Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1375  
Παλιά 18-07-16, 12:56
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

@ cHrIsToS8
Φίλε Χρίστο, με κατηγορείς άδικα όταν λες ότι "διαστρεβλώνω".
Δεν διαστρεβλώνω απολύτως τίποτα.
Τα κείμενα παρέχουν μια σειρά από πληροφορίες και διαβάζοντάς τα βγάζω συμπεράσματα.

Το εδάφιο που παρέθεσες, επιβεβαιώνει τις αρχικές μου θέσεις.
Ο Σαούλ είναι ένας κοινός και ταπεινός ζήτουλας τρακαδόρος.

Στην Μακεδονία "εισπράτει" βοήθεια από τους Φιλιππισίους, ο τρόπος που ξεπληρώνει
την βοήθεια, είναι παροιμιώδης. Βγάζει και μια κακιούλα για τους άλλους που δεν του έδωσαν.

Μετά, πάει στην Ρώμη, εκεί αντί να πάει σε φυλακή όπως όλος ο κόσμος, βρίσκει οικία
και μένει σε κατ'οίκον περιορισμό.
Στην Κόρινθο που δεν βρίσκει και δεν έχει αποτέλεσμα η ταακτική του ζήτουλα τρακαδόρου,
αναγκάζεται να δουλέψει για να ζήσει, δηλαδή, ΔΕΝ έχει λεφτά ή λίρες ο ίδιος, δεν έχει πουλήσει
κανένα οικόπεδο στην Παλαιστήνη για να έχει να ξοδεύει.
Μας αφήνει μια υποψία για το πως την έβγαζε στην Μακεδονία.
Μας αφήνει ερωτηματικά για το πως πέρασε τόσο καλά και δεν πείνασε στην Ρώμη.

ε, τι άλλο θέλουμε ?

Ενας απόστολος του θεού που κάνει θαύματα στην Μάλτα και εντυπωσιάζει τους ανθρωπους,
θα μπορούσε να κηρύσει περί θεού με λίιιγο παραπάνω αξιοπρέπεια και να μην είναι τρακαδόρος ψωμοζητης.


@ Bernie Rico Jr
Γράφεις
«Τελικά οι χριστιανοί εμφανίστηκαν αιώνες μετά ή οι χριστιανοί δεν εμφανίστηκαν αιώνες μετά? Ρωτάω γιατί προσπαθώ να κατανοήσω τι υποστηρίζει η Λίτσα. Τρομερό κομφούζιο.. »
Αυτό έχει να κάνει σχέση με το θέμα ιστορικότητας.
Λένε πως τόσοι χριστιανοί πίστεψαν επειδή είδαν και πληροφορήθηκαν για την σταύρωση ανάσταση από πρώτο χέρι.

Εδώ λοιπόν εμφανίζεται πως, υπάρχουν κοινότητες, εκεί ο Σαούλ μπορεί να βρει πρόσφορο έδαφος για να πει αυτά που θέλει
και να τον πιστεψουν, δεν υπάρχουν "χριστιανοί, υπάρχουν κάποια άλλα "κλαμπ" που είναι εύκολη η μετατροπή τους σε μια ακόμη νέα θρησκεία.
Αυτό προκύπτει και από την ανάγνωση των "ιερών" κειμένων τα οποία από ιστορικής απόψεως πρέπει να τα διαβάζουμε με πάσα επιφύλλαξη.


@ Pholarchos
«Και όπου υπάρχει ένα που παραδέχεσαι μπορεί θαυμάσια να υπάρχει και άλλο που δεν παραδέχεσαι ή άλλα πολλά.»
Όλα αυτά που λες είναι πολύ μηδενιστικά και πρόχειρα.
Έχω γράψει 100 πράγματα, μέσα σε αυτά ένα λάθος διαβάζοντας μόνο την μετάφραση και όχι το πρωτότυπο.
Το πρωτότυπο επιβεβαιώνει όμως τις θέσεις μου.

Είμαι αρκετά κουλ και αναγνωρίζω τα λάθη μου, αν νομίζεις πως υπάρχουν και άλλα, δείξε μού τα.
Απάντηση με παράθεση