Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #67  
Παλιά 14-12-05, 17:28
xalias Ο χρήστης xalias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

«Αγαπητέ φίλε xalia:γενικότητες,λογικά άλματα,άγνοια κ.α.»

Θάταν καλλίτερο να σέβεσαι τον συνομιλητή σου, περισσότερο. Αν βλέπεις όλα αυτά που αναφέρεις στο κειμενό μου, θάναι πιο εύκολο για σένα να αντιμετωπίσεις με επιχειρήματα και όχι με χαρακτηρισμούς.

Οσο για το βάπτισμα:

1. Βάζεις ερώτηση και απαντάς συγχρόνως; Που ξέρεις την απάντησή μου;
2. Φοβάται τo ιερατείο μην χάσει πελατεία και εξωθεί να μα βαπτίζουν και να βαπτίζουμε από νηπιακή ηλικία; Προκαθορίζοντας έτσι τις θρησκευτικές προτιμήσεις και σημαδεύοντας μέσα από ένα τελετουργικό - που μάλλον θέλει ψυχαναλυτική προσέγγιση (ως προς τις επιπτώσεις μιας τελετής που ένα μωρό, γυμνό, μπαφιάζει στο κλάμα μπροστά σε 50-100 ενήλικες) - την υπόλοιπη ζωή μας.

“Η κοινή γνώμη είναι -και καλά κάνει- αυστηρή με όλα τα έκτροπα της κοινωνίας και έχω την αίσθηση ότι ιδίως με τα τελευταία γεγονότα στην εκκλησία ήταν πολύ περισσότερο από ένα παράδειγμα κίναιδου καθηγητή.”

Αν ήταν έτσι, οι αμφισβητίες θάταν ελάχιστοι. Που είδες την αυστηρότητα; Άδειασαν οι ναοί από πιστούς; Αφήνω τις κυρώσεις της Ιεράς Συνόδου. Αστεία πράγματα.
Αν εσύ όμως κάνεις μια «πατάτα» μέσα στη τάξη σου, γνωρίζεις πολύ καλά ότι την έχεις βάψει. Η πτώση στα μάτια των μαθητών σου και των γονιών τους (κοινή γνώμη) θάναι κάθετη και οδυνηρή. Η όχι; Οι ιερείς εξακολουθούν να ιερουργούν.

«που δε ξέρω αν σε τελική είναι "αρμόδιος" »

Ε όχι! Τότε ποιος είναι αρμόδιος; Δεν είναι εδώ αρμόδιος αλλά όταν μας συμβεί κάτι ωραίο "Δόξα τω Θεώ" και όταν ένα παιδάκι παθαίνει κάτι ανίατο, η παρηγορία της εκκλησίας είναι «Εστειλε ο Θεός την αρρώστια να σε δοκιμάσει»!! Αν είναι δυνατόν. Τέτοιος Θεός εγωιστής! Να δοκιμάσει φτωχούς βιοπαλαιστές που ολημερίς σταυροκοπιούνται.
Απάντηση με παράθεση