Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #309  
Παλιά 25-01-07, 21:55
Το avatar του χρήστη Real Scientist
Real Scientist Ο χρήστης Real Scientist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2007
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πραγματικα θα ηθελα να μας τα βρειτε και να μας τα παραθεσετε αυτα τα «ιστορικα ντοκουμεντα», γιατι 30 σελιδες αυτα ψαχνουμε και αντι αυτου βλεπουμε τα εξης «ντοκουμεντα»
Αγαπητέ Voel, τα ντοκουμέντα που αναφέρθηκαν από εμένα, προφανώς δεν έχουν να κάνουν με αυτά που εσύ επισυνάπτεις αποκρύβοντας τα αντικειμενικά στοιχεία. Εγώ (όπως και άλλοι) αναφέρθηκα σε συγκεκριμένους ιστορικούς της αρχαιότητας οι οποίοι αναφέρουν τον Ιησού ως υπαρκτό πρόσωπο. Πράγματι, οι ιστορικοί αυτοί έζησαν μετά τον Ιησού, όμως για όλα τα γνωστά ιστορικά πρόσωπα (π.χ Αριστοτέλης, Σωκράτης, Περικλής κ.α.) οι γνώσεις μας βασίζονται σε πολύ κατοπινούς ιστορικούς. Επίσης, αναφέρθηκα σε παγκοσμίου φήμης εγκυκλοπαίδειες οι οποίες για να αναγνωρίσουν ένα ιστορικό πρόσωπο βασίζονται στη διασταύρωση ποικίλων επιστημονικών συγγραμμάτων (εκτός αν θεωρείς και τη Britannica πρόχειρο σύγγραμμα).
Υπέρ της ιστορικότητας του Ιησού έχουν γράψει ορισμένοι από τους επιφανέστερους επιστήμονες (ιστορικοί, αρχαιολόγοι, θεολόγοι κ.α.) του 20ου Αιώνα. Επιγραμματικά αναφέρω τους William Albright, Miller Burrows, Gary Habernas, Calvin Lewis, John Ankerberg, Peter Kreeft, Ronald Tacelli κ.α. (πρόκειται για καθηγητές κορυφαίων πανεπιστημίων, τους οποίους, ένεκα της μίζερης ελληνικής επιστημονικής πραγματικότητας, προφανώς δεν γνωρίζεις).
Εσύ, όμως, ποια αντίθετα ντοκουμέντα διαθέτεις; Ορίστε, παράθεσέ τα για να ελέγξουμε την αξιοπιστία τους (θέλω συγκεκριμένα πράγματα και όχι σοφιστικές αντιρρήσεις). Ποιος γνωστός ιστορικός της εποχής του Ιησού τον θεωρεί ανύπαρκτο πρόσωπο; Από τους σύγχρονους που τον αρνούνται ποιος διαθέτει παγκόσμια αναγνώριση από την επιστημονική κοινότητα; Οι υποκειμενικές αντιλήψεις του στυλ «η ιστορικότητα του Ιησού είναι επιστημονικό δόγμα», χωρίς γνήσια επιστημονική τεκμηρίωση, εμπίπτουν στο χώρο της ηθελημένης αυταπάτης και ως τέτοιες δεν γίνονται αποδεκτές από έναν αληθινό επιστήμονα.
Απάντηση με παράθεση