Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1778  
Παλιά 22-09-16, 16:09
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμη μια απόδειξη ότι όσο οι παγανιστές τύπου λίτσας δεν σέβονται την χριστιανική πίστη και κατά συνέπεια τους συνανθρώπους τους τόσο γιγαντώνουν τις συνέπειες που επέφερε η ιστορική ύπαρξη του Ιησού.
Δεν είμαι pagan, έχω πάει μερικες φορές στον Όλυμπο σε τελετές εκδηλώσεις
και έχω πάει και σε αναστάσεις το Πάσχα, προτιμω περισσότερο ένα ωραίο ταπεινό ελληνικό Πάσχα σε νησί του Αιγαίου παρα τα προμήθεια πως τα λένε, τώρα, δεν προσβαλα πίστη κανενώς, από που συμπέρανες?

Τώρα, η ιστορικότητα του Ιησού, εξήγησα και απέδειξα σε προηγούμενα ποστ ότι ο Ιησούς είναι πολλοί Ιησούδες που μέσα από παραθρησκευτικά κείμενα και άλλου είδους λαικες παραδόσεις ενοποιήθηκαν σε έναν.\Παράδειγμα, ας πούμε ότι αρχίζουμε να λέμε ιστορίες για τον ταυρομάχο Μανόλο, και ο Μανόλο έτσι και ο Μανόλο αλλιώς, και λέμε ιστορίες που περίπου συμβαίνουν σε κάθε ένα ταυρομαχο, τον ένα ταύρο τον εκτελεί έτσι τον αλλο αλλιώς, τον έναν τον χαζεύει η μαμά του απ τα εδρες το άλλο τον θαυμάζει μια τσικιτα, ε, και εμείς φτιάχνουμε ένα μυθιστορημα για τον Μανόλο και αυτό το μυθιστόρημα σιγά σιγά παίρνει την θέση μιας θρησείας... τι να πούμε τώρα, ότι ο Μανόλο είναι ιστ ορικό πρόσωπο?
Απάντηση με παράθεση