Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1667  
Παλιά 18-09-16, 14:18
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμ, με τι άλλο να την ξεκινήσω ρε φίλε μου δηλ. ; Με πεποίθηση ; ή με "ακράδαντη πίστη" ;

Στην πραγματικότητα, δεν γνωρίζουμε ούτε ποιος έγραψε τα κανονικά ευαγγέλια, ούτε πότε έγινε αυτό. Δεν γνωρίζουμε επίσης την αρχική μορφή των ευαγγελίων, δεν έχουμε δηλ. πρωτότυπα κείμενα αλλά έχουμε αντίγραφα αντιγράφων, εκ των οποίων το αρχαιότερο ανάγεται περίπου στα μέσα του 4ου αιώνα. Τι άλλο μου μένει λοιπόν, από το να υποθέσω ; Να πιστέψω ; Έτσι άκριτα και με ελαφρά τη καρδία, όπως εσύ ; Όχι φίλε μου ...

Αν θες να κουβεντιάσουμε για την ιστορικότητα, εγώ έχω ως κείμενα τα ευαγγέλια που υποθέτω πως είναι ιστορικά κείμενα. Αν εσύ έχεις κάποιο άλλο κείμενο ιστορικό, πολύ ευχαρίστως να το δούμε. Αν πάλι θες να μιλήσουμε για την αυθεντικότητα των ευαγγελίων, άνοιξε ένα άλλο θέμα και πάλι πολύ ευχαρίστως.
Ρε αδερφέ σε παρακαλώ, με το που αναγνωρίζεις (έστω υποθετικά) τα ευαγγέλια ως ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, αμέσως και αυτομάτως έχεις και ιστορικές αναφορές για τον Ιησού.
Είναι τα ευαγγέλια ιστορικά κείμενα όπως λές ή τα θεωρείς κάτι άλλο;ΚΑι αν είναι κάτι άλλο τι είναι αυτό;
Και αν είναι ιστορικά κείμενα αλλά δεν σου αρκούν, γιατί δεν σου αρκούν; πόσες πηγές ''χρειάζεσαι'' για να θεωρήσεις κάτι ως γεν'όμενο;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS8 : 18-09-16 στις 14:20
Απάντηση με παράθεση