Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #193  
Παλιά 08-06-06, 01:48
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile Ολίγα τινά

Παράθεση:
διαβάζοντας αυτά μου γράφεις, και έχοντας διαβάσει και τα προηγούμενα μηνύματά σου, θα πρέπει ή να ζεις σε άλλο πλανήτη (και μη προς κακοφανισμόν σου) ή να έχεις πλάσει έναν κόσμο δικό σου μέσα από τα κείμενα των Πατέρων της Εκκλησίας στον οποίον, αν πραγματικά είσαι ευτυχής και με ήσυχη συνείδηση κι εγώ ακόμα θα σε συμβούλευα να παραμείνεις εκεί.
1.Κοιτάξτε,αν διαβάσετε(ελπίζοντας ότι προσπαθείτε να ενημερώνεστε) ακόμη και το πολύ προσιτό "η αλήθεια για τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους" του αγαπητού κ.Π.Γιαννουλάκη,θα καταλάβετε ποια ήταν η άποψις των αρχαίων ημών προγόνων για όσους σήμερα θεωρούμε μεγίστους...Ο Ευριπίδης εξ άλλου κάποτε είχε γράψει πως όποιος μιλάει με σύνεσι,οι άλλοι τον περνούν για παράφρονα.

2.πραγματικά,όπως συμβαίνει με όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους της κατηγορίας σας,κάνετε λογικά άλματα.Οι σκέψεις σας δεν έχουν λογική συνέχεια.Έχετε πλάσει(π.χ.) μία δική σας Ορθοδοξία,την οποία...κατηγορείτε.Έτσι,λοιπόν,βάλλετε ένα κύημα της φαντασίας σας και όχι την Ορθοδοξία.Κατανοητόν;...Από την άλλη,αν θέλετε να κατηγορήσετε τους φίλους σας που "το παίζουν"ορθόδοξοι και κάμνουν...πονηριές,εδώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.Υπάρχουν πολλοί υποκριτές(ουαί αυτοίς)-χλυαροί την σήμερον ήμερα...


Παράθεση:
Τώρα αν η ελεύθερη σκέψη σου φαίνεται αναρχική, αυτό είναι πρόβλημα, αλλά όχι δικό μου.
Το πρόβλημα είναι όταν δεν μπορείς να στοιχειοθετήσεις καμμία κατηγορία και καταντάς όπως ο κακομοίρης ο Νίτσε κ.α....

Παράθεση:
Ποτέ δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για ό,τι στο μυαλό του δεν βγάζει νόημα. Πίστεψέ με.
Εντάξει,εντάξει.Πρώτα βρείτε για τι θέλετε ακριβώς να μας πείσετε και μετά το συζητάμε φίλτατη.

Παράθεση:
Και δεν έχω διαβάσει ποτέ Bakunin, βρίσκω προτιμότερον, οι σκέψεις που εκφράζω να είναι προϊόν της δικής μου κρίσης.
Κοιτάξτε,αυτό δεν είναι και ό,τι καλλίτερο...Σημασία δεν έχει αν έχετε διαβάσει εσείς Μπακούνιν ή Κροπότκιν ή κάποιον άλλο μέγα θεωρητικό του αναρχισμού,το ζήτημα είναι πως αναπαράγετε άκριτα(πάντοτε κατά την άποψί μου)τις απόψεις που αναπαράγουν άλλοι που τον έχουν διαβάσει και που παίζουν ρόλο άτυπου ινστρούχτορά σας...

Υ.Γ.
Παράθεση:
Οι δε εφήμερες-ευκαιριακές(γιατί δεν μιλάτε για κάτι σοβαρό όταν χρησιμοποιείτε την λέξι "γκόμ...") σχέσεις θεωρούνται (εκτός από ιλαροτραγικές)και εφάμαρτες...
Εντάξει,το καταλαβαίνω πως ξύνω πληγές με το να λέγω τέτοια (σωστά) πράγματα,κάτι στο οποίο οφείλεται ο τόνος σας,αλλά να με συγχωρείτε,το θέμα το διαβάζουν και πολλοί άλλοι,για τους οποίους(πρέπει να) έχουμε ευθύνη...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 08-06-06 στις 01:51
Απάντηση με παράθεση