Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #200  
Παλιά 09-06-06, 23:20
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Φίλε μου
Για το Μανιτάρι έτσι όπως στην αρχή το τοποθετείς του δίνεις την συμβολική χρήση ως προφητείας . Το ότι υπάρχει σε ναούς κυρίως της Δύσης – δεν γνωρίζω αν είναι σε Ναούς που κτίστηκαν πάνω σε Ναούς της Ελληνικής Θρησκείας , για να υποπτευθώ ότι έχει παραμείνει ως απλός διάκοσμος , που δεν βλάπτει τη νέα πίστη – και δεν ευρίσκεται σε Ορθόδοξους Ναούς , σου επαναλαμβάνω με προβληματίζει .
Επειδή αναφέρεις και κείμενα γνωρίζεις κάποια που μπορώ να δω ; Επίσης και ποιους άλλους συμβολισμούς που δεν είναι για τις μάζες ;
Φίλε μου τι εννοείς με τα << άρρητα >> ; Εννοείς αυτά που αναφέρει ο Παύλος ή κάποια μυστικά τύπου Κώδικος Νταβίντσι ;
Αν γνωρίζεις μερικά μπορείς έστω και σε προσωπικό μήνυμα να μου τα πεις ; Αυτό που γνωρίζω εγώ σαν μήνυμα, σαν Ευαγγέλιο, το αντέχει κάθε ανθρώπινο μυαλό , κάθε άνθρωπος που διψά λύτρωση και απόλυτα εδώ μπορεί να βρει δικαίωση το << άνω θρώσκειν >> .
Το ότι όλοι αυτοί που σου ανέφερα και εσύ δέχθηκες , άφησαν την πατροπαράδοτη θρησκεία τους και τις - όπως εσύ αναφέρεις - πρακτικές τους , και προσχώρησαν στο Χριστιανισμό πιστεύεις ότι συνέχισαν να ζουν όπως και πρώτα ;
Η επαναφορά τέτοιων πρακτικών , από την αρχή η Εκκλησία τις απέρριψε , και κάποια στοιχεία τους μόνο σε αιρέσεις μπορείς να βρεις ή εκφυλιστικές καταστάσεις στις εξωεκκλησιαστικές συμπεριφορές κάποιων πιστών ( .
Ο Μωυσής δεν τελούσε κανένα Μυστήριο , άλλωστε την Ιερατεία δια του Μωϋσή ο Θεός την ανάθεσε στη φυλή του Λευί και σαν πρώτο ιερέα τον Ααρών και τα παιδιά του . Κανείς άλλος δεν είχε τέτοιο δικαίωμα επί ποινή θανάτου. Εκτός αν εννοείς τα όσα θαύματα ο Θεός δια του Μωϋση έδειξε στο Φαραώ και τους Ισραηλίτες .
Ωστόσο ποια κατά σε << μυστηριακά τυπικά >> εμπεριέχονται εκ των ορφικών ή διονυσιακών μυστηρίων στα χριστιανικά Μυστήρια ;
Για τις φυλές που αναφέρεις είναι φυσικό να υπάρχουν αυτά , διότι δεν έχουν γνωρίσει κάτι το διαφορετικό . Αυτό που βγαίνει από αυτούς είναι η αρχέγονη τάση του θρησκεύειν , άσχετα αν αυτό που θρησκεύει – λατρεύει είναι η δημιουργία και όχι ο Δημιουργός .
Το ενδιαφέρον σου όπως λες επικεντρώνετε στο << θρησκευτικό νόημα >> από την Αγία Γραφή και ειδικά από την Καινή Διαθήκη τι θρησκευτικό νόημα αποκομίζεις ; Και εφόσον πολλά πράγματα τα αναγάγεις εις << αποκλειστικά και μόνο στο μυαλό του κάθε πιστού >> γνωρίζεις τη νήψη κατά τους Πατέρας ;
Η Ωραία Πύλη του εικονοστασίου της εκκλησίας σου έδωσε αφορμή για μια διάβαση σε πύλες διανόησης , αν όμως μεταφερθείς σε άλλες πύλες που θα σε οδηγήσουν πέρα από αυτόν τον υλικό κόσμο σε χώρους που κατά τον Παύλο δεν μπορεί να περιγράψει ανθρώπινη γλώσσα , πως θα αισθανόσουν ;
Θα ήθελα να μου έδειχνες από << ορισμένες θρησκευτικές καλλιτεχνικές παραστάσεις που προέρχονται από μυημένους καλλιτέχνες και εκφράζουν με ιδιαίτερο τρόπο κάποιο μυστικό νόημα >> αν μπορείς και θέλεις , αναλύοντάς μου συγχρόνως και το μυστικό νόημα που θέλουν να καταδείξουν .
Επίσης το ότι συζητώ με πολλούς κατά σε << απίστους >> δεν είναι για μένα χαμένος χρόνος διότι υπάρχει διάλογος , και δεν αντιφάσκω διότι όπως μπορεί να παρατηρήσεις δεν εμπλέκομαι σε όλες τις συζητήσεις . Είμαι επιλεκτικός , δίχως να απαξιώνω καμιά από αυτές , αλλά δεν είναι κάτι που νομίζω ότι μπορεί να μου προκαλέσει το ενδιαφέρον , αν και τις διαβάζω . Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το << άτομο >> μου . Θέλω να ξέρεις ότι δεν μπορώ να διαλέγομαι με κάποιον και να τον βρίζω γιατί διαφωνώ μαζί του , δεν είναι στο χαρακτήρα μου . Έτσι και στη διεκρίνησή σου για το τι εννοούσες με τους χαρακτηρισμούς σου και στη επισήμανσή σου περί << παρεκτρέπουσες σκέψεις >> θα ήθελα να γνώριζα θα είχες την ίδια άποψη αν είχες κάποιον στο forum και δήλωνε επαγγελματικό μέντιουμ , αστρολόγος , χαρτομάντης , μάγος εξ Αιγύπτου κ.λ.π. ; Αυτούς που περιγράφεις εδώ στο forum δεν έχουν δηλαδή ορθή κρίση ; Πρέπει όλα να τα βλέπομε με το οικονομικό κίνητρό ; Πες ότι εγώ είμαι π.χ. ένας Μητροπολίτης είμαι εκ των προτέρων αναξιόπιστος ; Φίλε μου όλοι μας έχουμε κάποιες αρχές – πιστεύω – γνώσεις - επάγγελμα , χόμπι κ.λ.π. μπορεί να μην συμφωνούμε αλλά και δεν θα σφαγούμε για αυτό . Αν πραγματικά θες να μάθεις τι είμαι δεν έχω πρόβλημα να σου το πω σε προσωπικό μήνυμα .
Σε ευχαριστώ που δεν σε κουράζω .
Φιλικά
Απάντηση με παράθεση