεις φιλος !
Θα μπορουσα να σου αναιρεσω καθε σου λεξη εαν ειχα διαθεση και χρονο και εαν το θεωρουσα σκοπιμο.
Προτιμω ομως να σε αφησω στο Καρμα σου, επαναστατη και φιλοσοφε του καναπε (οπως αλλωστε και το 90% αυτων που γραφουν στα φορουμ...)

Σαν ανθρωπινες μοναδες ομως, μπορουμε να συνυπαρχουμε χωρις εχθροτητα και μπορουμε και οι δυο να συμβαλουμε σε ενα καλυτερο πλανητη. Ας ασχοληθουμε με αυτο για την ωρα ! Τι λες ?

ΥΓ - Χριστιανος ΔΕΝ σημαινει αυτη η βλακεια που νομιζουν οι πολλοι, που βασιζονται σε μια αποτυχημενη θρησκεια !
Ως εκ τουτου, εξακολουθω να δηλωνω Χριστιανος, αν και εχω απαρνηθει τη χρησιμοτητα της θρησκειας εδω και πολλα χρονια...
Γριφος, ε ?

sunborn 21-12-10 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 84330)
Έγραψες και αλλα τέτοια αλλα βαριέμαι να ψάχνω 13902 σελίδες για μια απάντηση μου :)

Ουυυυ, ενα σωρο !

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 84330)
Μα ο Χριστός που ξέρεις εσύ τι είπε; αν δε τα βασίζεις σε κάποιο κείμενο κάποιου αλλου άσχετου;

Αμα ειναι ετσι, και συ που ξερεις οτι ειπαν αυτα που ειπαν δεκαδες χιλιαδες σοφοι, επιστημονες, μεγαλοι ανδρες και γυναικες ?
Μη με κανεις να φτιαχνω λιστες με ονοματα....

Το σκεπτικο σου, αναιρει την ΜΙΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, και δειχει και ανθρωπο κλειστο που δεν εμπιστευεται ευκολα, κρυψινου, γεματου φοβιες και ανασφαλειες... Σου ευχομαι ολοψυχα περαστικα και σε καλω στη Νεα Εποχη της Ανθρωποτητας οπου ολα αυτα δεν υπαρχουν...


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 84330)
Η ο Χριστός είπε αυτό κατά τα αλλα όλα τα αλλα είναι μπούρδες των μαθητών του.. και που ξέρεις τι είπε ο Χριστός εσύ τελοσπάντων.. εκλαμβάνεις ως λόγια του αυτά που σου αρέσουν και πετάς τα μπάζα;

ΚΑΝΕΙΣ μεγαλος Μυστης δεν εγραψε.
ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΕΔΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ !
Ολα οι μαθητες τους τα εγραψαν.
Αυτο δεν αναιρει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ !
Ως γνωστον μεταξυ των μαθητων ολων των Μυστων, συμπεριλαμβανονταν τα πιο φωτεινα και προχωρημενα πνευματα της Ανθρωποτητας, μην τολμησετε να το "ξεχνατε" αυτο !

Η μαρτυρια τους ειναι η καλυτερη αποδειξη !
Η μηπως τολματε να κατεβασετε το ηθος, την διανοια και την αξια αυτων των ανθρωπων στο επιπεδο σας ?



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 84330)
εκλαμβάνεις ως λόγια του αυτά που σου αρέσουν και πετάς τα μπάζα;

ΦΥΣΙΚΑ ! Καθε σοφος ανθρωπος αυτο κανει ! Διακρινει και κρατα αυτο που ειναι καλο για αυτον !
Οι ανοητοι ομως κανουν αλλιως !
Η τα μασανε ολα χωρις κριση, η τα πετανε στα σκουπιδια ολα, παλι χωρις κριση...

melian 22-12-10 14:24

Το νήμα καθαρίστηκε από όλες τις αναρτήσεις που δεν έχουν καμία σχέση με την εδώ συζήτηση. Επιτέλους, μπορείτε να σταματήσετε αυτές τις ακατάσχετες κοκορομαχίες που ποσώς αφορούν τους υπόλοιπους συνομιλητές και να συζητήσετε πολιτισμένα επί του θέματος; Θα σας παρακαλούσα για άλλη μια φορά να σεβαστείτε τους κανόνες συνομιλιών του φόρουμ.
Εκ του συντονισμού,
melian

Kerezoon 23-12-10 15:20

Και εισαι τοσο μπερδεμενος που τη μια φορα λες οτι η επιθετικοτητα ειναι ενδειξη υγειας και την αλλη μας ζητας να συνυπαρχουμε χωρις εχθροτητα.
Και κανεις και παραπονα για τις "μπουρδολογιες" μου επειδη δεν εμαθες να διαβαζεις με προσοχη φρασεις που λογω της ιδιομορφιας τους διανοιγουν καναλια βαθυτερης κατανοησης.

Η ενσταση μας προς την Ηλιακη Αυτοκρατορια συνισταται στο αιτημα μας κατα του συγκεντρωτισμου- δεν εχει να κανει με το φως ή το σκοταδι αλλα με την ηλιοκεντρικη ιδεα, που ψυχολογικα παραπεμπει στην εγωκεντρικοτητα.
Ουδεμια σχεση ο Εωσφορος με τον Ηλιο, οπως εδω τον εννοω.
Με τον εξοβελισμο μας απο την ηλιοκεντικη θρησκεια εγχαρασσουμε μια βαθυτατη επιτομη: βαζουμε τελος σε ολοκληρο τον πατριαρχικο πολιτισμο!
Τουτο σημαινει οτι εκλαμβανουμε και τον Δια υπαιτιο της ιστορικης μας πτωσης, όχι απλως τον Γιαχβε. Οποιοσδηποτε θεος υπεταξε την Μεγαλη Μητερα Θεα ειτε σε υποδουλη Συζυγο ειτε σε Πορνη ειτε σε παρθενα θνητη Θεοτοκο θα πρεπει να αποκαθηλωθει απο το συλλογικο μας ασυνειδητο.
Και μην αρχισεις τωρα να μου λες οτι ειμαι gay- γιατι απο το υφος σου καπως ετσι θα περιμενε κανεις να αποκριθεις.

Παρακολουθα αλλον εναν "φιλοσοφο του καναπε" τι εχει να πει για τη ριζα ολου του κακου, ισως σε διαφωτισει.
http://www.youtube.com/watch?v=rExBV...eature=related

Ο ΕΩΣΦΟΡΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ

Kerezoon την επόμενη φορά δεν θα χάσω χρόνο να καθαρίζω τις απαντήσεις σου από ειρωνικά σχόλια. Αφού θέλεις να γράφεις στο ύφος που γράφεις καλώς, τουλάχιστον μη τα ακυρώνεις περιλαμβάνοντας κακής ποιότητας απαντήσεις προς όσους διαφωνούν μαζί σου. Τελευταία φορά...
Εκ του Συντονισμού


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.