Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #817  
Παλιά 09-12-10, 14:56
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κάτι τέτοιες σαχλαμάρες που κάθεστε και λέτε-γράφετε μας έχει βγει το όνομα και το μάτι. Είναι λες και σας κουρδίζουν, λες και υπάρχει στον καθένα σας μέσα του μια κασέτα που να λέει τις ίδιες βλακείες με τον ίδιο στόμφο και το ίδιο ύφος. Τα διάφορα σωματεία ευθύνονται για αυτή την συμπεριφορά σας, τα σωματεία στα οποία ανήκετε και έχετε δηλώσει πλήρη πίστη και υποταγή στους κανόνες λειτουργίας τους καταδικάζοντας τους έξω απο αυτά ως αμαρτωλούς και κολασμένους. Να μιλάτε εκ μέρους της "εκκλησίας" σας και όχι εκ μέρους του Θεού των χριστιανών. Ίδιοι με τους Φαρισαίους, έχετε φτιάξει και ανεβάσει το Θεό σε θρόνο και προσκυνάτε αυτόν ως δουλικά αφού είστε οι μόνοι που γνωριζετε τις εντολές και τα θέλω του. Ένας Θεός με ανθρώπινα χαρακτηριστικά και γνωρίσματα, ένας Θεός για ανθρωπάκια όπως ακριβώς εσείς είσαστε.
Δηλώνετε μετά απο τον Πάπα ως οι αλάνθαστοι, αυτοί που γνωρίζουν τον Θεό αλλά δεν ξεφεύγετε πέρα απο αυτά που ορίζει το κάθε οργανωτικό σχήμα στο οποίο ανήκετε, ένα αλάνθαστο «κλειστό» σχήμα ιδεολογικής στράτευσης.
Αυτά τα λίγα για τις μπούρδες που κατα καιρούς τυχαίνει να διαβάζω και να ακούω απο άτομα σαν και εσένα.
Παρόλο που ανήκω σε διαφορετικό χώρο με αυτόν της Ελπινίκης,όσον αφορά τις θρησκευτικές μας προτιμήσεις, θεωρώ το παραπάνω κείμενο το πιο ωραίο και σοβαρό που έχω διαβάσει σχετικά με την δύναμη της πλύσης εγκεφάλου που γίνεται σε διάφορες χριστιανικές αδελφότητες, και αντανακλά πλήρως τις ιδέες ενός ανθρώπου που πιστεύει γιατί το θέλει κι όχι από φόβο για τη σωτηρία της ψυχής του είτε γιατί του το επιβάλλουν άλλοι. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει εφόσον αυτό τον καλύπτει συναισθηματικά και ψυχολογικά και δεν χρειάζεται να προσπαθεί να πείσει τους γύρω του ότι αυτό είναι το μόνο σωστό και το μόνο αλάθητο, γιατί τότε περνάει στη περίπτωση της προπαγάνδας. Κάποιες φορές κι εγώ έχω ίσως φανεί υπερβολικός στις αντιδράσεις μου, αλλά δεν μπορώ να ακούω απόψεις ανθρώπων που δεν αντιλαμβάνονται το λογικό και που κυρίως υπερασπίζονται απόψεις άλλων και δεν έχουν το σθένος να υπερασπιστούν τις δικές τους απόψεις, όπως κάνει η Ελπινίκη, κι ας διαφωνούν με κάποιους.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση