Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #390  
Παλιά 15-02-07, 16:47
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Καλά εσύ λίτσα τα είπαμε πέρνεις γραμμή από το κόμμα, μόνο έτσι εξηγείτε η αμερικανοφοβία σου και η μάχη σου εναντίον του χριστιανισμού.

Ως προς την ουσία του πράγματος εγώ θα σε ρωτήσω κάτι αντιστρέφωντας σου το ερώτημα που θέτεις.

Ανθρωποι που να αρνούνται τον χριστιανισμό και τον Χριστό ως μεσσία δεν υπάρχουν μόνο σήμερα υπήρχαν και εκείνη την εποχή. Σωστά;;;

Για βρές μου μια αναφορά σύγχρονη της εποχής του Χριστού (της ίδιας χρονολογικής περιόδου εννοώ), που να καταρρίπτει ή να κατηγορεί για ψεύδος την Ανάσταση του Λαζάρου, και αναφέρω τον Λάζαρο γιατί ήταν ιστορικό πρόσωπο, πασίγνωστο στην περιοχή, με πολιτική δραστηριότητα και αρκετά πλούσιος. Είναι γνωστό οτι ο Λάζαρος μετακόμισε στην Κύπρο κτλ κτλ.

Σύμφωνα με την δική σου λογική δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ ευλογημένος αρνητής του χριστού εκείνης της εποχής που να έχει γράψει ένα σύγγραμα και να καταδυκνείει την πλάνη της ανάστασης του Λαζάρου; ΜΑ ΕΝΑΣ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ δεν υπήρξε που να μην πιστεύει και να θέλει να ξεμπροστιάσει τα σκουλήκια τους χριστιανούς;;

Και άντε να δεχτώ οτι τα ευαγγέλια γράφτηκαν κατόπιν και δεν ήξεραν οι σύγχρονοι του Ιησού τι θα λέγαν για να τα ξεμπροστιάσουν με πειστήρια, χριστιανοί όμως υπήρξαν από τα πρώτα χρόνια αυτό είναι παραδεκτό ένας από αυτούς ήταν και ο Παύλος που στις ομιλίες του έλεγε καθαρά για "Ιησού και τούτον ανεστημένον", μα καλά δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ, ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ, σύγχρονος του Παύλου άρα και του Ιησου που να γράψει ένα σύγγραμα, έναν πάπυρο, ένα κομματάκι από πάπυρο, κατι τέλος πάντων και να λέει μην πιστεύετε αυτή τη ψευδοθρησκεία που σας λένε τα ψέμματα για κάποιον Ιησου, αυτός δεν υπήρξε ποτέ γιατί εγώ έζησα στην Ιερουσαλήμ και δεν μάθαμε ποτέ τίποτα για καμία ανάσταση,

Και ο Μαρξ έβγαλε μια θεωρία, αλλά βρέθηκαν σύγχρονοι του που τον αντέκρουσαν με επιχειρήματα, τι πιο λογικό λοιπόν να βρεθεί μονάχα ένας παλαβός που δεν πίστευε στον Χριστό και να καταδείξει την ανυπαρξία του Ιησού,αμέσως αμέσως κατέρριπτε και όλη την διδασκαλία του Παύλου.Που είναι ΕΝΑΣ, ΜΟΝΑΧΑ ΕΝΑΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ?
Απάντηση με παράθεση