Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1640  
Παλιά 16-09-16, 21:23
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ φίλε Johnkokk, δεν είμαι "μυθικιστής", δηλαδή δεν ανήκω σε κάποια ορκισμένη ομάδα που θέλει να αποδείξει την τάδε θεωρία.
Είμαι ελεύθερη ελεύθερα σκεπτόμενη και συμφωνώ με το πως το τοποθετεί ο φίλος nikodhmos, είναι θέμα σκεπτικισμού και το βάρος του ισχυρισμού κλπ.
Σαν παράδειγμα, μπορεί να πει κάτι ο τάδε πολιτικός του τάδε κόματος και να συμφωνήσω μαζί του και να υποστηρίξω αυτήν την θέση, αυτό δεν με κάνει
αυτόματα οπαδό και μέλος του κόματος.



Ναι, νταξ, αλλά ο χριστιανός δεν θα μπορούσε εκείνη την εποχή να έχει ακλόνητη άποψη επειδή δεν υπήρχαν τηλεοράσεις φωτογραφίες ραδιόφωνα και τα λοιπά.
Ο ίδιος ήταν μάρτυρας μαρτύρων που ήταν και αυτοί μάρτυρες μαρτύρων άλλων και γενικώς το όλο θέμα μπορούσε να πάρει έκταση μόνο και μόνο με την δράση κάποιας μικρής ομάδας παπαγαλάκων που σπέρνουν φήμες.



Επίσης πολλά θαύματα "αυτοθεραπείας" γίνονται και σε άλλους χώρους χωρίς την επέμβαση κάποιου θεού κλπ.
Ανθρωποι που είναι σε κόμμα για χρόνια και είναι ξεγραμμένοι απ τους γιατρούς, ξαφνικά ανακάμπτουν και επανέρχονται. Επειδή αυτό είναι ανεξήγητο, λέμε θαύμα.
Αυτά τα θαύματα που γίνονται και σε ελεγχόμενους χώρους, σε νοσοκομεία ας πούμε, δεν είναι εύκολο να "στηθεί" το θαύμα, ε, αυτά τα θαύματα είναι πολύ περισσότερα από όσα γίνονται σε εκκλησίεα από αγίους κλπ .
Ναι με τη λέξη μυθικιστής εννοούσα απλά υποστηρικτής της θεωρίας,δεν ήθελα να σας κατηγορήσω ότι ανήκετε σε κάποια συγκεκριμένη ομάδα,που στο κάτω κάτω δικαίωμά σας είναι.

Τώρα,το ότι δεν διέθεταν τα μέσα που έχουμε σήμερα δεν σημαίνει ότι δεν είναι αληθινά αυτά που λένε.Ούτε οι παππούδες μας είχαν τηλεοράσεις το '22 και το '40,ωστόσο οι μαρτυρίες τους από τους πολέμους είναι αληθινές.

Τέλος για τα θαύματα απάντησα στο ακριβώς προηγούμενο μήνυμά μου,ωστόσο θα ήθελα να προσθέσω ότι σε περιπτώσεις αυτοϊασης,δεν μιλάμε για ανεξήγητο φαινόμενο,αλλά όντως για θαύμα.Πχ θεραπεύονται καρκινοπαθείς με λίγους μήνες ζωής,χωρίς χειρουργική επέμβαση ή κάποιο φάρμακο και χωρίς να έχει βρεθεί κάτι διαφορετικό στον οργανισμό τους σε σχέση με την βιολογία των υπόλοιπων ανθρώπων που να βοηθαει στην θεραπεία του καρκίνου(πχ καποιο ένζυμο).
Απάντηση με παράθεση