Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #785  
Παλιά 07-11-14, 20:50
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το περίεργο όμως είναι φίλε rados, το ότι δεν εμφανίζεις αυτές τις απαντήσεις.
Και ξέρεις γιατί δεν τις εμφανίζεις; Διότι έχει γίνει κατανοητό πλέον, ότι «επιστήμη» και απόδειξη ποτέ δεν πάνε μαζί.
Όχι μόνο στα τρία, αλλά και στα τέσσερα ερωτήματα, οι απαντήσεις που έχει η «επιστήμη» είναι για γέλια.
Μου λες: «είναι εύκολο να τις βρεις». Λοιπόν, βρήκα τις απαντήσεις της «επιστήμης» και στα τέσσερα θέματα του ερωτηματολογίου. Αποτέλεσμα; Είναι ΟΛΕΣ αξιογέλαστες.
Τώρα, εάν νομίζεις εσύ, ότι η «επιστήμη» έχει αποδεδειγμένες θέσεις στα θέματα του ερωτηματολογίου, εμφάνισέ τες μία μία αναλυτικά. Εάν δεν ανταποκριθείς, ευνόητο είναι ότι θα ισχύουν τα εξής:

Οι δυνατότητες της επιστήμης σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων που μας απασχολούν (όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής της ζωής, και της χρονολόγησης αυτών), στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση, ήταν, είναι, και θα είναι, παντελώς ανύπαρκτες. Διότι ακριβώς, η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων, αποδεδειγμένα, είναι πάνω από το ταβάνι των δυνατοτήτων της.
Βασίλη χαίρομαι που η φιλομάθεια σου σε έσπρωξε να βρεις τις απαντήσεις στα ερωτήματα. Ακόμα και σε ένα που δεν έχει απαντηθεί....
Εάν στρώσεις τον εαυτό σου στο διάβασμα και βρεις και μερικούς ανθρώπους να σε βοηθήσουν, σε καμιά εικοσαριά χρόνια ενδέχεται να καταλάβεις ότι το αξιογέλαστο στην συζήτηση είναι η άποψή σου. Βέβαια ίσως να ξεπερνά το προσωπικό σου ταβάνι βελτίωσης γνώσεων και κατανόησης κάτι τέτοιο.

Σήμερα αν είχες την ελάχιστη αυτοσυνείδηση ως προς τις γνώσεις σου στα θέματα της επιστήμης, θα το βούλωνες. Δεν έχεις μόνο άγνοια για τα θέματα που κρίνεις, αλλά δεν συνειδητοποιείς ότι οι άνθρωποι που καταλήγουν στις επιστημονικές θεωρίες καταλήγουν μετά από την επεξεργασία όλης της υπάρχουσας γνώσης πάνω στο θέμα που επεξεργάζονται, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί έτσι και μόνο έτσι δουλεύει η επιστήμη. Οι δε συνάδελφοί τους είναι έτοιμοι να αμφισβητήσουν τις θεωρίες αν μυριστούν κάτι αμφισβητήσιμο, γιατί ακριβώς με την αμφισβήτηση θα προάγουν την δική τους θέση.

Επειδή δε το θράσος σου φτάνει να με προκαλείς, ας ξεκινήσουμε από τα απλά....
Αμφισβητείς το Β.Β. Δεκτό, εξήγησε μας όμως σε ποια μαθηματικά η πειραματικά στοιχεία κάνει λάθος η θεωρία και γιατί. Δεν πρέπει να σου είναι δύσκολο, η αμφισβήτησή σου προϋποθέτει ότι κατέχεις άριστα την θεωρία της σχετικότητας και ότι έχεις κάνει εμβριθείς σπουδές σε ανώτερα μαθηματικά και στην θεωρητική φυσική.
Αλλιώς πολύ απλά δεν είσαι σε θέση να κρίνεις το θέμα και λες αρλούμπες.

Αλλά ας μην σε μπλέκω με μαθηματικά και θεωρητική φυσική, αφού δεν έχεις ιδέα από βιολογία σιγά μην έχεις από αυτά. Θα σου δώσω μια απλή και κατανοητή απόδειξη για τη αλήθεια του Β.Β. Μου το είπε το F.S.M.

---------------
Θα σου πω και μια προσωπική εμπειρία. Πριν από κανένα χρόνο, είχα εκφράσει μια άποψη σε ένα φίλο μου ως προς την ταχύτητα του φωτός. Μου είπε ότι είναι λάθος. Συναντηθήκαμε και τον έβαλα να μου εξηγήσει το λάθος. Μετά από μια ώρα που προσπαθούσε παραιτήθηκα. Για να κατανοήσω αυτό που μου έλεγε χρειάζονταν να κατανοήσω τις εξισώσεις Maxwell, και από εκεί να καταλάβω τι παίζεται. Δυστυχώς παρόλο που έχω κάτι λίγες γνώσεις από μαθηματικά πανεπιστημιακού επιπέδου το θέμα με ξεπερνούσε. Ο φίλος μου έχοντας σπουδάσει θεωρητική φυσική μπορούσε να τα χειριστεί.
Εκεί λοιπόν το βούλωσα μια και δεν είχα τις γνώσεις για να συζητήσω το θέμα, ούτε είχα σκοπό να λιώσω για να καταλάβω τα μαθηματικά που δεν ήξερα. Το ίδιο θα έκανες και εσύ αν δεν σε χαρακτήριζε μια απύθμενη αυθάδια προς την επιστημονική κοινότητα. Θα το βούλωνες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 07-11-14 στις 21:06
Απάντηση με παράθεση