Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #237  
Παλιά 01-08-06, 15:20
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Φίλε Quest for truth
Ἡ ἀπάντησή μου πρὸς σὲ στὸ post 233 ἀκολουθεῖ ὡς ἀπάντηση στὰ ὑπὸ σοῦ ἀντιστοίχως ἀριθμηθέντα στὸ post σου 230 .
Ἔχω κατανοήσει ὅτι ἀναφέρεσε στὸ δικὸ μου μήνυμα post 228 ἀλλὰ δὲν ἐξηγεὶς γιὰ μιὰ ἀκόμη φορὰ πῶς ἐσὺ τὰ ἀντιλαμβάνεσε σὰν « οράματα και σε συμβολισμούς(η δόξα του μωυσή) » καὶ ὄχι πραγματικὰ γεγονότα μὲ ἀποτέλεσμα νὰ τὰ θεωρεῖς « που δεν έχουν καμία σοβαρότητα όσον αφορά την επιχειρηματολογία τους » . Ἐπίσης ἄν πρόσεχες καλύτερα θὰ ἔβλεπες ὅτι ἀπαντῶ στὸν R-b-t3r καὶ ἡ ἐρώτησή του εἶναι περὶ τοῦ ἀκτίστου φωτὸς καὶ ὄχι περὶ τοῦ Ἁγίου Φωτὸς , ὁπότε ἡ δικήσου διαπίστωση ὅτι «δεν είναι σχετικές με το θέμα » περιττεύει .
Τὸ σχόλιό μου περὶ ἀξιοπρέπειας ἀναφέρετε στὸν τρόπο σκέψης σας –λόγω τοῦ σκυλίσιου παραδείγματὸς ποὺ ἔβαλες - καὶ ὄχι περὶ Εὐαγγελίων, καὶ δὲν θὰ σχολιάσω τὶς προσωπικές σας ἀπόψεις περὶ αὐτῶν .
Γιὰ τὰ τροπάρια -ὕμνους τῆς Ἐκκλησίας νομίζω σοὺ ἀπάντησα ἐπαρκέστατα . Ἐδῶ στὸ forum δὲν θὰ κάνω μάθημα Ὑμνολογίας , ἀπλά θὰ ἐπαναλάβω ὅτι οἱ ὕμνοι γίνονται γιὰ « νὰ ὑμνήσει κάτι ποὺ ἔχει γίνει ἤ ὑπάρχει » στὴ ζωὴ τῆς Ἐκκλησίας .
Δὲν θὰ σχολιάσω τὴν δικαιολογία σου ὅτι ἀναφέρεσε στὴ δικὴ μου γλῶσσα διότι τὸ ξαναπαραθέτω γιὰ νὰ τὸ μελετήσεις καλύτερα μιὰ καὶ εἶναι πασιφανές ὅτι ἀναφέρεσε στὸ κείμενο –τροπάριο -τοῦ Ἰωάννου τοῦ Δαμασκηνοῦ , ἄσχετα ἄν αὐτὸ εἶναι διατυπωμένο σὲ μιὰ γλῶσσα ποὺ ἀρέσει στοὺς παπᾶδες .
Παράθεση:
«4ον Ο ιωάννης αναφέρεται στον Πέτρο πάλι..Δηλαδή παρουσιάζεις το ίδιο επιχείρημα 2 φορές..Και μάλιστα χρησιμοποιώντας την αγαπημένη των παπάδων μισο-νεοελληνιστι-μισο-αρχαίζουσα γλώσσα,ώστε κάποιος που΄δε γνωρίζει αρχαία να πείθεται ή προτάσεις αμφιβόλου νοήματος να παρερμηνεύονται. Θα προτιμούσα να μεταφράζετε στη νεοελληνική για πολλούς που δεν καταλαβαίνουν και να μην τους παραπλανείτε. ».
Τοὺς ἀφορισμοὺς μας νὰ τοὺς τεκμηριώνουμε γιὰ νὰ μὴν κάνωμεν ἄρνηση γιὰ τὴν ἄρνηση.
Δὲν γνωρίζω ἄν ἡ ἀναφορά σου στὴν ἀνάγκη ποὺ μπορεὶ νὰ σὲ ἔχουν οἱ συνάνθρωποί μας εἰς τὰ Νοσοκομεία ἔχει νὰ κάνει μὲ τὸ ἐπάγγελμά σου ἡ τὴν φιλανθρωπική σου δράση , ἀλλὰ ἡ φιλική μου συμβουλὴ δὲν τὸ ἀποκλείει καθότι σὲ πολλὰ Νοσοκομεία ὑπάρχει καὶ κάποιο παρεκκλήσι .
Γιὰ τὴν δική σας συμβουλὴ , ἄν δὲν ὑπονοεῖτε ὅτι χρειάζομαι ἱατρικὴς περιθάλψεως ἤ παρακολουθήσεως , Σᾶς πληροφορῶ ὅτι ἐδῶ ποὺ μένω τὸ Νοσοκομεῖο ἀπέχει 200 μέτρα καὶ τὸ ἐπισκέπτομαι …τακτικότατα .
Σοὺ παραθέτω την δική μου μετάφραση - ἐρμηνευτική - ἀπόδοση τοῦ κειμένου .



Ἀναστήθηκες ( Χριστέ ) ἀπὸ τὸν τάφο ἀληθινά , καὶ τὶς ἄγιες γυναῖκες ( Μυροφόρες ) διέταξες , νὰ κηρύξουν τὴν ἀνάστασιν ,( στὸν κόσμο ) στοὺς Ἀποστόλους , καθῶς εἶναι γραμμένο ( στὰ Εὐαγγέλια ) · καὶ ὁ Πέτρος τρέχοντας ( ἀφοῦ κατέφθασε ) στάθηκε ( μπροστά ) στὸ μνήμα , καὶ βλέποντας τὸ φῶς ( ποὺ ἤταν ) ἐπάνω εἰς τὸν τάφον τὸν κατέλαβε μεγάλη ἔκπληξη · ἐξ ( αἰτίας ) αὐτοῦ ( μπόρεσε ) καὶ εἶδε τὶς νεκρικὲς λωρίδες ( νὰ εὐρίσκονται ) μοναχές τους ( χωρὶς τὸ σῶμα τοῦ Χριστοῦ ) · γιατὶ κανένας δὲν μπορεῖ νὰ βλέπει κατὰ τὴν νύκτα αὐτὰ ποὺ βρίσκονται γύρω του καὶ ἔτσι ἐπίστευσε ( τὴν Ἀνάσταση ) , ( ἀμέσως ) ἐφώναξε …..
Απάντηση με παράθεση