Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1026  
Παλιά 11-04-13, 19:16
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Από όλα τα παραπάνω μου έμεινε η γενικότερη λύσσα, εξού και το λυσσάρες
Σε ευχαριστώ που το διευκρίνησες


Παράθεση:
Μου κάνει εντύπωση επίσης αυτό που είπες... ότι ο καθηγητής μηχανικός έχει ασχοληθεί με την γέννηση των μύθων. Εννοείς των μύθων γενικότερα ή της συγκεκριμένης ιστορίας που με λύσσα με τα σάλιων προσπαθούν να αποδείξουν κάτι τύποι [προσκυνημένοι και μη(?)] ως μύθο? Βέβαια, απαντάς εφόσον το θέλεις, ελπίζω δηλαδή να μην σε φέρνω σε δύσκολη θέση.
Ποτέ δεν έρχομαι σε δύσκολη θέση όταν υποστηρίζω τη δουλειά μου, κανόνας αυτός.

Ο κ. Παϊπέτης είναι γνωστό ότι εδώ και χρόνια ασχολείται με τον αρχαίο κόσμο έχοντας παρουσιάσει αρκετές εργασίες και ομιλίες αναφορικά με τη γέννηση των μύθων. Αφού μοιάζει να ενδιαφέρεσαι να μάθεις περισσότερα, σε πληροφορώ ότι η γνωριμία μας ξεκίνησε προ τριετίας περίπου, όταν ψάχνοντας στο διαδίκτυο πληροφορίες για τους ηλιακούς μύθους έπεσε πάνω στο άρθρο του freethoughtnation για την Μυθικιστική ομιλία που κάναμε εδώ στην Αθήνα. Έτσι επικοινώνησε μαζί μου μέσω email και ξεκινήσαμε έναν γόνιμο διάλογο πληροφοριών και απόψεων.
Στο συγκεκριμένο βιβλίο που ετοίμαζα εδώ και 4 περίπου χρόνια, κανένας συνεντευξιαζόμενος ή συμμετέχων σε αυτό δεν έχει επιλεγεί τυχαία. Ακόμα και ο κ. Παϊπέτης (στον οποίον για ευνόητους λόγους έχεις εστιάσει την κριτική σου () ), ο οποίος προλογίζει το έργο και δεν προβαίνει σε αναλύσεις επάνω σε Μυθικιστικά ζητήματα, γνώριζα ότι έχει να πει κάτι για το όλο θέμα. Θα ήταν πολύ εύκολο για εμένα να επιλέξω/προτείνω κάποιον άλλον Έλληνα ακαδημαϊκό για τον πρόλογο του βιβλίου. Δεν το έκανα γιατί ενδιαφερόμουν για την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος.
Τέλος, να σε πληροφορήσω ότι το βιβλίο είναι δημοσιογραφική έρευνα. Ως συγγραφέας δεν παίρνω θέση, αλλά δουλειά μου είναι να αναδείξω όλες ή τέλος πάντων τις περισσότερες πτυχές του Μυθικιστικού ρεύματος, αφήνοντας τους ειδικούς να απαντήσουν. Οπότε να γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι το συγκεκριμένο σύγγραμμα απευθύνεται σε όλους (μα όλους) τους αναγνώστες, ανεξαρτήτως θρησκευτικών πεποιθήσεων, με μια ερευνητική διάθεση ανάδειξης του όλου θέματος και όχι άσκησης πολεμικής. Αυτά για να μην εκτίθεσαι.

Παράθεση:
ΥΓ. άσχετο, έχεις άποψη για το βιβλίο μαγειρικής του συγκεκριμένου καθηγητή?
Φυσικά και το έχω υπ' όψιν μου. Δεν ξέρω που βρίσκεις το φάουλ σε αυτό, αν και γενικότερα θεωρώ πως είναι κάπως αστείος ο τρόπος με τον οποίον προσπαθείς να κριτικάρεις ένα έργο 92.000 λέξεων με 17 συνεντευξιαζόμενους, στεκόμενος σε αυτόν που το προλογίζει. Τυγχάνει βέβαια να έχει γράψει κι άλλα βιβλία ο κ. Παϊπέτης, δυστυχώς ή ευτυχώς άσχετα με τη μαγειρική! Μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 11-04-13 στις 19:33
Απάντηση με παράθεση