Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1456  
Παλιά 28-07-16, 11:04
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Αγαπητέ Deadite, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για το μετρημένο μήνυμά σου και επίσης να δηλώσω πως αν με τοποθετείτε στην κατηγορία "φανατικούς που δυσφημίζουν", θα ήθελα να δηλώσω πως δεν είμαι και αν δίνω τέτοια εντύπωση, ζητώ συγνώμη.

Δεν δυσφημίζω, χρησιμοποιώ δεδομένα μόνο από την ΚΔ και δικές μου συνθέσεις αυτών των δεδομένων που όμως δεν ξεφεύγουν απ τα δεδομένα. Μπορεί να είναι ακραία παρόλα αυτά οποιαδήποτε "λογική" εξήγηση μπορεί να με εξουδετερώσει, την λογική και ιστορικά τεκμηριωμένη απάντηση αναζητώ.

Έθεσα δύο ερωτήματα, ως τώρα δεν απαντήθηκαν.
Ο συμπαθής κατά τα άλλα φίλος Socrates, είπε ότι η προφητεία και τα λοιπά. Δεν ισχύει αυτό, αρκεί να προσπαθήσει κάποιος λίιιγο να διαβάσει τι λέμε.

Η προφητεία ότι δεν θα του σπάσουν πόδια, θα μπορούσε να ισχύει και αν ο σταυρωμένος έμενε μία εβδομάδα στον σταυρό, έμεινε μόλις λίγες ώρες και δεν του έσπασαν τα πόδια διότι ο δήμιος εκατόνταρχος επενέβη την κατάλληλη στιγμή και δεν το επέτρεψε. Επίσης, ο σταυρωμένος παρέδωσε πνεύμα όπως λένε οι γραφές μόλις πήρε κάποιο υγρό που του έδωσαν.

Το σενάριό μου δεν έχει αποδομηθεί.
Σχεδιάζει κάποιος μια ανάσταση, τα βασικά στοιχεία για να πετύχει κάτι τέτοιο είναι, να μην μείνει ο σταυρωμένος στο στυρό πολλές μέρες αλλά μόλις λίγες ώρες (αυτό μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΣΧΑ) και να μην του σπάσουν τα πόδια, αυτό το αναλαμβάνει ο εκατόνταρχος (που εγώ πιστεύω πως δεν είναι άλλος από τον Σαούλ) , τέλος χρειάζεται να πιεί ένα ποτό που θα του προκαλέσει κόμα και μετά να πάει κάπου να ανακτήσει τις αισθήσεις του. Δεν τους επηρεάζουν όλους τους ανθρώπους όλα τα φάρμακα το ίδιο επομένως στον ήρωα της περιπετειας αυτής, του κάνουν τεστ (του έχουν σπάσει ένα αλάβαστρο με τόσα γραμμάρια στο κεφάλι...) και ο φαρισαίος Νικόδημος αν θυμάμαι καλά το όνομα, τον πάει τον τάφο μαζί με περιεργες ουσίες...

Όλα δένουν.
Απάντηση με παράθεση