Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #198  
Παλιά 08-06-06, 17:48
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Φίλε μου LUX
Το ότι ό Χριστός συμβολίζεται με ένα μανιτάρι πρώτη φορά το συναντώ .
Το έχεις από την Χριστιανική Συμβολική Αρχαιολογία ή από δικές σου εκτιμήσεις ή δυτικών ερευνητών ; Στην Ανατολική Ορθόδοξη Παράδοση δεν το έχω συναντήσει πουθενά και δεν ξέρω αν εγώ σαν Ορθόδοξος Χριστιανός θα πρέπει να << απολογούμαι >> για τις δυτικές παρεκτροπές . Όμως και εσύ δέχεσαι ότι είναι << ενδείξεις >> όλα αυτά .
Εκείνο που εγώ έχω να πω είναι να μην ψάχνουμε να βρούμε πίσω από εικαστικά θέματα της δύσεως , θέματα να κατηγορήσομε την Ορθοδοξία . Χάθηκαν οι Ορθόδοξες εικόνες να τις σχολιάσομε ; Υπάρχουν και εκεί άφθονα θέματα που κανείς μπορεί να ασχοληθεί . Δεν το λέω αυτό για να επιβάλω λογοκρισία ή περιορισμό των θεμάτων σας . Ποιος είμαι εγώ που θα εισηγηθώ κάτι τέτοιο.
Οι συμβολισμοί που υπάρχουν , όπου υπάρχουν , όταν αναφέρονται στο πρόσωπο του Χριστού είναι ξεκάθαροι . Το << Ο ΩΝ >> << Ι C >> <<ΧΡ >>
<< Α Ω >> << ΙΧΘΥΣ >> είναι μερικά που θυμάμαι τώρα .
Οι πρώτοι Χριστιανοί ήταν << , 9 Πάρθοι και Μήδοι και Ελαμίται, και οι κατοικούντες την Μεσοποταμίαν, Ιουδαίαν τε και Καππαδοκίαν, Πόντον και την Ασίαν, 10 Φρυγίαν τε και Παμφυλίαν, Αίγυπτον και τα μέρη της Λιβύης της κατά Κυρήνην, και οι επιδημούντες Ρωμαίοι, Ιουδαίοί τε και προσήλυτοι, 11 Κρήτες και Άραβες, >> Πραξ .Β, 9-11 . και πολλοί Έλληνες κατά την θρησκείαν.
Την προΰπαρξη των Χριστιανικών Μυστηρίων την τοποθετείς μέσα στην Ελληνική θρησκεία ή την Ιουδαϊκή ; Εκτός αν θες να μου πεις ότι δεν γνωρίζεις που στηρίχθηκαν στην Εκκλησία , και εισήγαγαν ξένη λατρεία στη πίστη τους , για να δημιουργήσουν δική τους λατρεία .
Αλλά να δεχθώ προς στιγμήν ότι κάτι υπάρχει , έχει σήμερα την ίδια σημασία , την ίδια νοηματοδοσία ; Ασφαλώς όχι . Όπως όχι είναι και η απάντησή μου στην απορία σου αν πιστεύω ότι οι Χριστιανοί ανακάλυψαν τον κόσμο . Όμως εσείς τι πιστεύετε ότι θα ανακαλύψετε ψάχνοντας σε << πηγές θολές >> , όταν μπροστά σας έχετε την ποιο καθαρή πηγή ; Εντάξει να δεχθώ ότι δεν σας κάνει η Αγία Γραφή δεν σας κάνουν και οι Πατέρες ; Μελετήσατε ποτέ σας – και δεν μιλώ προσωπικά – την Πατερική σκέψη να δείτε αν από εκεί θα λύσετε τις απορίες σας ;
Δεν θέλω να κάνω καμιά υπόθεση . Αλλά στις δικές σου υποθέσεις φίλε μου το τι είμαι εγώ στη ζωή μου και ειδικά στο forum αυτό θα μπορούσες άνετα να το διαπιστώσεις από το πρώτο post μου στις 16-5-06 .
αγνοια ;
________________________________________
Φίλοι μου
Γεια σας . Είναι το πρώτο μου post και πρέπει να σας δηλώσω ότι από αυτά που μέχρι σήμερα έχω διαβάσει έχω προβληματιστεί αρκετά, όχι με τις θέσεις ή τα πιστεύω μερικών , αλλά με την άγνοια και την αθέλητη παραπληροφόρηση μερικών γύρω από την Χριστιανική - Ορθόδοξη πίστη και ζωή .
Έτσι απεφάσισα να καταθέσω την άποψη μου .
Έτσι φίλε μου ούτε << <<Χριστιανός κατάσκοπος>> που καταγράφει τις αιρέσεις και τις αντιχριστιανικές απόψεις >> είμαι , αλλά αυτό << (ελπίζω χωρίς οικονομικό όφελος) >> πως το εννοείς ; Έχεις δίκιο όμως όταν λές << είσαι ένας άνθρωπος που βασιζόμενος στα πατερικά κείμενα υπερασπίζεται τη πίστη του >> μόνο που ακόμη Πατερικά κείμενα δεν σας έχω παραθέσει αλλά μόνο Γραφικά .
Πιστεύεις ότι εμείς μπορούμε να καταργήσομε ή να υποβαθμίσομε την ύπαρξη του Χριστού ; Εδώ τα σφάλματα των κληρικών και δεν μπόρεσαν να το καταφέρουν και τα δικά μας τι μπορούν να του κάνουν ; Να σου υπενθυμίσω το << σκληρόν προς κέντρα λακτίζειν >> ;
Φίλε μου δεν πιστεύω ότι αερολογείς , αν και δεν γνωρίζω Αγγλικά , κοίταξα μερικά links και είδα ότι προέρχονται από Δυτικούς ερευνητές , που πιθανόν δεν γνωρίζουν την Ορθόδοξο Παράδοση, απλά πιστεύω ότι ψάχνεις σε θολές πηγές .
Τη φωτογραφία του link και το συμβολισμό που του δίνεις << το αίμα μέσα στο σώμα του Κυρίου >> έτσι όπως το διατυπώνεις μόνο προβληματισμό δίνει . Στην επισήμανσή σου ότι << το άγιο δισκοπότηρο που συχνά απουσιάζει από τις θρησκευτικές καλλιτεχνικές παραστάσεις >> έχεις φοβερό λάθος . Πόσο καιρό έχεις να μπεις σε εκκλησία ; Αστειεύομαι .
Την εικονογράφησή του μπορείς να την δεις στη Λειτουργία των Αγγέλων πάνω στο τρούλο ,στην μετάληψη των Αποστόλων , στη Σταύρωση όπου Άγγελος μαζεύει το Αίμα από την πλευρά του Ιησού . στη Ωραία Πύλη , στα καλύμματα της Αγίας Τράπεζας , και όχι μόνο του αλλά πάντα σαν λειτουργικό σκεύος .
Την προτροπή σου την αποδέχομαι και αυτό πάντα εφαρμόζω στη ζωή μου μόνο που προσέχω λίγο τι πρέπει να διαβάσω , για να μην πάει χαμένος ό χρόνος μου .
Ελπίζω να μην σας κούρασα .
Απάντηση με παράθεση