Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #72  
Παλιά 19-06-13, 18:03
Το avatar του χρήστη biki
biki Ο χρήστης biki δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2013
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δούμε την διατύπωσή μου ξανά.

Χρησιμοποίησα λοιπόν, χιούμορ με νόημα, από το οποίο εξάγονται σοβαρά συμπεράσματα. Ο νοών νοείτω.

Στην ακραιφνώς σοβαρή ερώτησή μου, δεν είδα πουθενά την απάντησή σου. Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να απαντήσεις.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δούμε την διατύπωσή μου ξανά.

Χρησιμοποίησα λοιπόν, χιούμορ με νόημα, από το οποίο εξάγονται σοβαρά συμπεράσματα. Ο νοών νοείτω.

Στην ακραιφνώς σοβαρή ερώτησή μου, δεν είδα πουθενά την απάντησή σου. Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να απαντήσεις.
Λοιπόν αγαπητέ πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν το χω ψάξει το θέμα βαθιά ,λογο έλλειψης χρόνου, για να βγάλω σωστα συμπερασματα. Μια λογική απαντηση που μου ερχετε στο μυαλό και αν δεν κάνω λάθος διάβασα και διάφορα παρόμοια σε προηγούμενα μνμ, είναι ότι ετυχε το συγκεκριμένο ζώο να βρεθεί κάτω από ορισμένες συνθήκες που ευνόησαν να αναπτυχθεί κατά αυτόν τον τρόπο. Προφανώς για να βρεθεί κάτω απο αυτές τις συνθήκες θα πρέπει να είχε και κάποια φυσική προδιάθεση.. δεν έχω βεβαίως αποδείξεις που να αποδεικνύουν τα λεγόμενα μου , όπως ούτε και εσύ, απλός είναι ένα λογικό συμπέρασμα που βγαίνει από αυτα που έχω διαβάσει εδω και γενικά από τις λίγες γνώσεις που έχω. Δεν ασπάζομαι την άποψη αυτή όπως δεν ασπάζομαι καμιά άποψη μέχρι να συλλεξω αρκετές γνώσεις που να με οδειγουν σε προφανει και λογικά συμπεράσματα. Και ακόμα και τότε δεν θα μπορώ να είμαι 100% σίγουρη οποτε θα τσεκάρω συνεχώς τις γνώσεις μου. Και εδω είναι η βασική διάφορα ανάμεσα σε μένα και σε σένα. Εγώ δεν είμαι απόλυτη στις απόψεις μου σε αντίθεση με σένα που έχεις αγκυροβολησει κάπου βολικά για σένα και δεν σε αγκιζει τπτ άλλο.. δεν θέλω να σε προσβάλω βέβαια, απλός αυτό το συμπέρασμα βγάζω από τον τρόπο που γράφεις και τα λεγόμενα σου. Και κάτι τελευταίο. Πως γίνετε να πιστεύεις μια ιστοριούλα όπως ο Αδάμ και η Εύα που δεν έχει τπτ το λογικό..; θα μπορούσες να το λάβεις εντελώς συμβολικά και ομως δεν το κανεις. Και θα το πάω λίγο πιο μακρυά. Ένα άλλο μέλος είχε παραθέσει κάτι σχετικά με τα γκολεμ. Όπως ο Αδάμ έτσι και το γκολεμ είχε φτιαχτεί από χώμα με ένα συγκεκριμένο σκοπό. Τα γκολεμ από ότι ξέρω είναι συμβολικά και θέλουν να δίξουν την ύπαρξη οντοτήτων οι οποίες δημιουργούνται από ενέργεια για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό , πάρε παράδειγμα ενεργομορφες. Όπως λοιπόν τα γκολεμ έτσι και ο Αδάμ και η Εύα είναι συμβολικά. Ξέρω ότι ξέφυγα εντελώς από το θέμα ομως είναι μια διευκρίνιση που ήθελα να κανω.. όπως και να εχει εγώ απάντησα στην ερώτηση σου, εσύ ομως όχι σε μια προηγούμενη δικιά μου. Οποτε θα ξαναρωτησω. Τι είναι αυτό που λες πως ανακαλιψες και σε έπεισε για την ύπαρξη του θεού και την δημιουργία των πάντων. Φυσικά αναφέρομαι στο χριστιανικό θεό και στη δημιουργία του κόσμου από αυτόν. Και μια διευκρίνηση, δεν περιμενω να μου απαντήσεις για την ελλιπή γνώση της επιστήμης πάνω σε αυτό το θεμα , αλλα συγκεκριμενα για τις αποδείξεις που βρικες και εισαι τόσο σίγουρος για τα συμπεράσματα και τις γνώσεις σου. Απλή και κατανοητή ερώτηση, οποτε περιμένω μια αν οχι απλή τουλάχιστον κατανοητή και λογικά στηριγμένη απάντηση.
Απάντηση με παράθεση