Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1793  
Παλιά 23-09-16, 22:43
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ιστορία της ανάστασης του Λαζάρου, φωνάζει από μακρυά πως είναι κλεμμένη από την Αιγυπτιακή μυθολογία. Και μάλιστα πρόκειται για έναν από τους αρχαιότερους μύθους των Αιγυπτίων, σύμφωνα με τον οποίο ο Ώρος ανέστησε τον Όσιρι ή Ελ-Αζάρ, όπως ήταν το όνομά του στα αιγυπτιακά. Τα κοινά στοιχεία είναι τα εξής :

Ο Όσιρις
  • είχε δύο αδελφές, όπως ο Λάζαρος
  • ήταν νεκρός για 4 μέρες, όπως ο Λάζαρος
  • ο θάνατός του αναφέρεται σαν ύπνος, όπως του Λάζαρου
  • οι αδελφές του κλαίγανε μετά την κηδεία, όπως του Λάζαρου
  • ο τάφος άνοιξε πριν την ανάστασή του, όπως του Λάζαρου
  • αναφέρεται πως το πτώμα έπρεπε να λυθεί από τα νεκρικά υφάσματα, όπως του Λάζαρου.

Επιπλέον, ο Όσιρις είχε ταφεί στην Ηλιούπολη της Αιγύπτου, την νεκρόπολη των αρχαίων Αιγυπτίων. Ένα από τα αιγυπτιακά ονόματά της, είναι Μπεθ-Ανού (ο οίκος του Ανού), ένα όνομα που ... θυμίζει "Βηθ-ανία", όπου υποτίθεται ότι τάφηκε ο Λάζαρος.

πηγή : Κ. Θεοδωρίδης, "Η απάτη των Ευαγγελίων", εκδόσεις ΔΙΟΝ
Αν έχεις, δώσε ακριβή αναφορά του αιγυπτιακού κειμένου. Ποιο κείμενο είναι?

Πουθενά δεν έχω διαβάσει για Ώρο που ανασταίνει τον Όσιρη. Ο Ώρος γεννιέται αφού αναστήσει η Ίσιδα τον Όσιρι. Ο Ώρος είναι η ανάσταση του Όσιρι στην Γη, ο Όσιρις ποτέ δεν επιστρέφει αλλά μένει στον Κάτω Κόσμο.

Το Ελαζάρ είναι αιγυπτιακό όνομα??? Το Μπεθ Ανού πάλι που κολλαει? Αυτά είναι μίξη εβραικών με σουμεριακά και βαβυλωνιακά. Δεν βλέπω αιγυπτιακές λέξεις εδώ.

Νομίζω τα έχουν κάνει σαλάτα αυτοί που σκεφτήκανε την αντιγραφή.

Το ότι ο Λάζαρος είχε 2 αδερφές όπως ο Όσιρης δεν μου λέει κάτι σημαντικό. Η Ίσιδα ήταν αδερφή και γυναίκα του Όσιρη.
Απάντηση με παράθεση