Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 18-01-18, 16:13
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Να σημειωθεί ότι όσον αφορά τις μεταγγίσεις (σε αντίθεση με το μύθο των βαμπίρ, όπου ο δότης του αίματος /θύμα βαμπίρ εξασθενεί και πεθαίνει), ο αιμοδότης ωφελείται! Ο οργανισμός ανανεώνει το αίμα που έχασε κινητοποιώντας το μυελό των οστών, κάτι που θεωρείται ευεργετικό για την υγεία.
Επίσης το αίμα στις μεταγγίσεις λαμβάνεται πάντα από νέα άτομα, οι ηλικιωμένοι αποκλείονται από αιμοδότες, όπως αποκλείονται και όσοι πάσχουν από οποιαδήποτε ασθένεια.



Τα παραπάνω ισχύουν, δυστυχώς κάποιοι πάντα καταφέρνουν και κάνουν κακή χρήση μιας μεθόδου που από μόνη της αποτελεί το πιο χρήσιμο δώρο που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος στο συνάνθρωπό του...
Όντως είναι ενδιαφέρον θέμα.Μόνο που στην περίπτωση μετάγγισης για εμένα λόγω χαμηλού αιματοκριτη θα έπεφτα σα φύλλο, είχε συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν, ίσως και λόγω τροφής.Τώρα πια, και αφού έχω αλλάξει τρόπο ζωής και τροφής εδώ και μια 6 ετια,δεν έχω τα συμπτώματα της καταρρευσης που είχα κάποτε.

Μπορεί λοιπόν τα πειράματα να είναι σε ισχύ στα ποντίκια, πόσο ισχύει όμως στους ανθρώπους ,για πόσο χρονικό διάστημα και υπό ποιες προυποθεσεις;. Εκτός κι αν μου διέφυγε κάποια παράγραφος.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση