Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1107  
Παλιά 07-11-13, 02:16
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επί του θέματος, σχετικά με τη θεωρία ότι ο Ιησούς είναι κατασκεύασμα των Ρωμαίων ως μέσο επιβολής έχω την εξής ερωτηση
Φιλοι μου δεν εχω παρακολουθησει καθολου την ροη του θεματος, τυχαια ομως επεσα στην τελεταια σελιδα. Θα ηθελα να πω, οτι αν η υπογραμμισμενη φραση αποτελει την επιτομη του θεματος, τοτε το ολο θεμα βρισκεται κατω απο ασαφη λογικη. Ασαφης λογικη ειναι μια κατασταση λυσεων-απαντησεων που δεν εχουν μονοσημαντη δομη, αρα και κατευθυνση. Στο θεμα μας, η σχεση αιτιου αιτιατου ειναι ασαφης γιατι το επιχειρημα της ιστορικοτητας εξ αιτιας της Ρωμαικης επιβολης σχηματος εξουσιας, μπορει να ειναι απλα ενα κυκλικο αυτοεκπληρουμενο επιχειρημα. Ενα επιχειρημα ομως που στερηται πραγματικου ιστορικου υποβαθρου. Θελω να πω οτι η θρησκεια των ρωμαιων προ Χρηστου, ηταν η ειδωλολατρια, επομενως η αλλαγη φασης της βασης και η μετεξεληξη, προηγηθηκε της Ρωμαικης μετεξεληξης της εξουσιας. Αρα η εξουσια της Ρωμης, περνωντας την ανατροφοδοτηση της μεταβολης στην βαση της , ακολουθησε μια πορεια ευθηγραμμισης με τις αναγκες του λαου, επειτα απο μεγαλη καθυστερηση. Μην ξεχναμε επισης τους διωγμους που προηγηθηκαν και εφεραν την κατασταση στο κρισιμο οριο αλλαγης φασης. Ο Κωνσταντινος στο Μιλανο το 313μχ , υπεγραψε το διαταγμα της ανεξηθρησκειας και οχι της μιας και μοναδικης χρηστιανικης θρησκειας. Αρα η σχεση αιτιου- αιτιατου βρισκεται σε διαφορετικη ιστορικη αλληλουχια, προηγηθηκε η δυναμικη της κρισιμης χριστιανικης μαζας-- ακολουθησε η αλλαγη φασης , μεσο του Ρωμαικου διαταγματος του Μιλανου το 313μχ- -η δυναμικη μετεξεληχθηκε σε μονοσημαντη ενωτικη χρηστιανικη δομη εξουσιας.
Απάντηση με παράθεση