Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #163  
Παλιά 12-04-06, 00:06
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

παιδια εχω να σας προτεινω να ανοιξετε ενα θεμα που πιστευω θα ενδιαφερει πολυ κοσμο.το κατα ποσον η διδασκαλια του χριστου προσφερε κατι ολοκληρωτικα καινουργιο στον κοσμο ή απλα αναπαρηγαγε στοιχεια απο διδασκαλιες παλαιοτερων ελληνων φιλοσοφων.αυτο θεωρω οτι ειναι και η ουσια στο ερωτημα του αν αλλαξε κατι απο τον ερχομο του ιησου στη γη,γιατι ολα τα αλλα που αναφερει ο αγαπητος παθοκτονος για την νικη κατα της αμαρτιας και του θανατου δεν νομιζω οτι ειναι πραγματα που μπορουν να αποδειχτουν και θεωρω οτι και ο ιδιος δεν τα θεωρει βασιμα κατα βαθος...το θεμα πιστευω οτι εχει πολυ "ζουμι",και,αν και φυσικα οι αντιμαχομενοι δεν προκειτε να συμφωνησουν σε τιποτα,πιστευω οτι αυτοι που πραγματικα ενδιαφερομαστε για την αληθεια θα βγαλουμε πολυ ενδιαφεροντα συμπερασματα.δεν θα παρω εγω την πρωτοβουλια να ανοιξω το θεμα γιατι ομολογω οτι ειμαι παντελως ασχετος με την χριστιανικη διδασκαλια την οποια εχω μελετησει μονο απο παραθεσεις τριτων και συγκεκριμενα πολεμιων της και οχι απο τα πρωτοτυπα.αλλα θεωρω οτι μπορω να προσφερω σε μια τετοια συζητηση οσον αφορα το αν τα λογια του χριστου προερχονται απο παλαιοτερες διδασκαλιες...ελπιζω οτι καποιος θα βρει την ιδεα μου ενδιαφερουσα και θα ανοιξει σχετικο θεμα!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση