Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1455  
Παλιά 28-07-16, 02:17
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SocratesYourNightmare Εμφάνιση μηνυμάτων
Deadite.

Η εύρεση της αλήθειας περί της ιστορικότητα του Ιησού και γενικότερα η ιστορία του χριστιανισμού, όπως και οι σχολιασμοί της βίβλου όσο αναφορά τα ιστορικά γεγονότα, δεν είναι δουλειά μόνο των ορθοδόξων, να προσπαθήσουν να εξηγήσουν, αλλά αυτή η μέθοδος εντάσσεται σε ένα ευρύτερο πλαίσιο που λέγεται είτε ιστορικοδικαστικη μέθοδο είτε αρχαιολογια ειτε επίσης και στην θρησκειολογία (αν έχεις ακουστα)

Οπότε αυτό που λες "μη ορθόδοξες απόψεις " δεν ευσταθεί, η ορθοδοξία είναι ξεκάθαρη σε θέματα δογμάτων. Και ποτέ δεν θα κάτσει να σου εξηγήσει (δια μέσου των συνόδων ) γεγονότα που έχουν σχέση με θρησκειολογικα θέματα αλλά μόνο με θεολογικά.

Απλά και συ αποφάσισες να πεις την βλακεία σου , και να μην ασχοληθείς επι της ουσίας.

πριν ειπα "Οι επόμενες απαντήσεις μου θα είναι σε άτομα που ενδιαφέροντε πραγματικά , και όχι σε διαχασμενες προσωπικότητες και "κομπογιαννίτες" συνωμοσιολόγους"

Μην νομίζεις οτι σε πέρασα για άνθρωπο που ενδιαφέρεται πραγματικά,απλά σου απάντησα για να σου υπενθυμίσω (αν δεν θυμάσαι.. ) οτι υπάρχει και η επιστήμη. (Ιστορικοδικαστικη, αρχαιολογική, θρησκειολογικη )

Έχω ξαναγράψει σε αυτό το θέμα (σχόλιο #1226 ) http://www.metafysiko.gr/forum/showp...postcount=1226
Ο Μυθικισμός δε με πείθει γιατί δεν έχει να επιδείξει σοβαρά στοιχεία. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί επικεντρώνονται (με κάποια εμπάθεια τολμώ να πω) στο πρόσωπο του Ιησού. Εγώ που δεν πιστεύω στην ύπαρξη οποιουδήποτε θεού, έχοντας διαβάσει τα ευαγγέλια, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι επρόκειτο για μια ιδιαίτερα σεβαστή και αξιόλογη προσωπικότητα.

Δεν παραδέχομαι τη θεϊκή του υπόσταση, μια που δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη για κάτι τέτοιο.

Αντίθετα, η ιστορική ύπαρξή του μπορεί κάλλιστα να υποστηριχτεί και με καλύτερο τρόπο από αυτό που προτείνεις, παραθέτοντας ένα κείμενο ενός αναξιόπιστου συγγραφέα, που δεν έχει στην ουσία σχέση με το πρόσωπο του Ιησού, αλλά θέλει να πείσει για την αλήθεια του χριστιανικού δόγματος με τρόπο, ας τον πω παιδαριώδη.

Η έκφραση "απύθμενη βλακεία" αφορά το κείμενο του Holding και την απόφαση κάποιων να το προβάλουν μέσω της σελίδας τους. Δεν αφορά τη διδασκαλία του Ιησού, ούτε όσους πιστεύουν ειλικρινά σε αυτή και την εφαρμόζουν στη ζωή τους και στη συμπεριφορά τους.

Φυσικά και αδυνατώ να κάνω διάλογο με φανατικούς που δυσφημίζουν το Χριστιανισμό χειρότερα από οποιοδήποτε μυθικιστή. Απάντησα μόνο και μόνο για να διευκρινίσω κάποια πράγματα και ελπίζω να ήμουν σαφής.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deadite : 28-07-16 στις 02:35
Απάντηση με παράθεση