Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 29-11-05, 09:54
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φυσικά, Πλανήτη, δεν μένει μόνο το δικό σου ερώτημα αναπάντητο αλλά και εκείνα που έθεσα εγώ, αν και η συζήτηση κινείται μέχρι τώρα σε πολύ καλό επίπεδο. Και ως τώρα δεν έχει παραθέσει κανείς τα επιχειρήματά του για όσα αναφέρει ο Κοραής και ο Καλόπουλος. Η εικόνα από τις τηλεοράσεις είναι σαφής. Μια φλόγα που για μερικά λεπτά δεν καίει. Πως εξηγείται αυτό; Η Αφή του φωτός είναι κάτι που μένει κρυφό, εφόσον κανείς άλλος εκτός από τον Πατριάρχη, ούτε κάμερα δεν εισέρχεται στον Πανάγιο Τάφο, αλλά όταν ανάβουν οι πιστοί τα κεριά, φαίνεται καθαρά ότι η φλόγα ΔΕΝ καίει και ξαναρωτώ: είναι κάποιο φυσικό φαινόμενο που δεν μπορούμε εμείς οι αδαείς να εξηγήσουμε ή πρόκειτα όντως περί θαύματος;
Τώρα, εάν είναι θαύμα, εγώ δεν θα σταθώ στο εάν αποδεικνύει ή όχι την ύπαρξη του Θεού, πάντως ανάβει στο χώρο που σύμφωνα με τους πιστούς τοποθετήθηκε το σώμα εκείνου που αυτοί θεωρούν ως τον ενσαρκωμένο Θεό. Από την άλλη, εάν πρόκειται για απάτη, γιατί τα υπόλοιπα δόγματα (Ρωμαιοκαθολικοί, κόπτες κτλ) δέχονται να συμβαίνει αυτή η απάτη από μέρους του Ορθόδοξου Πατριαρχείου, δεδομένου ότι εάν είχαν εκείνοι τον έλεγχο του Τάφου θα αποκόμιζαν όλα αυτά τα οφέλη για τα οποία κατηγορούμε το Πατριαρχείο; Οι Χριστιανοί , από όσο έχω υπόψη μου, δέχονται ότι αυτό το φως δεν είναι οποιοδήποτε, αλλά αυτό που λένε "Άκτιστο Φως" ή "Θαβώρειο Φως" ή "Ανέσπερο Φως", το οποίο θεωρούν ως μια εκδήλωση του Θεού, επομένως το συνδέουν άμεσα με την εκδήλωση μιας Θεϊκής Παρουσίας. Έτσι, για όλους εκείνους, η Αφή του Φωτός συνδέεται με την Ανάσταση, θεωρώντας το ως απόδειξη αυτού του γεγονότος. Αναρωτιέμαι, πως μπορούμε να δεχόμαστε την ύπαρξη του Αγίου Δισκοπότηρου, για παράδειγμα, και να αγνοούμε ένα γεγονός που είναι ορατό στα μάτια του οποιουδήποτε;
Απάντηση με παράθεση